Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zprávy z průběhu praxe - ŠD Moravské Budějovice

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Kamila Pavlišová



Založen(a): 27.10.2009
Příspěvky: 2
Město: Moravské Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 05. 11. 2009 20:21:39    Předmět: Zprávy z průběhu praxe - ŠD Moravské Budějovice Citovat

16.10.2009
Tenhle den jsem zašla do družiny, u nás v Moravských Budějovicích, zeptat se vedoucí, zda bych mohla chodit na praxi formou filosofie pro děti. Trochu jsem jí to vysvětlila a připadala jsem si divně i já, protože se na mě dívala trochu jako na blázna. Very Happy Ale nechala mi volné pole působnosti, takže jsem se domluvila s pár dětma (znají mě už z loňské praxe), kteří měly zájem si se mnou "popovídat". Vysvětlila jsem ji stručně, o co asi půjde a nebyly proti. Bylo to pro mě dobré zjištění, protože jsem nečekala, že to u dětí vzbudí zájem. A tak jsem nelenila a s chutí zašla za Petrem, jestli by mi dal k dispozici materiál pro žáky 3. - 4. tříd. A tak jsem další pátek, tedy 23.10.2009 šla s očekáváním do družiny. Děti už se na mě těšily a k mému překvapení, se k nám přidali i tři kluci, což jsem nečekala. Rozhodla jsem se dětem rozdat "pravidla našeho povídání", které jsem čerpala z metodické příručky - Jak budeme pracovat s příběhem Kio a Ali. První hodinu jsem se rozhodla přečíst první epizodu z první kapitoly Kio a Ali sama. Děti poslouchaly, i když trošku roztěkaně, ale na začátek podle mě to bylo dobrý. Pak jsem se jich zeptala, o čem jsme četli a nechala je chviličku povídat samotné a mezi tím jsem jim zkoušela připomínat naše "pravidla povídání". Protože na diskusi nejsou zvyklé, připravila jsem si pro ně pár otázek, na které mi každý jednoduše odpověděl a zde se právě začaly objevovat první náznaky diskuse. Např. u otázky Můžeš si se svým mazlíčkem dělat to, co se ti zlíbí? - tady se děti začaly dohadovat, jestli jo nebo ne. Bylo to pro mě zajímavé sledovat, jak takhle malé děti přemýšlí a jaký postoj zastávají chlapci a jaký děvčata. Děti dostaly domácí úkol - nalepit si "pravidla" do nějakého sešitku, který budou nosit s sebou, když budeme chtít něco napsat.
Z první hodiny jsem měla fakt dobrý pocit a děti mě i mile překvapili, že se snažili ze sebe něco vysoukat, i když nic podobného dřív nědělaly.
Uvidíme, jak to půjde další "povídání" Smile .
Tady ještě přikládám seznam otázek, které se děti pokoušely zodpovědět:
Máš doma svého domácího mazlíčka? A proč ho máš?
Můžeš si se svým mazlíčkem dělat to, co se ti zlíbí?
Je tvůj domácí mazlíček součástí tvé rodiny?
Může zvíře něco vlastnít?
Jsou kočky masožravé?
Mají kočky dobrý nebo špatný zrak a sluch?
Vrní kočky neustále?
Myslíte si, že jsou kočky zlé? Ošklivé?

Takže nakonec pro všechny - hlavu vzhůru, s dětma je to super Wink
_________________
Kamka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 12. 11. 2009 14:50:50    Předmět: Citovat

Omlouvam se za přejmenování tématu - ale chtěl bych, abychom zachovávali jednotu.. Takže další reakce už formou "zaslat odpověď"..

Jsem rad, ze to na prvni setkani slo vicemene hladce.. Probhelo od te doby nejake dalsi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Kamila Pavlišová



Založen(a): 27.10.2009
Příspěvky: 2
Město: Moravské Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 13. 11. 2009 10:06:29    Předmět: Citovat

Další setkání bylo toho 23.10., jak je uvedeno a další se konalo 6.11. To jsem byla krapet rozčarovaná, protože mi děti řekly, že si se mnou dneska povídat nebudou, že se jim nechce!!! To jsem fakt koukala. Ale dvě děvčata mi řekla, že se na mě těší. To bylo aspoň malé pohlazení Smile Tak jsem si povídaly jen ve třech a ostatní na nás chvílemi až zálibně koukali, myslím že další hodinu by se naše "povídání" mohlo rozrůst Wink. Měla jsem připravenou druhou část první kapitoly z Kio a Ali. Nejdříve jsem jim přečetla úryvek - děvčata si při tom malovala a podle mě byla mnohem pozornější, protože měla pocit, že si dělají, co chtějí a já jen tak mimochodem jim něco čtu - a pak jsme měla připravená slova v textu, o kterých chci s nimi diskutovat. Abychom se tak nějak rozpovídaly, zeptala jsem se jich, kde tráví léto, s kým, jak se jim tam líbí . . . Pak jsem si nechala vysvětlit slovo služební cesta - trošku se zamotaly, ale na podstatu přišly samy. Pak přišlo na řadu jméno Čajkovskij - přemýšlely, co by jim to jméno mohlo připomínat a já jen přitakávala nebo odmítala nabídky - přišly na to opět samy. To samé bylo se jménem Abraham Lincoln. Další v pořadí bylo slovíčko PROSÍM - to se holky docela rozpovídaly, kdy, jak a proč se používá - pouze jsem sledovala, na jaké věci jsou tak malá děvčata schopná přijít. Pak jsem měla zatržené slovíčko NEMUSÍŠ a z něho plynoucí musíš - holky přemýšlely, kdy se toho v jaké= situaci používá a za jakých okolností. Nakonec jsme zavedly kratičkou debatu na téma "Mazej do postele" - jak se děvčatům nejlíp/nejhůř usíná. Hodina tak utekla jako voda a holky byly spokojené, že si namalovaly "co potřebovaly" a přitom si mohly povídat. Uvidíme, jak dopadne dnešní, v pořadí už 4. hodina. Nechám se překvapit, a pak zase napíšu Smile
_________________
Kamka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 13. 11. 2009 11:20:00    Předmět: Citovat

Ahoj Kamčo,
není trošku škoda, že to co děláte není něco co vytváříte společně, ale je to jen tvoje starost? A také si nejsem jistá malováním u čtení - menší děti mají trošku problémy s udržováním pozornosti zaměřené k více cílům současně. To že nečtou samy mi přijde jako ochuzení dětí. Myslím, že témata která se probírají by měla být dětem co nejblišší - dobrá otázka se pozná podle toho, že je mi blízká, je aktuální......Jak to dokážeš posoudit za děti sama? Proto je velká výhoda v tom, že si děti otázky o kterých pak diskutujeme tvoří samy. Vedoucí by měl být tedy ten, který otevírá nové pohledy, motivuje k práci do hloubky, usměrňuje... , ale role rozhodčího zda je něco správné či ne mi k tomu nesedí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 20. 11. 2009 22:14:55    Předmět: Citovat

Chtel bych podporit Janu - FPD stavi sice na zajmu deti - ale nesmi se to prehanet Smile (to jsem poznal i ja na filozofickem krouzku).. Nesmi te volnosti byt az mnoho, to se pak nic neudela.. Zaroven ve FPD jde spis o zajem obsahovy - co kazdeho zajima, co chce resit... Urcite bych se primlouval za spolecne cteni - tretaci a ctvrtaci by to vetsinou meli zvladat bez vetsich problemu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign