Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2012/2013 - ZPRÁVY Z PRAXE - ZŠ Rožnov - Tereza, Anička

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 05. 11. 2012 19:00:26    Předmět: 2012/2013 - ZPRÁVY Z PRAXE - ZŠ Rožnov - Tereza, Anička Citovat

Ahoj, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2011 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)


Naposledy upravil Ríša Macků dne 05. 11. 2012 19:04:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 14. 02. 2013 13:55:10    Předmět: Citovat

29.10.2012, 1. setkání, 30 dětí (1.-2. třída)

Cíl: seznámení, nenápadné představení filozofie pro děti

Plánovaná struktura:

- příchod, přivítání, posazení do kroužku, představení (5 min)

- seznamovací hry - děti se představí tak, že řeknou své jméno a jakoukoli větu, další zopakuje předchozí a poté se představí (10 min)

- Ruce: děti na baličáky nakreslí tři ruce (jednu šikovnější rukou, další méně šikovnou a třetí požádají souseda, aby jim jí obkreslil), do jedné napíšou své jméno, do druhé, jak jim říkají doma/jejich přezdívku a do třetí, jak by se chtěly jmenovat. Cílem měl být rozvoj zručnosti, spolupráce, seznámení (kreslení 10 min/představení, povídání 10-15)

- běhěm kreslení nadhodit spontánně "Jaké by to bylo, kdyby lidé měli tři ruce." bylo by to jednodušší/složitější... -> 1. filozofická otázka

- přečtení úryvku Nemocnice pro panenky (10, 3-14) -> ve zbytku povídání o jménech, panenkách

- rozloučení

skutečná struktura:

- příchod (v tuto chvíli hodina vypadala velice nadějně, děti asi dvě minuty byly v pohodě. Všimly jsme si, že jedna holčička měla zrovna ruku v sádře, což by byl skvělý podnět, potom se to ale nějak zvrtlo), přivítání, usazení do kroužku (10 min)

- seznamovací hry: kroužek - aktivita proběhla, ale děti se nepolouchaly, byly neposedné
Ruce: vzhledem počtu dětí aktivita nemohla proběhnout kompletní (neměly jsme tolik baličáku, aby se na něj vešlo 90 rukou). Děti si obkreslily pouze jednu ruku a do té napsaly své jméno, my jsme jim ruku vystřihly a udělaly z ní jmenovku. Běhěm kreslení a tvoření se nám nepodařilo děti usměrnit, hodně zlobily, křičely, praly se... (v tuto chvíli jsem si přála, aby už to skončilo, proto jsme kreslení, které děti docela bavilo, natahovaly). Když jsme všem dovystřihly jmenovky nepodařilo se znovu posadit do kroužku, aby na sebe všichni viděly a poslouchaly se, ale s těmi dětmi, které alespoň trochu vnímaly jsme si povídaly o jménech, jak bylo plánované
Otázka "jaké by to bylo, kdybychom měly tři ruce" sice ztrácela pointu, ale přesto děti dostaly za domácí úkol o ní přemýšlet

- rozloučení

Co se nepodařilo: zaujmout, zklidnit děti, představit filozofii pro děti, dodržení časového plánu, seznámení

Co se podařilo: zaprasit děti lihovkama

Závěrem: Bylo to příšerné, ale usoudily jsme, že to bylo hlavně z naší strany, špatná připravenost, nezjistily jsme si kolik budeme mít dětí, proto nás to hodně zaskočilo. Z detailně promyšlené hodiny, která by byla realizovatelná pro 10 dětí, bylo fiasko, ale neztratily jsme naději, protože ty děti, jsou velice inteligentní (-> při vystřihování jmenovek, jedna holčička navrhla, že by bylo rychlejší, kdyby se vystřihávalo i z druhé strany, v tu chvíli jsme možná s Terkou vypadaly hloupě, že na to nedokážeme přijít samy, ale přemohla jsem se, výrazně jsem jí pochválila a z této situace jsme si uvědomily, že můžeme klidně přitvrdit ve složitosti aktivit, vymyslet lepší strategii, která je zaujme.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:08:34, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 14. 02. 2013 15:03:43    Předmět: Citovat

5.11. 2012; 2. setkání

Cíl: seznámit se, vytvořit pravidla, rozdělit si děti na menší skupiny, vydovádět je a pak je zklidnit, představit jim p4c

Plánovaná struktura:
- přivítání 5min
- vytvoření jmenovek 10min
- AB line podle abecedy 5min
- rozdělení do dvou skupin (Terezka - čtení Nemocnice pro panenky (3, 1-15)/Anička - představení p4c) 10min/10min
- aktivita v kroužku ANO/NE - děti v kroužku se na přeskáčku rozdělí do dvou táborů (v jednom budou děti křičet ANO a v druhém NE) 1min, poté je zklidníme a budeme si povídat, jestli se jim to líbilo, že na sebe takto křičely, a jestli se na něčem domluvily 10min... -> vytvoření pravidel na baličák při našich hodinách 10min
- rozloučení

Stutečná struktura:
- přivítání 5min
- vytvoření jmenovek 10min
- AB line - to nebylo moc dobrý, ale my jsme si je potřebovaly jenom rozdělit do skupin 5min
- rozdělení do dvou skupin (Terezka - čtení příběhu/Anička - představování p4c) 10min/15min
- aktivita v kroužku ANO/NE 2min, zklidňování potom probíhalo souběžně s ostatním programem až do konce hodiny
- vytvoření pravidel 10min
- rozloučení

Co se povedlo: zaujmout děti, to křičení je dost bavilo, sice to moc nesplnilo účel, ale přivedlo nás to na myšlenku, že ony sice zlobí, ale ví, co se děje, dokážou zlobit a dávat pozor.

Co se nepovedlo: udržovat kázeň, pořádek, pozornost všech dětí; také se nepovedlo přesvědčit paní vychovatelku (při té aktivitě ANO/NE jenom nevěřícně kroutila hlavou).

Závěrem: Pořád to ale nebylo dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 14. 02. 2013 22:25:01    Předmět: Citovat

Hodina s Olí - Nemocnice pro panenky

12.11.2012; 3. setkání

Cíl: upevnění pravidel práce s textem

Plánovaná struktura
- přivítání a zklidnění dětí 5 min
- rozdělení dětí do dvou skupin 5 min
- čtení příběhu + samotná diskuse 20 min
- pohybová hra 20 min
- shrnutí hodiny a rozloučení 5 min

Skutečná struktura
- přivítání a zklidnění dětí 10min
- rozdělení dětí do dvou skupin 5min
- čtení příběhu + samotná diskuse 15min
- pohybová hra 15min
- shrnutí hodiny a rozloučení 5min

Závěrem: Děti byly překvapeny, že místo Aničky, kterou znaly, přišla Olga. Rychle se s touto situací srovnaly. Děti jsme rozdělily na dvě skupiny. Jedna skupina s Olgou šla hrát pohybovou hru Zvířata. Tato hra se odehrávala na koberci. Druhá polovina dětí se odebrala ke stolu. U stolu se četla kapitola z knihy Nemocnice pro panenky. Četla se kapitola o Panenkách. Po té následovala diskuse. Na téma: Co se dá považovat za panenku? Po dokončení diskuse i hry se skupiny proměnily.

Terka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 13. 04. 2013 15:36:24    Předmět: Citovat

Pohádkový svět

7.1.2013

Cíl: Rozvoj spolupráce a tolerance mezi dětmi. Rozvoj tvořivého myšlení.

Plánovaná struktura:

Přivítání 5 minut
Diskuse na téma pohádkové bytosti 10 minut
Psaní pohádky 20 minut
Tvoření pohádkové postavy (skřítka) 10 minut
Rozloučení 5 minut

Skutečná struktura:

Přivítání 5 minut
Diskuse na téma pohádkové bytosti 10 minut
Psaní pohádky 30 minut
Přednesení pohádky druhé skupině 10 minut
Rozloučení 5 minut
Od dětí vyvstaly otázky: 1. Co je to pohádková bytost?
2. Co dokáže pohádková bytost?

Závěrem: Děti se rozdělily na dvě skupiny. Jedna skupina tvořila pohádku po slovech, druhá po větách. Děti vymýšlení pohádky bavilo. Zapojily se i jinak tiché děti. Tvoření pohádky se protáhlo, takže jsme další činnost nestihly.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:17:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 15. 04. 2013 21:21:45    Předmět: Citovat

Volby

14.1.2013

Cíl: představivost, fantazie

Plánovaná struktura:

přivítání
roztažení vesmírného povlečení - navození atmosféry
čtení příběhu o hvězdách
povídání o vesmíru
kreslení hvězd na baličák, vytváření a pojmenování vlastních souhvězdí
představení souhvězdí ostatním
rozloučení

Skutečná struktura:

přivítání
uklidňování dětí
čtení příběhu o hvězdách
uklidňování dětí
přemýšlení
vytvoření vlastních voleb
největší zlobidla jsem poslala do volební komise, s tím, že je tam největší nuda, dostali za úkol vytvořit státní znak
vyrobili jsme improvizovanou urnu
jedna holčička nám vyjmenovala všechny kandidáty na prezidenta
mezi tím jsem děti uklidňovala
odvolili jsme
sečetli hlasy
diskuze o volbách - jestli byly děcka s rodiči apod.

Co se povedlo: zabavit děti, zaimprovizovat, když jsem vešla do třídy, děcka jenom lítaly po třídě a pokřikovaly po sobě jména Zeman Schwarzenberg, Franz...

Co se nepovedlo: vesmírné povlečení jsem zapomněla doma, udržet děcka v klidu, chyběla mi Terezka; tím, jak jsem volby neměla připravené, možná jsem to nepodala dobře, protože se moje hodina nelíbila rodičům, kteří si stěžovali, takže, když jsme po druhém kole voleb chtěly udělat dětské volby, kde by volily sami sebe, neudělaly jsme to. Trochu mne to mrzelo, protože to neměla být žádná politická propaganda, ale jenom povídání, vysvětlení některých věcí, které děti jenom vykřikovaly a nevěděly co a vysvětlení důležitosti voleb.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:11:59, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:01:39    Předmět: Citovat

Lev a myš

21.1.2013

Filosofický cíl: Procvičení hledání dobrého důvodu

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 20 minut
diskuse 15 minut
aktivita 10 minut
shrnutí hodiny
rozloučení 5 minut

Skutečná struktura:
přivítání 2 minuty
čtení příběhu 10 minut
diskuse 10 minu
aktivita 25 minut
rozloučení 5 minut

Povedlo se: Přivítání a zklidnění dětí v kroužku proběhlo snadno a rychle. Do aktivity se děti zapojily všechny bez hádek a pranic spolupracovaly.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:33:12, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:07:50    Předmět: Citovat

Hrdý Budžes

4.2.2013

Cíl hodiny byl trochu esencionalistický, ale podle mě důležitý - představit dětem Hrdého Budžese. Protože cíl p4c je výchova k demokratické společnosti, přišlo mi to jako dobrý a nenásilný způsob, jak jim představit život v komunismu, pomocí umění. Sice jsme jenom nastínily představení Báry Hrzánové, ale pokud si děti odnesly alespoň název Hrdý Budžes a dozvěděly se o něm již ve druhé třídě, budu spokojená.

Plánovaná struktura:
příchod
krátká scénka z vybraných a upravených hlášek http://www.youtube.com/watch?v=BNBJRNWRqbA
diskuze (o potížích, o strachu, jak se s tím dá vypořádat, kdo je pro mě "Hrdý Budžes", hrdinové, oblíbená slova...)
kreslení Hrdého Budžese
rozloučení


Skutečná struktura:

příchod
scénka - při ní se mi přihlásil Jonáš (jedno z nejlešpích a nejhodnějších dětí), že Hrdého Budžese zná, tak jsem na něj mrkla a pokračovala, potom jsem si ho odchytla a pochválila
diskuze - to se vžedycky nějak zvrtlo, ale děti to zaujalo, vyprávěly, čeho se bojí, hádaly, kdo je to Hrdý Budžes, a že pro ně je hrdina většinou maminka nebo tatínek
kreslení Budžese
rozloučení

Celé se to pěkně povedlo, protože se naplnil cíl, na to jsem přišla hned další hodinu, která měla toto pokračování:

Hrdý Budžes II

11.2.2013

Cíl: připomenutí, empatie

Plánovaná struktura: příchod
scénka - zjistila jsem, že Hrdý Budžes není Hrdý Budžes, ale báseň Hrdý buď žes... -> smutek -> úkol pro děti, aby mne rozveselily
diskuze o komolení slov
rozloučení

Skutečná struktura:
příchod
scénka se moc nepovedla, děti se Budžese sice pamatovaly, ale asi to bylo moc složitě podáno, moc to nepochopily, ale na obveselení mi řekly dva vtipy a nakreslily obrázek
diskuze
rozloučení


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 05. 09. 2013 00:03:42, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:12:28    Předmět: Citovat

Karneval

18.2.2013

Filosofický cíl: posuzování důvodů

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 10 minut
aktivita 10 minut
diskuse 20 minut
shrnutí hodiny 5 minut
rozloučení

Skutečná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 10 minut
aktivita 20 minut
diskuse 10 minut
shrnutí
rozloučení 5 minut

Povedlo se
: Děti bavila aktivita, zapojila se většina z nich. Diskuse byla krátká, ale děti dokázaly vymyslet spoustu odpovědí. Poté začaly ztrácet pozornost protože, považovaly za vyřešené téma.

Nepovedlo se: Děti při čtení příběhu ztrácely pozornost.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 05. 09. 2013 00:02:22, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:15:09    Předmět: Citovat

Biologické hodiny

4.3.2013

Filosofický cíl: tvoření a pokládání otázek

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 20 minut
diskuse 10 minut
aktivita 10 minut
shrnutí hodiny
rozloučení 5 minut

Skutečná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 20 minut
aktivita + diskuse 25 minut
shrnutí hodiny
rozloučení 5 minut

Povedlo se: Děti byly celou dobu v dobré náladě. Dávaly pozor na příběh. Po přečtení příběhu se velice snadno utišily. Aktivita na procvičení tvoření a pokládání je velmi bavila. Diskuze probíhala v klidu. Děti se vždycky snažily najít odpověď položenou otázku. Diskuse děti bavila.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:26:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:17:55    Předmět: Citovat

Pohádkové postavy

18.3.2013


Filosofický cíl:
hledání souvislostí

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 10 minut
aktivita 15 minut
diskuse 10
shrnutí
rozloučení 5 minut

Skutečná struktura:

přivítání 5 minut
čtení příběhu 10 minut
aktivita 20 minut
diskuse 10
rozloučení
shrnutí 5 minut

Povedlo se: Děti se plně soustředily na příběh. Největším zájem projevili o aktivitu, do které se zapojili s velkým nadšením.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:50:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:22:14    Předmět: Citovat

Superkalifradžilistikexpijalidózní hodina Very Happy

25.3.2013, 15. setkání

Cíl: cvičení výslovnosti, komunikace, rozvoj fantazie

Celá hodina byla inspirovaná Mary Poppins (můj pedagogický vzor), konkrétně písničkou http://www.youtube.com/watch?v=V3KFOP-EcWI

Plánovaná struktura:
- příchod, přivítání
- vysvětlení dětem, že si některou z příštích hodin budeme muset nahrát na diktafon -> povídání co to je, k čemu by to mohlo být dobré, co je hlas, jak vzniká...
- cvičení řeči, jazykolamy (tady jsme se inspirovaly Kubou a Věrkou, díky Smile)
- nejdelší slovo -> navázání na písničku, vznik slov a jejich význam
- vymýšlení slov vlastních
- rozloučení

Skutečná struktura:
Hodina proběhla vcelku podle plánu , děti byly docela v klidu, snad je to i bavilo, nás to také bavilo. Jen při vyjmenovávání dlouhých slov mě Romča předběhl v programu, nejdelší slovo si rovnou vymyslel: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz... znamená, že někdo usne na klávesnici a může mít nekonečně mnoho písmen, takže jsem se se svým superkalifradžilistikexpijalidózní, potom mohla jít klouzat Smile.
Při vymýšlení slov děti zlobily, moc toho nevymyslely, Romča pobíhal a vykřikoval zzzzzzzzzz, tak jsme jim daly za úkol vymyslet nějaké slovo doma.

Co se povedlo: Začátek hodiny; motivace dětí písničkou; jazykolamy; potěšily nás úvahy o vzniku hlasu. S odstupem dvou týdnů hodnotím kladně, že si děti činnost pamatovaly, některé se už naučily slovo z půlky vyslovit.

Co se nepovedlo: Udržet děti v klidu, konec hodiny.

Závěrem: Celý program vycházel z předpokladu, že mě děti neposlouchají ani když jsem hodná, ani když křičím, proto jsem se odhodlala k trestu největšímu - začala jsem v hodinách zpívat a děti byly zticha.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:46:24, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:26:27    Předmět: Citovat

Krteček

8.4.2013

Filosofický cíl: Použití myšlenkového experimentu

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 20 minut
aktivita + diskuse 25 minut
shrnutí hodiny 5 minut
rozloučení

Skutečná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 15 minut
aktivita + diskuse 20 minut
shrnutí hodiny 5 minut
rozloučení

Povedlo se: Děti přijaly myšlenkové experimenty s nadšením. Aktivita i následná diskuse je bavila. Ke konci diskuse se několik dětí samo pokusilo vytvořit myšlenkový experiment.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:53:33, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:29:31    Předmět: Citovat

Byl jednou jeden kouzelník

15.4.2013

Filosofický cíl: definování pojmů a vyjasňování

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
čtení básničky 15 minut
diskuse 20 minut
rozloučení 5 minut

Skutečná struktura:

přivítání a zklidnění 10 minut
čtení básničky 10 minut
aktivita 10 minut
diskuse 5 minut
rozloučení 5 minut

Nepovedlo se: Dětí bylo víc, než jsme předpokládali (45), takže bylo obtížné udržet je v klidu a upoutat jejich pozornost. Velmi obtížná byla jakákoli domluva s dětmi. Nakonec se větší skupina dětí zapojila (30). Menší si vynašla vlastní program (15).


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:53:11, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:32:22    Předmět: Citovat

Zloděj sušenek

29.4.2013

cíl: diskuze, porozumění smyslu textu

Plánovaná struktura:

přivítání
báseň Zloděj sušenek
tvoření otázek
diskuze
rozloučení

Skutečná struktura:


přivítání
báseň
tvorba otázek
diskuze
rozloučení

otázky:

Co je to bezostyšně?
Co je to hověly?
Proč začla jíst sušenky?
Proč přelomil sušenku?
Proč jí to neřekl?
Kolik pánovi bylo?
Jak se jmenoval?

Otázky jsme projeli všechny, protože u některých šlo jenom o význam.

Zloděj sušenek

Noc byla dlouhá a jistá mladá dáma,
čekala na svůj let, tak znuděná a sama.
Koupila sušenky a knihu, že si bude číst,
s očima na stránkách pak z nudy začla jíst.

Zabraná do knihy však přece všimla si,
že pán co přised si, tlustý a bezvlasý,
ležérně hoví si tam těsně vedle ní,
že z jejího si nabízí a bezostyšně jí.

Četla a dělala, že se nic neděje,
však zásoby mizely pod rukou zloděje.
Už se v ní vařil vztek z té sprosté krádeže,
být místo dámy chlap, tak mu snad nařeže!

Za každou její sušenku i on si jednu vzal.
Až zbyla jediná. Co asi bude dál?
S grácií pro ni sáh´a ještě se při tom culil,
jak by se nemetlo, přelomil sladkost v půli.

Zlostně ji schroustala a už jí cloumal vztek,
takový nezdvořák, kdo by to do něj řek´!
Cpe se, a bez díků, tohle je vážně k zlosti,
ten tlustý ohava je vzor vší nevděčnosti!

Sotva by vzpomněla, kdy měla větší zlost…
Už hlásí její let… však toho bylo dost!
Shrábla svou kabelku a vyskočila v mžiku,
ani se neohlédla po tom loupežníku.

Až v letadle koukla se do vlastní kabely…
Byly tam. Hned na vrchu pěkně si zavřené hověly.
Nešťastné sušenky, v balíčku, nenačaté.
Jen na to zírala, v hlavě stud, děs a zmatek.

"Jestli jsou tyhle mé, a Pán Bůh chraň mě zlého,
pak tamty koupil on. To já jsem jedla z jeho!
Pozdě se omlouvat, konec vší naděje,
já jsem tím hulvátem, lotrem a zlodějem!

Co se povedlo: Majda, před tím, než jsem začala recitovat, zrovna svačila, tak se to s ní hezky hrálo.
Když jsem začala recitovat, uklonila jsem se, chvilku jsem říkala a pak začal Denis rušit, tak jsem ho okřikla, vysvětlila jsem, že budu recitovat, jen když tu bude ticho, znovu se uklonila a začala od začátku, Denis pochopil, cíleně vyrušoval, abych vždycky začala od začátku, tak jsem to udělala asi 5x, pak mě to přestalo bavit a tu básničku jsem dořekla, ale hrozně jsem si to užila. A Denis je skvělý.

Co se nepovedlo: Děti se při diskuzi překřikovaly.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 05. 09. 2013 09:03:05, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 29. 08. 2013 19:52:45    Předmět: Citovat

Zeměplocha květen

20.5.2013

Filosofický cíl: Procvičení tvořivého myšlení

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
čtení příběhu 15 minut
aktiva 10 minut (malování)
diskuse 15 minut
shrnutí hodiny
rozloučení 5 minut

Skutečná struktura:

přivítání 5 minut
čtení příběhu 15 minut
aktivita 15 minut
diskuse 10 minut
shrnutí hodiny
rozloučení 5 minut


Nepovedlo se: Udržet diskusi v hloubce, děti několikrát odběhly od tématu, střídavě se je povedlo vracet k tématu a někdy ne.


Naposledy upravil Anna Vávrová dne 04. 09. 2013 23:56:47, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Anna Vávrová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 16
Město: Strunkovice nad Blanicí

PříspěvekZaslal(a): 04. 09. 2013 22:54:00    Předmět: Citovat

Závěrečná hodina

Filosofický cíl: Navazování na sebe

Plánovaná struktura:
přivítání 5 minut
aktivita 15 minut
aktivita + diskuse 15minut
rozdání filosofického sešitků 5 minut
shrnutí hodiny 5 minut
rozloučení

Skutečná struktura:
přivítání 5 minut
aktivita 15 minut
aktivita + diskuse 15 minut
rozdání filosofického sešitků 5 minut
shrnutí hodiny 5 minut
rozloučení

Povedlo se: Děti obě aktivity bavily. V diskusi se pokoušely na sebe navazovat a poslouchat se navzájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign