Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2011/2012 ZPRÁVY Z PRAXE - 3. ZŠ Mariánské Lázně - Marta

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 12. 10. 2011 16:00:24    Předmět: 2011/2012 ZPRÁVY Z PRAXE - 3. ZŠ Mariánské Lázně - Marta Citovat

Ahoj, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2011 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 08. 11. 2011 18:15:23    Předmět: Citovat

MARTA NAPSALA:

dne 1. 11. 2011 zahájil svou činnost kroužek "malý Sokrates"
- přihlášeno je 9 dětí (4 děvčata, 5 chlapců) - 8 "prvňáků", 1 "čtvrťák"


1. setkání

cíl: seznámení s obsahem kroužku
seznámení s přihlášenými dětmi

struktura kroužku:
- povídání si o tom, kdo děti přihlásil do kroužku - děti samy / rozhodli rodiče? Co je k tomu vedlo? Co očekávají od tohoto kroužku? 5 min
- povídání o Sokratovi a sokratovské metodě 10 min
- přečtení příběhu 10 min
- představení se + povídání o tom, proč se jmenujeme tak, jak se jmenujeme, zda se nám naše jméno líbí a zda nás jméno dělá námi 20min

Povídání dětí o tom, kdo je přihlásil do kroužku, co je k tomu vedlo a co od kroužku očekávají se trošku víc protáhlo. Taktéž i mé povídání o Sokratovi a sokratovské metodě

Nastíhala jsem si kontrolovat hodinky, jaká byla skutečná časová dotace netuším...
Po přečtení příběhu ( Nemocnice pro panenky - Kapitola první -k přerušované čáře na str. 11) jsem se dětí zeptala, jestli je při četbě náhodou nenapadla nějaká otázka, na kterou by se chtěly zeptat...

1. ot. "jak to mám udělat, když si chci postavit bunkr ne ze dřeva, ale ze stromů?" - hm, zajímavá otázka, ale jak souvisí s příběhem?

2. ot. "jak vypěstovat maliny a jahody v lese, když je tam spoustu zvěře?" - a jak souvisí s příběhem tahle otázka???

3. ot. "mohl by se Kulíšek jmenovat koblížek? - hurá! Tato otázka už s příběhem souvisela...

Následovalo představování se - jak se jmenujeme, jaké máme přezdívky, jak nám říkají rodiče a proč nám tak asi říkají? Líbí se nám naše jméno?
ZOE se její jméno nelíbí, chtěla by se jmenovat Lucinka...
Následovalo povídání o tom, zda člověka dělá tím, čím je jeho jméno nebo něco jiného? A CO vlastně DĚLÁ ČLOVĚKA ČLOVĚKEM?

Od odpovědí "to, že jí, pije, dýchá, ... má oči, uši, pusu"... (to mají i králíčci. Znamená to, že králíčci jsou také lidé?) jsme se dostali k odpovědím "to, že něco umí... to, že má radost, smutek, zlost"...

Po celou dobu jsem se chytala "příležitostí" a poukazovala na to, že si musíme vzájemně naslouchat ! (což se zpočátku moc nedařilo)

S kázní to dnes trošku vázlo... Děti však odcházely moc nadšené! A myslím si, že na poprvé dojít k takovému závěru, byl úspěch...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 08. 11. 2011 18:16:08    Předmět: Citovat

MARTA NAPSALA:

2. setkání dne 8. 11. 2011

cíl- děti se budou pokoušet zdůvodňovat svá tvrzení

čas. dotace- 45 min
struktura- přečtení příběhu 5 min
kladení otázek 5 min
hledání odpovědí na otázky 30 min
zhodnocení 5 min

Dnes jsme dočetli první kapitolu z knihy Nemocnice pro panenky (od přerušované čáry na str. 11 do str. 13).

?:
-proč si Sašovo sestra myslela, že není opravdický, když je opravdický?
- proč Saša dával Kulíškovi najíst?
- proč nemohl Saša dávat Kulíškovi mléko, když mu mohl dávat vodu?
- proč nemělo miminko vlasy?
- jak s Kulíškem mohl mluvit, když není opravdický?
- je ta panenka opravdická neno není?
- proč by ho koupal, když není opravdický?
- proč by mu vyměňoval plenky, když není opravdický?
- jak by mohla panenka mluvit, když ení opravdická?
- jak by si s ní mohl hrát, kdyby nebyla opravdická?

Dnes byly děti velmi šikovné při kladení otázek (otázky dnes souvisely s přečteným příběhem) - pochválila jsem je. Vzhledem k tomu, že se spoustu otázek týkalo myšlenky "jsou panenky opravdické?" zvolila jsem cvičení v metod. příručce na str. 29. (původně jsem měla připravenou aktivitu ze str. 33).
Cílem bylo, aby se děti pokoušely zdůvodňovat svá tvrzení - některým dětem to šlo, některým dětem to činilo velké potíže.

Co se nepovedlo? Ve třídě máme k dispozici polštářky na sezení. Dětem jsem dovolila, aby na nich seděly. Tak jako minule i dnes se na nich děti spíše válely, což vedlo k rozptylování pozornosti mnohých. Příště budeme sedět na židlích!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 15. 11. 2011 18:05:00    Předmět: Citovat

3 setkání dne 15. listopadu 2011

cíl: sepsání pravidel pro naši badatelskou komunitu

čas. dotace: 45 min

struktura:
přivítání dětí, hra "Honzo vstávej" pro motivaci 10 min
přečtení příběhu pro motivaci 5 min
povídání o pravidlech 10 min
společné hledání pravidel 20 min

Hra "Honzo vstávej" se trošku víc protáhla
Crying or Very sad Na jejím začátku jsme si ujasňovali, kterým označením rozumíme jaké kroky. (Později jsem poukazovala na to, jak jsou pravidla užitečná a jejich dodržování potřebné).

Pak jsem dětem přečetla zkrácený a mírně upravený příběh z knihy Saša a Markétka - kapitola třetí.

Následovalo povídání o pravidlech:
- jaká pravidla pro vás platí, když jste sami doma?
- co by se mohlo stát, kdyby jste ta pravidla porušili?
- jaká další pravidla znáte?
- jaká pravidla by byla potřebná a užitečná pro naši badatelskou komunitu?
Odpovídat na 1.-3. otázku se dětem relativně dařilo, ale odpovídání na 4. otázku byl "propadák" Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 22. 11. 2011 17:06:49    Předmět: Citovat

4. setkání dne 22. 11. 2011

cíl: naslouchání , sledování myšlenek druhých

čas. dotace: 45 min

struktura: uvítání, zopakování pravidel, rozbor pravidel 5 min (skut. 10min)
přečtení příběhu 5 min
kladení otázek 10 min
hledání odpovědí na otázku, aktivita 20 min
závěr 5 min

Dnes byl nemocný "největší narušitel". Dařilo se udržet pozornost dětí, děti si naslouchaly, nekřičely...

Četli jsme 2. kapitolu z Nemocnice pro panenky, str. 14.
?: - proč si chtěl sebou vzít Kulíška, když si s ním pak mohl hrát doma?
- bylo by lepší, kdyby maminku poprosil o to, zda by se nemohli vrátit domů?
- na co potřebuje Kulíška ve školce?
- na co potřebuje Kulíška ve školce, když je tam spoustu hraček?
- může být i ve školce panenka, kterou by si mohl oblíbit?

Hledat odpovědi na ?, proč si sebou Saša chtěl vzít Kulíška, když si s ním pak mohl hrát doma (tato ? byla nejfrekventovanější) dětem moc nešlo. Tak jsme si povídali o tom, zda děti mají nějakou oblíbenou hračku. Proč je oblíbená, čím to je? Co způsobuje oblíbenost hračky? Je to atraktivností hračky nebo tím, že nám ji daroval někdo blízký? Mohl Kulíšek Sašovi dát pocit jistoty? Proč se děti o své oblíbené hračky bojí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Tereza Brožová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 114
Město: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal(a): 23. 11. 2011 00:10:23    Předmět: Citovat

Ty otázky vymýšlely děti??
_________________
Terka :)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 23. 11. 2011 19:27:24    Předmět: Citovat

Ty otázky , které jsou psané pod tím, co jsme četli, vymyslely děti. M
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Tereza Brožová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 114
Město: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal(a): 23. 11. 2011 19:31:35    Předmět: Citovat

Hm, jsou FAKT DOBRÉ!!
_________________
Terka :)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 29. 11. 2011 16:44:44    Předmět: Citovat

5. setkání dne 29. listopadu 2011

cíl: přivádět děti ke sledování myšlenek druhých

čas. dotace: 45 min

struktura:
uvítání dětí, zopakování k čemu jsme došli minule 5 min
čtení příběhu (Nemocnice pro panenky, str. 15 a16) 5 min
kladení otázek 10 min
hledání odpovědí, aktivita, cvičení 20 min
závěr 5 min

?, na které se děti chtěly po přečtení příběhu ptát:
- proč si do školky berou panenky?
- proč jsou na Sašu Jakub a Hubert zlí?
- proč nemají rádi panenky?
- proč si děti berou do školky panenku?
- proč si neberou Jakub s Hubertem do školky panenku?
- proč jim pan učitel dovolil brát si do školky hračky, když se můžou brát normálně?
- proč jim dovolil brát si kračky do školky, když je tam můžou ztratit?
- proč Jakub a Hubert nemají rádi panenky?
- proč je učitel divný?
- Proč Jakub a Hubert byli zlí na Sašu, když jim nic neudělal?

Po domluvě s dětmi jsem zvolila téma kamarádství a pomáhala jsem si cvičením z metod. příručky na str. 47.
Jelikož se nám Bedřich s Jakubem neustále pošťuchují, přečetla jsem všem dětem pravidla, na kterých se sami domluvily. Při čtení jsem 2 pravidla vynechala a Bedřich mne na to upozornil (přestože vyrušuje, něco v něm přece jen zůstává).

Při kladení otázek jsou děti velmi šikovné. Sledovat myšlenky druhých, navazovat na ně se jim však stále nedaří...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 06. 12. 2011 16:54:01    Předmět: Citovat

6. setkání dne 6. prosince 2011

cíl- dbát na sledování myšlenek druhých, zdůvodňování svých tvrzení + pokoušet se hledat protitvrzení

čas. dotace- 45 min

struktura- četba příběhu- Namocnice pro panenky str. 17 pouze k přerušované čáře
- kladení otázek
- hledání odpovědí
- závěr

Otázky dětí:
- proč se ptali dvakrát, když jim to už jednou řekl?
- proč pan učitel Klárce neodpověděl?
- proč by si o tom druhém pravidle promluvili až příště, když si o tom mohli promluvit teď?
- proč se ptají na pravidla?
- proč mají ve školce pravidla, když mají být hlavně ve škole?
- proč je pan učitel ve školce, když musí být ve škole?

(od jednoznačného: učitel do MŠ nepatří, děti "slevovaly" k: někdy tam patří a někdy ne, a nakonec došly k závěru, že i v MŠ může být učitel Laughing )
Od povídání o tom, zda učitel patří i do MŠ, jsme se dostali k důležitosti pravidel. Snažili jsme se dojít k tomu, jak se má chovat člověk k člověku + je vhodné, aby dospělí dětem nevysvětlovali proč trvají na některých pravidlech?

Včera napadl (konečně) sníh. Při přesunu ze ŠD do ZŠ jsme se velmi zdrželi a tak nám na malého Sókrata zbylo jen 35 min. + děti byly velmi nepozorné Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 13. 12. 2011 18:32:39    Předmět: Citovat

7. setkání dne 13. prosince 2011

cíl: přivádět děti ke sledování myšlenek druhých a navazování na ně

čas. dotace: 45 min

struktura:
- přivítání dětí, zopakování o čem jsme mluvili posledně (na samý závěr jsem dětem kladla otázky: navazujeme na myšlenky druhých? Mluví vždy jen jeden? Držíme se tématu? uvádíme příklady a protipříklady? Stavíme na myšlenkách druhých? Jelikož děti na všechny otázky odpověděly: "Ne") 5 min
- aktivity z MP str. 62 (kouzelný mikrofon - mluví jen ten, kdo jej drží v ruce) 5 min
- čtení příběhu Nemocnice pro panenky str. 17-22 po přerušovanou čáru (tak dlouhá část příběhu proto, abychom jej do vánoc dočetli celý) 10 min
- kladení otázek 5 min
- hledání odpovědí 15 min
- závěr, úklid 5 min

otázky dětí:
- proč říkala Katka, aby šly ostatní děti ven, když jim to pan učitel nedovolil?
- proč Saša lhal?
- proč Katka nedovolila Sašovi, aby si hrál s její panenkou?
- proč Saša lhal panu učiteli, když se mohl zeptat pana učitele, jestli si s ní může hrát?
- proč šly ven, když je tam mohl někdo ukrást?

Nakonec jsme se hodně bavili o lhaní, o tom, proč Katka Sašovi řekla, že mu nepůjčí panenku, co ji k tomu mohlo vést a o tom, který důvod by byl dobrý a který ne.
V našem společenství jsou dvě velmi šikovné holčičky a tři velcí zlobílci. Crying or Very sad Stále se mi nedaří je ukočírovat... Děti se ještě stále nenaučily navazovat na myšlenky druhých...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 20. 12. 2011 21:13:43    Předmět: Citovat

8. setkání dne 20. prosince 2011

cíl: vysvětlíme svá tvrzení, budeme navazovat na myšlenky druhých

struktura:
- uvítání
- zopakování 3. kapitoly 10 min
- dočtení 3. kapitoly str. 22-23 5 min
- diskuse, aktivita (MP str. 71)
- závěr, úklid třídy

Děti z 1. A dnes odpoledne měly mít vánoční besídku, takže jsme začali (neplánovaným) zpěvem koled.
Předpokládala jsem, že po dočtení 3. kapitoly děti nepoloží žádné otázky. Tak se i stalo...
Měla jsem v úmyslu s dětmi dělat aktivitu z MP na str. 71. Pokaždé děti mívají ve třídách penály s pastelkami a dnes je tam kvůli ván. besídce neměly...
Dala jsem dětem na výběr, zda si chtějí povídat o lhaní nebo o odpovědnosti za své činy. Poměrem 5:3 "zvítězilo" lhaní.
Bavili jsme se o:
- kdyby všichni lhali, mohli byste mít kamarády?
- kdyby všichni lhali, mohli byste chodit do školy?
- kdyby všichni lhali, mohli byste někomu věřit?
Jelikož se blíží vánoce na závěr jsem se dětí zeptala, kdo na vánoce nosí dárky...

A kdo na vánoce nosí dárky? No přece Ježíšek, Santa, děda Mráz a taky otec prasátek Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 03. 01. 2012 17:18:29    Předmět: Citovat

9. setkání dne 3. ledna 2012

cíl: budeme se snažit pozorně naslouchat

čas. dotace: 45 min

struktura:
- přivítání, prezentace 5 min
- povídání si o tom, jaké dárky jsme dostali o vánocích 5 min
- četba kapitola čtvrtá (celá) 5 min
- ? + hledání odpovědí / aktivita 25 min
- závěr, úklid třídy 5 min

Povídání o tom, jaké jsme o vánocích dostali dárky se protáhlo o cca 10 min. Jelikož si děti hezky naslouchaly, doplňovaly se, vzájemně se doplňovaly, pochválila jsem je. Pak jsem děti vyzvala k pozornému naslouchání při čtení.
4. kapitolu jsem nepřečetla celou, jen po str. 29, neboť děti začaly být dost neklidné. Byť děti položily ?
(proč Kuba neměl žádnou panenku?, proč si Štěpán bral panenku do školky?, proč seděl Štěpán u pana učitele a cucal si prst?, proč říkal, že je Sašovo Kulíšek hnusný?), přešla jsem rovnou k aktivitám, neboť čas hodně pokročil a já je dětem ve ŠD slíbila.

Aktivity z MP na str. 77 "v čem je rozdíl" + na str. 87 "hraní rolí"

Sice děti odcházely spokojené, ale hledajícím společenstvím jsme dnes vážně nebyli...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 09. 01. 2012 20:10:33    Předmět: Citovat

U otazek "Tvych" deti je videt, ze maji "slusnou filozofickou zakladnu", prestoze se ptaji na konkretni veci.. Pri pripravach je treba dat si tu praci ono filozoficke podhoubi poodhalit, napr.

proč Kuba neměl žádnou panenku?
přátelství/samota/vlastnictví věci - majetek/chudoba..

proč si Štěpán bral panenku do školky?,
talismany, být někomu nablízku...

proč seděl Štěpán u pana učitele a cucal si prst?,
autorita, chování na veřejnosti...

proč říkal, že je Sašovo Kulíšek hnusný?
urážky, co můžeme říci a co ne...

Jen jednoduche nastineni, jakym smerem se uvahy mohou ubirat. Idealne si pak ke kazdemu z tech obecnejsich temat pripravit aktivity/plan diskuse/cviceni..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 10. 01. 2012 15:15:03    Předmět: Citovat

10. setkání dne 10. ledna 2012

cíl- navazovat na myšlenky druhých, naslouchat myšlenkám druhých

čas. dotace- 45 min

struktura-
- přivítání, prezentace, vytvoření společné atmosféry 5 min
- čtení kapitoly páté (seškrtané) 10 min
- otázky, hledání odpovědí, aktivita 25 min
- závěr, úklid třídy 5 min

? dětí-
1. proč je Kulíšek panenkou?
2. proč si s ní Saša už nehrál?
3. proč měl Kulíška Saša na skříni?
4. proč mu dali novou hlavu?
5. proč bral Saša Kulíška sebou na tříkolku, když mohl jít pěšky?
6. proč to trvalo pět dní, než Kulíškovi namontovali hlavu?
7. proč si s ním Saša už nikdy nehrál?
8. proč říkal, že chodí sám do školky?

Očekávala jsem, že děti bude hlavně zajímat proměna Kulíška v panenku a to, proč došlo ke změně chápání Kulíška u Saši.
Měla jsem v plánu aktivitu "Hraní rolí - nemocné panenky"z MP na str. 98, aktivitu "Jak se Saša cítí" z MP na str. 106 (k těmto aktivitám jsme se dostali) a cvičení "Stát se jiným člověkem"ze str. 102 (k této aktivitě jsme se nedostali).

Stále bojuji s jedním "narušitelem" Crying or Very sad ... dnes na něj pěkně reagoval jeho "nejlepší" kamarád... už se těším na "Saša a Markétka"...

Děti si příště přinesou své "Kulíšky" Smile ... snad...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 17. 01. 2012 14:59:29    Předmět: Citovat

11. setkání dne 17. ledna 2012

cíl: stejný jako minulé setkání

struktura:
- přivítání, prezentace, společná atmosféra 5 min (protáhlo se na 10-15 min)
- čtení příběhu z knihy Saša a Markétka: kapitola první 5 min
- kladení ? 5 min
- hledání odpovědí, aktivita, cvičení 25 min (bylo zkráceno na cca 15 min)
- závěr 5 min

? dětí:
- proč si Saša s Kulíškem už nehral?
- proč si s ním už nehrál, když byl před tím jeho nejoblíbenější?
- proč školka není opravdová škola?

Děti si dnes měly přinést své "Kulíšky". Přinesly je tři děti. Lotčin "Mazlíček" už má otrhané pyžámko. Míval čepičku, tu už nemá. Míval nosík, ten už také nemá... Přesto ho má stále ráda.
Přes povídání o našich "Kulíšcích" jsme přešli k hledání odpovědí na to, proč si už Saša s Kulíškem nikdy nehrál.
Děti dnes svá tvrzení musely zdůvodňovat a rozhodnout se, zda ten jimi uvedený důvod, je dobrý důvod.

Béďa byl dnes velmi hodný, ale i tak jsme se pustili do přípravy speciálních úkolů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 24. 01. 2012 15:45:00    Předmět: Citovat

12. setkání dne 24. ledna 2012

cíl: nasloucháme druhým, zdůvodňujeme svá tvrzení

čas. dotace: 45 min

struktura:
- přivítání, prezentace, vytvoření společné atmosféry 5 min ( ve skutečnosti 10 min)
- čtení příběhu- kapitola druhá z knihy Saša a Markétka (5 min)
- kladení otázek (5 min)
- hledání odpovědí, aktivita 25 min
- závěr 5 min

? dětí:
- proč si paní učitelka namalovala na ruku tetování?
- proč měl pan učitel dlouhé ruce, když každý dospělý musí mít dlouhé ruce?
- proč pana učitele oslovovali pane učiteli?
- proč byl pan učitel pružný jako gumička?

Dnes jsme se zabývali tím, proč neoslovujeme učitele jejich křestním jménem a tím, co oslovováním "paní učitelko" a ne "Jano/Miluško" vůči nim můžeme vyjadřovat.
Jelikož 3 děti položily otázku týkající se tetování, použila jsem po povídání o tom, jestli učitel může mít tetování (děti se shodly na tom, že může, vždyť je přece dospělý a může si dělat, co chce) aktivitu z MP Přirozenost světa ze str. 57 "tetování".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 31. 01. 2012 15:50:15    Předmět: Citovat

13. setkání dne 31. ledna 2012

cíl- děti se zamyslí nad objektivitou známek

struktura:
- přivítání, prezentace, společná atmosféra 5 min
- povídání o tom, jaké známky děti dostaly na vysvědčení, zda to je objektivní, zda jsou děti se známkami spokojené, zda by děti za vysvědčení měly něco dostávat a proč... 10 min
- aktivita z MP k Nemocnici pro panenky str. 96 "hra na vnímání" - to, co děti dostaly do rukou, pak kreslily na papír a to v tom pořadí, v jakém jednotlivé předměty dostaly do rukou
+ povídání o tom, zda to bylo těžké, proč to bylo těžké... 25 min
- závěr, úklid třídy 5 min

Děti si neustále sundavaly šátky/šály. Díky tomu jsme přišly o spoustu času.
Jelikož prvňáci dnes dostali své první vysvědčení, věnovali jsme se aktuální situaci. Příště budeme pokračovat opět ve filosofování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 07. 02. 2012 15:33:20    Předmět: Citovat

14. setkání dne 7. února 2012

cíl: objasnění pravidel badatelské komunity, dokončení přípravy na speciální úkoly

struktura:
- přivítání, prezentace, společná atmosféra 5 min
- lepení "Kulíšků" dětí na balící papír 5 min (10 min)
- čtení kapitoly třetí ze Saši a markétky 5 min
- kladení otázek 5 min
- hledání odpovědí, aktivita 20 min
- závěr 5 min

? dětí:
- proč tam mají stejná pravidla jako my tady?
- proč má chlepeček ve výtahu trému?
- proč vstoupil do toho výtahu a bojí se?
- proč té holce připadalo, že v ní bydlí skřítek?

Jelikož se už nějaký čas chystáme na splnění "speciálních" úkolů, věnovala jsem se ?: "proč tam mají stejná pravidla jako my tady". Dětem jsem zopakovala, co jsme si říkali na úplném začátku o hledajícím společenství. Jelikož po mém povídání začal těžce váznout pořádek, zařadila jsem aktivitu !Střídáme se" z MP k Nemocnici pro panenky na str. 80. Po jejím dokončení jsem poukázala na to, že se dětem nedaří udržet pozornost ani při pohyb. aktivitě, na to jak je důležité dávat pozor, navazovat na sebe, nevnucovat druhému svůj názor...

Dnes Bedřich po dlouhé době opět hodně vyrušoval. Přibíral k sobě i ostatní děti. Crying or Very sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 21. 02. 2012 16:03:26    Předmět: Citovat

15. setkání dne 21. února 2012

cíl: začneme plnit speciální úkoly, vytvoříme skupinu sledující společný proces

čas. dotace:
- uvítání, prezentace 5 min
- výklad speciálních úkolů, rozdání úkolů 5 min
- četba kapitoly čtvrté, kladení otázek dětí 5 min
- diskuse 25 min
- hodnocení plnění úkolů, závěr 5 min

? dětí:
- jak se vidí Markétka?
- proč se Saša ptal, jak se vidí Markétka?
- proč sedí taky v kruhu? Surprised

Děti mne dnes překvapily tím, že položily tak málo otázek. Chtěly hned začít odpovídat na první otázku. Věnovali jsme se tedy ? jak se vidí Markétka.
- jak asi vidí Markétka sama sebe?
- jak vidíte vy sami sebe, když se podíváme do zrcadla? jste spokojené sami se sebou?
Diskuse se dále týkala otázek z MP na str. 96
- pokud se někomu nedokážu podívat do očí, co to může vyjadřovat?
- pokud mám neustále skloněnou hlavu, co to může vyjadřovat?
- pokud sedím se zkříženýma nohama, co to může vyjadřovat?
- co zkříženýma nohama vyjadřuje Markétka?

Dnes jsme poprvé došli k závěru. Sice se netýkal toho, jak se vidí Markétka, ale toho, proč sedí se zkříženýma nohama- protože to dětem řekla paní učitelka a Markétka chce poslouchat a být za to pak pochválena.
Pěti dětem z devíti se dařilo sledovat společný proces. Čtyři zlobílci si dnes 2x zazpívali písničku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 28. 02. 2012 20:29:44    Předmět: Citovat

16. setkání dne 28. února 2012

cíl: budeme sledovat společný proces

struktura setkání:
- přivítání, společná stmosféra, prezentace 5 min
- rozdání speciálních úkolů 1 min
- čtení kapitoly páté z knihy Saša a Markétka 4 min
- kladení otázek 5 min
- hledání odpovědí, diskuse 20 min
- zhodnocení společného procesu 5 min
- závěr 5 min

?? dětí:
- proč šla Markétka k Sašovi?
- proč už si Saša s Kulíškem dávno nehraje?
- proč šla Markétka po školce k Sašovi na večeři
(tyto odpovědi jsem dětem zodpověděla sama, neboť kdyby dávaly pozor, věděly by to)
- proč se nesmí ubližovat můrám?
- proč se pití rozlévá po celém těle?

Věnovali jsme se otázce "proč se nesmí ubližovat můrám". (protože to jsou malí broučci, kteří se neumí ubránit, protože nikomu neubližují, protože se to nedělá)
Dále jsme diskusi rozvíjeli cvičením z MP Přirozenost světa na str. 112:
- je správné zabít mouchu, která si vám sedne na talíř? Proč ano, proč ne
- je správné odehnat cizí kočku tím, že ji praštíte klackem?
- je správné zatahat psa za ocas?
- je správné zabít myši, krysy a potkany jedem?
Jelikož dnes jedna holčička říkala "my budeme mít možná miminko... ale já nevím, jestli ho budeme mít... maminka ho nechce... vzala si prášek "po". Říká, že už doma nechce další řvoucí mimino
Crying or Very sad , že setřička a já jí stačíme..." padla na samý závěr i otázka:
- je správné to, že maminka chce zabít vlastní miminko?

Dnes jsem zcela neprozřetelně rozdala šesti dětem šest speciálních úkolů- to jsem vážně přehnala! Diskuse byla rušena tím, že děti se až přespříliš zaobíraly tím, co kdo z nich má za úkol...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 06. 03. 2012 16:53:35    Předmět: Citovat

17. setkání dne 6. března 2012

cíl: budeme sledovat společný proces

-čas. dotace: 45 min

struktura:
- přivítání, prezentace, společná atmosféra
- čtení příběhu: kapitola šestá + sedmá po str. 21 po "promiň Sašo, nesnáším, když se mě někdo dotýká. Ať je to kdokoli."
- otázky dětí
- společné hledání odpovědí
- závěr, zhodnocení společného procesu

?? dětí:
- proč Markétka řekla, že nesnáší, když se jí někdo dotýká?
- proč Markétka na Sašu křičela?
- proč byla Markétka na Sašu najednou zlá?
- proč se Saša ve škole hrbil?
- proč si Markétka začala hrát s Kulíškem sama a bez dovolení?
- proč se Markétka otočila, když se jí Saša dotkl?
- proč Markétka seděla rovně jako pravítko a proč Saša říkal, že by nikdo nedokázal sedět rovněji?

Na FPD přecházíme ze ŠD na pobočku ZŠ. Dnes jsme se opozdili o 25 min, neboť si Béďa nemohl vzpomenout, která bunda je jeho Rolling Eyes
FPD jsme proto dnes vzali trošku zrychleně.
Otázkám, které se týkají toho, proč je Markétka na Sašu najednou zlá, proč nesnáší, když se jí někdo dotýká... se budeme věnovat příště a přespříště (nebo děti na ně najdou odpověď v dalších kapitolách).
S dětmi jsem dělala aktivitu a cvičení z MP na str. 121 a 122.

Daří se nám docházet k nějakému závěru. Nedaří se mi udržet pozornost dětí. Dnes jsem rozdala jen 3 speciální úkoly. Opět kluci zpívali...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 13. 03. 2012 15:23:15    Předmět: Citovat

18. setkání dne 13. března 2012

cíl: budeme sledovat společný proces

čas. dotace: 45 min

struktura:
- přivítání, prezentace 2 min
- zopakování 6. a kousku 7. kapitoly 5 min
- dočtení kapitoly sedmé 8 min
- otázky dětí 5 min
- diskuse 20 min
- závěr, zhodnocení plnění speciálních úkolů 5 min

otázky dětí:
- proč Saša nemohl zastavit slzy?
- proč Saša vytrhl Markétce Kulíška z ruky?
- proč Markétka plácala Kulíška
- proč Markétka nechtěla říct paní učitelce o tom, že Jirku mlátí větší děti?
- proč chtěla Markétka ubližovat Kulíškovi?

Při dnešní diskusi jsem hodně vycházela z otázek položených dětmi. Věnovali jsme se 3. - 5. otázce. Hodně jsem je vztahovala k situacím dětem blízkým. Jelikož si cestou ze ŠD do budovy ZŠ Béďa s Kubou hodně nadávali, rozebírali jsme, jak by se mohli zachovat jinak a lépe.

Z dnešního setkání mám velmi dobrý pocit. Myslím si, že se nám už konečně daří vytvářet hledající společenství...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 15. 03. 2012 23:14:48    Předmět: Citovat

Diky za prispevky. Predevsim se mi libi cile, ktere si volis na kazde setkani. Jsou dostatecne konkretni a pritom plne spadaji do ranku toho, co chceme pomoci programu P4C dosahnout. Zaroven pro jejich dosazeni lze vyuzit diskusi a aktivit zalozenych na otazkach deti..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 20. 03. 2012 15:34:57    Předmět: Citovat

19. setkání dne 20. března 2012

cíl- budeme sledovat společný proces

struktura:
- přivítání, prezentace, společná atmosféra 5 min
- zopakování příběhu 5 min
- četba kapitoly osmé + otázky dětí 5 min
- diskuse 25 min
- zhodnocení plnění úkolů, závěr 5 min

?? dětí:
- proč Vašek Markétce lhal?
- proč Vašek nosil Markétce dárky?
- proč Markétka nemohla prozradit to tajemství?
- proč Vašek nechtěl zastavit s autem?
- proč Vašek objímal Markétku?
- proč měl Vašek Markétku rád?
- proč Markétka říkala Sašovi ten příběh?
- proč se jim v tom snu zabořovaly nohy?

Dnes jsme se věnovali těmto dost konkrétním otázkám dětí (jen poslední otázce ne). Ke konci jsem dětem povídala o pedofílii, závěry jsem tvořila sama... Crying or Very sad Až na úplný závěr jedna holčička řekla, že s tímto u nich v rodině mají také zkušenost, ale to už nebyl čas se tomu dále věnovat.
Společný proces jsem dnes brzdila hlavně já...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
marta.jasinska



Založen(a): 31.10.2011
Příspěvky: 19
Město: Mariánské Lázně

PříspěvekZaslal(a): 27. 03. 2012 14:13:05    Předmět: Citovat

20. setkání dne 27. března 2012

cíl- budeme sledovat společný proces

struktura:
- přivítání, prezentace, spol. atmosféra 5 min
- čtení kapitoly deváté 5 min
- otázky dětí 5 min
- diskuse 15 min
- závěrečné zhodnocení, rozloučení se s dětmi, odměňování 15 min

? dětí:
- proč si Markétka myslela, že jí naroste dlouhý nos?
- proč Markétka dala Sašovi pusu?
- proč Markétka dala Sašovi ruku kolem krku?
- proč si Markétka myslela, že když bude hubená, odletí jako motýl?
- proč si Markétka myslela, že bude ošklivá obluda?

Nejpreve jsme se věnovali 1. a 3. otázce, které jsem dále rozvíjela (např.: dlouhý nos narostl Pinnociovi, když lhal. Může si Markétka myslet, že když o tom, co se jí stalo nikomu neřekne, bude lhát? Nepřeje si Markétka, aby to, co se jí stalo odletělo, jako by se to nikdy nestalo?)
Pak jsem se věnovali 2. a 3. otázce.
Zhodnotili jsem plnění speciálních úkolů, spočítáli nasbírané body, děti byly odměněny a tímto Malý Sokrates ukončil svou činnost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign