Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2013/2014 - ZPRÁVY Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 25. 10. 2012 09:18:53    Předmět: 2013/2014 - ZPRÁVY Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela Citovat

Ahoj, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2011 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)


Naposledy upravil Ríša Macků dne 19. 12. 2013 19:03:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 10. 2012 19:36:14    Předmět: zpráva z praxe-ZŠ Nerudova-Vlaďka,Dana Citovat

1.setkání - 23.10.2012
12 dětí - 1. třída (Anetka,Klárka,Zuzka,Dan,Vojta,Fanda,Maty,Lukáš,Luky,Anička,Tomáš,Viktorka)

Cíl : Seznámení s Danou a navození příjemné atmosféry s uvedením Filosofie pro děti
Začátek : 11:55 h.

Plánovaná časová dotace :
- seznámení se s Danou a novým uspořádáním třídy ve ŠD (5 min.)
- vysvětlení, co nového nás čeká (5 min.)
- představení se dětí a vytvoření jmenovek (10 min.)
- seznámení dětí s pojmem filosofie (5 min.)
- zapálení svíčky uprostřed kruhu - vyvolání zážitků (15 min.)
- rozloučení a úklid (5 min.)

Skutečná časová dotace:
- seznámení se s Danou a zodpovězení otázek na nové uspořádání třídy ve ŠD (5 min.)
- vysvětlení, co nového nás čeká (5 min.)
- představení se dětí a vytvoření jmenovek (10 min.)
- seznámení dětí s pojmem filosofie (5 min.)
- zapálení svíčky uprostřed kruhu - vyvolání zážitků (20 min.)
- rozloučení (5 min.)

Co se podařilo:
- příjemné seznámení a radost z překvapení
- vyrobení jmenovek
- děti byly velmi klidné a spokojené, přeskočily naši laťku očekávání
- my jenom potichu žasly nad jejich prvním filosofováním
- naučily se krásně vyslovovat slovo filosofie

Co se nepodařilo:
- časově - filosofovali jsme o pět minut déle než byla plánovaná dotace, a to u Matyho, Lukáše a Lukyho vedlo ke konci k vyrušování
- nestihli jsme dát třídu do původního stavu z časové nouze

První okamžiky:
- reakce na nové uspořádání třídy - jé, bude překvapení, bude se zapalovat svíčka, budou se opékat buřty. Do všech těchto údivů přišel do třídy Luky a místo pozdravu řekl: děkuji. Já se zeptala, za co děkuje a on odpověděl: za to překvapení. A tím plynule začala naše diskuse.

Otázky(pouze některé) během diskuse:
Já: Víte, co je filosofie? Luky: Slyšel jsem to v kině. Ostatní: Bez odpovědí. Já: Proč si sundaváte klíče z krku? Anetka: Aby nechrastily a nerušily.
Zapálení svíčky: Já: Co vás napadne za myšlenku, když se díváte na hořící svíčku? Fanda: Svíčka hoří, a že hoří, když jdu s našima do kostela. Vojta: Svíčka, co hoří v našem kostelíčku, kam jdu s babičkou. Maty: Jedu s našima do Bulharska, máme tam chatu. Anetka: Vidím kytičku a je to hezké.
Já: Proč myslíte, že si tady tak povídáme? Klárka: Víme o tom druhém, co má v hlavě. Vojta: Kouzlíme, že si povídáme všichni. Anetka: Že se hlásíme, neskáčeme si do řeči.
Já: Chcete znát nové cizí slovo? Děti: (radostné) ano. Já: Víte, co je komunikace? Děti: (údiv, vykulené oči) Fanda: Je to o mluvení.
Já: Líbilo se vám dnešní povídání a proč? Děti: (sborové) ano. Anetka: Líbolo se mi, neříkali jsme sprostá slova a nikdo se nepral.

Školní družinu, kde provádíme praxi, tvoří děti z 1.a 3. třídy. Po našem setkání jsme nestihli třídu dát do původního stavu, a tak třeťáci po návratu z vyučování byli překvapení, a hned Natálka(3.třída) se ptala Anetky(1.třída) co se tu děje. Anetka: Měli jsme filosofii. Natálka: (údiv) Co to je? Anetka: Krásný povídání.

Závěrem: S Danou jsme opravdu jen žasly nad atmosférou, které jsme byly přítomny. Tato skupinka dětí nám pootevřela vrátka, jak neskutečně krásné a zároveň náročné může být (bude?) filosofování s dětmi. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 26. 10. 2012 11:03:15    Předmět: Citovat

Diky jen tak dal.. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 05. 11. 2012 19:02:49    Předmět: Citovat

DANA NAPSALA:

II. setkání - 30.10. 2012
14 dětí - první třída

Cíl: Seznámení s knížkou Saša a Markétka
Kapitola 1.

Plánovaná časová dotace:
-stručné připomenutí předešlé hodiny (5minut)
-seznámení s knihou a autorem (5minut)
-vysvětlení, co nás čeká nového a přečtení 1. kapitoly (10minut)
-zamyšlení nad článkem, co mě zaujalo? (10 minut)
-aktivita - (10 minut - Drumben)
-rozloučení a úklid (5minut)


Skutečná časová dotace:
-stručné připomenutí předešlé hodiny (5minut)
-seznámení s knihou a autorem (5minut)
-vysvětlení, co nás čeká nového a přečtení 1. kapitoly (10minut)
-zamyšlení nad článkem, co mě zaujalo? (10 minut)
-aktivita - (15 minut - Drumben)
-rozloučení a úklid (5minut)

Co se podařilo:
- s příchodem do třídy děti projevily velkou radost z dalšího setkání
-navození příjemné atmosféry - zapálení svíčky, dětí se samy aktivně zapojily do organizace začátku hodiny
- práce s knihou - přestože se dětem zpočátku moc nechtělo pracovat s knihou, podařilo se je vtáhnout do příběhu
-rozsazením tří kluků (expertů třídy) nastal větší klid = větší zájem

Co se nepodařilo:
- nepodařilo se nám dodržet časový limit
-nestihly jsme uklidit třídu

První okamžiky: třída byla předem připravená
- Sakra, to už se zase opakuje. L.
- To jsem ráda bravo, bravo. A.

Postřehy:
-děti se ihned posadily na připravené židličky a aktivně se začaly zapojovat do začátku hodiny
-sundat klíče, abychom nerušily, příště přinesu vyrobený košíček (A.) nebo krabičku (T.)
-přilepit si jmenovky, zapálit svíčku, budeme mluvit o filosofii, co to je........bezprostředně kladené otázky
-jestli existuje Bůh nebo jestli se narodil (A.)
-jestli musíme dělat, co řeknete (K.)
-povídání si o něčem

Otázky k textu:
- Proč už si s ním nehraje? (M.)
-Zuzi, to je dlouhá otázka? (L.)
-Proč mu upadla hlava? Pejsek mu ukousnul hlavu. (A.)
-Proč jel do nemocnice? (L.) Holčička si s ním španě hrála, měl jinou hlavu, už se jí nelíbil, asi byl ošklivý. (L.) Nezacházela s ní hezky. (V.)
- Zuzanka (reakce na vyrušování L. já už to podruhé říkat nebudu a nesměj se tomu!)

Vlaďka:
-chcete znát nové cizí slovo? děti projevily nadšení - slovo IDENTITA
1)Kdyby jste měly jiné jméno, byly by jste to stále vy?
- Ano, budu. (T.) Byl by to pořád člověk, ale měl by jiné jméno. (A.)
2)Kdyby jste si vyměnily jméno se svým kamarádem......
- Byl by jstejný, ale pouze přehozené jméno (K.), protože jsme se takto narodily a mamka nás tak vychovala (V.)

Zařazení aktivity - Drumben - zazpívání písničky
-postupně si děti půjčovaly bubínek, zarytmizovaly, řekly své jméno a co je jim blízké.

Závěrem:
- dětem se povídání líbilo, i když se jsme trochu přetáhly. Velice nás překvapila jejich aktivita na začátku povídání. Závěrem stejně jako v minulé hodině si děti podaly ruce - spojily kruh a teprve potom jsme sfoukly svíčku. Děti opouštěly svá místa se slovy, že se těší na příští setkání.


Dana
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 05. 11. 2012 19:03:51    Předmět: Citovat

Prosim, pro vkladani novych prispevku pouzivejte tlacitko "zaslat odpoved" (nikoliv "nove tema") - at se nam to v tom foru nemnozi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 12. 11. 2012 23:13:20    Předmět: Citovat

3. setkání - 6.11.2012
13 dětí - 1.třída

Cíl: Pokračování v četbě knihy Saša a Markétka - 2. kapitola
Začátek: 11:53 h.

Plánovaná časová dotace:
- připomenutí z předchozí hodiny (5 minut)
- čtení 2. kapitoly (5 minut)
- zamyšlení nad přečteným textem a tvorba otázek ( 20 minut)
- aktivita ( 10 minut)
- rozloučení ( 5 minut)

Skutečná časová dotace:
- připomenutí z předchozí hodiny ( 5 minut)
- čtení 2. kapitoly ( 5 minut)
- zamyšlení nad přečteným textem a tvorba otázek ( 20 minut)
- aktivita (10 minut)
- rozloučení ( 5 minut)

Co se podařilo:
- zaujmout děti druhým příběhem
- dodržet časovou dotaci ( dík občasné kontrole hodin,jinak bychom povídali dál a dál)
- naučily jsme děti rozlišovat co je jméno a příjmení ( ne pro každého to bylo srozumitelné)
- děti byly na konci filosofování nadšené a těší se již na příště ( jejich přáním je mít filosofii každý den)

Co se nepodařilo:
- hned na začátku stále vyrušoval V.,houpal se na židli a neustále diskutoval se sousedem, až musel být posazen na koberec, to pro nás byl rušivý moment, kdy ostatní začali následně mluvit jeden přes druhého a jindy příjemný začátek našeho filosofování, byl trochu napjatější.( Stanovení okamžitého pravidla - když jeden mluví, druhý nemá povídat - nám pomohl k následnému pokračování)

První okamžiky:
- zase je to,ta filosofie, to je paráda, já se těším
- po zapálení svíčky L. bezprostředně řekl: Něco jsem v ní zahlédl, K: Třeba svojí rodinu, A: Svíčka mu může připomenout narozeniny s rodiči.

Po otevření knihy L. prohlásil-Už kniha, no sláva.

Otázky dětí na přečtený text:
- A: Proč měl tetování?, L: Proč uměl nohy stočit do ruličky?, F: Co je to kamarádka?, Z: Proč pani učitelce říkali Aleno?, L: Pěkná otázka Zuzi., T: Proč měli novou paní učitelku a proč byla ta pohádka tak krátká?

Vzájemné odpovědi dětí:
- V: Dovolila jim to., A: Každý má své jméno, kdyby jsme se nejmenovali nic, tak bysme neexistovali( děti začaly odpovídat na otázky druhých, aniž bychom je k tomu vyzvaly - vůbec jsme to nečekaly)
Dana: Může být kamarádství bez dávání hraček? - V: Dva kamarádi spolu moc nebo málo kamarádí, hrajou si spolu, chodí spolu za ruku a jsou velkýma a malýma kamarádama.

Aktivita:
- očním kontaktem vyzve jeden toho druhého, který následně nahlas vysloví nejprve své jméno pak příjmení. Tato aktivita byla skvělým oživením a upoutáním pozornosti celé skupiny.Všichni museli dávat pozor, kým budou očním kontaktem vyzváni a zároveň si měli pamatovat, kdo již mluvil.( dětem se tato aktivita velmi líbila)

Z metodické příručky jsme zařadily cvičení na oslovování jménem či příjmením, jak by se děti rozhodly v oslovení.( zasmáli jsme se všichni,když měly děti oslovit předsedu vlády - nevěděly co to vůbec je za slovní spojení a poté začaly samy filosofovat, zda je pro ně cizí nebo ne, když už ho viděly v televizi a...začala tak další diskuse, až nám bylo líto, že musíme končit) Sad Smile

Závěrem: Bylo to opět skvělé setkání, děti dělají pokroky a my s nimi, poprvé vyslovily přání, že by rády sfoukly svíčku samy na ukončení našeho setkání. Dana to vymyslela velice šikovně a vybrala spravedlivě jednoho, kterým byl M.,co minule opakovaně vyrušoval, ale dnešní hodinu byl velmi vnímavým posluchačem. Děti bez váhání souhlasily s jeho výběrem, a když sfoukl s rozzářenými oči svíčku, děti volaly- Sláva Matesovi a všichni ho objímaly. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 24. 11. 2012 22:03:40    Předmět: Citovat

4.setkání - 13.listopad 2012
14 dětí - 1.třída

Cíl:
Saša a Markétka 3. kapitola - pravidla

Plánovaná časová dotace
stručné připomenutí předešlé hodiny (5minut)
-seznámení s knihou a autorem (5minut)
-vysvětlení, co nás čeká nového a přečtení 3. kapitoly (10minut)
-zamyšlení nad článkem, co mě zaujalo? (10 minut)
-aktivita - (10 minut - vyzvání kamaráda očním kontaktem)
-rozloučení a úklid (5minut)


Skutečná časová dotace:
stručné připomenutí předešlé hodiny (5minut)
-seznámení s knihou a autorem (5minut)
-vysvětlení, co nás čeká nového a přečtení 3. kapitoly (10minut)
-zamyšlení nad článkem, co mě zaujalo? (10 minut)
-aktivita - (10 minut - vyzvání kamaráda očním kontaktem)
-rozloučení a úklid (5minut)

Co se podařilo:
-pravidla - zopakování z minule mluví jen jeden
-já: sezení v kruhu
-děti postupně samy říkají pravidla, které v hodině děláme - zapálení svíčky, položení klíčů na stůl, aby nerušily
-na každou hodinu připravujeme na čtvtku jedno písmeno a postupně budeme sestavovat slovo filosofie

Co se nepodařilo
-uklidit židličky po sezení, protože volná místa ihned obsadili třeťáci


Otázky k textu
-proč se bál v malém výtahu
-proč má paní učitelka divný pocit, když stojí tak blízko
-proč mají pravidla když mají pana ředitele
-proč se jmenuje ta holčička jménem Kristýnka(zřejmě souvislost s minulou hodinou, kdy jsme nacvičovali rozlišení jména a příjmení)

Aktivita
očním kontaktem vyzve kamaráda a ten řekne mé jméno je..... a příjmení je......
-aktivita děti velice zaujala

Závěr
-s dětmi se velice dobře pracuje, filosofování je baví
-děti dostaly na konci sezení bonbónky s obrázkem puzzlí se slovy, aby si prohlédly obal, jak do sebe tvary a barvy zapadají, že to samé vytváříme my při jednotlivých hodinách, jestli si uvědomují, jak do sebe zapadají a nebo navazují jednotlivé hodiny, jednotlivé otázky (naše sezení)
-bylo vidět, že děti o tom velice přemýšlejí
-do třídy po sezení přicházejí třeťáci, kteří automaticky usedají na volná místa a je vidět jak vpíjejí atmosféru a vyptávají se spolužáků, co se zde dělo.
-krásné na tom je, že děti dělají velké pokroky a s každou kapitolou se jejich zájem stupňuje Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 11. 2012 16:27:01    Předmět: Citovat

5. setkání - 20.11. 2012

13 dětí - naše milá 1.třída

Cíl: pokračování v četbě - Saša a Markétka - kapitola čtvrtá
Začátek: v 11:55 h.

Plánovaná časová dotace:
- zopakování pravidel (5 min)
- aktivita na úvod - drumben (10 min)
- četba knihy s tvorbou otázek (15 min)
- aktivita - řeč těla- strom panáčků (15 min)
- úklid (1 min)

Skutečná časová dotace:
- zopakování pravidel (5 min)
- úvodní aktivita (10 min)
- četba knihy, otázky (15 min)
- aktivita (15 min)
- úklid (1 min)

Co se podařilo:
- děti samy zopakovaly naše společná pravidla
- úvodní aktivita splnila svůj účel- pomocí rytmizování prsty na hudební nástroj drumben děti (v podobě lehce padajícího deštíku) sdělily pro oživení z předešlé hodiny svá jména a příjmení(už nepoužíváme jmenovky)
- i druhá aktivita byla velmi poutavá a děti se díky ní mohly setkat trochu jinak se svým nitrem

Co se nepodařilo:
- kvůli rychle plynoucímu času jsme musely děti povzbuzovat k svižnějším odpovědím, což jsme vnímaly jako negativní, některé děti potřebují více času k sebevyjádření a především všechny chtěly popsat dokonale svůj obrázek - 45 minut našeho filosofování je nám v současné době málo Sad

Před začátkem četby: Lukáš podotkl, že to je asi francouzská kniha(prý ho to jen tak napadlo) a Maty na něj okamžitě navázal, že jeho teta bydlí ve Francii a má dva kluky.(líbil se nám M.jak pohotově navázal na významový pojem)

Tvorba otázek:
-D: Proč měla tak heboučké ruce? V: Proč chodila tak lehce? Vi: Proč chodila jako princezna? T: Proč se drželi za ruce?

Experiment: Maty řekl, že je má heboučké, protože jsou krásné. Vyzvaly jsme ho, aby zkusil ostatní přesvědčit proč heboučké=krásné.(nebylo to pro něj jednoduché a tak mu Vojta pomohl v diskusi a poradil mu , aby se nejdříve přesvědčil, zda jsou opravdu hebké - dotykem. Skupina si s tímto přesvědčováním nevěděla rady- tak byl to jen pokus z naší strany).

Aktivita: řeč těla - strom s panáčky - vyjádření našeho pocitu ( vybarvit třemi různými barvami panáčky a. kde nikdy nechci na daném stromě být, b. vybrat co jsem já, c. kde chci být já
Vyhodnotily jsme, že děti převážně uplatňovaly pocit bezpečí, štěstí, radosti a kamarádství. Většinou nechtěly stát na vrcholu stromu - měly nedobrý pocit, osamocení a strach z pádu.

Závěrem: Dnešní setkání bylo pěkné a pomocí aktivit i pestré. Můj postřeh - děti vzájemně učí pravidlům jeden druhého, mají radost, že dokáží svou skupinu usměrňovat a já jako jejich „vychovatel” vnímám toto doznívání i během následujících chvil, které společně trávíme ve školní družině.( skandování dětí - ať žije filosofie - je pro mě i Danu velkým povzbuzením, že je „něco” oslovuje) Smile Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 09. 12. 2012 14:53:40    Předmět: Citovat

6.setkání 27.11.
14 dětí - 1.třída

Cíl:
Moudrost a ošklivost

Plánovaná časová dotace
-stručné připomenutí předešlé hodiny (5minut)
-seznámení s významem slov moudroust a ošklivost (5minut)
-tvoření otázek (10minut)
-co mě zaujalo? (10 minut)
-aktivita - (10minut zpívání písničky)
-rozloučení a úklid (5minut)

Skutečná časová dotace:
-stručné připomenutí předešlé hodiny (5minut)
-seznámení s významem slov moudroust a ošklivost (5minut)
-tvoření otázek (10minut)
-co mě zaujalo? (10 minut)
-aktivita - (10minut zpívání písničky)
-rozloučení a úklid (5minut)

Co se podařilo:
-dobré pochopení slova moudrost a ošklivost
-děti dávaly výtižné příklady ke slovu ošklivost - ubližování, posmívání a strach

Co se nepodařilo:
-nejsem přesvědčená o tom, že by se něco nepodařilo

Otázky dětí a jejich zamyšlení se nad problematikou:
-co je moudrost a ošklivost ?- Když někomu ubližujeme nebo trápí mě když se mi někdo posmívá, moudré je neposmívat se (posmívá se jen hloupý člověk)

Aktivita:
-zazpívání písničky Černé oči jděte spát - tuto písničku jsi připravily 2 holčiny z vlastní iniciativy
- Smile postupně se děti k holkám přidávaly
-na textu písničky a pokračování dalších slok je zjevné postupné navazování, kde si děti na tomto příkladu mohou uvědomit, že tak jako navazuje písnička, navazuje i naše filosofické povídání


Závěr:
Všechny děti se aktivně zapojují do činnosti a nastavená pravidla jsou již pro ně samořejmostí
-pokroky u dětí jsou zřejmé
-na otázku, co si odnášíme z dnešní hodiny - setkání, povídání
-na příští setkání dostaly děti za úkol vylovit perlu moudrosti - myšlenku - pomoc - jak se bude jejich kamarádka bránit, když se jí někdo bude posmívat
-na našich sezeních je krásné, že děti jsou schopny hlubších filosofických myšlenek i v tomto věku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 10. 12. 2012 21:52:19    Předmět: Citovat

7. setkání - 4.12.2012
14 dětí - 1. třída

Cíl: Přinesení perel moudrosti a četba 5. kapitoly

Plánovaná časová dotace:

- přivítání a volné povídání dětí (5 min.)
- seznámení s náplní dnešního setkání (5 min.)
- donesení perel moudrosti (15 min)
- četba knihy, tvorba otázek (15 min)
- aktivita (5 min)
- úklid (1 min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání a volné povídání (5 min)
- seznámení s náplní setkání (5 min)
- donesení perel moudrosti (15 min)
- četba knihy, tvorba otázek (15 min)
- aktivita (10 min.)
- úklid (1 min.)

Co se podařilo:
- děti dokáží samy uvést začátek našeho setkání (odloží klíče z krku, posadí se, chvíli povídají mezi sebou, a pak se navzájem utišují, abychom mohli začít)
- některé děti opravdu své kamarádce A. přinesly perly moudrosti
- díky aktivitě děti dokázaly lépe pochopit osamělost

Co se nepodařilo:
- aktivita se nám prodloužila o 5 minut déle, do toho už přišli třeťáci, tak to bylo trochu narušeno, ale naši třeťáci již nejsou překvapení, že většinou ještě povídáme, alespoň stihnou konec Smile

A. měla problém s posmíváním ve školce, ale i nyní ve škole. Děti jí měly přinést perly moudrosti, aby jí pomohly.(má špatnou výslovnost, sama o sobě říká, že šišlá)
Perly moudrosti: D: Musí hodně trénovat. V: Nemusí být smutná, jsou hloupí, když se jí posmívají. M: Musí chodit na logopedii. V: Když bude mít kamaráda a on se posmívá, tak ho pak mít nebude. Já: Co mám udělat, abych se necítila smutně? V: Zajít si do obchodu a něco si koupit. Dana: A. pomohli jsme ti trochu, když jsme jen pro tebe vytvořili možnost sfouknutí svíčky? S úsměvem přikývla, že ano.
Snažily jsme se s Danou i našimi doprovodnými otázkami děti dovést k tomu, zda se podaří někomu uvést v odpovědi slovo moudrost. Nakonec K: Pokud je moudrý, tak se nesměje, když šišlají.

Otázky z přečtené kapitoly:
-Proč si s tím Kulíškem už nehraje, - Proč nemůžou zabít ty múry, - Mě by zajímalo, proč nešli dovnitř?,- Proč, když šla ta Markétka k tomu klukovi, proč se radoval?,- Proč se lekne a pak se s radostí obejmou?, - Proč si připadá sám? Dana: Proč se cítíme osaměle? K: Co je to osamělý?
Odpovědi: A.-Víc smutku a smutku mu dávají a on je pak sám.
Dana: Je osamělost být sám? Děti většinou odpovídaly: Jsem sám, když tam není máma a táta a jedou nakoupit.

Aktivita: Vznikla spontánně, abychom dětem přiblížily pocit osamocení. M. zůstal ve třídě sám sedět a my ostatní jsme šli na chvíli za dveře. Když jsme se vrátili, ptala jsem se, jak se cítil. M: Cítil jsem se osaměle. Ti co byli venku se prý cítili vesele a dobře. Jeden z nich ale řekl, že je smutný, když je tam M. sám. Sad

Závěrem: Není vůbec jednoduché s dětmi filosovat nad pojmovými významy jako osamělý či moudrost. Velkým pomocníkem jsou aktivity dramaticky zaměřené. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 12. 2012 21:13:08    Předmět: Citovat

8. setkání - 11.12. 2012
13 dětí - 1. třída

Cíl: četba 6. kapitoly, při diskusi hledat perly moudrosti

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- reakce na náhodně vzniklé otázky při volné diskusi dětí (10 min)
- aktivita (5 min)
- četba knihy s tvorbou otázek (15 min )
- úklid (1 min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (10 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- reakce na náhodně vzniklé otázky při volné diskusi dětí (10 min)
- aktivita (5 min)
- četba knihy s tvorbou otázek (15 min)
- úklid (1 min)

Co se podařilo:
- dobrá tvorba otázek
- objevení perly moudrosti
- i přes počáteční rozladění dětí z nepřítomnosti Dany, dobře spolupracovaly

Co se nepodařilo:
- nedodržení plánované časové dotace, děti si musely samy připravit třídu k filosofování, ( bylo to pro ně jiné a měly z nové činnosti radost Smile )

Děti netušily, že dnes nebude s námi Dana, třída byla nepřipravená.
Reakce dětí: M: Lekl jsem se, že nebude filosofie, mamka se mě ptá, co jsme dělali a já bych jí neměl co odpovědět. V: Mamka se mě na to ptá, co si říkáme ve filosofii, líbí se jí to. A: Zdálo se mi něco špatně, byla jsem smutná, že není paní Dana.
Já: Myslíte si, že filosofii tvoří lidé nebo naše myšlenky a otázky? Děti: Naše myšlenky a otázky tvoří filosofii. Já: Proč? Děti: Protože je to perla moudrosti. Já: Je důležité, co řekneme, nebo kdo to řekl? Děti: Co řekneme.

Aktivita: Repování s drumbenem. Děti si zarepovaly pomocí drumbenu cokoliv je napadlo v danou chvíli. Bylo znát, jak se příjemně odreagovaly a byly připravené na četbu.

Otázky na základě četby:
Z: Proč roztáhne ruce? A: Proč nosil Kulíška do školky? L: Proč kolíbala Kulíška? K: Proč měl divnej pocit? T: Proč musel jít na záchod? M: Proč si s tím Kulíškem povídá? F: Proč ho šimralo v žaludku? V: Proč si s ním povídal v postýlce?

U dětí byl největší zájem o tuto otázku: Proč kolíbala Kulíška?
Odpovědi dětí: A: Měla ho ráda, zalíbil se jí, dělala mu maminku, že je jeho miminko, milovala ho. Já: Co je to milovat? A: Že se mají rádi, kluk si najde holku, chodí spolu na rande. V: Kluk miluje holku, dělají spolu sex, hodně se hubičkujou a tančí spolu. Já: Co je to sex? V: Že se spolu líbají v posteli a jsou u toho úplně nahatý,dělají miminko.
V. začala spontánně vyprávět dětem, co jí maminka vyprávěla o fungování žensk.organismu a s tím souvisejících poznatcích. ( I já poslouchala se zatajeným dechem, co vše uslyšíme, ale ona skvělou volbou slov dětem objasnila vše podstatné - byla by to lekce i pro nás dospělé, jak snadno se dají choulostivá témata vysvětlit, mrzí mě, že to nemáme nahrané). Sad
Některé děti se potom smály ne nahlas, ale tak nějak pro sebe, tak jsem se jich zeptala -Co ti přišlo směšné, když V. vyprávěla. Děti: Bez odpovědi.
Já: Jaký je rozdíl mezi mít rád a milovat?
A: Milovat je mít víc rád. Rád jenom s někým kamarádíš. A: Maminka se o mě stará z lásky. Já: Můžeme milovat sami sebe? K: Ne. (Již přítomní třeťáci se zájmem sledovali diskusi, a tak jsem je vyzvala k odpovědi). T: Může, když udělám dobrý skutek, tak můžu mít ráda sama sebe.
Spontánní reakce třeťáka na naší diskusi: Ukázal, jak se můžu sám políbit. Políbil svou dlaň a tu pak položil na svou tvář.

Závěrem: Abychom neopustili diskusi tak neukončeně, požádala jsem děti, aby na příště zkusily donést perlu moudrosti, zda se mají rády nebo ne. Měla jsem díky reakci dětí velmi fajn pocit při konečném posuzování, kdo dnes sfoukne naší stále hořící, filosofující svíčku. Je to vždy určitá pocta, pro někoho z kruhu. Děti však rozhodly, že to bude onen třeťák, který jim ukázal sebepolíbení a všechny přítomné to nadchlo a rozesmálo. Přícházející třeťáci začínají být pozornými posluchači a prvňáčci je vnímají radostně a jsou rádi, když se na chvíli zapojí i oni. Mám z toho hřejivý pocit, jak při společném vnímání, děti nemají touhu se rozlišovat. Smile Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 06. 01. 2013 19:28:36    Předmět: Citovat

9. setkání - 18.12. 2012
14 dětí - 1. třída

Cíl: téma můžu mít sám sebe rád(a)?

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- reakce na náhodně vzniklé otázky při volné diskusi dětí (10 min)
- aktivita (5 min)
- tvorbou otázek (15 min )
- úklid (5 min)


Skutečná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- reakce na náhodně vzniklé otázky při volné diskusi dětí (10 min)
- aktivita (5 min)
- tvorbou otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Co se podařilo:
-reakce dětí jsou čím dál tím lepší
-děti rychle reagují a jsou pohotové
-zařazena aktivita na toto téma
-děti v kruhu postupně odpovídaly na otázku, zda se můžu mít rád(a)
- aktivně děti měly předvést samopolíbení (dát si pusu na ruku a na tvář) - bylo zjevné, že některé děti jsou schopny projevit cit navenek tím, že se pohladily naopak některé děty se rukou plácly

Co se nepodařilo:
-hodina probíhala ve větším neklidu než obvykle, na chování děti si stěžovala i paní učitelka během vyučování, děty byly rozjeté víc než jindy

Otázky:
-po vyslovení základní otázky dnešní hodiny děty kladly další otázky
-kdo koho má rád?
-ubližování - co udělám, abych nepravil chybu?
-co je to dobrý skutek?
-čí bolest je větší, toho, kdo se zabije nebo toho kdo tu zůstane?
-co můžu pro kamaráda udělat?

Zopakování pravidel a identity
-v otázce identity jsme se zabývaly dvojčaty - otázky v čem se liší? v čem jsou si podobní?
-otisk prstu - každý má jiný otisk

Závěrem:
-toto sezení jsme tentokrát nevěnovaly četbě knihy, nicméně aktivita u dětí byla přesto značná
-diskuze probíhala plynule a děti na sebe velmi dobře navazovaly a prohlubovaly myšlenky na dané téma
-sezení probíhá v duchu vzájemné důvěry - děty nemají problém se svěřit nejen se svými otázkami, ale i problémy
-je dobré, že se děti umějí vypořádat i s otázkami, které ne vždy jsou lehce zodpověditelné - bolest, smutek
-moc se mi líbí, že je děty se pokaždé na naše setkání těší a svou radost dávají najevo Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 01. 2013 21:59:34    Předmět: Citovat

10.setkání - 8.1.2013
14.dětí - 1.třída

Cíl: četba 7. kapitoly knihy Saša a Markétka

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba 7. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Skutečná časová dotace:
- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (10min)
- četba 7. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Co se podařilo:
-daří se nám u dětí rozvíjet tvořivost a fantazii
-podařilo se děti zaujmout aktivitou, co nás napadne, když vidím písmeno F (filosofie a fanda) I (indián, inkoust)
-nemusí jít pouze o slovo začínající na písmeno, ale co vidím na obrázku
-zapálením svíčky - na otázku, co nám to startuje? Odpověď byla na vesmír, na měsíc, na slunce, do filosofie!

Co se nepodařilo:
-děti zaujala aktivita natolik, že jsme překročily plánovanou časovou dotaci o pět minut
-děti byly vcelku neklidné

Tvorba otázek:
-proč Saša chtěla Kulíška mlátit?
-proč jí vytrhnul Kulíška z náruče?
-proč začal brečet?
-je horší bouchnout do Kluliška nebo do člověka?
-bolí to víc Kulíška ten je menší, vztah může bolet víc než bolest tělesná? (příklad přes Kulíška)
-nikdo nebude ubližovat malému a bezmocnému
-proč jsi bouchnul jiného člověka? -já jsem bouchl jiného člověka, protože on mě bouchnul první

Závěrem:
-přestože byly děti neklidné, stále čím dál tím víc, vzbuzujeme u dětí snahu se ochotně zapojit do debaty nebo aktivity, která je připravená na každou hodinu
-toto téma je pro děti aktuální, protože jsme se během diskuze několikrát zmínily o konkrétních případech, kdy si mezi sebou ubližují jako konkrétní příklad děti uvedly, že do nich někdo kopnul nebo strčil nebo hodil jejich taškou....apod.
-děti si uvědomují, co je dobré a špatné, nebo si uvědomují, co je zlý či nepřátelský dotyk a je hezké, že se děti mezi sebou doplňují a podporují ve svém pozitivním smýšlení Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 27. 01. 2013 22:09:52    Předmět: Citovat

11. setkání - 15.1. 2013

12 dětí - 1. třída

Cíl: četba 8. kapitoly Saša a Markétka

Plánovaná časová dotace:

- přivítání (5 min)
- zopakování minulého a seznámení s tím, co nás čeká (10 min)
- aktivita (10 min)
- četba 8. kapitoly (5 min)
- tvorba otázek (15 min)
- rozloučení (5 min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání (5 min)
- zopakování minulého a seznámení s tím, co nás čeká (10 min)
- aktivita (10 min)
- četba 8. kapitoly (5 min)
- tvorba otázek (15 min)
- rozloučení (5 min)

Co se podařilo:
- plán. časová dotace byla na 50 min. a tento čas byl opravdu naplněn a využit
- snažily jsme se omezit rušivost některých chlapců rozesazením, a bylo to znát, učinily jsme tak hned na začátku
- aktivita s překvapením na děti zapůsobila

Co se nepodařilo:
- nemáme nic zásadního, co by narušilo náš plán a průběh

Aktivita:
-uprostřed kruhu leží na drumbenu králíček-Kulíšek, drumben koluje a děti s opatrností vkládají do drumbenu své klíče, aby králíček Kulíšek nebyl probuzen- chovaly se ke Kulíškovi velmi ohleduplně.
- postřehy: V. je ochotná a přidržuje sousedce D. Kulíška, aby nespadl na dno drumbenu, děti komentují svou činnost - V. napadlo, že se Kulíšek koupe v bazéně A. si myslí, že má Kul. brýle a spadly mu tam, někomu to připomínalo klobouk Boba a Bobka

Tvorba otázek:
- Proč Vašek lhal? Proč chtěl Vašek tajemství? Proč se chechtali? Jaké bylo to tajemství? Proč vystoupili z auta? Jak se tam ocitla ta panenka? Proč měl K. ránu na hlavě? Já Kuba se ptám-Proč jí duch nešel ostříhat vlasy? Proč holčička řekla mamince to tajemství?

Děti nejvíce zajímala otázka - Proč Vašek lhal?

Odpovědi: Chtěl jí vystrašit, aby to nikomu neřekla.- Vašek jí miluje, chtěl jí vyhnat z domu. - Třeba, že se to nikdo nedozví. - Aby se naučila lhát.-Na tuto odpověď děti okamžitě reagovaly nesouhlasem a začaly pokřikovat, že lhát se nemá a podporovaly se v opakování věty - Kdo lže a krade do pekla se hrabe.

2. otázka - Proč chtěl Vašek tajemství?
- On chtěl tu hru a ta se mu líbila, chtěl, aby to bylo tajemství. - To tajemství mohlo a nemohlo ublížit Markétce. - Tajemství nebylo v pořádku.

Závěrem: Děti měly za úkol vzít do svých dlaní Kulíška tak, jak ony samy cítí. Jejich reakce většinou odpovídaly i jejich postojům, když se mají díky nějaké aktivitě projevit. Na závěr našeho setkání je vždy rozhodování, kdo bude zvolen ke sfouknutí svíčky(rády by všechny),volba je na dětech. Dnes poprvé zvolily mne, s překvapením a zvědavostí jsem jim položila otázku- Proč já? Jejich odpovědí bylo - Protože jste hodná a připravujete pro nás tu filosofii. Je to moc milé a povzbuzující, tento čas s dětmi a filosofií je opravdu velmi vzácným -časem. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 30. 01. 2013 10:49:38    Předmět: Citovat

12.setkání-22.1.2013
9.dětí-1.třída

Cíl: Saša a Markétka-četba 9.kapitoly

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba 9. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Skutečná časová dotace:
- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (10min)
- četba 9. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Co se podařilo:
Podařilo se hned na začátku naladit děti na společnou myšlenku.Kulíšek koluje mezi dětmi,tím jak ho drží,vyjadřují svůj momentální pocit.

Co se nepodařilo: -

Otázky:
Proč by se kluci smáli,když přinese Kulíška?Proč začali zpívat melodii?Proč Markétka kamarádsky obejmula?Proč by ho zbili,kdyby přinesl Kulíška do školy?Proč dala Markétka klukovi pusu?
Reakce dětí-Protože si kluci nehrajou s panenkama.On se styděl.Protože to není normální.Kluci si rádi hrají s autíčkama.Pak by se mu posmívali a pak by ho začali bít.Proč do mě mlátí,když už se mi posmíval!U srdce bolí někdy víc než kopnutí do kolene.

Aktivita:
Je důležité,aby se děti nebály pracovat s myšlenkou u svého srdce.Z příběhu vyplývá,že si rozumí-společná píseň(pozn.jednoho z dětí)
Volně rozložené čtvrtky s písmeny FILOSOFIE-vybrat si písmeno,které je mému srdci nejbližší...řekni proč?

Závěrem:
Jednalo se o jednu z nejkrásnějších hodin.Nesla se v duchu symbolů-9 dětí,9.kapitola,9 písmen filosofie.Děti to velice zaujalo,jejich vnímání bylo velice citlivé.Zajímavé reakce dětí byly ovlivněny neopakovatelnou atmosférou.
F-líbí se mi barva
I-mám ho ve jméně
L-lev je moje znamení
O-má teplé barvy
S-také barva
O-baví mě říkat otázky
F-protože mě baví filosofie
I-baví mě
E-protože je pěkně nakreslené

Na závěr děti společně skládají písmena a dohadují se jestli zvolí S nebo Z.Ozývá se-dáme S,protože sofia znamená moudrost.Co dodat? Je neuvěřitelné,že se jedná o 1.třídu !!!!! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 09. 02. 2013 15:45:55    Předmět: Citovat

13. setkání - 29.1. 2013
9 dětí - 1. třída

Cíl: Rozloučení se s knihou Saša a Markétka

Plánovaná časová dotace:

- přivítání dětí (5 min)
- seznámení s průběhem hodiny (5 min)
- aktivita (10 min)
- seznámení s novou knihou a četba 1. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min)
- rozloučení (5 min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání dětí (5 min)
- seznámení s průběhem hodiny (5 min)
- aktivita (10 min)
- rozloučení s přečtenou knihou a seznámení s novou (10 min)
- vymýšlení společného nápadu (10 min)
- rozloučení (5 min)

Co se podařilo:
- zajímavým způsobem v podobě aktivity se rozloučit s přečtenou knihou a seznámit se s novou
- M. na konci filosofie sám spontánně vedl diskusi

Co se nepodařilo:
- začít s přečtením 1.kapitoly z knihy Nemocnice pro panenky,plán nám pozměnily děti s vymýšlením nápadu

Postřehy: Před začátkem filosofie děti usedají na svá místa, A. chtěla sedět na svém místě, ale bylo obsazené.Mohla si sednout jinam, ale nechtěla. V. se zvedla a řekla jí - Já se obětuji pro tebe.(přenechala jí své místo) S Danou jsme do této situace nezasahovaly a holky si takto samy poradily. Jen jsme se po vyřešení problému zeptaly, proč V. své místo přenechala A. odpověď- Protože má hodné srdce.
Měly jsme radost a věříme, že tyto náhodné situace a jejich řešení dětmi, jsou výsledkem hledajícího společenství. Smile (některé děti skvěle vnímají společné diskuse, jiní se spíše vezou, ale uvidíme zase za nějaký čas).

Aktivita: Vymýšlení podobností s červeným pruhem na titul. straně přečtené knihy, např.červenou barvu děti spojovaly se srdcem, s krví apod. Zopakovali jsme si něco o ubližování, násilí, a o důležitosti mluvit o problémech. U nové knihy je modrý pruh - hledali jsme v kruhu přítomnost modrých očí.Tato aktivita se dětem moc líbila,smutní byli jen ti hnědoocí. Modrou barvu spojovaly nejvíce s očima a nebem.

Hodnocení: Děti mají v družině k dispozici papír.medaile, které nosí za své hezké jednání vůči ostatním(dobrý skutek,vstřícnost,pomoc kamarádovi). Dnes je měly všechny na krku jako ocenění za jejich vstřícný a snaživý přístup při filosofování. Chtěly jsme, aby vnímaly medail. ocenění jako ukončení kousku cesty s jednou knihou a pocítily i svou důležitost v našem setkávání.

Hledání nápadu: K našim devíti písmenkům filosofie jsme hledali nějaké nové symboly pro příští setkávání. Děti tak samy začaly diskusi s otázkami: - Budeme malovat všichni, nebo jen jeden? Jakými barvami? Najednou zaznělo: - Dneska taky máme třikrát devítku- devět medailí, devět dětí, devět písmen ve slově filosofie.

Závěrem: Děti mají zájem o půjčování přečtené knihy domů, tak je fajn, že je příběhy oslovily.První z nich si jí hned odnesl. Na konci dnešního setkání M. sám převzal diskusi a oslovil děti- Kdo dnes sfoukne svíčku? Svíčku sfoukl pětičlenný tým modrookých včetně V., která na začátku ukázala dětem, jak kamarádsky a lidsky se dá řešit nějaký problém. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 17. 02. 2013 22:01:31    Předmět: Citovat

14. setkání - 12.2. 2013

12 dětí - 1. třída

Cíl: 1. kapitola knihy Nemocnice pro panenky

Plánovaná časová dotace:

- přivítání dětí (5 min)
- vytvoření atmosféry a seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- četba knihy a tvorba otázek (20 min)
- aktivita (10 min)
- rozloučení (5 min)


Skutečná časová dotace:

- splněna jako plánovaná časová dotace

Co se podařilo: hned v úvodu hodiny jsme se dokázali zamyslet nad tím, zda svátky nám předkládané, jsou opravdu i tak myšlené. Děti měly o čem přemýšlet.

Co se nepodařilo: -

Postřehy: Děti přicházely do družiny a ukazovaly Valentýnská srdce, co vytvořily ve škole. Na otázku-Kdo byl sv. Valentýn neuměly odpovědět a prý ta srdce jsou pro maminky. Tento fakt se hodil k zamyšlení, a k pobídnutí dětí, aby se ptaly, když něco vyrábějí k jakémukoliv svátku,co je to za svátek,proč a komu dávám dárek atd. Bylo jim vysvětleno, že kladením otázek a bystrým přemýšlením o zpětných odpovědích se učí dávat souvislosti určitých informací dohromady.

Otázky:
-Zajímá mě, proč maminky dávají hračky do prosklených skříní? - Proč dala ve dvou letech Sašovi toho Kulíška? - Zajímá mě něco o výrobci panenek. -Proč tý holčičce jsou čtyři? (okamžitá reakce V.- To je kluk,už v první knize je to kluk).
Pomáhali jsem T. tvořit otázku, který moc chtěl něco říct,ale tvrdil,že mu myšlenka ulítla. L. mu radil: Přemýšlej, máš mozek.

Nejvíce děti zaujala otázka - Proč maminky dávají hračky do prosklených skříní?

Odpovědi: Schovávají si hračky pro děti na Valentýna. - Na památku. aby se jim nezničily. Já: Proč do prosklené skříně? Děti: Aby se mohly spočítat, aby byly vidět. - Kdyby byli smutní, třeba by je rozveselily. - Prosklená skříň, kouknou a vzpomenou.

Aktivita formou otázek: Je plyšový medvídek člověk, nebo ne?
děti: ne, byla by to blbost - ano, může to tak znamenat, když ho má rád. Je kamínek pro štěstí člověk, nebo ne? děti: ne, kameny by se pohybovaly - ano, kamínek je příroda. Je Superman člověk, nebo ne? děti: ano, vidíme ho ve filmu - ne, kreslený nebude člověk. Je robot člověk, nebo ne? děti: ano, má srdce - ne, protože je z plechu, má dráty.
Následující otázkou jsme se více zabývali: Je obrázek malého chlapce člověk, nebo ne? děti: ne, je namalovaný na papíře - ano, tam ten člověk je, nestojí tam zvíře,gorila. Já: Zkuste vyvrátit, že T. nemá pravdu. F. na to hned reaguje - říká blbost, to co je namalovaný na papíře není živý, nemá srdce. V. - má pravdu, knihovník namaloval chlapce, je to dobrodružný. A. odpovídá:- Nesouhlasím, strom je živý, papír je vyrobený ze stromu.

Závěrem: Děti měly skutečnou snahu se zamýšlet nad otázkami a při hledání odpovědí. Byla to trochu jiná hodina než jaké byly předtím, protože zajímavá aktivita z příručky vedla děti opravdu směrem k přemýšlení a odpovědi jak kladné, tak i záporné ukázaly na rozdílnost ve vnímání každého z dětí. Byla to poutavá hodina. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 02. 2013 19:58:58    Předmět: Citovat

15. setkání - 19.2.2013
11 dětí - 1. třída

Cíl: četba knihy Nemocnice pro panenky - 2. část 1. kapitoly

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba 2. části 1. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Skutečná plánovaná dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba 2. části 1. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Co se podařilo:
-k jednotlivým pímenkách slova filosofie děti dokreslují obrázek a na tuto činnost se velice těší, knížku Saša a Markétka si děti mohly prohlédnout a projevily velký zájem o zapůjčení knihy domů, což jim bylo umožněno

Co se nepodařilo:
-neshledávám nic, co by se nepodařilo Wink

Otázky:
-proč mu dával napít toho mlíka?
-proč měl Kulíšek zelené oči?
-proč měl Kulíšek hnědé oči?
-proč měl Kulíšek jen jeden oblek?
-proč se měnily plínky?

Reakce dětí:
-nejvíce děti zajímala otázka, proč mu dávala napít toho mlíka? Měl žízeň. Změna, aby neměl furt vodu vodu vodu.

Aktivita:
Příběhy panenek - každý má panenku přestaví ji ostatním. Každý může ostatním povědět, jak se jeho panenka jmenuje a vyprávět, jak se dostala k nim domů. Odpovídají všichni jeden po druhém. Dětem se aktivita moc líbila.

Závěrem:
Děti o svých oblíbených hračkách mluvily ochotně a s radostí a v každém příběhu se zmínily o své rodině. Posezení bylo velmi přijemné, protože mělo pozitivní nádech a děti bez problémů projevovaly zájem o to, aby se svěřily se svými rodinnými zážitky. Byla to velmi příjemně strávená hodina.
Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 04. 03. 2013 20:52:10    Předmět: Citovat

16.setkání-26.2.2013
12 dětí -1.třída

Cíl: četba knihy Nemocnice pro panenky - 2. kapitola

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba 2. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Skutečná plánovaná dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba 2. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Co se podařilo:
-velký úspěch měla dnešní aktivita, děti byly nadšené

Co se nepodařilo:
-vše proběhlo v naprostém pořádku

Otázky:
-proč ty kluci s ním nekamarádili, když nosil Kulíška?
-proč nezastavovala?
-proč odbočila?
-proč nosil Kulíška do školky?

Odpovědi:
-kluci si s panenkami nehrají, ale já si s nima hraju
-oni se styděli je přinést, proto ho nemají rádi
-kluci necítí k panenkám to, co cítí ten Saša, má ho rád od srdce
-nekamarádili s ním od začátku školky

Aktivita:
-pravidla - do kloubouku jsem vložila papírky s nadepsanou otázkou a děti si postupně vytahovaly otázku a následně na ní odpovídaly
Otázky typu například:
-když kreslíš, platí pro tebe nějaká pravidla? Děti odpovídaly jaká znají pravidla - aby jsme nepřetahovaly, netlačily na tužku, nepočmáraly stůl - bez pravidel můžu si nakreslit co chci
-když mluvíš platí pro tebe nějaká pravidla? Nemám křičet, bez sprostých slov, říct to správně
-když jdete na návštěvu platí pro tebe nějaká pravidla? Pozdravíme, nebudeme tam dělat bordel a budeme hezky mluvit

Závěr:
-aktivita byla velmi příjemná, děti náspřekvapily bezproblémovým odpovídáním na dotazy
-je pozitivní že jejich myšlení je mnohem hlubší než na začátku naší cesty, máme z nich radost
- Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 14. 03. 2013 13:39:30    Předmět: Citovat

17. setkání - 5.3.2013

13 dětí - 1. třída

Cíl: pokračování v četbě 3. kapitoly - Nemocnice pro panenky

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5min)
- opakování z předešlého setkání a seznámení s novým čtením (10min)
- četba 3. kapitoly (5min)
- tvorba otázek (15min)
- aktivita(5min)
- rozloučení (5min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání, pozorování (5min)
- opakování a seznámení s novým čtením (10min)
- četba 3. kapitoly (5min)
- tvorba otázek (15min)
- aktivita(10 min)
- rozloučení (5 min)

Co se podařilo: vytvořit příjemnou a motivující atmosféru

Co se nepodařilo: nedodrželi jsme plánovanou čas.dotaci při aktivitě (holt,když se do toho pustíme, neznáme konce Smile )

Postřehy: Před četbou se snažíme děti probudit k přemýšlení nějakou obyčejnou otázkou, ve které je skryto i něco hlubšího. Děti se snažíme jemně navést k širším odpovědím. Je na nich vidět, jak přemýšlejí, než odpoví. Dnes to byla otázka typu: -Co můžeme léčit u člověka? Odpovědi: děti vyjmenovaly všechny možné zdrav.neduhy a pak najednou se dostávaly až k léčbě srdce a duše a prý se dá vyléčit vše,co máme uvnitř duše. Mohla to být zajímavá diskuse,pokud bychom v ní pokračovali, ale my se dali do čtení Sad Smile ...

Otázky:-Proč si o tom měli promluvit příště a ne teď? Má otázka: -Proč je důležité jednat jako člověk s člověkem?(tato otázka byla pro děti obtížná,opustili jsme hledání odpovědi), -Proč si s ním chtěla hrát?- Proč byla panenka indiánská? - Proč měla na hlavě ptačí pírka? - Proč ta holčička Katka nechtěla, aby si panenka hrála s Kulíškem?

Odpovědi: Děti odpovídaly tak nějak mimo kladené otázky,snažily jsme se je vést,aby vnímaly vzájemně o čem kdo mluví a snažily se reagovat a vést diskusi v jednom směru. Nějak stále utíkaly od tématu, až mě napadla aktivita na známé přísloví: Já o voze, ty o koze. Smile

Aktivita: děti se snažily vysvětlit toto rčení, na různých příkladech ze života význam pochopily a do příště dostaly úkol, aby si všímaly, a též vyzkoušely, při jaké příležitosti mohou toto rčení použít.

Závěrem: Naše společenství úžasně zraje a příští naše setkání povede náš prvňáček Maty se svým Kulíškem(nosí ho stále na klíčích). Má k vedení diskuse vlohy a my mu rády a s důvěrou svěřily jeho novou životní příležitost. Těší se a my všichni s ním - jsme už taková filosofující rodina a je nám společně moc dobře. Smile Smile Smile

A ještě novinka: Dvě děti si zakoupily knihy - Saša a Markétka - budou si v nich prý samy číst. I ostatní děti měly zájem, ale rodiče rozhodli jinak. Kéž by moudrost dětí občas okouzlila jejich vychovatele a oni dopřáli svým dětem svobodu rozhodnutí,vždyť kniha (tato speciální) je pro prvňáka stejně důležitá, jako první boty batolete. Ty jsou důležité pro první pevné životní kroky a kniha, která prvňáčka poprvé vedla neznámými zákoutími a dokázala probouzet nitro,může také plnit první odvážné kroky ve světě filosofie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 03. 2013 20:14:02    Předmět: Citovat

18.setkání - 19.3.2013

11 dětí - 1.třída

Cíl: četba knihy Nemocnice pro panenky: další část 3.kapitoly

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba další části 3. kapitoly (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- četba další části 3. kapitoly (15 min)
- tvorba otázek (15 min )
-aktivita (10min)
- úklid (5 min)

Co se podařilo:
- na konci minulé hodiny dostal žák první třídy za úkol si připravit vedení další hodiny
-ostatní děti měly doma vyzkoušet, co znamená přísloví: Já o voze a ty o koze
-příprava děti byla skvělá
-vedení hodiny ze strany žáka bylo zajímavé, ostatní děti mu ochotně pomáhaly

Co se nepodařilo:
-nepodařilo se dodržet časovou dotaci, ale to nebylo na škodu, protože děti s radostí pokračovaly v debatě dál

Otázky:
-proč se k němu chovaly jako k panence a ne jako k člověku?
-proč ten Saša byl miminko?
-proč se ta Klára prala milionkrát?

Aktivita:
-každý si měl vymyslet zvířátko a předvést jak se probouzí - do aktivity se zapojily postupně všechny děti
-ke konci diskuze vždy přicházejí děti ze třetí třídy, kteří se v tichosti posadí na lavice a sledují závěr naší hodiny - dnešek byl velmi plodný, protože se se zájmem zapojily i větší děti a předváděly nám svá jednotlivá zvířata
-vůbec nebylo znát, že se hodiny neúčastní hned od začátku

Závěr:
-ještě jednou bych ráda zdůraznila, že tato hodina byla velmi plodná a příjemná
-je velmi milé pozorovat zájem i "cizích" dětí o tuto hodinu
-mile nás překvapilo, že se žák dobře připravil na vedení hodiny Smile přes tento obtížný úkol se M. dobře orientoval v různých situací, od pohledu je zřejmé, že jeho cit pro filosofii je evidentní
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 03. 2013 14:44:51    Předmět: Citovat

19. setkání - 26.3.2013

10 dětí - 1. třída

Cíl: pokračování v četbě 3. kapitoly knihy Nemocnice pro panenky

Plánovaná časová dotace:

- přivítání dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- četba a tvorba otázek (20 min)
- aktivita (10 min)
- rozloučení (5 min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- četba a tvorba otázek (20 min)
- aktivita (15 min)
- rozloučení (5 min)

Co se podařilo:
- vytvořit prima atmosféru
- při aktivitě jsme se i dost nasmáli

Co se nepodařilo:
- opět jsme nedodrželi vymezený čas pro filosofování(nedokážeme na povel utnout diskusi, protože přicházející třeťáci se rádi také zapojují, a my jim chceme dopřát trochu času pro jejich příspěvky)

Postřehy: Děti se zajímají o to, kdy má Kulíšek narozeniny. Tak jsme poprvé dostaly s Danou úkol od dětí. Jak krásně se nám ty role mění. Smile


Otázky:- Proč lhal panu učiteli? - Proč se jí nelíbilo v tom koutku? - Proč si vzal tu panenku? - Já B. se ptám: Mě by zajímalo, proč najednou zůstal v tom domečku sám?

Odpovědi: - Protože si tam zapomněl Kulíška a šel tam. - Když šel do domečku, mohl být smutný. - Protože si chtěl hrát na rodinu, vzal si panenku, aby měl sestřičku. - Je smutný, protože je tam sám.

B. při diskusi rád odbíhá od společného tématu, ale tentokrát nám nesdělil, že má už hlad a chce jít na oběd. Udělal pokrok a má připomínky k našemu filosofování. Dnes skočil do diskuse a řekl nám, že musíme nakreslit obrázek k dalšímu písmenku. Smile

Aktivita:
kniha Nemocnice pro panenky posloužila jako imaginární zrcadlo a děti ho měly držet před sebou. Otázka zněla: Proč jsem lhal(a)? Všichni jsme se předtím přihlásili, že jsme už někdy lhali. Tato aktivita měla děti vést k tomu, zda dokážou dramatickým projevem mluvit k sobě a před ostatními.Jediný D. zrcadlu řekl: - Ahoj zrcadlo, taťka mi lže a já pak mu lžu taky! V. řekla: - Já vlastně nevím, proč lžu Aprílovi.(myslím, že v této větě zaznívá něco hlubšího k zamyšlení)
O lhaní se dětem moc mluvit nechtělo, a tak jsme přenesli téma veselejším směrem. Děti si vyzkoušely pozdravit se do zrcadla, pochválit se a říct samy sobě něco veselého.(některé s tím dost zápasily) Smile Sad
Dětem byla touto aktivitou předána další z perel moudrosti: Pokud se umíme zasmát sami sobě, nebereme se příliš vážně, je pro nás svět otevřený a my mu můžeme klidně naslouchat, filosofovat, objevovat a těšit se z odkrytých tajemství. Smile

Závěrem: Děti dostaly na příští setkání úkol. V koupelně u zrcadla mají samy sebe hezky oslovit a pak si položit jakoukoliv otázku, která je napadne. Tento úkol čeká i mě s Danou, tak se těšíme, až si všichni budeme vyprávět své zážitky a pocity. Dnes naší filosofující svíčku sfoukla na přání prvňáčků třeťanda T. Dokázala bravurním způsobem předvést rozmluvu před naším imag. zrcadlem , a tak svým osobitým přístupem všechny prvňáčky nadchnout. Když vyslovovali její jméno, usmívali se a byla na nich vidět spokojenost.(dala jim skvělý návod pro domácí úkol, prostě to jde mluvit sám k sobě nahlas, a je moc skvělé, když děti, učí děti!!! Myslím, že i to je kouzlo samotné filosofie. Mluvit k sobě, k druhým lidem a nebát se sdělit své myšlenky - to chce už dostatek odvahy. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Dagmar Patková



Založen(a): 2.11.2012
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 14. 04. 2013 19:39:47    Předmět: Citovat

20.setkání - 2.4.2013

12 dětí - 1.třída

Cíl: četba knihy Nemocnice pro panenky

Plánovaná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
- aktivita (5min)
- četba (10 min)
- tvorba otázek (15 min )
- úklid (5 min)

Skutečná časová dotace:

- přivítání, pozorování reakcí dětí (5 min)
- seznámení s tím, co nás čeká (5 min)
-aktivita co dělá učitele učitelem (15min)
-diskuze (15min)
- úklid (5 min)

Co se podařilo:
-vzhledem k tomu, že se jednalo o 20. setkání probíhala diskuze formou rozloučení v duchu shrnutí všech setkání, které jsme spolu absolvovaly
-přestože naše sezení končí, děti si přály pokračovat a chtěly se dozvědět další příběhy z knížky, filosofická setkání je velmi oslovila

Co se nepodařilo:
-vzhledem k přátelskému povídání jsme se nedostaly k četbě knihy, což nebylo na škodu, protože děti vyjadřovaly své myšlenky a pocity ohledně filosofie

Aktivita:
-co dělá učitele učitelem
-měla jsem připravené otázky, očíslované 1-15 a děti si vybíraly postupně čísla a já jsem jim přečetla otázku a děti se nad otázkami zamýšlely a postupně odpovídaly.


Závěr:
- setkání s dětmi pro mě bylo velmi obohacující, každým setkáním se děti lepšily a filosofické myšlení se prohlubovalo
-je krásné vidět budoucnost děti v lepším světle, protože každý, kdo má v sobě kousek filosofie, ví co je život
-děti byly úžasné a budu doufat, že si z našich sezení střípky modrousti odnesou
-tímto bych chtěla všem poděkovat za příležitost a možnost s dětmi strávit příjemné chvíle
-věřím tomu, že děti budou dále filosofovat a ráda se za nimi přijdu podívat, jak se jim práce daří a jaké dělají pokroky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlaďka Jozová



Založen(a): 24.10.2012
Příspěvky: 11
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 17. 07. 2013 22:26:21    Předmět: Citovat

Tato moje odpověď bude obsahovat ty nejzajímavější události z našeho filosofování během dvou měsíců.
Struktura bude volná a ráda tímto přiblížím naše (poslední) filosofující kroky. Smile

30.4. 14 dětí

M. si vzal kvůli filosofii svou nejlepší košili. Děti připravily třídu bez mojí pomoci k filosofování. Samy mezi sebou si rozdělily úkoly.
Aktivita: rozdíly a podobnosti-velmi se líbila.
Postřeh: děti samy vedly diskusi s mým občasným zásahem.
Svíčku sfoukl M.- děti ho vybraly z důvodu, že se jim s ním hezky filosofuje.

7.5. 13 dětí

Četli jsme část příběhu, zvolena byla otázka - Proč ten Jakub byl veselejší? Odpověď- Protože učitel řekl, že si tu panenku může představit.
Náš V. dětem vysvětlil: učitel mu poradil tu perlu moudrosti, jakou máme i my tady při filosofování. Potěšilo ho, že jí měl na chvilku představenou, a tak mu učitel vylovil perlu moudrosti, aby si to představil.

14.5. 14 dětí

Aktivita: rozdíly a podobnosti: paní učitelka x maminka.
Děti používaly zpochybňování tvrzením.
Přiblížila jsem jim názorné vysvětlení, jak to vypadá, když odbíhají od tématu. - Máme kmen a větve. Vracíme se ke kmeni-tématu, naopak větší větvení nás od něj odvádí.
Příklad rozdílu vytvořeného dětmi: pan učitel-nosí pantofle a učí nazpaměť x maminka-nosí podpatky a neučí nás nazpaměť.

Novinka: Do našeho hledajícího společenství jsme pozvali i druhačku V., která projevila přání s námi filosofovat. Je z jiné družiny, a pro nás je hostem i partnerem zároveň, a je i výrazem toho, jak moc láká filosofování. Přináší nám mnoho cenných příspěvků a velmi pomáhá prvňáčkům v rozkrývání hledajících odpovědí. Smile

21.5. 15 dětí

Téma: Dokažte mi na příkladech, zda je pravda nebo lež toto tvrzení: Slunce je pruhaté a má nožičky.

Děti vedou samy diskuzi: mluvily o raketě, o žhavosti slunce, uváděly protipříklady.
Moje otázka zněla: Dá se dokázat pravda o slunci?
Děti: - dá, vezmu velký dalekohled, vidí daleko. - Ano, ale i ne, ano, mají odolný stroj nebo ho nemají. - Ano, čím víc rosteš, dá se to uvědomovat v hlavě. - Dá se dokázat, chodí dokolečka, má paprsky, proto je pruhaté.

Postřehy: diskuze všechny začala najednou bavit, zapojili se i ti, co se nudili. Bez mého vedení výborně vedly diskuzi, děti se dokázaly vzájemně povzbudit při vyjadřování svých názorů, utišovaly hluk a nechaly mluvit každého. Nejvíce diskutovaly o tom, jestli raketa letí ve dne, nebo v noci, a jak moc je slunce žhavé. Uváděly příklady a protipříkladem se snažily vyvrátit tvrzení toho druhého
Byl to pro mě zážitek je pozorovat a zároveň i poučení - Mnoho nemluvit a dávat dostatečný prostor k samotné diskuzi pouze dětem.

28.5. 15 dětí

Před začátkem našeho filosofování byly děti vyzvány k pozorování sebe navzájem (co se jim líbí či nelíbí na tom druhém při filosofování). Byl to pro ně nový úkol a taková malá příprava před zavedením tzv. pozorovátek.
Dětem se pozorování líbilo, autenticky a kriticky zhodnotily situace, které je při filosofování zaujaly. Smile

4.6. 13 dětí

Téma: Baví mě nebo nebaví filosofie? (zjištění reflexe)
D. - Nebaví mě filosofie, protože se nudím.
D. měl uvést příklad. - D. odpovídá: Abych se nenudil, chtěl bych malovat nebo vyrábět, nebaví mě přemýšlet. ( to jsem o něm věděla, a za něj jsem byla ráda, že to dokázal pojmenovat)
Jiné názory: Baví mě aktivity, čtení knihy, baví mě přemýšlet, něco se přiučit, baví mě lovit perly moudrosti, filosofii využiju v životě, napínáme mozky.

Otázka: Jak jsi se cítil při vyjádření, zda tě fil. baví nebo nebaví? V. odpověděl: Měl jsem pocit odhodlaný, chuť jít do toho, možnost říct svůj názor.
A. vymýšlí aktivitu pro všechny děti:
Vezme do ruky našeho plyšového králíčka Kulíška a vysvětluje dětem: Ten, kdo drží Kulíška, vymyslí otázku a zároveň na ni odpoví.
A. dětem předvedla ukázku. Byla to dramaticky pojatá aktivita, děti se setkaly s dvojí identitou- otázku položily za Kulíška a odpověď samy za sebe. Vedly dialog a monolog společně v jedné osobě. Učily se přitom trpělivosti a naslouchání druhému při jeho mono-dialogu(tento výraz mě tak nějak napadl, nenašla jsem vhodnější, tak mi snad lingvisté prominou). Smile

11.6. 14 dětí

Otázka dětem: Může barva filosofovat? Odpověď: Může, protože si o ní jako filosofové povídáme.
Otázka: Když se sejde modrá a zelená barva, které je více? Odpověď: A. se snažila dětem přiblížit poměr modré barvy v podobě moří a oceánů na naší planetě. Děti začaly na sebe navazovat v diskuzi a snažily se jeden druhého na uvádění příkladů přesvědčit jaký je rozdíl mezi oceánem a mořem a zda mají stejnou barvu atd.... Mohla se rozvinout fakt skvělá filos. diskuze, ale čas je náš úhlavní nepřítel, a tak jsme se ocitli alespoň kousek od souše a zkusili si lehké potopení se. Smile

18.6. 12 dětí - závěrečné setkání

Děti hlasovaly: 7 hlasů bylo pro aktivitu, 6 hlasů pro čtení knihy.

Zvolily aktivitu s touto otázkou: Jaký je rozdíl mezi mořem a řekou?
Hledaly rozdíly a podobnosti. Samy diskutují a ptají se navzájem: - je řeka více špinavá než moře, může špinavý člověk ušpinit celou řeku a písek, hledaly rozdíl mezi kamenným a písčitým mořem.

Zastavila jsem diskuzi a zeptala se, k čemu chtějí dojít ve svých tvrzeních. Děti odpověděly: Hledáme rozdíl v čistotě moře písčitého a kamenného.

Takto jsme naše filosofování ukončili, děti dostaly diplomy se symbolem plující velké plachetnice, která bezpečně přistála poblíž břehu. Symbol byl zvolen záměrně, aby při pohledu na tento diplom z Filosofie si rozpomínaly na naše společné chvíle, kdy jsme se i my houpali občas v rozbouřeném moři otázek, odpovědí, hledání, a nakonec jsme někam dopluli v té naší krásné filosofii. Já se učila zároveň s dětmi, je pořád spousta věcí k objevování, k žasnutí a k předávání. Nejkrásnější a nejhodnotnější na našem setkávání bylo: - Hledající společenství, které objevuje a prohlubuje úctu člověka k člověku, respektu k jeho myšlenkám a vzájemné lidské pomoci při objevování skrytého, křehkého nitra člověka.
Závěrem bych si dovolila použít větu dětí, kterou samy v začátcích našeho filosofování vymyslely: AŤ ŽIJE FILOSOFIE !!! Smile Smile Smile

Budu dál s dětmi pokračovat ve - Filosofii pro děti-, protože filosofování je velmi cenným přínosem při rozvoji myšlení i v prevenci proti násilí. Je to i životní styl, který se může stát součástí každého jedince.

Upřímně děkuji lidem, kteří mi umožnili setkat se poprvé s touto filosofií, a vážím si jejich práce v této oblasti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 31. 12. 2013 07:58:35    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela Citovat

I. setkání – 11.10.2013

Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 12
Cíl: Navázat na filosofii z minulého školního roku, zjistit, co si děti pamatují a připomenout si to, co zapomněly.

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (zapálení svíčky), přivítání nových členů, seznámení (10 min.)
- seznámení s novým pomocníkem – tabulí (5 min.)
- povídání o filosofii (20 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (zapálení svíčky), přivítání nových členů, seznámení (10 min.)
- seznámení s novým pomocníkem – tabulí (10 min.)
- povídání o filosofii (15 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- děti si pamatují z minulého školního roku přípravu učebny, uspořádání židlí do kruhu, odkládání klíčů do drumbenu i kouzlo zapálené svíčky, své místo má i Kulíšek
- přivítání nových členů (včetně mě) a tabule, kterou Vlaďka dětem pořídila na filosofii
- pokřtění tabule

Co se nepodařilo:
- dodržet časovou dotaci

Otázky:
Co je to filosofie? / Hledání moudrosti.
Kolik má písmen? / 9, 10 (Matyáš je nový a neví, že se nepíše ve slově filosofie „J“.
Kdo nám v hledání pomáhá?
Má každý člověk mozek?
Jak se cítil Bertík, když nevěděl, jaké se píše „I“? / Jako nula.
Umí to někdo vysvětlit? / Bál se, že se mu budou děti smát.

Postřehy:
- Lukáš nadšeně: „Příští pátek budu mít svátek a ještě budeme mít filosofii!“ reakce dětí: „Ty se máš!“ Very Happy
- 3 děti jsou oproti loňskému roku nové (Honzík, Matyáš a Anika) – přesto se Matyáš aktivně zapojuje
- dětem se líbí rituály a již tradiční zakončení schůzek – po té, co se dohodnou, kdo si nejvíce zaslouží tentokrát sfouknout svíčku, utvoří kolem svíčky kruh a chytí se za ruce;
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 31. 12. 2013 08:01:27    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela Citovat

II. setkání – 18.10.2013
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 13
Cíl: Filosofie je společné hledání perly moudrosti – s důrazem na „společné“.

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- tradiční zahájení filosofie, zapálení svíčky (5 min.)
- myšlenková mapa, hledání perly moudrosti (20 min.)
- otázky (10 minut)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 50 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- tradiční zahájení filosofie, zapálení svíčky (5 min.)
- myšlenková mapa, hledání perly moudrosti (20 min.)
- otázky (15 minut)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- zapojit všechny děti do aktivity a zaujmout i méně pozorné žáky
- méně odvážným dodat odvahu říci svůj názor, přispět do diskuze
- hledat společně

Co se nepodařilo:
- dodržet časovou dotaci

Otázky:
Co znamená být moudrý?
Kdo je a kdo není moudrý?
Dělá i moudrý člověk věci, které nejsou moudré? Proč? Uveď příklad.
Co znamená společně?
Proč hledáme společně? Je lepší hledat společně? Je lepší hledat samostatně? Proč?

Postřehy:
Děti baví hledat perlu moudrosti a snaží se pomoci kamarádům. Uvědomují si význam slova „společně“.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 31. 12. 2013 08:04:36    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela Citovat

III. setkání – 25.10.2013
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 14
Cíl: Příběhy dle myšlenkové mapy.

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- příběhy dle myšlenkové mapy (15 min.)
- reakce na náhodně vzniklé otázky (15)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 50 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- příběhy dle myšlenkové mapy (15 min.)
- reakce na náhodně vzniklé otázky (20)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- děti diskutují i samy mezi sebou, kladou si vzájemně otázky, odpovídají, odůvodňují, uvádějí příklady
Co se nepodařilo:
- Dodržet plánovanou časovou dotaci, pouze dvě dvojice si připravily příběh, o to delší byla spontánní diskuze

Otázky:
- Proč nemáš žádný příběh? / Zapomněl jsem. Měl jsem spoustu jiné práce. / Lukáš mlčí.
- Luky najdeš odpověď? / Někdy jo. / A uměl bys vysvětlit, proč ne teď? / Musím o tom přemýšlet. / Viktorka: Ale kdybys potkal někoho, kdo spěchá a ptal ses ho, proč spěchá a on o tom přemýšlel, tak bys ho zdržel. Very Happy

Postřehy:
- Viktorka (vyniká v diskuzích) – uvádí příklady, oponuje
- Děti samostatně diskutují o přemýšlení, srovnávají se navzájem, vciťují do pocitů druhého, odůvodňují jeho reakce (Matyáš přemýšlí, stejně jako předtím já.)
Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 31. 12. 2013 08:05:59    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela Citovat

IV. setkání – 1.11.2013
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 13
Cíl: Halloween a symboly.

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie, navození atmosféry (5 min.)
- Aktivita – Halloween a symboly (15 min.)
- Otázky, které vyplynou z diskuze (15)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 50 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie, navození atmosféry (5 min.)
- Aktivita – Halloween a světlo (15 min.)
- Otázky, které vyplynou z diskuze (20)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- navodit atmosféru a rozpoutat filozofování

Co se nepodařilo:
- dodržet časovou dotaci

Otázky a odpovědi:
Co pro tebe znamená světlo? Je důležité? Proč?
Co je tma? Je užitečná? Proč?
Je světlo dobré a tma zlá?

Postřehy:
Místo svíčky dnes nahradila lucerna, aby neshořely halloweenské obrázky, které děti namalovaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 31. 12. 2013 08:07:50    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela Citovat

V. setkání – 8.11.2013
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 12
Cíl: Symbol

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- povídání o symbolech (15 min.)
- otázky a odpovědi (15 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 50 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- povídání o symbolech (15 min.)
- otázky a odpovědi (20 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- společně pátrat po významu slova symbol

Co se nepodařilo:
- dodržet časovou dotaci

Otázky:
Co je to symbol?
Proč je lucerna spojena s Halloweenem jako symbol?
Je důležité, jaké se ve slově píše i/y?

Postřehy:
Dětem chybí lucernička – společně řešíme, co představovala: Halloween, Dušičky, Památku zesnulých…děti se mají dopracovat ke slovu symbol (na tabuli S….L)…od soli přes smutek se propracováváme k symbolu, následuje diskuze o y/i – jsou vyzvány, aby odůvodňovaly svá tvrzení (MĚKKÉ I: „Když někdo řekne simbolsimbol tak je tam Tvrdé y? Ne, měkké!“ Very Happy TVRDÉ Y: „Symbol je tvrdé y jako hychykyrydytyny – tak tam neni, tak je tvrdé, protože je krátké, když čárka prodlouží slovo, pak je měkké. A neříkáme símbol, ale symbol.“ Příklad pro symbol: „Symbol je, když někdo najde půlku něčeho a pak to spojí.“
Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 19:16:22    Předmět: Zpráva z praxe ZŠ Nerudova Citovat

XI. setkání – 10.1.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 15
Cíl: Analogie - spojování slov z kartičky z filosofie z 1. třídy, kterou s odstupem času přinesl Luky

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- povídání o podobnostech (15 min.)
- otázky a odpovědi (15 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- povídání o symbolech (15 min.)
- otázky a odpovědi (15 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- všichni se zapojili, vytvořena atmosféra důvěry
- přivítali jsme novou filosofku - Jitušku

Co se nepodařilo:
- držet se na 100 % tématu, filosofovat naplno, děti byly unavené

Otázky:
Co mají společného slova filosofie, láska, slunce, nebe?
Jaká dvě slova byste spojili a proč?
K jakému slovu byste přiřadili tajemné, k jakému prostorné?
Může se někdy stát, že se filosofování zastaví a proč?

Postřehy a odpovědi:
Láska a slunce - když někoho miluješ, je ti dobře.
Filosofie se zasekla, protože jsme se snažili a teď jsme vyčerpaní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 20:01:15    Předmět: Zpráva z praxe ZŠ Nerudova Citovat

XII. setkání – 24.1.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 16
Cíl: Myšlení kritické, tvořivé a angažované

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- povídání o druzích myšlení, praktická aplikace(15 min.)
- otázky a odpovědi (15 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (10 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- druhy myšlení v praxi Very Happy (25 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- společnými silami zrekapitulovat to, co děti vědí o myšlení a jeho druzích

Co se nepodařilo:
- dodržet naplánovanou časovou dotaci
- objevili jsme dnešní perlu moudrosti - vnímavost

Otázky:
Rozpor mezi M.a V.: Je ten rozpor správný? Kdo je pro nesprávný? Podle čeho jste se rozhodli? (M.:Nechci se rozkamarádit. H.: Zítra o tom nebudeme vědět.)


Postřehy a odpovědi:
Některé děti se mezi sebou baví,jiné je napomínají. Navzájem o vzniklé situaci diskutují. Proč se bavíte, když my filosofujeme?/Ale jak jsme se měli zabavit,když vy jste se bavili a my se nudili? * Můžeš šeptat/ ale já zase tak nekřičel.* stanovujeme si kritérium - hlasitost./ Jaké by to bylo tobě V., kdybys mluvila a Z. ti do toho kecala?/To by mi zas tak nevadilo./A co kdyby řvala?/Zeptala bych se jindy./A co kdyby to pak zapomněla? Důležité věci nejsou na furt Very Happy./V: Na jednoho člověka spoustu otázek, nemyslíte, že je to hloupý? - V. se cítí být ohrožena: Těch otázek bylo víc, než jsem myslela a postupovaly pořád dál a hloubš./M.:My nemůžeme vědět, že je to moc otázek./V.: Musíš si všímat./M.:Ale já nemám tvůj mozek.

Dnes zejm. kritické a angažované myšlení, příště četba Nemocnice pro panenky a zaměříme se na tvořivé myšlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 20:31:40    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova - Isabela Citovat

XIII. setkání – 7.2.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 17
Cíl: Nemocnice pro panenky - návrat Kulíška

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- četba - děti se střídají (10 min.)
- otázky a odpovědi (20 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- četba - děti se střídají (10 min.)
- otázky a odpovědi (20 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- dočíst se zájmem knihu


Otázky, které tvořily děti:
Proč dal Saša Kulíška na skříň?
Proč už si ho nevšímal?
Proč si s ním nehrál?
Byl teď Kulíšek jiný?
Měl jiný obličej?
Byl už Saša velký?


Postřehy a odpovědi:
Panenka není člověk. * Když budeš mít jiný obličej budeš to pořád ty. *
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 21:00:59    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova Citovat

XIV. setkání – 21.2.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 15
Cíl: kritizovat - kritické myšlení - rozdíl

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- asociace (5 min.)
- přemýšlení o myšlení (25 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- asociace (5 min.)
- přemýšlení o myšlení (25 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:
- navodit atmosféru prostřednictvím vytváření asociací
- zamyslet se nad myšlením a rozdíly mezi kritikou a kritickým myšlením


Na čem jsme se shodli?:
Kritizovat není kritické myšlení.* Kritickým myšlením druhým pomáhám, neubližuji. *Neříkám zlé věci. * Potřebujeme kritéria.*Tolerujeme názory druhých.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 21:25:04    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova Citovat

XV. setkání – 28.2.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 17
Cíl: Blanka a Jirka - stejný, nestejný

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- asociace (5 min.)
- čtení knihy (5 min.)
- otázky a odpovědi (20)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- asociace (5 min.)
- čtení knihy (5 min.)
- otázky a odpovědi (20)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Otázky:
Proč si vyměnili oblečení?
Proč si holka vzala klučičí věci a holka holčičí?
*******
Co o nás říká oblečení?
Budu jiný, když si vyměním oblečení?
Jak se poznáme?


Co se podařilo:
- shodli jsme se na stejné otázce - řešíme oblečení

Postřehy:
M. položil stejnou otázku jako ostatní, ale vnímá ji jinak. * Proč? * M. má krátkou paměť. * V.: Děkuju vám, že jste mi to vysvětlili. * M. : Chtěl jsem dodat, že zapomíná během 5 minut. * Jak vnímáme čas? * Poznáme se nejen podle oblečení, ale i podle povahy, chování, očí, vlasů, hlasu, pohybu, cedulky...*Ale každej se ti nemusí dívat do očí.* Když je třeba slepej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 21:51:16    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova Citovat

XVI. setkání – 7.3.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 15
Cíl: Blanka a Jirka - výběr jídla

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení knihy (5 min.)
- otázky a odpovědi (25)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Plánovaná časová dotace 50 minut:
- příprava učebny na filosofii (10 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení knihy (5 min.)
- otázky a odpovědi (25)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Otázky:

Když si můžeš vybrat jídlo, podle čeho si vybíráš?
Je pro tebe důležité moci si vybrat?
Jak poznáš, zda jsi se rozhodl správně?
Co znamená v tomto případě rozhodnout se správně?
Víš, co je pro tebe dobré?
Podle jakých kritérií se rozhoduješ?

Co se podařilo:
- zvolit zajímavé téma a zapojit úplně všechny filosofy

Co se nepodařilo
- dodržet časovou dotaci

Postřehy:
Dobré je pro mě to, co není dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 22:08:21    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova Citovat

XVII. setkání – 14.3.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 17
Cíl: Blanka a Jirka - otázky a odpovědi

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení textu (5 min.)
- otázky a odpovědi (25)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)


Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- aktivita - metoda pokus - omyl (5 min.)
- otázky a odpovědi (10 min.)
- aktivita (10 min.)
- otázky a odpovědi (5 min.)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)


Otázky:
Jak nejlépe uklidíš klíče do drumbenu?
Jaké jsme si zvolili kritérium?
Proč?

Co se podařilo:
- dostat se k četbě, spontánní aktivita byla zajímavá, rozvinuli jsme ji a pokryli celou hodinu (kritéria, analýza - datum narození)
- aktivita - řadíme se dle data narození

Co se nepodařilo
- dodržet naplánovaný program

Postřehy:
Někdy je přínosnější nedržet se striktně stanoveného programu, pokud vznikne spontánně aktivita, na základě které lze rozvinout zajímavou diskusi a klást fil. otázky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 22:24:11    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova Citovat

XVIII. setkání – 21.3.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 16
Cíl: Blanka a Jirka - str. 13

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení textu (5 min.)
- otázky a odpovědi (25)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)


Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení textu (5 min.)
- otázky a odpovědi (25)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Otázky:
Proč si Jirka sedl co nejdál od Blanky?
Proč řekla Blanka šeptem: "Promiň, Jirko"?
Proč do něj strčila?
Proč Blanka svého činu litovala?
Proč Jirka nepřijal omluvu?


Postřehy:
Nejčastější první otázka → Jaký měl k tomu důvod? - strčila ho * byl naštvaný * zklamala ho * Co znamená někoho strčit? - smutek, energie, zlost, oplatek * Jak to shrneme? Najdeme jeden společný výraz? * B.: Ano. / A proč?/ Abychom byli o něco chytřejší. * Děti se rozdělují na skupiny po otázce: "Je důležité, abychom v tento moment našli toto slovo?" * Je to v pořádku, že jsme se rozdělili? - A.: Je to dobrý, každý má svůj názor. * B.: Není to dobrý, je to smutný, kvůli těm, co sedí dole. (ti co nesouhlasili, si sedli na koberec) * K.: Filosofové drží při sobě. * V.: Je mi líto, že nemůžou s námi plout, topí se a my plujeme dál. * J.: My máme ponorku, nám to nevadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 22:38:33    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova Citovat

XIX. setkání – 28.3.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 17
Cíl: Blanka a Jirka - str. 15 - 16

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení textu (5 min.)
- otázky a odpovědi (25)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)


Skutečná časová dotace 50 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení textu (10 min.)
- otázky a odpovědi (25)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)

Co se podařilo:

Co se nepodařilo
- dodržet časovou dotaci

Otázky:
Je lepší hlasovat nebo losovat?
Kdo je pro hlasování?
Kdo je pro losování?
Existují jiné způsoby volby?
Co se stane, když člověk nechce totéž co ostatní?
Hlasuješ raději jako většina?
Co může změnit tvůj názor?


Postřehy:
B.:Když něco nejím, nebudu to jíst kvůli ostatní. Ale když chtějí ostatní hrát fotbal, tak taky jdu. * K.: B. nechce být sám, chce mít kamarády. Každý chce mít kamarády.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Isabela Houdková



Založen(a): 5.10.2012
Příspěvky: 20
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2014 22:48:51    Předmět: ZPRÁVA Z PRAXE - ZŠ Nerudova Citovat

XX. setkání – 4.4.2014
Věk dětí: 7 – 8 let (2. třída)
Počet dětí: 16
Cíl: Blanka a Jirka - netrpělivost, gesta a postoje

Plánovaná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení textu (5 min.)
- aktivita - gesta (10 min.)
- otázky a odpovědi (15)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)


Skutečná časová dotace 45 minut:
- příprava učebny na filosofii (5 min.)
- zahájení filosofie (5 min.)
- čtení textu (5 min.)
- aktivita - gesta (10 min.)
- otázky a odpovědi (15)
- ukončení hodiny a rozloučení (5 minut)


Otázky:
Co znamená být trpělivý?
Je důležité být trpělivý?
Kdy je obzvláště těžké být trpělivý?
Má Jirka dostatečný důvod k tomu, aby byl netrpělivý?
Jaký důvod je omluvitelný! Proč?


Postřehy:
Aktivita "být netrpělivý" se setkala s velkým úspěchem. Přesto děti téma zaujalo natolik, že se po ní ukázněně zapojily do debaty a filosofování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign