Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2012/2013 - ZPRÁVY Z PRAXE - Strakonice, FLČ - Monika

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 05. 11. 2012 20:04:33    Předmět: 2012/2013 - ZPRÁVY Z PRAXE - Strakonice, FLČ - Monika Citovat

Ahoj, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2011 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 25. 11. 2012 23:07:20    Předmět: 1. setkání, 9. 11. 2012, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Seznámení se navzájem, seznámení s pojmy, popovídání nad pohádkou

Plánovaná časová dotace:
- vzájemné seznámení se (5 min.)
- hra na jména - říct jméno kamaráda po své straně (5 min.)
- výroba jmenovek (5 min.)
- proč jsem zde, co nás čeká - povídání (5 min.)
- diskuze - pravidla (5 min.)
- zapálení svíčky - povídání o svíčce, vyvolání zážitků (5 min.)
- přečtení pohádky, povídání si o ní (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- vzájemné seznámení se (5 min.)
- hra na jména - říct jméno kamaráda po své straně (5 min.) - cíl zapamatovat si jména kamarádů, procvičit si levou a pravou stranu
- výroba jmenovek (5 min.)
- proč jsem zde, co nás čeká - povídání (5 min.)
- diskuze - pravidla (5 min.) - co je smyslem, cílem, pravidla
- zapálení svíčky - povídání o svíčce, vyvolání zážitků (5 min.) - cílem zamyslet se nad světlem, teplem - vnímat smysly (oči, čich, hmat).
- přečtení pohádky (CO SI HRAČKY POVÍDALY), povídání si o ní (10 min.)
- přidala jsem další témata: Co je práce, je příjemná? Co je hra? Bylo toto povídání práce nebo zábava? Co se Vám líbilo? (5 min.)
- rozloučení

Co se podařilo:
- nabídnuta dětem možnost vyjadřovat se, zamyslet se nad "obyčejnými pojmy"
- na moje otázky se mi dostalo spousta odpovědí (Co si představíš, když svítí sluníčko?...Teplo, lásku... A když sluníčko nesvítí?... Tma, zima, zavřená poupata, sluníčko neexistuje... Co všechno hřeje?... topení, slunce, ruce, rolák, láska, oheň... Co je to spoření?... peníze... Co je les?... hodně stromů pohromadě, hodně pařezů...)
- rozlišit práci a hru (pro někoho by bylo hrabání listí prací, pro druhého zábavou; psací stůl někomu připomíná práci, protože se na něm píše; hračkou je např. bubínek, plyšový medvídek...)
- dětem se setkání líbilo (... že jsme se setkali, zahráli hru, přečetli knížku), i když některé nedovedly přesně vyjádřit co (na závěr padla i otázka Proč tu vlastně jsme?)

Co se nepodařilo:
- vzhledem k pozdějšímu začátku jsem se všemi dětmi pracovala jen 25 minut, pak musely odcházet domů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 25. 11. 2012 23:52:50    Předmět: 2. setkání, 16. 11. 2012, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyšlení nad pohádkou

Plánovaná časová dotace:
- hra na jména - říct jméno kamaráda po své straně (5 min.)
- zopakování smyslu našeho setkání - zapojit všechny děti (5 min.)
- co to je diskuze, co jsou to pravidla a co vše má pravidla a proč (10 min.)
- zapálení svíčky
- přečtení pohádky, povídání si o ní (15 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- hra na jména - říct jméno kamaráda po své straně (10 min.) - jména děti evokují k povídání různých příběhů
- přidala jsem téma jméno (10 min.) - Co pro tebe znamená? (pěti dětem se líbí, jednomu je to jedno, jak se jmenuje) Komu - čemu dáváme ještě jména?...psovi, domácím zvířatům... Opět se děti předháněly ve vyprávění svých minipříběhů) Ruda zmínil, že kdyby se žirafám říkalo zebry a naopak, byl by zmatek.
- zopakování smyslu našeho setkání - zapojit všechny děti (5 min.)
- co to je diskuze, co jsou to pravidla a co vše má pravidla a proč (10 min.)
- zapálení svíčky (opět jsme si zopakovaly, co všechno hřeje kromě svíčky, protože polovina dětí byla nová)
- přečtení pohádky, povídání si o ní (20 min.) - Co je to moudrost?... Když jsou lidi hodný na sebe... pak jsou kamarádi... Co znamená, když něco doslouží?... je to rozbité, vybili se baterky... Má se hračka, která doslouží, vyhodit?... Když se nedá spravit, ano... Co se vypráví?... Pohádky... jak se kdo má.... Co znamená slovo slepý?... když někdo nevidí (já přidala, když někdo něco přehlédne)... Kdo rád uklízí a proč?... protože to chce maminka... uklízím pro sebe... aby bylo čisto a pořádek...
- rozloučení

Co se podařilo:
- jeden chlapec (Ruda) je prý jinak neprůbojný, ale do povídání se čile zapojoval, měl snahu se zapojit a vyjádřit se
- dětem se setkání líbilo (Co se Vám líbilo?... Jak jsme si povídali)

Postřehy:
- děti jsem ještě musela občas usměrnit, aby si neskákaly do řeči, ale také si dokázalo dítě zařídit gestem ruky prostor pro své vyjádření
- raději jsem jednomu povídálkovi (Ondra) dávala více otázek, abych jej takto zaměstnala a abych ho přiměla více se zamýslet, protože měl tendenci k tomu "všechno vím, je mi jedno, být středem pozornosti..." a zároveň jsem jej usměrňovala a brala mu slovo, když začal mluvit někdo jiný
- tichá Štěpánka měla snahu, ale asi nerozuměla položeným otázkám... neodpovídala
- klidná Eliška mluvila k věci a rozuměla i otázkám
- dvě dívky (Anička, Kačka) - kamarádky vystupují podobně, rozumí položeným otázkám i textu knížky
- uvědomila jsem si, že dětem otázky spíše pokládám, příští setkání se zaměřím více na jejich aktivitu v tvorbě otázek


Naposledy upravil Monika Wolfová dne 26. 11. 2012 00:31:19, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 26. 11. 2012 00:28:25    Předmět: 3. setkání, 23. 11. 2012, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Tvorba otázek

Plánovaná časová dotace:
- připomenutí předešlého setkání - zapojit děti (5 min.)
- zopakování smyslu našeho setkání - zapojit všechny děti (5 min.)
- co může znamenat slovo filozofie (5 min.)
- přečtení pohádky z nové knihy NEMOCNICE PRO PANENKY, povídání si o ní (15 min.)
- jak důležité je pro mě moje jméno (5 min.)
- aktivita - rytmizace svého jména a toho, co je mi blízké (5 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- připomenutí předešlého setkání - zapojit děti (5 min.)
- zopakování smyslu našeho setkání - zapojit všechny děti (5 min.)
- co může znamenat slovo filozofie (5 min.) - Kačka: Někdo se něco dozví. Anička: Je to pomoc. Jolanka: Je to zkouška.
- přečtení pohádky z nové knihy NEMOCNICE PRO PANENKY, povídání si o ní (15 min.) - Co Vás zaujalo?... Že dospělí mají hračky... To, proč se Saša z pohádky zajímal, kde byla hračka před tím, než byla na krámě.... Proč Kulíšek nepil mlíčko?...Co je alergie?...
- jak důležité je pro mě moje jméno (5 min.)
- aktivita - rytmizace svého jména a toho, co je mi blízké (10 min.) - na triangl. Co si děti přidaly ke svému jménu (hru jsme zopakovaly, proto uvedeno více variant): Jolanka - plyšáka, kočičku, baletku. Emička - má psa, morče, učitelka. Kačka - má mámu, kamarádku, tanečnice. Ruda - má mamku, brášku, archeolog (toto slovo jsme dali dohromady z jeho popisu, co má na mysli). Elička - má taťku, hračku, učitelka. Anička - má rodinu, je na pouti, tanečnice.
- přidala jsem další téma (10 min.) - Co je rodina? ... Máma, táta, dítě, sourozenci, zvířata... že mají něco společného... Jak může vypadat rodina?... hodně lidí pohromadě... pomáhají si... chovají se k sobě hezky... dělí se o věci. Co by se v rodině nemělo dělat?... nebít se... nechlubit se... nežalovat... neprat se... nekřičet.
- rozloučení, pochvala dětí

Co se podařilo:
- před příchodem dětí jsem nově uspořádala prostor - dala židle do kruhu (Děti reagovaly Proč nejsme u stolu? dětem se to líbilo - nejsou mezi námi stoly... lépe se vidíme)
- dětem se setkání líbilo

Postřehy:
- tomuto setkání byli přítomni 4 stálí "účastníci", 2 byli noví, takže jsem opět musela shrnout smysl našeho setkání se zapojením dětí, které už mohly odpovědět za mě
- moje výzva, aby se děti zeptaly na něco, co je zaujalo, čemu nerozumí po přečtení pohádky je poněkud zarazila, ale přesto zkusily něco vymyslet
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 14. 12. 2012 09:03:09    Předmět: 4. setkání, 30. 11. 2012, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Odpočinkové aktivity

Plánovaná časová dotace:
- uvítání, povídání na téma Mikuláše (15 min.)
- cvičení na význam – pravdivost věty (5 min.)
- aktivita: hra na pantomimu (15 min.)
- zadání úkolu: zjistit, kdo byl sv. Mikuláš
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání, povídání na téma Mikuláše (15 min.)
 protože si děti přinesly papírové postavičky Mikuláše, čerta, anděla rozebírali jsme, kdo to byl Mikuláš (nechala jsem mluvit děti – „pravý Mikuláš není – pravý je v nebi“; „… už umřel před 100 lety“… „do průvodu patří dle dětí i Ježíšek, Santa Claus“…)
 co budou zpívat, povídat Mikulášovi – předvedly
- cvičení na význam – pravdivost věty (5 min.)
 ptala jsem se dětí, zda je pravdivá…(Kočky jsou kamarádské. Všechna auta jsou velká. Trojkolka je lepší než klasické kolo).
- aktivita: hra na pantomimu (15 min.)
 děti postupně předváděly jevy, vlastnosti (mám rýmu, bolí mě hlava, bruslím, jsem nešťastný…)
- zadání úkolu: zjistit, kdo byl sv. Mikuláš
- rozloučení

Postřehy:
- reakce dětí na „zlobivého“ Ondru: „mně se také nelíbí, když je Ondra ruší...“ (Ondra je aktivní – hlásí se, přispívá do diskuze, ale zároveň je trochu neukázněný – radši by byl s kamarády)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 14. 12. 2012 09:04:56    Předmět: 5. setkání, 7. 12. 2012, 1. třída, 8 dětí (2 noví členové) Citovat

Cíl setkání: Vymyslet příběh

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- ověření splnění úkolu: zjistit, kdo byl sv. Mikuláš (5 min.)
- povídání o obrázku (20 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (nakonec 15 min.)
 přibyly 2 nové děti, takže jsme se představili a zahráli hru na jména svých kamarádů
 proto jsem se opět dětí zeptala, proč potřebujeme znát jména svých kamarádů, věcí…(odpovědi dětí: „abychom poznaly děti a lidi“… „aby se věci nepletly“…)
 zároveň jsme narazily na pojem „přezdívka“ (co to je, kdo má jakou přezdívku…)
- ověření splnění úkolu: zjistit, kdo byl sv. Mikuláš (5 min.)
 žádné dítě se doma neptalo…, každé dítě pak řeklo svůj zážitek s Mikulášem
 poprosila jsem děti, aby si zkusily vymyslet otázku na toto téma a zeptaly se svého kamaráda
- povídání o obrázku (20 min.)
 co vidí na obrázku (odpovědi dětí: krále, princeznu)
 co obrázku chybí (odpovědi dětí: „nohy… kus šatů… záclona… koberec“ )
 co se tam mohlo stát (odpovědi dětí: „král se zlobí – princezna si chce vzít někoho jiného, než chce král… král jí to nakonec povolí“)
 děti zmínily královnu i princeznu, tak jsem se jich zeptala, jak je rozeznají (odpovědi dětí: „princezna má užší korunku… jiné šaty… královna je starší“
 děti nepoužívaly správně pojem „vdávat se, ženit, nevěsta, ženich“ – tak jsem jim dala hádanku, jak se říká tomu, kdo se vdává x žení (odpovědi dětí: „muž, žena“) – výherce mohl domalovat chybějící část obrázku, se kterým jsme pracovali
- rozloučení, pochvala dětí

Postřehy:
Štěpánka, která byla minulá setkání zamlklejší už začala rozvazovat, občas přispívala do diskuze, ale zároveň i rušila. Nicméně jsem ji také pochválila za aktivnější přístup.

Co se podařilo:
Před začátkem hodiny jsem promluvila s Ondrou – nechtělo se mu opět na naše setkání. Důvodem pro něj je to, že si pak už nestíhá pohrát s kamarádem. Proto jsem Ondrovi řekla, že nemusí přijít, ať si dnes pohraje a příště ať se rozhodne, zda přijde či ne. Souhlasil. ALE během 2 minut se mi objevil ve třídě, že chce být s námi. Sdělila jsem mu, že mi udělal obrovskou radost. Během této hodiny byla na Ondrovi vidět mnohem větší snaha korigovat své chování – už nevyrušoval.
Dětem se setkání líbí, jsou vesměs aktivní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 03. 01. 2013 22:53:52    Předmět: 6. setkání, 14. 12. 2012, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Vánoce - zpěv

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- hra na jména (5 min.)
- aktivita (10 min.): Umíte si zahrát na...
- zpěv - koledy (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- hra na jména (5 min.): obměna - předávání si "slova" pohledem - děti velmi bavilo
- aktivita (10 min.): Umíte si zahrát na... to, že všechno víte?.... to, že jste šlechtického původu?
- zpěv - koledy (10 min.): před zpěvem povídání o Vánocích
- rozloučení

Postřehy:
- zopakování pravidel diskuze... na mou otázku "Myslíte si, že už umíte diskutovat?" zazněla odpověď "ANO" Smile
- jiná forma předávání si "slova" děti zaujala
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 24. 02. 2013 22:17:55    Předmět: 7. setkání, 4. 1. 2013, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Povídání o Vánocích

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- povídání o Vánocích (5 min.)
- četba pohádky (15 min.)
- hra na tichou (5 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- povídání o Vánocích (5 min.): děti se hodně zapojovaly, toto téma děti bavilo, vzpomínaly na vánoční dárky…
- četba pohádky (15 min.): vymyslet poté opět otázky k přečtenému – povídání nakonec přešlo od pohádky k hračkám – jaký plyšák se jim líbí a proč…
- hra na tichou poštu (10 min.) děti velmi bavila
- rozloučení

Co se dětem líbilo:
- pohádka
- povídání o zvířátkách (plyšácích)
- hra na tichou poštu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 24. 02. 2013 22:21:37    Předmět: 8. setkání, 11. 1. 2013, 1. třída, 8 dětí Citovat

Cíl setkání: Vymyslet příběh, situaci

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- jak diskutujeme (5 min.)
- aktivita (20 min.): Popis – dojem z obrázků, vymyšlení příběhu, situací
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- jak diskutujeme (5 min.) - zopakování pravidel
- aktivita (25 min.):
A) Popis – dojem z obrázku dvou dívek u dvou stromů (působí různě – hezky, smutně, … že se tam usmívá, má naušničky, sukýnku…, hrozně – co je tam hrozného? To modrý… - připomíná mi to vodní hnojivo pro koně z gormitů…, listy se mi líbí, stromy, líbí se mi na tom všechno… zajímavý, že něco je tam malý, dole je to široký a vypadá to jako trojúhelník…rozlišení princezny a služky, co znamená slovo ubohá…
B) Popis – dojem z obrázku dětí s cedulkami názvů ročních období (na obrázku je Eskymák – podle vlasů – protože má eskymáckou čepici, tak je to Eskymák….zda jsou na obrázku děti – to je jasný, protože jsou malý… kolik dní má rok, jaké jsou měsíce – děti souhlasily s O., že rok má 365 dní, protože mu věří… děti hlasují –že se tam sešly a že mají ty obrazy – cedulky…)
- děti se měly ptát sebe navzájem na dojmy z obrázku
- co se mohlo na obrázku stát
- vymyšlení pohádky, příběhu
- rozloučení

Postřehy:
- děti ví, co se musí při diskuzi dodržovat, ale občas na to zapomínají – neposlouchají jeden druhého, jen se soustředí na svoje výpovědi
- Š. dost vyrušovala a strhávala k neposlušnosti, takže příští hodinu už ji na praxi nezařadím
- názor O., že se dá diskutovat s počítačem
- bohužel u poloviny nahrávek jsem měla pootevřené dveře, takže je nahrávka hlučnější
- A. zajímavě popsala perspektivu na obrázku
- K. mi zapisovala slova, která padala během povídání s dětmi (protože mě vidí, jak si sama zaznamenávám)

Otázky:
Proč si myslíš, že je to služka?
Proč je v červnu a červenci moc horké slunce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 24. 02. 2013 22:24:51    Předmět: 9. setkání, 18. 1. 2013, 1. třída, 7 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyslet se nad slovem „dobrý“

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- aktivita – cvičení: Co znamená slovo „dobrý“? (10 min.)
- namalovat svého sněhuláka (10 min.)
- aktivita – hra „tichá pošta“ a „slovní fotbal“ (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- aktivita – cvičení: Co znamená slovo „dobrý“? (10 min.)
- namalovat svého sněhuláka (10 min.): aby dokázaly namalovat svou představu sněhuláka – proto bude každý sněhulák jiný (důvod – aby „neopisovaly“ a snažily se o svoje ztvárnění)
- aktivita – hra „tichá pošta“ a „slovní fotbal“ (15 min.): děti hry velmi velmi bavily, ani nechtěly skončit
- rozloučení

Postřehy
- děti spíše odpovídají, než tvoří otázky. Nicméně jejich odpovědi jsou mnohdy kouzelné.
Na větu „Maminka vaří dobré jídlo“ odpovídaly – dobré jídlo je kvalitní – jsou tam dobré věci, chutná, je hezké, dobré jídlo nás těší…
Na větu „Mám velmi dobrou panenku“ – je krásná, hodná, roztomilá, hezky voní, protože je vypraná.
Na větu „Včera jsem měla dobrý sen“ – hezký, někomu se líbil…. Hezké postavičky… Ježíšek je roznášel lásky…
Na větu „Slovní fotbal je dobrá hra“ – výborná, nádherná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 24. 02. 2013 22:27:11    Předmět: 10. setkání, 25. 1. 2013, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyslet se nad slovem emoce, láska

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení pohádky (10 min.)
- aktivita – cvičení: Co člověk cítí? Čím vnímá? Co to je láska? (10 min.)
- namalovat lásku (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení pohádky (10 min.)
- aktivita – cvičení (10 min.):
Co člověk cítí? – bolest, smrt, odpor, dotek
Čím vnímá? – cítí čichem vůni, hmatem, sluchem, zrakem. Vnímáme hlavou.
Co to je láska?– že se dva milují, že si neodporují…. Je nezničitelná – to jsem slyšel ve šmoulech...
Jak cítíme lásku? – když nám buší srdce… radost
- namalovat lásku (10 min.) – jaký je symbol lásky? – většinou kreslily různé podoby srdíček, ale také lidskou dvojici…
- rozloučení

Co se dětem líbilo:
- čtení pohádky (opět)
- jak jsme si povídali o lásce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 06. 03. 2013 21:40:43    Předmět: 11. setkání, 1. 3. 2013, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyslet se nad slovem čas, zvědavost

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení příběhu: úvod z knížky Romana (10 min.)
- aktivita – cvičení: pojem času (10 min.)
- aktivita – cvičení: pojem zvědavost (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení příběhu: úvod z knížky Romana (10 min.)
- aktivita – cvičení: pojem času (10 min.)
- aktivita – cvičení: pojem zvědavost (10 min.)
- rozloučení

Poznámky k pojmu čas:
První otázka O. byla sice mimo téma, ale byla to otázka Smile „Kdo postavil školu“? Děti si myslely, že ten pán, co stojí jako socha před školou (rozuměj – socha F. L. Čelakovského).
Rovnou jsem s dětmi probírala jednotlivé věty z úvodu knihy:
Mohou se ručičky na hodinách zpomalit? – děti: Mohou, když jim dochází baterky.
Kdy Vám čas ubíhá rychle a kdy pomalu? – děti: Když je tma, tak čas ubíhá pomalu.
Je možné, aby ubíhal rychle? – děti: Ano, dříve se setmí.
Proč mají děti za úkol příběh napsat? – děti: Protože už jsou velké… Aby na příběh nezapomněly (další generace).

Poznámky k pojmu zvědavost:
Co to je zvědavost? – děti: Pořád se na něco ptá… vše chce vědět…. Že ho vše zajímá…Nedá pokoj, dokud se to nedozví (tady jsem dětem vysvětlila, že toto jednání může být už dotěrné).
Co by se stalo, kdyby nebyli lidé zvědaví? – děti: Nic by jsme neznali…. Nikoho by jsme neznali… Neznali by jsme, jak se kdo jmenuje.
Na závěr jsem se zeptala, zda vidí rozdíl mezi pojmem zvědavost a hledání. Většinou se shodly, že jde o hledání nějaké konkrétní věci.
Může se hledat pravda? – děti: To je blbost.
Tak jsem se jim snažila vysvětlit, co to je hledat pravdu, hledat odpověď… Pochvilce tyto abstraktní pojmy snad pochopily a už to blbost nebyla Smile

Postřeh:
Vzhledem k tomu, že mě čekalo po tomto setkání ještě setkání se staršími dětmi, zkusila jsem s prvňáčky probírat to samé téma. Zajímalo mě, jak se s tím poperou. Ten den byly ale nějaké unavenější, roztržitější, takže i v této souvislosti to pro ně bylo těžší, poznaly rozdíl a upřednostnily předchozí hodiny.
Nicméně 3 děti chtěly zůstat i na setkání se staršími dětmi. Což jsem jim s radostí umožnila, ale do práce nezapojovala. Sledovaly průběh setkání cca 15 minut, pak si šly hrát.


Naposledy upravil Monika Wolfová dne 06. 03. 2013 22:42:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 06. 03. 2013 22:42:26    Předmět: 12. setkání, 1. 3. 2013, 2. tř., 6 dětí (1 dívka, 5 chlapců) Citovat

Cíl setkání: Vzájemné představení se, zamyslet se nad zvědavost

Plánovaná časová dotace:
- vzájemné seznámení se (5 min.)
- hra na jména – říct jméno kamaráda po své straně (5 min.)
- proč jsem zde, co nás čeká – povídání (5 min.)
- diskuze – pravidla (5 min.)
- aktivita – cvičení: pojem zvědavost (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- vzájemné seznámení se (5 min.)
- hra na jména – říct jméno kamaráda po své straně (5 min.)
- proč jsem zde, co nás čeká – povídání (5 min.)
- diskuze – pravidla (5 min.)
- aktivita – cvičení: pojem zvědavost (10 min.)
- rozloučení

Poznámky:
Na otázku, co jsou to pravidla, jsme se dostali spíš k zákonitostem přírody, ke koloběhu života – člověk se narodí a zemře…. ze semínka vyroste rostlinka…. koloběh vody (sníh, led, pára, déšť…)
Během povídání se děti nazvaly přezdívkou. Proto jsme se u tohoto pojmu zastavili a snažili jsme se dopátrat, co je přezdívka je, jak vzniká. – děti: Protože se to rýmuje s mým jménem… Aby přezdívky pobavily….
Co to je zvědavost? – děti: Chci se podívat za dveře, co se tam děje… Kdo je Ježíšek?....
Proč jsme zvědavi? – děti: Příroda to tak zařídila.
Zvědavost je důležitá pro život. – děti: Člověk tak najde vodu v poušti.

Postřeh:
Při vysvětlování pravidel zaznělo od V. „to je pravidel“. Proto jsem dětem vysvětlila, že když by měly dodržovat pravidla ony, ale i druzí, že je tam jistá vzájemnost, která pak poskytuje výhody oběma stranám. Nad čímž, bylo vidět, že se V. zamyslel.
Setkání bylo svižné, některé děti byly už ke konci více roztržité. Tak jsem improvizovala, abych pozornost udržela. V. si začal hrát s vystřiženou chobotnicí z papíru, tak jsem vymyslela otázku – Na co je asi zvědavá chobotnice? – všechny děti bez váhání vymyslely krátký příběh: Chobotnice je zvědavá, jakou uloví rybu… je zvědavá na tunel… je zvědavá na krátery, které jsou nebezpečné…
Děti již více zapojují abstrakci.

Jak se dětem setkání líbilo:
Nakonec se setkání vyloženě líbilo 3 dětem, dalším 3 dětem spíše ne, ale přitom všechny během setkání povídaly, reagovaly k tématu.
Líbilo se jim povídání o zvědavosti…. co žere chobotnice… hra na jména.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 21. 03. 2013 22:33:01    Předmět: 13. setkání, 8. 3. 2013, 1. tř. (5 dětí), 2.tř. (1 dítě) Citovat

Cíl setkání: Namalovat obrázek, vymyslet k němu příběh

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- aktivita: namalovat obrázek (10 min.)
- aktivita: vymyslet příběh (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- aktivita: namalovat obrázek (10 min.)
- aktivita: vymyslet příběh (10 min.)
- rozloučení

Děti byly venku, takže jsme se trochu zdržely přesunem dovnitř (10 min.). Než se děti trochu zklidnily, uvítaly jsme nového člena.
S dětmi jsem se domluvila, co by chtěly namalovat. Domluvili jsme se na pejskovi. Každý měl nakreslit svého pejska – pejsky a vymyslet si k obrázku příběh.
A. se zeptala, jak má udělat - nakreslit to, na co myslí pes?
Padla otázka - jsou myšlenky vidět?
Padla také odpověď - já to budu říkat podle pravdy.
Příběh vymyslelo každé dítě, sice o 2–3 větách, ale snažily se pak otázat se kamaráda na něco z příběhu.

Poznámka: Velkou radost mi udělal jeden druháček, který se ke mně hned venku přihlásil a chtěl se zúčastnit také setkání s prvňáčky, že se mu minule setkání moc líbilo.


Naposledy upravil Monika Wolfová dne 21. 03. 2013 23:01:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 21. 03. 2013 22:33:43    Předmět: 14. setkání, 8. 3. 2013, 2. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Namalovat obrázek, vymyslet k němu příběh

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení příběhu: z knížky Romana (10 min.)
- aktivita: namalovat obrázek (10 min.)
- aktivita: vymyslet příběh (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.): přivítání nové členky – děti měly sami říct kamarádce, co vše jsme už na minulém setkání dělali („povídáme… vyrábíme… tvoříme otázky…. neskáčeme si do řeči… hlasíme se…“)
- čtení příběhu: z knížky Romana (10 min.)
- aktivita: namalovat obrázek (10 min.)
- aktivita: vymyslet příběh (10 min.)
- rozloučení

Poznámky:
Na začátku jsme si připomněli, o čem jsme mluvili minule a kdo zjistil, co jí chobotnice - splnit to M.
Děti četly příběh samy – střídaly se po větách. Docela dobře již čtou, ale dost si při čtení také dělaly „legrácky“, takže to trochu rozptylovalo. Zkusili jsme proto příběh shrnout, vysvětlovali jsme si rozdíl mezi slovem rezavý a zrzavý.
Také druháci chtěli kreslit, tak nakreslili psa a vymýšleli příběh a otázky k příběhu. Např. „proč se ztratil…“ Líbilo se mi, jak se M. ozval, že ještě nedostal odpověď na svou otázku, když jsme ji mezitím zamluvili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 24. 03. 2013 08:33:29    Předmět: 15. setkání, 22. 3. 2013, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyslet se nad různými situacemi (příčina, důsledek)

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „co kdyby“ (15 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „není to tak jisté“ (5 min.)
- cvičení: zopakování si pravidel (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „co kdyby“ (15 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „není to tak jisté“ (5 min.)
- cvičení: zopakování si pravidel (10 min.)
- rozloučení

Poznámky:
Příklady odpovědí na otázky – Zkus říct, co by se stalo, kdyby:
- nikdy nesvítilo slunce: Na Zemi by nebyl veškerý život. Slunce je hvězda. Nikoho bychom neviděli, byl by tma.
- nejezdily by autobusy a vlaky: Nepřeváželi by jsme se na místa, na daleké místo. Pěšky by se nám nechtělo. Bylo by těžké se někam dostat se zlomenou nohou. Přišli bychom pozdě do školy.
- pekaři nepekli chleba, rohlíky a housky: Měli by jsme hlad. Kručelo by nám v břiše.
- děti vypadaly stejně jako dospělí: Tak by se nerozeznali od sebe. Popletlo by se, kdo je kamarádka a maminka. Vypadal bych jako strejda, který je tlustý. Děti by neuměly psát.
- nikdo neuměl ušít boty: Chodili by jsme bosy, ale museli by jsme dávat pozor na střepy a vosy.
- zvířata uměla mluvit: Papoušci umí mluvit (ale neumí myslet).
Příklady odpovědí na otázky – platí pro Tebe nějaká pravidla, když:
- se pohybuješ v přírodě? Nemáme být splašení. Nesmíme křičet, abychom neprobudili zvířátka.
- kreslíš? Můžu kreslit, co chci. Nemůžeme malovat na zeď.
- lyžuješ, bruslíš? Nesmím podjet pod čárou. Nesmím křičet, aby nebyla lavina.
- mluvíš? Nesmím skákat do řeči. Nesmím říkat sprostá slova.
(otázky si losovaly z nastříhaných papírků)

Přečetla jsem také trochu textu z nové knížky „Já a svět, svět a já“. (A. hned zareagovala, proč nečteme z knížky Saša…). Bylo to o tom, že si můžu myslet o druhém, co asi udělá, ale není to tak jisté. Narozdíl od přístroje, který vždy udělá to, co na něm nařídím, navolím a narozdíl od počasí, které také člověk nemůže ovlivnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 24. 03. 2013 08:34:27    Předmět: 16. setkání, 22. 3. 2013, 2. třída, 5 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyslet se nad různými situacemi (příčina, důsledek)

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „co kdyby“ (15 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „není to tak jisté“ (5 min.)
- cvičení: zopakování si pravidel (10 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „co kdyby“ (10 min.)
- cvičení: zamyslet se nad situacemi „není to tak jisté“ (5 min.)
- cvičení: zopakování si pravidel (5 min.)
- rozloučení

Poznámky:
Příklady odpovědí na otázky – Zkus říct, co by se stalo, kdyby:
- nikdy nesvítilo slunce: Byla by tma, zima. Umřeli by kočky a psi. Nebyli by jsme opálení. Nerostly by kytičky.
- děti vypadaly stejně jako dospělí: Mohly by sekýrovat svoje děti. Bylo by to hodně divný.
- zvířata uměla mluvit: Bylo by to krásný. Bylo by to proti přírodě. Mohli by jsme zvířátkům sdělit své pocity.
Příklady odpovědí na otázky – platí pro Tebe nějaká pravidla, když:
- se pohybuješ v přírodě? Nesmíme řvát. Nesmíme zapalovat keře
- …………..
(otázky si losovaly z nastříhaných papírků)

Text z nové knížky jsem sice přečetla, ale nebylo to k tomu, jej nějak rozebrat.

Toto setkání bylo od začátku nabourávané vyrušováním dvou kluků. Podařilo se mi je zklidnit jen na chvíli, neposlouchali, co druzí povídají. Vzhledem k tomu, že 2 děti musely pochvíli odejít domů a zbyly mi tam 3 děti, které se nepřestávaly pošťuchovat, setkání jsem nakonec ukončila dříve, než bylo v plánu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 13. 10. 2013 22:02:02    Předmět: 17. setkání, 25. 3. 2013, 2. třída, 4 děti Citovat

Cíl setkání: Hra s písmeny

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení příběhu: z knížky Romana (10 min.)
- cvičení: písmenka (15 min.)
- aktivita: zpívání (5 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení příběhu: z knížky Romana (10 min.)
- cvičení: písmenka (15 min.)
- aktivita: zpívání (5 min.)
- rozloučení


Poznámky:
Hra s písmenky spočívala v tom, že děti dostaly na papírkách písmenko a měly z nich dohromady složit slovo – filozofie. Pak si měly vybrat písmeno a vymyslet na něj slovo.
Příklady:
F – figura, filozofovat
I – Indián, iglů, Ivana, Iva
L – letadlo, lyže, les, Lenka, Lucka, likér, lego, litr, Luboš, linka
O – opice, Oldřich, opilý, orangutan, Olymp, okno, olympiády, Olga
S – sele, sakra, seká, semafor, sysel, spasitel
.
.
.
E – Eva, ekonomika, Ema, Emil, etapa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 13. 10. 2013 22:03:19    Předmět: 18. setkání, 5. 4. 2013, 1. třída, 6 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyslet se nad pojmy – pocit, smutek, správné jednání, přísloví

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení 5. kapitoly (10 min.)
- cvičení: co je přísloví (15 min.)
- cvičení: předávat slovo pohledem (5 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení 5. kapitoly (15 min.) – během čtení jsem začala reagovat na otázky dětí a chvíli jsme vždy diskutovali o tom, co je zaujalo, čemu nerozuměly…
- cvičení: co je přísloví (15 min.)
- cvičení: předávat slovo pohledem (5 min.)
- rozloučení

Otázky dětí k textu knihy:
„Proč musela jít někam Markétka?“
„Proč měl radost“
„ Co to je pocit?“ – dítě „Že se potí?“ „Že se směje…“
„Jak se nám rozlije smutek v žaludku?“ – děti „To nechápu“. „Že náš žaludek bude placatej“.
„Proč není správné chytat můry“ – dítě „Protože jsou chráněné“.

Rozbor přísloví:
Na hrubý pytel hrubá záplata.
Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem.
Jeden o voze, druhý o koze.
Kdo druhému jámu kopá, sám do ní padá.
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp.
Co se rádo škádlívá, rádo se mívá.

Hodně je bavilo cvičení předávat si slovo pohledem, protože to bylo jiné, dobré.

Toto setkání vidím jako jedno z nejlepších setkání – děti vymýšlely otázky, odpovídaly, přemýšlely, vyprávěly, byly veselé, pozorné…


Naposledy upravil Monika Wolfová dne 13. 10. 2013 22:04:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 13. 10. 2013 22:04:25    Předmět: 19. setkání, 5. 4. 2013, 2. třída, 5 dětí Citovat

Cíl setkání: Zamyslet se nad pojmy – pocit, smutek, správné jednání, přísloví

Plánovaná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení 5. kapitoly (10 min.)
- cvičení: co je přísloví (15 min.)
- cvičení: předávat slovo pohledem (5 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání (5 min.)
- čtení 5. kapitoly (15 min.)
- cvičení: co je přísloví (10 min.)
- cvičení: předávat slovo pohledem (5 min.)
- rozloučení


Poznámky
- rozbor slova osamělý – co to znamená, zda se někdo tak cítil a proč
- děti samy znaly některé pranostiky, dokázaly je vysvětlit, ale význam slova si spojovaly i s předpovědí počasí


I toto setkání bylo jedno z nejlepších – děti vymýšlely otázky, odpovídaly, přemýšlely, byly pozorné. Bavilo je cvičení „předávání slova pohledem“.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Monika Wolfová



Založen(a): 11.11.2012
Příspěvky: 20
Město: Strakonice

PříspěvekZaslal(a): 13. 10. 2013 22:07:17    Předmět: 20. setkání, 12. 4. 2013, 1. třída, 3 děti Citovat

Cíl setkání: Co nás baví

Plánovaná časová dotace:
- uvítání
- čtení knížky (15 min.)
- povídání si o přečteném textu (5 min.)
- cvičení: předávání slova pohledem (5 min.)
- rozloučení

Skutečná časová dotace:
- uvítání
- čtení knížky (15 min.)
- povídání si o přečteném textu (5 min.)
- rozloučení

Poznámky
Setkání začalo se zpožděním (děti byly předtím venku), takže zbylo méně času. Nakonec jsme četli z knížky, kterou přineslo 1 z dětí. Jedno dítě přišlo na naše setkání poprvé a povídání se mu líbilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign