Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2013/14- Zprávy z praxe-,,ZŠ speciální Vrchlabí" Kovalč

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> První stupeň ZŠ
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 17. 11. 2013 21:08:45    Předmět: 2013/14- Zprávy z praxe-,,ZŠ speciální Vrchlabí" Kovalč Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 6 dětí)
1. setkání po kurzu(již jsem s dětmi filozofovat zkoušela)
datum: 13.11.2013
cíl:vysvětlování pojmů stejný,podobný, různý

Plánovaná časová dotace:
příprava a zjištění chápání pojmů stejný,podobný,různý, motivace hodiny-5min
hry na vysvětlení -10 min
hry procvičovací-10 min
diskuse-co jsme se naučili-10 min
reflexe-5 mim

Skutečná časová dotace
příprava a zjištění.. 5 min
hry vysvětlovací - 10 mim
hry 20min
diskusi jsem propojila s hrami
reflexe -5 min

hry na vysvětlení-zavázala jsem dětem oči, dostali stejné míčky jen různě barevné, měli říkat, jestli mají stejné předměty a v čem, když tvrdili, že jsou jinak těžké-pokus za zády..
vše jsme prakticky vysvětlovali-velikost kalhot-stejné-tak si je vyměnte-nezapla...
hry-nosili dva předměty-co je podobné, jaké kritérium, co různé

diskuse-co víme, příklady

reflexe:
Všechni jsme byli nadšeni, chtěli pořád nosit předměty. Vůbec jsem nevěřila, že je to tolik zaujme a hlavně, že kritéria tak rychle pochopí. Př. ačkoliv neznají a nevzpomenou si na pojem těžký-ukazovaly ručičky jako váhy, že je to stejné, dokonce uváděly u plyšáku 4 nohy, oči, jedna dívka přinesla 2 slony(jinak velké) a dokázala to vysvětlit. Velmi se to líbilo i kolegyni, která tvrdila, že to s našimi dětmi nepůjde.(většina má středně těžkou mentální retardaci).


Naposledy upravil Dagmar Kovalčíková dne 19. 11. 2013 22:04:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 17. 11. 2013 21:13:51    Předmět: 2013/14- Zprávy z praxe-,,ZŠ speciální Vrchlabí" Kovalč Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 5 dětí)
2. setkání po kurzu(již jsem s dětmi filozofovat zkoušela)
datum: 15.11.2013
cíl:vysvětlování pojmů stejný,podobný, různý,hmotnost-těžší a lehčí, velikost…

Plánovaná časová dotace:
příprava a zjištění ,opakováníí pojmů stejný,podobný,různý, motivace hodiny-5min
hry procvičovací-25 min
diskuse-co jsme se naučili-10 min
reflexe-5 mim

Skutečná časová dotace
příprava a zjištění.. 5 min
hry 25min
diskusi 10
reflexe -5 min

Nejdříve jsme opakovali, nové dívce vysvětlovali, pak jsme procvičovali, kladla jsem důraz na větší , menší, stejně velký, stejně těžký, lehčí, těžší.


diskuse-co víme, příklady

reflexe:
Děti to bavilo, pod tlakem úspěchu, jsem si stanovila těžký úkol, s našimi dětmi mohu cvičit jen jedno kritérium. Dnes se nám povedla velikost. Hmotnost musím udělat znovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 20. 11. 2013 20:59:24    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 4 dětí)
3. setkání po kurzu
datum: 18.11.2013
cíl:vysvětlování pojmů těžší a lehčí

Plánovaná časová dotace:
opakování pojmů stejný,podobný,různý,menší , větší motivace hodiny-5min
hry procvičovací- zaměřeno na těžší a lehčí 25 min
diskuse-co jsme se naučili-10 min
reflexe-5 mim

Skutečná časová dotace
příprava a zjištění.. 5 min
hry 20min
diskusi 10
reflexe a úklid -5 min

Nejdříve jsme opakovali, pak děti nosili předměty a určovali , které jsou těžší a lehčí, větší a menší, přidali jsme i materiál-stejný , podobný, různý.


diskuse-co víme, příklady

reflexe:
Děti to bavilo, velmi mile mě překvapili, jak to zvládli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 20. 11. 2013 21:18:31    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 6 dětí)
4. setkání po kurzu
datum: 19.11.2013
cíl:tvoření vět podle kritérií (vysvětlování pojmů)

Plánovaná časová dotace:
opakování všech známých pojmů ,motivace hodiny-5min
hry procvičovací- 20 min
diskuse-co jsme se naučili-10 min
reflexe a úklid-5 mim

Skutečná časová dotace
příprava a opakování – 10 min
hry 20min
diskusi 5 min
reflexe a úklid -5 min

Opakovali jsme všechna kritéria. Nosili jsme hračky. Říkali jsme , co nejvíce vět, v čem jsou podobné a v čem rozdílné. Postupně jsme přidávali k čemu slouží a všechna možná kritéria. Hračky jsme nechali kolovat a srovnávali s jinýma.


diskuse-co víme, příklady

reflexe:
Děti to baví a já jsem nadšena.Nejvíce mě těší, že i dívenky, co málo mluví(mají středně těžkou vadu řeči) rády diskutují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 23. 11. 2013 18:35:34    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 6 dětí)
5. setkání po kurzu
datum: 21.11.2013
cíl: zdůvodňování – pojem ,,opravdický“

Plánovaná časová dotace:
čtení příběhu : ,,Nemocnice pro panenky“ – kapitola první - 10 min
vysvětlování a diskuse o čtení – 10 min
povídání: ,,co je opravdické“-10 min
diskuse a reflexe – 10 min



Skutečná časová dotace
čtení a vysvětlování a diskuse – vše probíhalo současně – 50min
reflexe -5 min

Děti příběh zaujal, musela jsem však každý odstavec číst dvakrát a rekapitulovat, o čem jsme četli. Každý z dětí povídal o své hračce. Na otázku: ,,Co je opravdické?“ Ihned (až mi to vyrazilo dech, neboť naše děti reagují velmi pomalu) odpověděl jeden chlapec,: ,,Já jsem opravdický“ Po pochvale jsem se zeptala: ,,Jak to ví, ať to zdůvodní“ Řekl(opět velmi rychle):,,Protože jsem tady“, Pokračovala jsem :,,Paní učitelka Iveta není opravdická“(nebyla přítomna), chlapec: je, opravdická…Diskuse se krásně rozjela, začaly mluvit všechny děti a zdůvodňovat.




reflexe:
Dneska děti krásně diskutovaly. Poprvé mě dnes neskutečně aktivní chlapec zaskočil tvrzením, že Ježíšek je také opravdický. Do mého mlčení zasáhla kolegyně větou: ,,Pro děti je Ježíšek určitě opravdický“. Jak jsem měla reagovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 23. 11. 2013 19:12:03    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 6 dětí)
6. setkání po kurzu
datum: 22.11.2013
cíl: zdůvodňování

Plánovaná časová dotace:
čtení příběhu : ,,Nemocnice pro panenky“ – kapitola druhá , str. 14 - 10 min
vysvětlování a diskuse o čtení – 10 min
hra : Je to dobrý důvod- 20 min
diskuse a reflexe – 10 min



Skutečná časová dotace
čtení a vysvětlování – 10 mim
diskuse a vysvětlování pravidel hry– 10min
hra: 20 min
reflexe -5 min

Hra: děti běhaly do kolečka, v ruce měly volant, na ukázání červené zastavily, řekla jsem – co jsme zapomněli, a děti buď pokračovaly a nebo si sedly na bobek(ti co se chtěly vrátit). Zdůvodňovaly, jestli to je dobrý důvod a nebo není.
Hru (původně jsme měli mít cestu do školy a něco zapomenout) jsem předělala, že jedeme na nákup.) Důvod : naše děti jsou zvyklé, že nemají svačinu(na to je fond od sociálního odboru), úkoly taky nenosí, většina nemá ani tašku do školy, ani tělocvik…Naše děti většinou nic nenosí a navíc většina rodičů nepracuje, takže tahle hra není pro naši školu vhodná.




reflexe:
Hra u nás nebyla moc efektivní. Předěla jsem ji , že jedeme na nákup a brzo jsem vyčerpala možnosti , co maminka zapomněla. Pak jsme jely k babičce na narozeniny, a situace se opakovala. Dnes se mi to nepovedlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 17. 12. 2013 20:35:42    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 3 děti)
7. setkání po kurzu(již jsem s dětmi filozofovat zkoušela)
datum: 9. 12.2013
cíl:vysvětlování pojmů pravda a lež
motivace: čtení z knihy Nemocnice pro panenky

Plánovaná časová dotace:
příprava a opakování příběhu -5 minut
čtení příběhu – 5 minut
vybrání pojmů – 5 minut
diskuse-10 min
reflexe-10 mim

Skutečná časová dotace
příprava a opakování příběhu -10 min
čtení příběhu - 5 mim
pojmy jsem vybrala já
vysvětlování pojmu pravda a lež a příklady
diskuse a reflexe -5 minut


reflexe:
Nejdříve nikdo z dětí nedokázal říci příklad na pravdu a lež. Když jsem jim sama dala příklady opakovali je po mě. Snažila jsem se , aby sami vytvořili příklad. Po dost dlouhé době jediný nejstarší Tomáš(dle psychologů s LMP) vytvořil nejdříve příklad:jeden z mých příkladů na lež zněl:,,Tomáš mi rozlil kafe“. Příklad Toma:,,Anička rozlila kafe. Pak začal úspěšně tvořit příklady ale jen Tom. Jeho oblíbené : Auta plavala(bavili jsme se o povodních). Snad alespoň Tomáš ví co je lež a co pravda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 17. 12. 2013 20:36:43    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída + 9. třída ( 4 děti)
8. setkání po kurzu(již jsem s dětmi filozofovat zkoušela)
datum: 10. 12.2013
cíl:vysvětlování pojmů
motivace: čtení z knihy Nemocnice pro panenky

Plánovaná časová dotace:
příprava a opakování příběhu -10
čtení příběhu – 5 minut
diskuse-10 min
reflexe-10 mim

Skutečná časová dotace
příprava a opakování příběhu -10 min
čtení příběhu - 5 mim
vysvětlování pravidel pana učitele a diskuse – 15 min
reflexe – 5 min


Průběh:
Dnes jsem měla ve družině jednu dívku z 9.třídy se středně těžkou mentální retardací. Velmi mile mě překvapila, nádherně tvořila příklady. Byla to její filosofie.Dokázala vysvětlit pravidlo pana učitele: Jeden s druhým budeme vždy jednat jako člověk s člověkem.Řekla – chovat se slušně, nenadávat, nedělat naschvály….Tom utvořil:,,Neházet kámen“ a po asi 10 příkladech Terky, ještě vymyslel :,Neházet písek“. Diskuse se rozvinula, když jsme hledali odpověď na otázku: ,,Je správné říci si o pomoc“. Poté jsme se učili čísla jak volat o pomoc : 155(invalidní vozík) ,8(pouta),0(rybník).Terka tvořila příklady z praxe , co je špatné a co dobré chování. Ten den se stal v Terčině třídě problém s jedním chlapcem. Navrhla, jak by se měl po svém špatném chování chlapec druhý den zachovat. S tímto chlapcem jsou problémy, od jeho třídní učitelky však vím, že se chová mnohem lépe než loni. Důvodem zlepšeného chování jsou medikamenty. Terce jsem řekla:,,Lukáš se dnes zachoval špatně, ale je lepší než loni,přeci.“(nechtěla jsem ,aby pořád ve špatném mluvila o něm před mými dětmi). Na to řekla:,,Není lepší, má prášky“. A zase jsme měli o čem mluvit.

Reflexe:
Dnešní hodina se mi moc líbila. Zjistila jsem, že se dá filozofovat i s mentálně retardovanými dětmi, ty moje jsou ale malé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 17. 12. 2013 20:38:13    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída + 9. třída ( 4 děti)
9. setkání po kurzu(již jsem s dětmi filozofovat zkoušela)
datum: 11. 12.2013
cíl:vysvětlování pojmů
motivace: čtení z knihy Nemocnice pro panenky

Plánovaná časová dotace:
příprava a opakování příběhu -10 minut
čtení příběhu – 5 minut
diskuse-10 min
reflexe-5 mim

Skutečná časová dotace
příprava a opakování příběhu -10 min
čtení příběhu - 5 mim
diskuse a reflexe – 15 min



Průběh:
Měla jsem v družině opět Terezku. Opakovali jsme pravidla. Vysvětlovali jsme si pojem : ,,odpuštění“. Terezka řekla: ,,Měli bychom odpustit všem, ale já Lukášovi odpustit nedokážu.“ Terka mluvila o tom, jak hezky se dnes Lukáš choval, že se za své chování omluvil. Mluvili jsme o pocitech, když uděláme něco špatně. Jak těžké je někdy se přiznat.Jak se poté člověk cítí.


Reflexe:
Z hodiny a hlavně Terky jsem byla nadšená. Mrzí mě, že nepatří do mé družiny. Jsem velmi zvědavá, co moje děti za tyto dvě hodiny s Terkou pochopili.Je pravda, že se trošku zapojil Tom, ale jinak mluvila jen Terka. Terka řekla, že se vždy dokáže přiznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Kovalčíková



Založen(a): 16.11.2013
Příspěvky: 10
Město: Hostinné

PříspěvekZaslal(a): 27. 12. 2013 23:09:48    Předmět: Citovat

Školní družina -základní škola speciální a praktická Vrchlabí
přípravný ročník, 1. a 5. třída ( 6 dětí)
10. setkání po kurzu
datum: 19. 12.2013
cíl:zjištění, co se děti naučily
opakování pojmů:pravda ,lež, pravidel pana učitele, špatné a dobré chování, odpuštění
motivace: čtení z knihy Nemocnice pro panenky, hra Dobble

Plánovaná časová dotace:
příprava a opakování příběhu -10 minut
čtení příběhu – 5 minut
diskuse-10 min
reflexe-5 mim
hra Double- 20 min

Skutečná časová dotace
příprava a opakování příběhu a opakování pojmů-12 min
čtení příběhu s vysvětlováním a diskuse – 9 min
hra Double – 30 min



Průběh:
Tři děti chyběly poslední 3 hodiny a proto jsem na začátek opakovala. Naše děti znám a tak mě výsledek nepřekvapil. Děti dnes dostaly dárečky a tak si více chtěly hrát a práce s nimi byla dnes horší. Dostaly pod stromeček hru Double, kterou si velmi oblíbily a slíbila jsem jim, že ji budeme v družině po povídání hrát.Tím se filosofování zkrátilo, neboť hlavní aktér už chtěl hrát.

Reflexe:
Velmi mi chyběla Terka. Nejlepší pocit mám z hry Double.Je to hra , kde se hledají stejné obrázky(mohou být různě veliké). Je to hra na rychlost, postřeh a reflexy. Velmi ji doporučuji. Mohou ji hrát děti od 4 let a baví i dospělé( v návodu je od 6, ale hraje ji i 5 letý kluk se středně těžkou mentální retardací). Filosofovat budeme i nadále.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> První stupeň ZŠ Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign