Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2012/2013 - ZPRÁVY Z PRAXE - MŠ Laurinka, M.Boleslav-Marika

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> Mateřská škola
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 30. 10. 2012 15:27:08    Předmět: 2012/2013 - ZPRÁVY Z PRAXE - MŠ Laurinka, M.Boleslav-Marika Citovat

Ahoj, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2011 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 28. 11. 2012 14:08:05    Předmět: Citovat

14. 11. 2012 – Filozofie pro děti – 1. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 16
(z tohto setkání jsem zasílala i audionahrávku)


Cíl setkání:

• Seznámit se s filozofií (Co je to filozofie?)
• Vytvořit prostor pro tvoření otázek a přemýšlení nad nimi
• Dát příležitost každému dítěti k samostatnému vyjádření se

Plánovaná struktura setkání:
• Úvod: přivítání a seznámení se s pojmem filozofie 5 min
• Motivace: čtení textu (Ann Margaret Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 9 – 11) 10 min
• Tvoření otázek: O čem přemýšlel Saša? Co by ste se chtěli zeptat Saši nebo Kulíška?
(tabule a barevné fixy na zápis otázek) 5 min
• Výběr otázky k filozofování (náhodný – hod kostkou) 2 min
• Přemýšlení a hledání odpovědi na vybranou otázku 5 min
• Představení své panenky ostatním (plyšáky z domova) 10 min
• Závěr: zhrnutí – o čem jsme přemýšleli + odměna (karty- mluvení se zvířatky) 3 min
Plánovaný čas setkání: 40 min

Skutečná struktura setkání:
• Úvod: přivítání a seznámení se s pojmem filozofie 2 min
• Motivace: čtení textu (výše uvedeného) + reakce dětí na otázky v textu 8 min
• Tvoření otázek:
1. Co je to panenka?
2. Jak se dostal Kulíšek domů?
3. Jak se vyrobila panenka?
4. Co dělá Kulíšek?
5. Co dělá Saša?
6. Kde má Kulíšek dům?
8 min
• Výběr otázky k filozofování (zapomněla jsem vzít kostku, proto volba dětí
– kreslení srdíček k preferované otázce): Jak se dostal Kulíšek domů? 7 min
• Přemýšlení a hledání odpovědi na vybranou otázku (přemýšlení ve stoje) 4 min
• Představení své panenky ostatním: Jak se dostala moje panenka domů? 16 min
• Závěr: O čem jsme přemýšleli? + odměna (karty – mluvení se zvířatky)
+ přemýšlení nad otázkou: Proč sbíráme karty? 5 min
Skutečný čas setkání: 50 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Díky audionahrávce jsem mohla udělat lepší reflexi setkání a lépe si ho následně zhodnotit.

Děti se nejvíce těšily na představování svých panenek – plyšáků. Tato aktivita se povedla – byla v souladu se zvolenou otázkou, děti vysvětlovaly, jak se jejich „panenka“ dostala k nim domů. Ale na tuto činnost musely čekat příliš dlouho - téměř půl hodiny (29 minut). Celé setkání se natáhlo na neuvěřitelných 50 minut – což bylo velice náročné na udržení disciplíny a pozornosti. Někdy jsem měla pocit, že když něco honem nevymyslím, děti „vyletí“ ze žíněnek, na kterých sedí. Pozitivně hodnotím to, že předškoláci chtěli mluvit, vyjadřovali se k otázkám, které vyvstaly a neodbočovali od tématu. Byli ale netrpěliví a měli tendenci skákat do řeči.

Z obavy, aby děti netvořily otázky mimo kontext, nechala jsem je nejdříve zamyslet se nad tím, o čem přemýšlel Saša – první tři otázky a až pak, co by se chtěly zeptat Saši a Kulíška. Byla jsem mile překvapena otázkami, které vytvořily – myslím, že se povedly. Líbil se mi nápad dětí – kreslit za otázkami srdíčka – což jsem spontánně využila při výběre otázky. Byla jsem vlastně ráda, že jsem si zapomněla vzít kostku (můj původní záměr byl ušetřit čas při volbě otázky jedným hodem kostky), protože zakreslování barevných srdíček k barevným otázkám děti moc bavilo. Myslím, že pro ně nebylo důležité jakou otázku, ale čí otázku zvolíme. V závěru už děti byly unavené, takže místo společného zhrnutí zůstala pouze odpověď jedné holčičky na otázku – O čem jsme přemýšleli?

Příští setkání bych chtěla zkrátit a více se zaměřit na nácvik naslouchání druhým, přemýšlení nad otázkou a uvědomění si skutečnosti, že mluvit mohu jenom když mám slovo.


Naposledy upravil Mária Spišáková dne 28. 12. 2012 22:57:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 27. 12. 2012 18:42:49    Předmět: Filozofie pro děti - 2. setkání - Mária Spišáková Citovat

21. 11. 2012 – Filozofie pro děti – 2. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 18


Cíl setkání:
• Uvědomit si, proč filozofujeme (Je užitečné/dobré přemýšlet? Proč? Může ti kamarád pomoci při přemýšlení?)
• Naučit se „Písničku filozofů“ – budeme ji používat i pro spestření dalších setkání
• Naučit se poslouchat kamarády a formulovat (tvořit) otázky pro ně. Chtít po kamarádovi vysvětlení: Proč?

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod: přivítání, „Co je to filozofie?“ (zopakování) + „Proč filozofujeme?“ „Je to užitečné?“ „Může ti kamarád pomoci při přemýšlení?“ „Jak?“ 5 min
• Motivace: „Písnička filozofů“ (autor textu: Mária Spišáková, melodie: „Cib, cib, cibulenka“) 10 min
• Výběr kamaráda – losování. Tvoření otázek (ptáme se na cokoli) + děti budou chtít po kamarádovi vysvětlení – otázka „Proč…?“ (postupně vylosujeme a ptáme se dalších dětí) 15 min
• Závěr: zhrnutí – „Co jsme dnes na filozofii dělali?“ – zapisujeme na tabuli + odměna pro všechny děti – kartičky se zvířátky 5 min

Plánovaný čas setkání: 35 min

Skutečná struktura setkání:
• Úvod 6 min
• Motivace: „Písnička filozofů“ 12 min

Ne, ne, nechci skákat, (stojíme, ruce v bok,
Do, do, do řeči tvé, natáčíme se na strany)
Dodržují pravidlo (vytleskáme)
Všichni filozofové. (ruce nahoru, kruhový pohyb směrem dolu)
A když něco promyslí, (vytleskáme)
Pěkně nám to vysvětlí. (ruce spolu před sebe, dlaně nahoru)

Chci, chci, chci se zeptat, (stojíme, ruce v bok,
Proč, proč, proč tak myslíš. natáčíme se na strany)
Když mi řekneš pravdivě, (vytleskáme)
Začne se to líbit mně. (pravým ukazovákem vyklepeme po hrudi)
A když všechno uvážím, (vytleskáme)
Náhledy své rozšířím. (zatočenými prsty a palci
vytvoříme „dalekohledy“ a rozhlížíme se
skrz ně na obě strany)

• Losování dětí – vylosovaných postupně 9 dětí
Otázky vytvořené dětmi (následné otázky „Proč…?“ tvořené s dopomocí učitelky):

Otázka pro první dítě: Máš doma Gargamela?
Proč ho máš doma?
Otázka pro druhé dítě: Máš doma knížku o dinosaurech?
Proč máš doma knížku o dinosaurech?
Otázka pro třetí dítě: Co dnes budeš dělat?
Proč půjdeš k tetě?
Otázka pro štvrté dítě: Kde bydlíš?
Proč bydlíš v Mladé Boleslavi?
Otázka pro páté dítě: Kolik ti je let?
Proč ti je pět a půl?
Otázka pro šesté dítě: Kdo je tvůj kamarád?
Proč nevíš, co dělá tvůj tatínek?
Otázka pro osmé dítě: Co se ti líbí ve školce?
Proč si rád hraješ s Vincíkem?
Otázka pro deváté dítě: Proč máš brýle?
Proč chceš mít zdravé oči?
20 min

• Závěr: jenom ústně bez zapisování (setkání se protáhlo).
Odpovědě dětí: Dělali jsme otázky. Ptali jsme se PROČ. Zpívali jsme legrační písničku. 2 min

Skutečný čas setkání: 40 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Z 19 předškoláků bylo přítomných 18. Po zkušenostech z prvního setkání jsem se rozhodla zaměřit se na pravidla, které chci děti naučit při filozofování. Konkrétně: neskákat si do řeči, přemýšlet, tvořit různé otázky (dle vlastního zájmu) pro své kamarády a ptát se na vysvětlení: PROČ?, vyzkoušet si vysvětlit svoji odpověď a pozorně naslouchat kamarádům.

Protože pravidla je nutné neustále opakovat a protože z prvního setkání jsem si odnesla výzvu pro sebe – spestřit filozofování, vymyslela jsem text „Písničky filozofů“ – melodii jsem převzala z české lidové písničky „Cib, cib, cibulenka“. Písničku chci využívat pro spestření všech dalších setkání a zároveň jako užitečné odreagování – k písničce jsem vymyslela i pohyby. Písnička měla veliký úspěch – zpívali a předváděli jsme několikrát. Když někdo při tvoření otázek začal skákat do řeči, zaspívali jsme si začátek písničky. To se dětem moc líbilo. Pak jsem je ale musela upozornit, že kdo nebude dodržovat pravidla, přijde o odměnu na konci. To hodně zabralo a děti byly disciplinovanější než při prvním setkání.

Před losováním jsem děti upozornila na to, že nemohou být vylosovány všechny, jinak by jsme tady seděli až do večera. (Toto pravidlo děti již znají z jiných aktivit a her, které ve školce děláme.) Děti jsem na tvoření otázek navedla několika svými příklady. Aktivita se povedla. Některé odpovědě byly zajímavé, např. na otázku: „Proč ti je pět a půl?“ „Protože mi to řekla maminka.“ Děti měly tendenci se hlásit i v případě, že otázku ještě nevymyslely. Nechala jsem je proto postavit se, s tím, že kdo promyslí otázku, může si sednout. Nečekala jsem na všechny děti, ale snažila jsem se krátkým čekáním dát slovo i těm pomalejším.

Aktivita s tvořením otázek se protáhla a na plánovaný závěr nám už nezbyl čas. Pouze jsem se zeptala, co jsme dnes dělali.

Toto setkání se mi líbilo. Myslím, že stejně jako když mám s předškoláky angličtinu, u které si zpíváme a hrajeme, neobejde se ani filozofování 5-letých dětí bez písniček, her a pohybu. Jinak by jsme to mohli po 10 minutách zabalit. Když se filozofování bude prolínat s písničkami a hrami, je možné pracovat s dětmi 30 minut i více dle jejich zájmu.


Naposledy upravil Mária Spišáková dne 28. 12. 2012 22:53:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 27. 12. 2012 21:23:06    Předmět: Filozofie pro děti - 3. setkání - Mária Spišáková Citovat

28. 11. 2012 – Filozofie pro děti – 3. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 17


Cíl setkání:

• Zopakovat si pravidla filozofování pomocí již známé pohybové písničky
• Vytvořit prostor pro tvoření otázek a přemýšlení nad nimi
• Dát příležitost každému dítěti k samostatnému vyjádření se (úkol: přinést do školky jednu opravdickou hračku)

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + zopakování pravidel filozofování pohybovou písničkou: „Písničkou filozofů“ (viz zápis z 2. setkání) 5 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 11 - 13) 3 min
• Tvoření otázek: Chtěli by ste se něco zeptat Saši, Kulíška, Sašovi maminky nebo Sašovi sestry?
(tabule a barevné fixy na zápis otázek, obrázky 4 postav z příběhu) 6 min
• Výběr otázky k filozofování (kreslení smajlíků) 6 min
• Přemýšlení a hledání odpovědi na vybranou otázku 3 min
• Představení své opravdické hračky ostatním (dle možností ve zmyslu vybrané otázky) 17 min
• Závěr: zhrnutí – o čem jsme dnes přemýšleli 2 min
Plánovaný čas setkání: 42 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + písnička 2 min
• Motivace: čtení textu (výše uvedeného) 3 min
• Tvoření otázek:
1. Je Kulíšek opravdický?
2. Proč je Kulíšek alergický (na mléko)?
3. Jaké má Kulíšek oči?
4. Proč nemáš ráda Kulíška? (otázka pro Sašovu sestru)
5. Na co je Kulíšek alergický?
6 min
• Výběr otázky k filozofování (kreslení smajlíků): Proč nemáš ráda Kulíška? 5 min
• Přemýšlení a hledání odpovědi na vybranou otázku (přemýšlení ve stoje) + navazování na odpověď kamaráda otázkou: Proč….? (dle nácviku na 2. setkání) 5 min
• Představení své opravdické hračky ostatním: Proč máš svoji hračku rád? + klademe kamarádům otázky 18 min
• Závěr: O čem jsme dnes přemýšleli? 2 min
Skutečný čas setkání: 41 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Se setkání mám dobrý pocit, snažila jsem se neztrácet zbytečně čas a předem jsem si promyslela organizaci. Mluvila jsem o něco rychleji a s věčší energií. Předškolní děti potřebují vystřídat více druhů činností. Jedna stejná delší činnost je rychle unaví. Proto jsem po 6 minutách tvoření otázek ukončila (děti by tvořily i dál, pak bychom ale museli něco vynechat z dalšího programu). Pořád jsem měla na paměti, že po 40 minutách už žádná činnost nemá smysl.

Výběr otázky jsem technicky urýchlila tím, že jsem všechny děti seřadila do zástupu – smajlíky kreslily najednou dvě děti a dva stejné fixy (červené) se podávaly dalším dětem (aby se nezdržovaly výběrem barvy). Řekli jsme si pravidlo, že nesmíme vůbec mluvit – koho uslyším – ztrácí možnost nakreslit svého smajlíka. Každý může nakreslit pouze jednoho smajlíka. Kdo se bude dlouho rozhodovat, odebírá se mu fix.

U přemýšlení nad vybranou otázkou mě napadlo dát dětem úkol, aby navazovaly na to, co řekne kamarád a zeptaly se ho Proč……? (dle nácviku na 2. setkání) Protože děti se „od přírody“ spíše budou chtít zeptat svoji otázku, motivovala jsem je tím, že každého, kdo se jen pokusil navázat na kamaráda a zeptat se ho Proč…? jsem vždy pochválila, jak je šikovný, jako v té naši „Písničce filozofů“: Chci, chci, chci se zeptat, proč, proč, proč tak myslíš.

Děti se samozřejmě nejvíce těšily na představení své hračky. Časově by bylo nezvladatelné, aby každé dítě řeklo, proč má svoji hračku rádo + zodpovědělo ješte na otázky svých kamarádů. Proto jsem vyzývala děti k tázání se pouze některých dětí, zpravidla těch, které nám toho řekly málo nebo vůbec nic. Počet dětí 17 je na tuto činnost příliš velký, dá to zabrat udržet jejich pozornost až do konce. Vynechat ale nikoho nemůžu.

Dnes jsem poprvé žádnou odměnu na konci nedávala a byla jsem mile překvapena, že si děti na to ani nevzpomněly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 27. 12. 2012 23:26:29    Předmět: Filozofie pro děti - 4. setkání - Mária Spišáková Citovat

3. 12. 2012 – Filozofie pro děti – 4. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 15


Cíl setkání:

• Naučit se pohybovou básničku pro Mikuláše
• Přemýšlet a odpovědět na otázky k textu – etickému příběhu
• Vyjádřit se k tomu, co řekl kamarád přede mnou
• Odreagovat se při společné hře

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + „Básnička pro Mikuláše“ (kolektiv autorů: Předškolákův rok do školy jenom krok), Pozn. Básničku zopakujeme několikrát 6 min
• Motivace: čtení etického příběhu „Perník chutná sladce“ (Svobodová, Váchová, Vítečková: Do školky za zvířátky, s. 64) 4 min
• Hledáme odpovědi na otázky k textu (otázky vybrané z citované knihy):
1. Kdo to je Mikuláš?
2. Proč ho doprovází anděl a čert?
3. Z čeho se raduje anděl?
4. Z čeho se raduje čert?
5. Co by se stalo, kdyby každého, kdo někdy zlobil, odnesl čert?
6. Co chtěl kozlík udělat a nebylo to správné? 7 min
• Učíme se vyjádřit k tomu, co řekl kamarád přede mnou: souhlasím, líbí se mi, nesouhlasím, nelíbí se mi a proč. Procvičení na otázkách: „Když chceme někoho obdarovat, máme mu dát něco, co nám nechutná nebo se nám nelíbí? Nebo raději to, co máme sami rádi a líbí se nám to? Nebo přemýšlet a všímat si, co by si přál? Když si dítě přestane hrát s nějakou hračkou, která je pro malé děti, může jí dát menšímu kamarádovi?“ 10 min
• Hra: „Koho odnesl čert?“ (Do školky za zvířátky, s. 67) 10 min
• Závěr: zhrnutí – Co jsme dnes na filozofii dělali? 3 min
Plánovaný čas setkání: 40 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + „Básnička pro Mikuláše“
Mikuláši, pojď jen blíž, (stoj snožmo)
Ať mě pěkně uslyšíš. (držíme si uši)
Celý rok jsem hodný byl, (ruce v bok)
Ani trochu nezlobil, (pravou rukou zleva doprava)
Nemusím se čerta bát,
Ten si nechce hodné brát. (vytleskáme)
Anděla si pohladím, (pohladíme kamaráda)
To se může, to já vím.
Za rok, až zas přijde čas, (chůze na místě)
Z okna vyhlížeti budu vás. (otáčíme se z jedné strany na druhou, ruka nad očima)
7 min
• Motivace: čtení etického příběhu: „Perník chutná sladce“ 5 min
• Hledáme odpovědi na otázky k textu – diskusi řídí učitelka, vybírá děti, které se samy hlásí. 8 min
• Učíme se vyjádřit k tomu, co řekl kamarád přede mnou – „Každý, kdo chce říct, jaké dárky je dobré dávat kamarádům, nejprve řekne, jestli se mu líbí a souhlasí s tím, co řekl ten, kdo mluvil před ním. Budeme dělat „filozofickou řetěž“ a musíme se nejdříve navázat na to, co řekl ten přede mnou. Jinak se nám řetěz rozpadne. Teprve pak můžeme říct samy, co si o tom myslíme.“ (Pomůcka: C-éčka: předvedeme jak se dělá řetěz) 15 min
• Hra: „Koho odnesl čert?“ – děti si zakryjí oči a učitelka přikryje jedno dítě látkou nebo dekou. Děti pak hádají, koho „odnesl“ čert. (princip dobrovolnosti) 5 min
• Závěr: zhrnutí – Co jsme dnes na filozofii dělali? 2 min

Skutečný čas setkání: 42 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Úvodní básnička navodila přátelskou atmosféru – dětem se líbilo pohladit kamaráda a být sám pohlazen.

Toto setkání bylo na Mikulášské téma. Otázky k textu tentokrát netvořily děti, jejich úkolem bylo přemýšlet nad učitelkou položenými otázkami a snažit se na ně odpovědět. Je to změna – děti v tomto věku ale změny potřebují, pořád stejná struktura setkání by je po čase přestala bavit. Téma děti moc zaujalo a příběh také. Opakuje se ale „neduh“ u některých dětí – hlásí se, i když nemají připravenou žádnou odpověď.

Název „filozofická řetěz“ jsem vytvořila těsně před setkáním – prostě mě to napadlo. Céčka máme ve školce – takže to bylo i s názornou pomůckou. Řekla jsem svůj názor na výběr dárků – zvedla jsem jedno céčko a zeptala jsem se: Kdo se chce připojit? Upozornila jsem, že připojit se můžeme dvojím způsobem – buď súhlasem nebo i nesúhlasem. Kdo je připojený, ten nám může říct, co si o tom myslí sám. Fungovalo to perfektně. Skládala jsem řetěz během celé diskuse – když se někdo zapomněl vyjádřit ke sdělení kamaráda – ukazovala jsem, že nemůžu připojit jeho céčko. Chtěla jsem, aby se vystřídalo všech 15 dětí, takže při delší řetězi jsme společně počítali, kolik je céček a bylo jasné, kolik dětí ještě nemluvilo. Tady jsem byla důsledná – musel se zapojit každý. Nesmělým dětem jsem trochu pomohla s mluvením. Byl to dobrý nápad. „Filozofickou řetěz“ budu s dětmi používat i při dalších setkáních.

„Filozofická řetěz“ se protáhla (ale stála za to), takže na hru „Koho odnesl čert?“ zbylo pouze 5 minut. Protože se hra dětem líbila, slíbila jsem jim, že si ji zahrajeme ještě na druhý den.

Musím se přiznat, že se mi filozofie s předškolními dětmi začala líbit. Jsem ráda, že jsem se s Filozofií pro děti potkala při svém studiu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 28. 12. 2012 20:16:08    Předmět: Filozofie pro děti - 5. setkání - Mária Spišáková Citovat

10. 12. 2012 – Filozofie pro děti – 5. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 17


Cíl setkání:

• Seznámit se s vánočním příběhem z pohledu zvířátek
• Formulovat otázky
• Diskutovat a navazovat na vyjádření kamarádů

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + navození vánoční atmosféry zpěvem vánoční koledy „Jak si krásné, neviňátko“ (pomůcky – papírové kozičky, džbán na mléko, plyšový beránek) – koledu děti již znají z nácviku vánoční besídky 5 min
• Motivace: čtení vánočního příběhu tety krávy (Svobodová, Váchová, Vítečková: Do školky za zvířátky, s. 76) 4 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Ježíška/Marie/Jozefa? – pomůcka Betlém, tabule na zapisování otázek – bílý papír, magnety, barevné fixy) 7 min
• Výběr otázky k diskusi. (Děti budou kreslit hviezdičku ze 4 rovných čar k preferované otázce.) 6 min
• Diskuse nad zvolenou otázkou. Učitelka bude dávat „céčko“ každému diskutujícímu, který naváže na toho, kdo mluvil před ním. Navazovat můžeme dvojím způsobem:
1. Řekneme, jestli souhlasíme/nesouhlasíme s tím, co nám sdělil kamarád (viz „filozofická řetěz“ 4. setkání)
2. Zeptáme se kamaráda, který před námi mluvil: Proč…….? – dětem připomeneme písničku filozofů: Chci, chci, chci se zeptat, proč, proč, proč tak myslíš.
Děti se budou o slovo hlásit. Do diskuse se mohou zapojit i vícekrát. Na konci diskuse pochválíme děti, které získaly céčka, zjistíme, kdo má nejvíce. 10 min
• Závěr: zhrnutí – Co jsme dnes na filozofii dělali? 3 min
Plánovaný čas setkání: 35 min


Skutečná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + zpěv vánoční koledy „Jak si krásné, neviňátko“ 6 min
• Motivace: čtení vánočního příběhu tety krávy 5 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Ježíška/Marie/Jozefa?):
1. Kde se narodil Ježíšek?
2. Proč nebylo v hotelu místo? (společně opraveno na „v hospodě“)
3. Kde spal Ježíšek?
4. Proč byli lidé oškliví?
5. Jaké měli zvířátka?
8 min
• Výběr otázky k diskusi: Proč nebylo v hospodě místo? 7 min
• Diskuse nad zvolenou otázkou. Začali jsme zpěvem „písničky filozofů“. Děti se snažily na sebe navazovat. Měla jsem ale pocit, že to dělají bez přemýšlení: Souhlasím s Péťou a já chci říct …… Souhlasím s Kačenkou a já si myslím…. Atd. (Každý chtěl dostat céčko.) Takže jsem upřesnila pravidlo: Kdo chce dostat céčko, nestačí když řekne s kým souhlasí, ale musí říct i s čím souhlasí. 15 min
• Závěr: zhrnutí – Co jsme dnes na filozofii dělali? 2 min
Skutečný čas setkání: 43 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Děti si rády zazpívaly koledu z vánoční besídky „Jak si krásné, neviňátko“ i s pomůckami tak, jako jsme to cvičili na vystoupení před rodiči.

Vánoční příběh, který vyprávěla teta kráva je zaujal. Překvapila mě otázka „Proč nebylo v hotelu místo?“, jelikož v příběhu se o žádném hotelu nemluví. Některé děti reagovaly smíchem a říkaly: „To nebyl hotel ale hospoda.“ Dohodli jsme se s dětmi, že otázku opravíme a souhlasilo i dítě, co otázku vymyslelo.

Musím říct, že diskuse se mi nelíbila. A byla to moje chyba – zaměřila jsem se příliš na technickou stránku – navázat na kamaráda a defakto zopakovat co řekl + co si myslím já. To bylo pro děti těžký, resp. i ony se dle mého zadání musely soustředit na techniku mluvení a unikla nám podstata. Připadalo mi to spíše jako jazyková hra na procvičování pozornosti a paměti a ne filozofování nad „tak zajímavou etickou otázkou“: Proč nebylo (pro Marii a Jozefa) v hospodě místo? Děti nepřemýšlely nad otázkou, chtěly získat céčka, a proto po zopakování tvrzení kamaráda říkaly to, co je první napadlo. Např.: „Souhlasím s Kačenkou, že tam bylo moc lidí a já si myslím, že ztratili klíče.“ „Souhlasím s Vincíkem, že ztratili klíče a já chci říct, že se těšili domů.“ Já jsem opravovala techniku, když někdo něco nesprávně zopakoval. Nešlo mi to a ani se to nehodilo – sledovat techniku a zároveň reagovat na odpovědi dětí.

Příště před diskusí nad zvolenou otázkou nebudu děti odměňovat a pouze je upozorním, že mohou navazovat na kamaráda, když se jim bude moc líbit, co řekl nebo hodně nelíbit, co řekl, ale také nemusí navazovat a mohou jenom říct, co si o tom myslí. Důležité bude přemýšlet nad otázkou. Možná by jsme mohli zvolenou otázku více rozebrat – rozdělit na slova a vysvětlit si jejich význam – to jsme ještě doposud nedělali (definice pojmů).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 28. 12. 2012 22:41:42    Předmět: Filozofie pro děti - 6. setkání - Mária Spišáková Citovat

12. 12. 2012 – Filozofie pro děti – 6. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 14


Cíl setkání:

• Přemýšlet a tvořit otázky
• Kooperace ve dvojicích při výběru otázky
• Pomocí příkladů vysvětlit (možná i definovat) pojmy ze zvolené otázky
• V diskusi hledat odpověď
• Uvědomit si, že hledání odpovědě je společným úkolem všech

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + zpěv „Písničky filozofů“ 3 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 14) 2 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Saši?) Pomůcky: tabule na zapisování otázek – bílé kartonové obdélniky – 1 obdélnik na zapsání 1 otázky, magnety, barevné fixy na barevné odlišení otázek) 6 min
• Výběr otázky k diskusi. (Děti se seřadí jako na vycházku. Každá dvojice dětí obdrží jeden žeton – žluté papírové kolečko. Úkolem každé dvojice bude společně vybrat 1 otázku a položit na ní žeton. Učitelka před volbou dětí položí na lavičku barevné otázky.) 6 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. (Učitelka nůžkami rozstřihne otázku na části se slovy. Motivace: Skusíme Sašovi pomoci odpovědět na otázku. Nejdříve mu vysvětlíme, co každé slovo v otázce znamená. Tvoříme příklady nebo se rovnou snažíme „definovat“.) 6 min
• Diskuse nad zvolenou a vysvětlenou otázkou. Motivace: z papíru udělaný Saša formátu A3 – položíme uprostřed na koberec. Budeme Sašovi pomáhat s hledáním odpovědě. Každý, kdo Sašovi pomůže, položí na něho jedno víčko. Vedle máme košíček s víčky od plastových lahví. Budeme mu všichni společně pomáhat. 15 min
• Závěr: zhrnutí – Co jsme dnes na filozofii dělali? 2 min
Plánovaný čas setkání: 40 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + zpěv „Písničky filozofů“ 3 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 14) 2 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Saši?)
1. Proč si zapomněl Kulíška doma?
2. Bojíš se, že tě Kulíšek nepočká?
3. Proč brečíš, vždyť si můžeš hrát se školkovými plyšáky.
4. Proč zlobíš maminku?
5 min
• Výběr otázky k diskusi: Proč si zapomněl Kulíška doma? 7 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky (zapisovala jsem na tabuli a papírového Sašu jsem položila na koberec, aby mohl vysvětlení dětí poslouchat)
 PROČ – Proč si to udělal? …když se ptáme na něco… , Proč tak myslíš? Proč to je?
 SI ZAPOMNĚL – Zůstala doma na gauči. Nedával si pozor. Neviděl si panenku. Nepřemýšlel si. Kulíšek zůstal v posteli. Spletl si se.
 KULÍŠKA – Sašova panenka, není živá, je z gumy.
 DOMA? – Bydlíme tam. Spíme tam. Jsme tam s mamkou i taťkou. Mám tam svoje hračky. Mohu si tam pozvat kamarády k narozeninám.
8 min
• Diskuse nad zvolenou a vysvětlenou otázkou spojená s pokládaním víček na papírového Sašu. (Proč Saša zapomněl Kulíška doma?) 14 min
• Závěr: zhrnutí – Co jsme dnes na filozofii dělali? 3 min
Skutečný čas setkání: 42 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Výhodou tohoto setkání byl menší počet dětí. Povedla sa kooperace ve dvojicích. Děti dostali čas 2 minuty, aby se dohodly. Pak jsem zazvonila na zvoneček a každá dvojice položila svůj žeton.

Pro mě bylo zajímavé poslouchat děti, jako si poradí s vysvětlováním pojmů. Myslím, že si poradily, já jsem pouze zapisovala jejich „příklady“ a „definice“.

Dnešní diskuse se povedla. Vlastně poprvé jsme delší čas diskutovali nad stejnou otázkou. Některé děti mluvily vícekrát, 2 děti se vůbec nezapojily. Ale na to jsem nepoukazovala, protože mi šlo o uvědomení si, že přemýšlíme a hledáme společně. Důležité je, že jsme se všichni Sašovi snažili pomoci. Na Sašovi bylo víček opravdu hodně.

Na závěr jsem chtěla, aby děti provedly reflexi a společně jsme si zopakovali, co všechno jsme dnes dělali. Předškoláci to zvládli a měla jsem z toho radost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 01. 02. 2013 21:57:59    Předmět: 7. setkání Filozofie pro děti - Mária Spišáková - 7. 1. 2013 Citovat

7. 1. 2013 – Filozofie pro děti – 7. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 17


Cíl setkání:
• Přemýšlet a tvořit otázky
• Vysvětlit pojmy ze zvolené otázky + skládat slova z hlásek
• Přemýšlet a kresbou vyjádřit odpověď na zvolenou otázku
• Sdělit ostatním, co jsem nakreslil a proč (rozvoj řeči + posilování sebevědomí)

Plánovaná struktura setkání:
• Úvod: přivítání 1 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 15-16) 2 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Saši?) Pomůcky: tabule na zapisování otázek, barevné fixy 6 min
• Výběr otázky k diskusi. (hlasování s pastelkami – rozdáme dětem papírové krabičky s pastelkami, děti si vybírají otázku pastelkou stejnej barvy, každé dítě si vyndá z krabičky pouze jednu pastelku, se kterou bude hlasovat) 3 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. (Učitelka přepíše zvolenou otázku na bílý kartonový proužek a nůžkami rozstřihne otázku na části se slovy. Jednotlivá slova „čteme“ po hláskách, děti se snaží složit slovo. Motivace: Pomůžeme Sašovi přečíst otázku? Následně se děti pokusí jednotlivá slova Sašovi vysvětlit – co znamenají.) 6 min
• Děti se pokusí nakreslit odpověď na zvolenou a vysvětlenou otázku. Motivace: Saša neumí číst, proto mu odpověď nakreslíme. Pomůcky: čtvrtka pro každé dítě, pastelky.
8 min
• Každé dítě bude Sašovi a ostatním dětem vysvětlovat, co nakreslilo a proč. (Pomůcka: papírový Saša) 12 min
• Závěr: zhrnutí – Co jsme dnes na filozofii dělali? Co se vám nejvíce líbilo? 2 min
Plánovaný čas setkání: 40 min


Skutečná struktura setkání:
• Úvod: přivítání 1 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 15-16) 2 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Saši?) Pomůcky: tabule na zapisování otázek, barevné fixy
1. Proč si Kulíška neodložíš v šatně? (Pozn.: Na třídě předškoláků máme pravidlo, že plyšáky z domova zůstavají doma nebo v šatně školky – nenosíme je do třídy. Povolovali jsme to pouze malým a prostředním dětem – tj. 3-4 letým dětem.)
2. Pan učitel je z Mongolska? (Pozn.: Ve třídě máme jednu mongolskou holčičku.)
3. Máš ve školce kamarády?
4. Kdo je na tebe zlý?
5. Proč jsou na tebe zlí?
5 min
• Výběr otázky k diskusi: 4. Kdo je na tebe zlý? 3 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. 4 min
• Děti se pokusí nakreslit odpověď na zvolenou a vysvětlenou otázku. 10 min
• Každé dítě bude Sašovi a ostatním dětem vysvětlovat, co nakreslilo a proč. 16 min
• Závěr: „Kdo je to kamarád?“, „Jaké vlastnosti má kamarád?“ 4 min
Skutečný čas setkání: 45 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Povedl se nový způsob hlasování – pomocí pastelek. Ze zkušenosti vím, že děti při jakémkoli hlasování, zejména při výběru z více než dvou možností, nedovedou dodržet pravidlo – zvednout ruku pouze jednou. Aby děti daly svůj hlas jenom jedné barevné otázce, zvolila jsem pomůcku – barevné pastelky. V naši třídě má každé dítě jednu označenou krabičku s barevnými pastelkami. Děti jsem předem upozornila, že jejich vyndaná pastelka musí mít barvu jedné z pieti otázek.

Přiznám se, že jsem nebyla moc nadšená, že si děti vybraly zrovna čtvrtou otázku. Více by se mi líbilo vysvětlovat, kreslit a mluvit o tom, co kamarádství je a ne naopak, co není. Na druhé straně jsem se ale dozvěděla, co všechno děti vnímají jako zlé chování.

Protože jsme se „dlouho“ věnovali špatnostem, spontánně jsem se rozhodla místo závěrečného zhrnutí „Co jsme dnes na filozofii dělali a co se vám nejvíce líbilo?“ zeptat se dětí: „Kdo je to kamarád?“ a „Jaké vlastnosti má kamarád?“.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 03. 02. 2013 16:10:18    Předmět: 8. setkání Filozofie pro děti - Mária Spišáková - 9.1.2013 Citovat

9. 1. 2013 – Filozofie pro děti – 8. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 16


Cíl setkání:
• Představit si situace z cvičení, přemýšlet nad nimi a vyjádřit svůj názor
• Formulovat otázky (motivace: přečtený text + cvičení)
• Vysvětlit pojmy ze zvolené otázky + skládat slova z hlásek
• Hledat odpověď na zvolenou otázku, navazovat na myšlenky druhých – „filozofická řetěz“
• Zamyslet se a popsat to, co jsme dnes dělali - reflexe

Plánovaná struktura setkání:
• Úvod: přivítání + zpěv „Písničky filozofů“ 3 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 17) 1 min
• Cvičení: Jednání s věcmi jako s lidmi (A. M. Sharp, L. J. Splitter: Co znamená můj svět, Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky, s. 55)
Dětem rozdáme smajlíky – smutníčky, vyrobené ze dvou papírových kruhů, uprostřed je vlepená špejle – z jedné strany je nakreslený smajlík, z druhé strany smutníček, smajlík je žlutý jako sluníčko, smutníček je modrý jako mrak. Děti budou vyjadřovat svou libost – nelibost s danou situací pomocí smajlíka-smutníčka, učitelka bude chtít od některých dětí vysvětlení jejich postoje – co si myslí o té situaci. 10 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli pana učitele zeptat?) Pomůcky: tabule na zapisování otázek, barevné fixy) 6 min
• Výběr otázky k diskusi. (hlasování se smajlíky a smutníčky – dětem vysvětlíme, že smajlíka mohou ukázat pouze jednou, jinak bude smutníček) 3 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. (Učitelka přepíše zvolenou otázku na bílý kartonový proužek a nůžkami rozstřihne otázku na části se slovy. Jednotlivá slova „čteme“ po hláskách, děti se snaží složit slovo. Motivace: Předvedeme panu učiteli, že už umíme skládat slova z hlásek. Pomůcka: obrázek pana učitele) Děti budou pomocí příkladů vysvětlovat jednotlivá slova z otázky. 7 min
• Hledání odpovědě na zvolenou otázku. Budeme tvořit „filozofickou řetěz“. Pomůcka: velké papírové céčka (předem připravené – z barevného papíru) 7 min
• Závěr: reflexe – zhrnutí – co jsme dnes na filozofii dělali 3 min
Plánovaný čas setkání: 40 min

Skutečná struktura setkání:
• Úvod: přivítání + zpěv „Písničky filozofů“ 3 min
• Motivace: čtení textu 1 min
• Cvičení: Jednání s věcmi jako s lidmi 12 min
• Formulace otázek:
1. Kde učíte?
2. Jak se jmenujete?
3. Co chcete dělat?
4. Co se vám líbí?
5 min
• Výběr otázky k diskusi: 4. Co se vám líbí? 3 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky + tvoření slov z hlásek 4 min
• Hledání odpovědě na zvolenou otázku. Skládání „filozofické řetěze“. 10 min
• Závěr: reflexe – zhrnutí – co jsme dnes na filozofii dělali 3 min
Skutečný čas setkání: 41 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Chtěla jsem využít cvičení z metodické příručky. Při přípravě jsem přemýšlela, kde ho zařadit – rozhodla jsem se hned po motivačním textu. Cvičení mělo úspěch – myslím i díky smajlíkům, protože všechny děti se mohly pokaždé vyjádřit – i když zrovna nedostaly slovo.

Při tvoření otázek jsem ale měla pocit, že děti se už nedokážou navázat na přečtený text – 12 minut jsme dělali cvičení . Děti měli před sebou obrázek pana učitele a defakto se ho ptaly, co jich napadlo. Když budu chtít příště zařadit cvičení z metodiky, udělám to jako první, ješte před čtením motivačního textu. Tím se docílí to, že děti budou tvořit otázky, které v nich bezprostředně vyvolal přečtený text.

Přiznám se, že jsem tak trochu děti před hlasováním navedla na čtvrtou otázku. Prostě jsem jim řekla, že při hlasování, kdo si třeba vybere až čtvrtou otázku: Co se vám líbí? – „Jé, to je krásná otázka – ta se mi hodně líbí.“- řekla jsem, bude ukazovat na první tři otázky smutníčka a smajlíka ukáže až na konci při poslední otázce.

Protože plastové céčka jsou hodně malé, nastříhala jsem 5-centimetrové z barevných papírů. Filozofickou řetěž jsem pojala volněji – jakýmkoli spůsobem se vyjádřit ke kamarádovi přede mnou a pak zkusit říct svůj názor. Snažila jsem se děti nepřerušovat – 2x jsem ale zasáhla připomenutím otázky, na kterou hledáme odpověď.

Při reflexi jsem chtěla, aby se všichni postavili – kdo mi odpověděl správně – mohl si sednout. Ptala jsem se, co jsme dělali nejdříve, co pak atd.

Těší mě, že když řeknu filozofická řetěz nebo reflexe – děti vědí, co budeme dělat, co to znamená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 04. 02. 2013 20:57:09    Předmět: 9.setkání Filozofie pro děti-Spišáková-14.1.2013 Citovat

14. 1. 2013 – Filozofie pro děti – 9. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 15


Cíl setkání:
• Naučit se pohybovovu báseň: „Báseň filozofa“.
• Formulovat otázky (motivace: přečtený text)
• Vysvětlit pojmy ze zvolené otázky + skládat slova z hlásek
• Dát prostor každému dítěti k vyjádření se ke zvolené otázce
• Seznámit děti s LOGEM filozofie pro děti + zajímavým způsobem udělat rekapitulaci filozofického setkání

Plánovaná struktura setkání:
• Úvod: přivítání + pohybová „Báseň filozofa“ (autor Spišáková M.) 5 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 17 - 22) 5 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Saši?) Pomůcky: tabule na zapisování otázek, barevné fixy) 6 min
• Výběr otázky k diskusi. (hlasování se smajlíky a smutníčky – dětem vysvětlíme, že smajlíka mohou ukázat pouze jednou, jinak bude smutníček) 3 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. (Učitelka přepíše zvolenou otázku na bílý kartonový proužek a nůžkami rozstřihne otázku na části se slovy. Jednotlivá slova „čteme“ po hláskách, děti se snaží složit slovo. Co to slovo znamená? Děti budou Sašovi vysvětlovat pomocí příkladů. Motivace: pomůžeme Sašovi s pochopením otázky.) 6 min
• Hledání odpovědě na zvolenou otázku. Nový způsob – v kruhu si budeme podávat Sašu (papírového nebo panenku), mluví pouze to dítě, které má Sašu v ruce. Kdo chce, může nejdříve navázat na kamaráda jako ve „filozofické řetězi“. 10 min
Závěr: reflexe – zhrnutí – co jsme dnes na filozofii dělali. Pomůcky: velké papírové LOGO filozofie pro děti (strom), víčka od PET lahví. Každé dítě, které řekne, co jsme dělali, položí na LOGO jedno víčko. Nakonec víčka spočítáme. 5 min
Plánovaný čas setkání: 40 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod: přivítání + pohybová báseň „Báseň filozofa“ (autor Spišáková M.)

Ta otázka mě zajímá, (kreslíme do vzduchu otazník)
Je na ni odpověď přímá? (pokrčíme rameny)
Když svou mysl potrápím, (klepeme prstem po hlavě)
Pomalu všechno pochopím. (vytleskáme)

Nechci přemýšlet jenom sám, (prstem si klepeme po hrudi)
Vždyť hodně přátel tady mám. (prstem ukazujeme na kamarády)
Přemýšlet spolu začneme, (chytíme se za ruce)
Vysvětlení nalezneme. (vytleskáme) 6 min

• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 17 - 22) 5 min
• Formulace otázek:
1. Omluvíš se Katce?
2. Líbí se ti Katčina panenka?
3. Líbí se (Katčina) panenka Kulíškovi?
4. Proč si schoval Katčinu panenku?
5. Proč Katka s tebou nekamarádí?
7 min
• Výběr otázky k diskusi: 3. Líbí se (Katčina) panenka Kulíškovi? 3 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. 5 min
• Hledání odpovědě na zvolenou otázku. 11 min
• Závěr: reflexe – zhrnutí – co jsme dnes na filozofii dělali. Na LOGO sme položili 7 víček. 5 min
Skutečný čas setkání: 42 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Podařil se nácvik pohybové básně „Báseň filozofa“. Předškolní děti milují pohybové básničky.

Motivační text byl delší, děti zaujal.

Při formulaci otázek některé děti tvoří oznamovací věty, např. „Nemůžeš brát panenku, když si se nezeptal.“ Po třech otázkach jsem děti navedla na otázky typu PROČ – zaspíváním části písničky filozofů:
Chci, chci, chci se zeptat, (stojíme, ruce v bok)
Proč, proč, proč tak myslíš. (natáčíme se na strany)

Hlasování se smajlíky děti již znají z předchozího setkání – povedlo se. Smajlíky pomáhají dětem zvládnout hlasování – usmíváme se pouze na jednu otázku. Potlačují tendenci předškolních dětí zvedat při každém hlasování ruku. Děti defakto zvedají ruku se smajlíkem-smutníčkem pokaždé – pouze jednou ukážou smajlíka. (Ze své zkušenosti vím, že takhle malým dětem „se líbí“ zvedat ruku a hlasování vždy dopadne v prospěch možnosti, při které se má zvednout ruka. Proto jsem si vymyslela smajlíky-smutníčky.)

Povedl se cíl – dát každému dítěti prostor ke zvolené otázce. S dětmi jsem se dohodla, že jedna panenka v naši třídě bude představovat Sašu. Panenku si děti podávaly v kroužku. Každý měl možnost se vyjádřit.

Z předchozích setkání jsem měla pocit, že trochu „odbíjíme“ závěrečnou reflexi. Proto jsem ji chtěla udělat pro děti zajímavou. LOGO se jim líbilo, vysvělili jsme si, co představuje. Zdůraznila jsem myšlenku společného hledání odpovědě na otázku (jako v Básničce filozofa – poslední 2 verše). Dětem se povedlo popsat to, co jsme společně dělali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2013 16:31:31    Předmět: 10.setkání Filozofie-Spišáková-16.1.2013 Citovat

16. 1. 2013 – Filozofie pro děti – 10. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 17


Cíl setkání:
• Zopakovat si „Báseň filozofů“ – motivace na začátku setkání
• Zamyslet se nad tím, co dělá určitý výrok pravdivým + zdůvodnit to (cvičení)
• Formulovat otázky (motivace: přečtený text)
• Vysvětlit pojmy ze zvolené otázky + skládat slova z hlásek
• Spojit pohyb se zpěvem s cílem relaxace před další myšlenkovou aktivitou
• Dát prostor každému dítěti k vyjádření se ke zvolené otázce
• Zrekapitulovat, co jsme dnes na filozofii dělali

Plánovaná struktura setkání:
• Úvod: přivítání + pohybová „Báseň filozofa“ (autor Spišáková M.) 2 min
• Cvičení: Jak poznáte, že je něco pravda? (A. M. Sharp, L. J. Splitter: Co znamená můj svět, Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky, s. 52) 8 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 22 - 23) 2 min
• Formulace otázek (Co by jste se chtěli zeptat Saši?) Pomůcky: tabule na zapisování otázek, barevné fixy) 5 min
• Výběr otázky k diskusi. (hlasování se smajlíky a smutníčky – děti již znají z předchozích setkání) 2 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. (Pozn. Postup dle předchozích setkání.) 4 min
• Zopakování „Písničky filozofů“ – motivace: Zazpíváme si, aby se nám dobře přemýšlelo nad zvolenou otázkou. 3 min
• Hledání odpovědi na zvolenou otázku. (Podávání „Saši“ – postup jako u předchozího setkání) 10 min
• Závěr: reflexe – zhrnutí – co jsme dnes na filozofii dělali. Pomůcky: LOGO filozofie pro děti + víčka od PET lahví. (Postup jako u předchozího setkání.) 4 min
Plánovaný čas setkání: 40 min

Skutečná struktura setkání:
• Úvod: přivítání + pohybová „Báseň filozofa“ (autor Spišáková M.) 2 min
• Cvičení: Jak poznáte, že je něco pravda? (A. M. Sharp, L. J. Splitter: Co znamená můj svět, Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky, s. 52) 9 min
• Motivace: čtení textu (A. M. Sharp: Nemocnice pro panenky, s. 22 - 23) 2 min
• Formulace otázek:
1. Proč si neříkal pravdu?
2. Má Kulíšek rád indiánskou panenku?
3. Spíš s Kulíškem?
4. Máš i jiné plyšáky?
5. Proč si s Kulíškem povídáš?
7 min
• Výběr otázky k diskusi: 1. Proč si neříkal pravdu? 2 min
• Vysvětlení – definice pojmů ze zvolené otázky. 4 min
• Zopakování „Písničky filozofů“ (zpívali jsme 2x – na přání dětí) 6 min
• Hledání odpovědi na zvolenou otázku. 12 min
• Závěr: reflexe – zhrnutí – co jsme dnes na filozofii dělali. Na LOGO jsme položili 7víček (děti pojmenovaly 7 činností z dnešního setkání) 4 min
Skutečný čas setkání: 48 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Setkání se časově protáhlo, ale díky pohybu v Básničce filozofa a zpěvu s pohybem ve Filozofické písničce (2x) se věčšina dětí dovedla celkem obstojně soustředit až do konce.

Některé části setkání, které se opakovali z přechozích filozofických „hodin“ se stali pro děti rituálem, běží plynule, není potřeba jim všechno znovu vysvětlovat, čímž se šetří čas a díky tomu se nám povedlo stanovit si a plnit více cílů, než tomu bylo při prvních filozofických setkáních.

Téma PRAVDA děti moc zaujalo – je aktuální a často se ve školce k němu vracíme. Při cvičení byly děti moc aktivní – některé však s tendencí skákat do řeči.

Povedlo se vytvořit zajímavé otázky – děti namotivované cvičením o PRAVDĚ a čtením textu o mluvení PRAVDY si zvolily první otázku o říkání pravdy. Bylo moc zajímavé je poslouchat, jak charakterizují pravdu (pro mne i moc pohodové – nikomu jsem nic nevyvracela – všechno jsem nechala na myšlení dětí). Též jsem se dozvěděla, proč děti neříkají pravdu. Převažovalo tvrzení, že se „někoho“ nebo „něčeho“ bojí, takže častým důvodem je strach. Dalším důvodem je snaha se někomu zalíbit a být pochválen.

Reflexi s LOGEM a víčky mají děti rády – osvědčila se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Mária Spišáková



Založen(a): 27.11.2012
Příspěvky: 11
Město: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal(a): 29. 04. 2013 18:30:37    Předmět: Citovat

22. 1. 2013 – Filozofie pro děti – 11. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 15


Cíl setkání:

• Zamyslet se nad pojmem kamarádství
• Uvědomit si radosti a krásy zimy (bezpečnost při sportech)

Plánovaná struktura setkání:

• Motivace: „Co je nejdůležitější.“ (Svobodová, Váchová, Vítečková: Do školky za zvířátky. s. 94-95). 5 min
• Rozhovor s dětmi. Otázky pro děti (Tamtéž, s. 97): 15 min
1. Jak se pozná, že je venku zima?
2. Na co musela zvířátka dávat pozor, když sáňkovala, bobovala a bruslila, a to vše na jednom místě?
3. Co myslíte, byla zvířátka kamarádi? Proč?
4. Jsme my kamarádi?
5. Podle čeho se pozná, je-li někdo kamarád?
6. Co všechno můžou kamarádi spolu dělat?
7. Co zvířátka polekalo? O koho se bála a proč?
8. Jak to uděláme my, když půjdeme sáňkovat (bobovat), abychom neublížili sobě ani druhým dětem?
9. Jak můžeme pomáhat malým dětem?
• Pohybová hra: Na Mrazíka 10 min
• Reflexe: O čem jsme dnes přemýšleli. 5 min

Plánovaný čas setkání: 35 min

Skutečná struktura setkání:

• Motivace: „Co je nejdůležitější.“ 6 min
• Rozhovor s dětmi. Otázky pro děti (Tamtéž, s. 97): 20 min
10. Jak se pozná, že je venku zima?
11. Na co musela zvířátka dávat pozor, když sáňkovala, bobovala a bruslila, a to vše na jednom místě?
12. Co myslíte, byla zvířátka kamarádi? Proč?
13. Jsme my kamarádi?
14. Podle čeho se pozná, je-li někdo kamarád?
15. Co všechno můžou kamarádi spolu dělat?
16. Co zvířátka polekalo? O koho se bála a proč?
17. Jak to uděláme my, když půjdeme sáňkovat (bobovat), abychom neublížili sobě ani druhým dětem?
18. Jak můžeme pomáhat malým dětem?
• Pohybová hra: Na Mrazíka 10 min
• Reflexe: O čem jsme dnes přemýšleli. 4 min

Skutečný čas setkání: 40 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Příběh byl trochu delší, věčšinu dětí zaujal. Do rozhovoru o příběhu se zapojili téměř všechny děti. Vhod přišla pohybová hra, při které Mrazík „mrazil“ děti a Sluníčko je vysvobozovalo. Reflexe byla rychlá, děti si dobře pamatovaly, o čem jsme dnes přemýšleli.


24. 1. 2013 – Filozofie pro děti – 12. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 16


Cíl setkání:

• Zamyslet se nad tím, co je dobro a co je zlo.
• Uvědomit si, že zlo bude potrestáno a dobro odměněno.

Plánovaná struktura setkání:

• Motivace: „Jak chtěli hrát divadlo.“ ((Svobodová, Váchová, Vítečková: Do školky za zvířátky. s. 104 – 106.) 7 min
• „Co je dobro a co je zlo?“ – pomůcky – obrázek dobra (usměvavé sluníčko) a obrázek zla (zamračený mrak), barevné víčka 7 min
• Rozhovor s dětmi. Otázky pro děti (Tamtéž, s. 108): 15 min
1. Jakou pohádku vyprávěly Žofinka s Mirkou zvířátkům? Dokážete ji vyprávět?
2. Kdo byl v té pohádce zlý?
3. Proč šla zvířátka spolu s Rafem do světa?
4. Může nás ze slov opravdu bolet srdíčko?
5. Kdo to je loupežník?
6. Z čeho měly strach myšky Lojzička a Eliška?
7. Z čeho můžou mít strach děti?
8. Proč nikdo ze zvířátek nechtěl hrát hospodáře ani loupežníka?
9. Jak to vypadá, když jaro žuká na dveře?
10. Jak si mohla zvířátka hrát, že se jim spolu žije dobře?
11. Co má každé zvířátko na obranu? Koza s kozlem mají rohy…
• Pohybová hra: Na loupežníka. 10 min
• Reflexe: O čem jsme dnes přemýšlili. 5 min

Plánovaný čas setkání: 44 min

Skutečná struktura setkání:

• Motivace: „Jak chtěli hrát divadlo.“ (Článek jsme četli celý kromě závěru o jaru) 10 min
• „Co je dobro a co je zlo?“ – pomůcky – obrázek dobra (usměvavé sluníčko) a obrázek zla (zamračený mrak), barevné víčka 5 min
• Rozhovor s dětmi. Otázky pro děti (Tamtéž, s. 108): 15 min
1. Jakou pohádku vyprávěly Žofinka s Mirkou zvířátkům? Dokážete ji vyprávět?
2. Kdo byl v té pohádce zlý?
3. Proč šla zvířátka spolu s Rafem do světa?
4. Může nás ze slov opravdu bolet srdíčko?
5. Kdo to je loupežník?
6. Z čeho měly strach myšky Lojzička a Eliška?
7. Z čeho můžou mít strach děti?
8. Proč nikdo ze zvířátek nechtěl hrát hospodáře ani loupežníka?
9. Jak to vypadá, když jaro žuká na dveře?
10. Jak si mohla zvířátka hrát, že se jim spolu žije dobře?
11. Co má každé zvířátko na obranu? Koza s kozlem mají rohy…
• Pohybová hra: Na loupežníka. 10 min
• Reflexe: O čem jsme dnes přemýšleli. 2 min


Skutečný čas setkání: 42 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Příběh byl hodně dlouhý a některé děti netrpělivé. Dětí moc zaujala aktivita: Co je dobro a co zlo? při které pokládaly víčka na obrázky dobra a zla. Bylo zajímavé poslouchat jejich vyjádření – Dobro: když nás někdo má rád, když dostanu bonbón, dárek, když někdo někomu pomůže, když mám rád zvířátka. Zlo: když se někdo pere, ten, kdo je zlobivý, kdo neposlouchá, kdo je lakomý, když si se mnou nechce hrát, když mě uhodí. Pohádku se děti snažily samy převyprávět. Kdo řekl větu, posadil se na druhou stranu. Nepostupovali jsme přesně podle předem stanovených otázek. Pohybová hra děti moc zaujala, každý chtěl být loupežníkem (samozřejmě, z časových důvodů to není možné). Reflexe byla rychlá – děti docela zvládají zopakovat, o čem jsme přemýšleli.


29. 1. 2013 – Filozofie pro děti – 13. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 17


Cíl setkání:

• uvědomit si proč je něco krásné
• poukázat na důležitost vnitřní krásy

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání. Cvičení: Krásný uvnitř a krásný navenek. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 83.) 7min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 24-31. 7 min
• Formulace otázek. 7 min
• Výběr otázky – smajlíky a smutníčky. 3 min
• Hledání odpovědě na otázku. 15 min
• Reflexe. 5 min

Plánovaný čas setkání: 44 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání. Cvičení: Krásný uvnitř a krásný navenek. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 83.) 7min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 24-28. 6 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši)
1. Je Kulíšek hezký?
2. Proč je Kulíšek hezký?
3. Líbí se Ti Štěpán?
4. Máš hezkou panenku?
5. Proč se Štěpánovi nelíbí Kulíšek?
• Výběr otázky – smajlíky a smutníčky: Proč je Kulíšek hezký? 2 min
• Hledání odpovědě na otázku. 17 min
• Reflexe. 4 min


Skutečný čas setkání: 43 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Úvodní cvičení děti zaujalo stejně jako i text z příběhu. Téma krásy je pro děti přitažlivé.
Při výběru otázky jsem děti trochu navedla tím, že jsem pochválila otázky typu PROČ?
Do hledání odpovědi se zapojily všechny děti. Reflexi děti již zvládají.


5. 2. 2013 – Filozofie pro děti – 14. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 19


Cíl setkání:

• uvědomit si, co to znamená Být hloupý

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Diskuse: Být hloupý. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 86.) 7min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 28-31. 5 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši) 7 min
• Výběr otázky – smajlíky a smutníčky: Proč je Kulíšek hezký? 2 min
• Hledání odpovědě na otázku. 19 min
• Reflexe. 4 min

Plánovaný čas setkání: 44 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Diskuse: Být hloupý. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 86.) 7min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 28-31. 4 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši) 6 min
1. Proč je Štěpán hloupý?
2. Proč se Štěpánovi nelíbí Kulíšek?
3. Má Štěpán taky hezkou panenku?
4. Proč Štěpán nemá dobrý důvod?
• Výběr otázky – smajlíky a smutníčky: 4. Proč Štěpán nemá dobrý důvod? 2 min
• Vysvětlování pojmů z otázky. 8 min
• Hledání odpovědi na otázku. 7 min
• Reflexe 4 min

Skutečný čas setkání: 38 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Protože si děti zvolily otázku Proč Štěpán nemá dobrý důvod?, považovala jsem za nutné před hledáním odpovědi zařadit vysvětlení pojmů z otázky. Přemýšleli jsme o tom, co je a co není dobrý důvod. (Je to otázka z druhé kapitoly, kterou jsme ale doposud neřešili.) Teprve pak jsme hledali odpověď a udělali reflexi.




7. 2. 2013 – Filozofie pro děti – 15. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 17


Cíl setkání:

• uvažovat v oblasti nereálných podmínek: Kdybych….
• odhadovat následky zamýšlených činů

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Cvičení: Kdybych…. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 93.) 10 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 32-35. 5 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši) 7 min
• Výběr otázky – smajlíky a smutníčky. 2 min
• Hledání odpovědě na otázku. 17 min
• Reflexe. 4 min

Plánovaný čas setkání: 45 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Cvičení: Kdybych…. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 93.) 10 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 32-35. 5 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši) 10 min
1. Proč si nedával pozor?
2. Proč si nenechal Kulíška doma?
3. Proč brečíš, vždyť ti Kulíška opraví?
4. Proč si neposlechl maminku? (společně jsme si vysvětlili, že tato otázka není dobrá, jelikož nevíme, jestli Saša poslechl nebo neposlechl maminku – v příběhu se o tom neříká)
• Výběr otázky – smajlíky a smutníčky. 2. Proč si nenechal Kulíška doma? 2 min
• Hledání odpovědě na otázku. 17 min

Skutečný čas setkání: 44 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Všechno šlo podle plánu, zdrželi jsme se u otázky č. 4, která byla navržena a nedávala smysl vzhledem k přečtenému příběhu. Protože se celé setkání natáhlo, byla jsem nucena vynechat reflexi – děti již byly unavené.



12. 2. 2013 – Filozofie pro děti – 16. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 14


Cíl setkání:

• vžít se do pocitů nemocného, přemýšlet o jeho obavách
• přemýšlet, co by se mělo dít v nemocnici

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Aktivita: Hraní rolí – nemocné panenky. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 96.) 7 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 35-39. 5 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a nemocné panenky - Kulíška) 7 min
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli 7 min
• Hledání odpovědi na otázku. 14 min
• Reflexe. 4 min

Plánovaný čas setkání: 44 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Aktivita: Hraní rolí – nemocné panenky. (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 96.) 7 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 35-39. 5 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a nemocné panenky - Kulíška) 6 min
1. Kulíšku, bojíš se nemocnice?
2. Dají Kulíškovi novou hlavu?
3. Proč musí Kulíšek zůstat v nemocnici?
4. Kde je nemocnice pro panenky?
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli: Proč musí Kulíšek zůstat v nemocnici? 8 min
• Hledání odpovědi na otázku. 16 min
• Reflexe. 2 min

Skutečný čas setkání: 44 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Povedlo se hraní rolí i tvoření otázek. Vzhledem k dlouhé „diskusi“ nad zvolenou otázkou jsme zkrátili reflexi. Toto téma bylo dětem moc blízké – každý je občas nemocný. „Diskuse“ byla hodně živá.


19. 2. 2013 – Filozofie pro děti – 17. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 16


Cíl setkání:

• zamyslet se nad tím, co to znamená „objednat novou hlavu“

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Cvičení: Kdybyste dostali novou hlavu… (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 98.) 7 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 39-41. 5 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a pana doktora) 7 min
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli 7 min
• Hledání odpovědi na otázku. 14 min
• Reflexe. 4 min

Plánovaný čas setkání: 44 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Cvičení: Kdybyste dostali novou hlavu… (SHARP, SPLITTER: Co znamená můj svět. Metodická příručka k příběhu Nemocnice pro panenky. s. 98.) 8 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Nemocnice pro panenky. s. 39-41. 5 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a pana doktora) 8 min
1. Bude se ti líbit Kulíšek s novou hlavou?
2. Proč se ti nebude líbit Kulíšek s novou hlavou?
3. Budete se o Kulíška v nemocnici dobře starat?
4. Proč si s opraveným Kulíškem už nechceš hrát?
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli 7 min
• Hledání odpovědi na otázku: Proč se ti nebude líbit Kulíšek s novou hlavou? 16 min
• Reflexe. 2 min


Skutečný čas setkání: 46 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Děti text moc zaujal – obecně děti mají rády dramatické příběhy. Na otázku č. 2 jsem je trochu navedla. Chtěla jsem, aby z první otázky vytvořily otázku typu PROČ? Možná právě proto si tuto otázku zvolily. Odpovědi dětí byli velmi zajímavé, škoda, že jsem je nenahrála.



21. 2. 2013 – Filozofie pro děti – 18. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 15


Cíl setkání:

• uvědomit si, co můžeme tónem hlasu vyjádřit

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Aktivita: Tón hlasu (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 29) 7 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Saša a Markétka. s. 20. 2 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a Markétky) 7 min
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli 7 min
• Definice pojmů z otázky. 7 min
• Hledání odpovědi na otázku. 14 min
• Reflexe. 2 min

Plánovaný čas setkání: 46 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Aktivita: Tón hlasu (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 29) 10 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Saša a Markétka. s. 20. 2 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a Markétky) 7 min
1. Proč si zlá na Sašu?
2. Proč křičíš?
3. Proč to neřekneš hezky?
4. Líbí se ti Kulíšek?
5. Proč se ti líbí Kulíšek?
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli: Proč to neřekneš hezky? 5 min
• Definice pojmů z otázky. 5 min
• Hledání odpovědi na otázku. 14 min
• Reflexe. 4 min

Skutečný čas setkání: 47 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Povedla se aktivita „Tón hlasu“. K této aktivitě jsem použila oblíbenou pomůcku, kterou používám na angličtině – 6 velkých obličejů – usměvavý, smutný, zamračený, vylekaný, plačící, smějící se.



26. 2. 2013 – Filozofie pro děti – 19. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 17


Cíl setkání:

• uvědomit si, že komunikovat můžeme i řečí těla

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Diskuse: Řeč těla. (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 35) 7 min
• Aktivita: Řeč rukou. (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 35) 7 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Saša a Markétka. s. 20-21. 2 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a Markétky) 6 min
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli 7 min
• Hledání odpovědi na otázku. 17 min
• Reflexe. 2 min

Plánovaný čas setkání: 48 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Diskuse: Řeč těla. (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 35) 7 min
• Aktivita: Řeč rukou. (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 35) 7 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Saša a Markétka. s. 20-21. 2 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a Markétky) 6 min
1. Proč nechceš, aby tě Saša pohladil?
2. Proč křičíš na Sašu?
3. Je Saša tvůj kamarád?
4. Proč je Saša tvůj kamarád?
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli: Proč nechceš, aby tě Saša pohladil? 7 min
• Hledání odpovědi na otázku. 15 min
• Reflexe. 2 min

Skutečný čas setkání: 46 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Aktivity „Řeč těla“ a Řeč rukou“ se povedly – byla to docela legrace. Musím se přiznat, že na výběr první otázky jsem děti tak trochu navedla. Řekla jsem holčičce, která otázku vymyslela, že je to moc dobrá otázka a že se mi moc, moc líbí a ráda bych sem na ní hledala s dětmi odpověď. Nevím, jestli je přípustné předškolní děti takhle na filozofii „manipulovat“. Na druhé straně ta otázka stála za to, takže své „manipulace“ nelituji.



7. 3. 2013 – Filozofie pro děti – 20. setkání – Mária Spišáková
MŠ Laurinka Mladá Boleslav – předškolní děti (5-leté) – počet dětí: 15


Cíl setkání:

• zamyslet se nad tím, jestli je dobré „tlouct ostatní“ (Co mají dělat rodiče, když je dítě neposlechne?)

Plánovaná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Cvičení: Působení bolesti. (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 37) 8 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Saša a Markétka. s. 22-23. 3 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a Markétky) 7 min
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli 7 min
• Hledání odpovědi na otázku. 15 min
• Reflexe. 4 min

Plánovaný čas setkání: 44 min

Skutečná struktura setkání:

• Úvod – přivítání.
• Cvičení: Působení bolesti. (SHARP: Přirozenost světa. Metodická příručka k příběhu Saša a Markétka. s. 37) 10 min
• Motivace: SHARP, A. M.: Saša a Markétka. s. 22-23. 3 min
• Formulace otázek. (ptáme se Saši a Markétky) 7 min
1. Proč biješ Kulíška?
2. Nesmíš druhé tlouct. (Společně opraveno na: Proč nesmíš druhé tlouct?)
3. Řekni to tajemství. (Opraveno na: Proč neřekneš to tajemství?)
4. Je Kulíšek člověk?
• Výběr otázky – kreslení smajlíků na tabuli: Proč neřekneš to tajemství? 7 min
• Definice pojmu z otázky – tajemství 4 min
• Hledání odpovědi na otázku. 15 min

Skutečný čas setkání: 46 min

Co se podařilo a co se nepodařilo?

Cvičení děti zaujalo – vymýšleli jsme dobré důvody. Překvapivě tvoření otázek dělalo dětem problém. Takže jsme pomocí kouzelného slovíčka PROČ měnili oznamovací věty na otázky. Protože si děti zvolily otázku o tajemství, odklonili jsme se trochu od původního cíle tohoto setkání. Považovala jsem za důležité před samotným hledáním odpovědi, zamyslet se nejdříve nad tím, co to tajemství vlastně je. Filozofování se docela povedlo, trvalo ale příliš dlouho, takže jsme reflexi již nestihli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> Mateřská škola Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign