Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2010/2011 - praxe Vodňany (karate) - Ivoš H.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 22. 03. 2011 15:49:57    Předmět: 2010/2011 - praxe Vodňany (karate) - Ivoš H. Citovat

Ahoj, zde prosim vkladej prispevky o Tvych jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2010 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila a další.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 04. 04. 2011 20:49:11    Předmět: Citovat

18.3.2011
1.setkání
Cíl:Cílem je zapojení všech dětí.

Struktura
Časová dotace:19:00-19:30

Plán


1)Setkání navazovalo na hodinový trénink Karate
2)Příběh-výběr otázky 5min
3)Diskuse nad otázkou 20min
4)Reflexe (závěr)
5min

Skutečnost

Počet dětí 7(oddíl pokročilých, věk 9-13 let)

Časová dotace 30 min

1)Hodinový trénink Karate převážně ve dvojicích (časté střídání ve dvojicích)

2)Příběh jsem zvolil s ohledem na zájem dětí. Byl o samuraji který se vyhnul souboji. Děti si zvolily otázku "Proč nechtěl bojovat"

3)Děti uváděly mnoho důvodů proč nechtěl bojovat.(Později jsem dopřesnil, že ten samurai byl zdatnější bojovník než vyzyvatel a tím došlo k vyloučení mnoha důvodů.) Nakonec jsem převedl příběh do běžné situace dnešní doby(normální konflikt mezi dětmi) a požádal děti aby si s uvedených důvodů vybraly jeden, který je jim nejbližší.

4)Reflexe-shrnutí.Pochvala a rozloučení.

Co se podařilo
Děti poměrně rychle vybraly otázku na které se shodly.Postupně se zapojily všechny děti. Příběh nabízel mnoho otázek na téma násilí.


Co se nepodařilo

Na začátku jsem řekl dětem ať si sednou kde chtějí.(V tělocvičně nejsou lavičky) Ty nejvzdálenější se v počátku méně zapojovaly.Příště určím tvar a vzdálenost. Shrnutí pro příště vynechám, protože tam moc nesedělo.(Budu zkoušet obě varianty-čas ukáže)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 13. 04. 2011 20:28:24    Předmět: Citovat

7.4.2011
2.setkání

Cíl: Pýcha jako důvod násilí?.

Struktura
Časová dotace:17:00-17:45

Plán

1)Seznámení a představení 5min
2)Příběh-výběr otázky 10min
3)Diskuse nad otázkou 25min
4)Ukončení (závěr) 5min

Skutečnost

Počet dětí 7(zájemci, věk 7-16 let)

Časová dotace 45 min

1)Vzájemné představení a debata nad zálibami.Netušil jsem jak zajímavá může být otázka na nejoblíbenější jídlo.(Mám ale obavu že už děti potom nezajímal příběh)

2)Přečetl jsem příběh kde hlavním tématem byla pýcha a s toho plynoucí násilí.Každé dítě napsalo jednu otázku.

3)Postupně jsme na všechny otazky odpověděli.Až na jednu vyjímku jsem se neznažil o úpravu otázky(nebyla pochopena).

4)Na závěr jsem dal prostor dětem na otázky které je napadly během debaty.

Co se podařilo
Tato schůzka nebyla součástí tréninku tak jako minulá. Byla to první schůzka pouze pro zájemce, proto považuji za úspěch že přišlo 7 dětí.


Co se nepodařilo
Byl jsem velmi unaven a na mém výkonu to bylo znát. Improvizace byla velmi slabá. Schůzka neměla správnou dynamiku a náboj jako předchozí. Příště nesmím podcenit přípravu protože schůzku vedu sám.(Pokud děti příště přijdou!)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 17. 04. 2011 21:32:32    Předmět: Citovat

14.4.2011
3.setkání
Cíl: Diskutovat na téma šikana a zastrašování.

Struktura
Časová dotace:17:00-17:45

Plán

1)Seznámení a představení 5min
2)Příběh-výběr otázky 10min
3)Diskuse nad otázkou 25min
4)Ukončení (závěr) 5min

Skutečnost

Počet dětí 5(zájemci, věk 7-16 let)

Časová dotace 45 min

1)Seznámení jsem vynechal a hned jsme začali.(Známé tváře)

2)Na místě jsem se rozhodl že přečtu první příběh(Dětem se číst nechtělo).Vybral jsem kapitolu třetí "Zastrašovámí ve škole"(Blanka a Jirka). Tato kapitola se skládá ze dvou částí. V té první učitel zadá dětem cvičení kde si vyberou zvíře a vyjmenují jejich debré vlastnosti. Protože jsem si všiml že děti tato část příběhu velmi zaujala, tak jsem jim zadal stejné cvičení na rozmluvení.V druhé části příběhu děti velmi rychle označily chování dětí jako šikanu.

3)Nejdříve jsem se zeptal dětí co je šikana a jak se projevuje.(Znaky jsme si vypsali.) Potom už byl prostor na otázky na které jsme se snažili odpovědět. Např:Proč šikanují? Jaké děti si vybírají? atd..

4)Na závěr jsem dal prostor na další otázky které je napadly, protože se mi to na předchozí schůzce osvědčilo. Otázka byla "Proč dal učitel dětem cvičení o zvířatech"

Co se podařilo
Přišlo 5 dětí(dobrovolně). Děti téma šikana zaujalo. Tématu se budu věnovat , protože dětem není rozhodně neznámé.


Co se nepodařilo

Tentokrát jsem měl trochu problém udržet schůzku v klidu. Děti se mi nějak moc rozdováděly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 18. 04. 2011 12:21:47    Předmět: Citovat

Diky za prehledne strukturovane prispevky. V cem myslis, ze byl duvod toho, ze se deti rozdovadely?

Ta setkani jsou tedy dobrovolna a nejsou soucasti treningu karate?

Pokud dnes prijdes na kolokvium, rad bych pustil Tvou prvni nahravku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 26. 02. 2012 17:24:24    Předmět: Citovat

3.2.2012
4.setkání
Cíl: Opět se vracíme k tématu šikana a zastrašování.

Struktura
Časová dotace:16:30-17:15 hod

Plán

1)Příběh-výběr otázky 15min
2)Diskuse nad otázkou 25min
3)Ukončení (závěr) 5min

Skutečnost

Počet dětí 8 (věk 9-13)

Časová dotace 45 min

1)Nebylo nutné děti seznamovat, protože jsou to děti s jednoho oddílu. Stručně jsem jim vysvětlil jak budou naše setkání probíhat. Tentokrát jsem neměl připravený příběh ale nechal jsem děti nějaký odvyprávět. Jeden dobrovolník se našel a odvyprávěl příběh co slyšel od kamaráda.

2)Otázku jsme navybírali, protože diskuse začala téměř hned po dokončení příběhu. Protože to byla první schůzka po delší době tak jsem děti nechal a nevztupoval do diskuse. Hlavním tématem bylo, co je a co není šikana.

3)Na závěr jsme se dohodli že se k tomuto tématu vrátíme hned při dalším setkání.

Co se podařilo
Zapojit děti do diskuse. Stačilo jen dohlížet aby co nejvíce dětí dostalo prostor.


Co se nepodařilo
45 min je na toto téma příliš málo času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 26. 02. 2012 18:22:04    Předmět: Citovat

10.2.2012
5.setkání
Cíl: Opět se vracíme k tématu šikana a zastrašování.(Pokračování 4.setkání)

Struktura
Časová dotace:16:30-17:15 hod

Plán

1)Příběh-výběr otázky 15min
2)Diskuse nad otázkou 25min
3)Ukončení (závěr) 5min

Skutečnost

Počet dětí 7 (věk 9-13)

Časová dotace 45 min

1)Příběh byl zachován s minulé schůzky. Nechal jsem ho znovu odvyprávět. Tentokrát jsem požádal jiného vypravěče , který byl přítomen na poslední schůzce. Tím nám vznikl trochu jiný příběh ale podstata zůstala zachována. Některým dětem se to nelíbilo a snažili se vypravěče opravovat ale nebylo jim to nic platné.

2)Hned v úvodu jsme si vypsali co je (podle dětí) šikana. Dalším bodem bylo vybrat otázku nad kterou budeme diskutovat. Děti si odhlasovali otázku"Nahlásit šikanu pokud se stanu jejím svědkem?"Zdánlivě jednoduchá otázka na kterou znal zpočátku každý odpověď se změnila v problém ve chvíli, když jsme řešili konkrétní situaci.

3)Na závěr jsme se dohodli že budeme s touto otázkou pokračovat příště.

Co se podařilo
Zapojit všechny děti a zůstat u tématu. Vytvořit otázku která nás posunula dál.


Co se nepodařilo
Důkladně prodiskutovat otázku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 26. 02. 2012 19:28:26    Předmět: Citovat

17.2.2012
6.setkání
Cíl: Opět se vracíme k tématu šikana a zastrašování.(Pokračování 4 a 5 setkání)

Struktura
Časová dotace:16:30-17:15 hod

Plán

1)Příběh-výběr otázky 15min
2)Diskuse nad otázkou 25min
3)Ukončení (závěr) 5min

Skutečnost

Počet dětí 9 (věk 9-13)

Časová dotace 45 min

1) Tentokrát jsme se věnovali rovnou diskusi nad otázkou která nám zůstala s minulé schůzky.

2)Otázka"Nahlásit šikanu pokud se stanu jejím svědkem?". Hned v úvodu jsme vybrali konkrétní situace které mají znaky šikany a děti se snimi setkaly. Zjistil jsem že děti ví co je šikana a znají postup pokud jsou svědkem šikany. V konkrétních situacích je ale vidět váhání.

3)Na závěr každý řekl co se na posledních třech schůzkách dověděl.

Co se podařilo

Dokončit téma které jsem zahájil na 4 schůzce.


Co se nepodařilo

?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 16. 03. 2012 15:21:45    Předmět: Citovat

2.3.2012
7.setkání
Cíl: Diskutovat na téma kamarádství

Struktura
Časová dotace:16:30-17:15 hod

Plán

1)Příběhy-výběr otázky 15min
2)Diskuse nad otázkou 25min
3)Ukončení (závěr) 5min

Skutečnost

Počet dětí 7 (věk 8-13)

Časová dotace 45 min

1)Každé dítě dostalo možnost povyprávět příběh na téma kamarádství. Příběh mohl být vlastní nebo převzatý. Tuto možnost využily tři děti. Například jeden příběh byl o kamarádství člověka a psa.

2)Děti na základě příběhů vytvořily otázky. Poté vybraly jednu otázku na kterou budou odpovídat. Otázka- "Považuje nás pes také za kamaráda?"Debata byla bouřlivá a hodně zábavná. Na konci jsme rozhodli že se tímto tématem budeme zabívat i příště.

3)Závěr-shrnutí.

Co se podařilo
Zapojit všechny děti do tvoření otázek a do diskuse.


Co se nepodařilo
Dokončit téma.-Pokračování příště.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ivo Hoffman



Založen(a): 3.4.2011
Příspěvky: 8
Město: Vodňany

PříspěvekZaslal(a): 16. 03. 2012 19:05:36    Předmět: Citovat

9.3.2012
8.setkání
Cíl: Opět diskutovat na téma kamarádství II
Struktura
Časová dotace:16:30-17:15 hod

Plán

1)Oživení příběhů s minulého setkání. Výběr nové otázky. 15min
2)Diskuse nad otázkou 25min
3)Ukončení (závěr) 5min

Skutečnost

Počet dětí 5 (věk 9-13)

Časová dotace 45 min

1)Rychle jsme zavzpomínali o čem jsme hovořili na minulém setkání.Děti opět tvořily otázky a nakonec se rozhodly pro otázku" Jak se pozná dobrý kamarád?

2)Navrhl jsem že 3 děti napíší na papír co dobrý kamarád dělat nesmí a ostatní napíší vše co si na svých kamarádech nejvíc cení. Potom jsme si odpovědi porovnali.

3)Závěr- shrnutí.

Co se podařilo
Děti se zájmem diskutovali o pojmu kamarádství.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign