Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zprávy z průběhu praxe - Dukelská

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 23. 10. 2009 13:03:57    Předmět: Zprávy z průběhu praxe - Dukelská Citovat

pište přípravy, průběh, otázky dětí - vše stačí sturčně ale prosím z každé hodiny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 31. 10. 2009 13:43:31    Předmět: první hodina Citovat

Tak jsme byly na prvni "hodine" - vyclenili nam mistnost ve skolni druzine, kde po 15. hodine cekaji deti z ruznych oddeleni na sve rodice. Mistnost nejde zavrit, takze nas bohuzel rusily deti z vedlejsi mistnosti, ktere se tam mj. praly... V jednu chvili jsme na sebe museli kricet, abychom se vubec slyseli. Skupinka citala cca 10 deti.
S detmi jsme si sedli do krouzku. S Blankou jsme jim vysvetlily, co s nimi budeme delat, ze se budem setkavat cely rok a celkove jsme se to snazily podat formou "hry na filozofy". S detmi jsme si stanovili pravidla, ktera jsme napsali na tabuli. Pote jsme hrali dve seznamovaci hry. Pak jsem se deti zeptala, jestli nekdy premyslely nad necim, na co nedostaly odpoved. A tak jsme zacali resit vznik sveta. Jeden klucina nam vypravel "koncept sve sci-fi knihy O vzniku sveta" - tak jsem to pojmenovala. Vypravel nam, jak si mysli, ze vznikl svet. Pardon, on byl o tom presvedceny a celou dobu tvrdil ze jedine podle nej je to spravne. Jiny nazor byl blbost. (I kdyz v pravidlech jsme meli jedno, ktere rikalo, ze se nebudeme nikomu posmivat pro jeho nazory nebo o nich rikat ze to je blbost jen proto, ze se nam nelibi). Doslo to tak daleko, ze klucina, kdyz nemohl mluvit (protoze bylo dano slovo jinym, aby rekli, jak si mysli, ze vznikl svet) vstal a na tabuli napsal velkymi pismeny NENE Razz Kdyz jsme se mu snazili vysvetlit, ze je dobre vyslechnout si i jine nazory a zkusit premyslet nad tim, jestli to nemuze byt i jinak, urazil se a odesel trucovat do kouta. Popravde receno - nevim co s nim. Uvidime druhou hodinu... Tema vzniku sveta jsme po tomto zazitku opustili a zacali jsme si povidat o tom, v jake dobe by chteli zit a proc, kym by chteli byt atp. Bohuzel, daleko jsme se nedostali, cas se naplnil a deti dostaly alespon "domaci ukol" - behem tydne si poznamenat nejakou otazku, ktera by je treba zajimala a chtely by si o ni povidat. Kdyz nebudou mit, nevadi, nahradni program bude zajisten Smile

To je asi tak vse, co me napada... vlastne jeste jedna vec... psala mi Vlasta, co jsem tak pochopila, pokusi se nam sehnat ucebnu, a taky se k nam pripoji Ladka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 04. 11. 2009 10:40:40    Předmět: Citovat

Ahoj, mozna se Vam to nezda, ale popis prvni "hodiny" zni zajimave.
Super jsou pravidla i seznameni.

S tim klucinou si velkou hlavu nedelejte - na jednu stranu to sice rozklada, na druhou stranu je dobre, ze mu jde o vec samotnou a myslim, ze tak muze motivovat ostatni, aby jim taky slo o to "hledat" a ne treba si jen hrat..
Kdyz jsme se o tom bavili s Petrem, tak prisel s takovymhle napadem: ukazat treba fotku Einsteina, predstavit ho jako nejchytrejsiho cloveka na svete a zeptat se kluciny - na co by se ho Einstein mohl zeptat? Co by se mu na te jeho hypoteze nemuselo zdat? (Einstein totiz do vseho stoura a diky tomu prijde na spoustu veci a je pak nejchytrejejsi Smile)

Kdybyste potrebovali nejake texty - vybrat, nakopirovat... Uplne metodicke prirucky.. Staci rict (to plati pro vsechny..).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 04. 11. 2009 18:06:12    Předmět: 2. hodina Citovat

Tak máme za sebou i druhou hodinu, děkujeme za pochvalu za hodinu první Smile Druhá hodina byla super! Vyčlenili nám třídu, kde jsme sami, máme klid. Nevýhodou je, že si musíme vyběhat každý týden klíče od všeho možného, pak přivést děti, diskutovat a zase je odvést a vrátit klíče, což bohužel zdržuje, ale aspoň máme svojí třídu a klid. Smile Bylo nás tentokrát 7 - 2 kluci (mezi nimi i Kubík, o kterém jsem psala, že minule dělal trošku problémy) a 5 holek. Pustili jsme jim na začátku asi 4minutovou ukázku z filmu Kůň pro Winky - čínská holčička (ve věku dětí, se kterými pracujeme) se přestěhuje s maminkou do Holandska - holčičky tatínek tam má čínskou restauraci. Winky si zvyká na nové prostředí, novou kulturu a nový jazyk. Zažívá tak prvně příjezd Mikuláše. Krátce po příjezdu do nového domova se setkala s koněm, který ji natolik uchvátil, že si od Mikuláše přeje, aby jí koně daroval. Když dojde na den D, sedí Winky ve škole s dětmi a čeká na Mikuláše. Od něj však dostane plyšového pejska, ostatním dětem se moc líbí, ale Winčina reakce šokuje všechny - "Zatracený Mikuláši!" - v tomto okamžiku jsme to stopli. Nutno poznamenat, že Winky předtím na Mikuláše narazila v obchodním domě, a ten jí SLÍBIL, že koně dostane. S dětmi jsme dali dohromady následující otazky - 1) Proč se Winky takto zachovala k Mikulášovi? 2) Proč se Winky nelíbil pejsek? (Jakub) 3) Proč se ve škole na dvoře nezamyká kolo? 4) Proč dával Mikuláš jen jeden dárek? 5) Musíme každý dárek přijmout? (JAKUB !!!) 6) Jak se slaví Mikuláš v různých zemích? (Jakub)

Osobně si myslím, že kdyby Kuba tuhle hodinu nepřišel, byla by to strašná škoda. Děti si vybraly pátou otázku, řešili jsme, co to je dárek a co dárek není, děti se shodly na tom, že dárek je všechno, co dostanou - uváděly nám příklady dárků, mezi nimi byl i příklad toho, že když někdo dá někomu dárek, tak radost obdarovaného je největším dárkem pro toho druhého... (děti jsou ve druhé třídě, těžko říct, jestli to tak skutečně cítí, nebo to mají naučené od rodičů). Kromě klasických věcí jako jsou hračky, zvířátka, sladkosti... děti jmenovaly i pohlazení: Pak Blanka přišla s otázkou, jestli je pro děti dárkem i oblečení, které kolikrát pod stromečkem na Vánoce nacházíme. Děti tvrdily že ano, což mě docela překvapilo, protože já to v jejich věku brala jako věc, kterou by mi rodiče stejně museli koupit a cítila jsem se tak trochu ošizená. V pozdějším věku už jsem z těch věcí ale měla radost a jako dárek jsme to brala. Také jsme přisli na to, že děti berou jako dárek i bramboru a uhlí (od Mikuláše).

Myslím si, že "diskuze" (zatím to spíše vypadá jako rozhovor - naše otázky, děti odpovídají) byla úplně o něčem jiným, než ta minulá, a bylo znát, že se to i dětem líbilo. Teď, když už vědí, jak to zhruba probíhá, bychm je pomalu chtěli nasměrovávat k diskuzi - aby i oni měli otázky a navzájem si odpovídali. Uvídime, jak to půjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 04. 11. 2009 19:23:05    Předmět: Citovat

Ahoj,
budete pracovat s nějakými texty z P4C a nebo přinesete pokaždé nějaké jiné téma? A budete s dětma probírat i ty otázky, které jste dnes nestihli? Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 04. 11. 2009 22:39:32    Předmět: Citovat

Také zdravím,
jasně že využijeme texty z P4C, zas takovi machri nejsme, abysme to delali sami Very Happy Jen .. tohle byl takovy pokus, ja kdyz ten film videla poprve, tak me Wincina reakce sokovala, a pak me napadlo co by na to asi rekly deti... A navic, Mikulas je za mesic, darky a vubec ta vanocni atmosfera, co se blizi, mi prislo jako lakavy tema.. Otazky, ktere jsme nestihly, se samozrejme budou resit priste, prespriste... Protoze si myslime, ze za to rozhodne stoji, a taky jsme na kurzu byli upozorneni, ze ty otazky je treba s detma probrat vsechny. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 04. 11. 2009 23:00:08    Předmět: Citovat

Romčo a měly děti připravené nějaké otázky z domova jak jste o tom psali?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 05. 11. 2009 18:41:02    Předmět: První filozofování-Laďka Citovat

Ahojky,
také přispěji svou troškou do mlýna Smile Vím, že jsi Ríšo říkal, že tři je "skoro až dost" ale já myslím - po první úterní zkušenosti, že to zvládneme. (Bohužel při mých možnostech nemám moc navybranou, tak snad se na mě nebudeš zlobit)
První hodina byla pro mě velkým překvapením. Popravdě jsem čekala spíše boj o pozornost dětí. Když mi pak holky popisovaly, jak vypadala jejich první hodina, měla jsem z toho i maličko obavu, ale - překvapení veliký! Děti se sesedly kolem PC a i po celou dobu diskuze vydržely na svých místech. Pozorovala jsem je celou dobu a bylo na všech vidět, že o tématu přemýšlejí, i když se ne úplně všechny zapojily (dvě holčičky jen poslouchaly). Během hodiny mě nenapadlo, jak zapojit i je a přitom moc neutlumit ty, kteří se zájmem diskutovali. Hlavně Kubík bude maličko oříšek-protože má opravdu velkou potřebu říct vždycky svůj názor. Takže toto beru jako svůj úkol pro příště-myslím, že děti budou na takovéto zásahy daleko citlivější než jsme byly my dospělí třeba ve Lhenicích, takže je radši napřed promyslíme. Další věc, nad kterou přemýšlím je, adekvátnost otázek k věku dětí: konkrétní příklad: Děti se shodly, že dárek by měly vždy přijmout, protože v opačném případě by ten, od koho dárek dostaly byl smutný. Napadla mě otázka-ale když přijmu všechny dárky, co se mi nelíbí, co pak s nimi? Přitom by stačilo zajít do obchodu a vyměnit? např. nebo Pokud si nějaký dárek moc přeju a pak rozbalím něco jiného, nedokážu třeba skrýt zklamání a ten dotyčný to na mě stejně pozná... Nakonec jsem toto nepoužila. Děti došly k dobrému "závěru" a nebyla jsem si jistá, zda je dobré jim ho takto nabourat! No a dotřetice:jak už zmínila Romča-také jsem měla chvíli pocit, že děti říkají spíše to, co mají naučené a ne to, co si opravdu myslí - jak z nich tedy dostat jejich názory? Myslím, že by možná prospělo je nechválit, když řeknou něco, co se nám líbí-nebo to považujeme za "chytré"-ale co zase pak s Kubou, který tu pochvalu vyloženě potřebuje slyšet? Také jsme se shodly, že si pro příště odebereme hlasovací právo-děti totiž reagovaly tak, že jakmile jsme zvedly ruku pro jednu otázku, zvedly ji také a tím pádem otázka zvítěžila:o/ No a konečně jsem se shodly na tom, že zkusíme dětem také nějaký příběh samy napsat, tak jsem zvědavá, jak se nám bude to dařit:o)
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 05. 11. 2009 19:54:25    Předmět: otázka z domova Citovat

POpravdě řečeno, nějak jsme se na to nedostali, což asi byla chyba... Sad Ale tak zase mají víc času na to, aby na něco přišly... A až dorešíme otázky z Winky, pustíme se do nich, nebo použijeme "Pixie" a nějakou aktivitku... Ještě uvidíme, nechci mluvit za holky, nejdřív se musíme dohodnout my.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 10. 11. 2009 16:25:08    Předmět: 3.filozofování 10. 11. 09 Citovat

Dnes jsme na tabuli vypsaly otázky, které nám zbyly z minulé diskuse-k ukázce z filmu kůň pro Winky. Děti si odhlasovaly otázku: Proč se Winky takhle (ošklivě) zachovala k Mikulášovi? Úplně na začátek jsme si pro připomenutí stručně převyprávěli, co v ukázce bylo a poté Romču ještě napadlo, zahrát si klíčovou scénku jako divadlo (hlavně proto, že se k nám přidal Honzík, abychom mu tedy co nejlépe přiblížili, o co šlo). Pak jsme si sedli a začali přemýšlet o tom, proč Winky reagovala tak, jak reagovala, zda by to bývalo nešlo jinak, jak... Děti se shodly, že Winky neměla být na Mikuláše ošklivá, ale že na takovou reakci měla právo (protože Mikuláš jí slíbil, že koně dostane a slib nedodržel). Uváděli jsme si i konkrétní příklady, co mohla Winky říci, mj. např. Mikuláši, děkuju za dárek, ale já jsem si přála něco jiného (Sára).
Během diskutování nám vyplynulo několik dalších zajímavých otázek, které jsem psala na tabuli (Romča je má vyfocené, takže mě určitě doplníSmile-např. Můžeme dostat všechno, co si přejeme? (děti se shodly, že ne) Je správné dát dárek, který se nám nelíbí někomu jinému? (většinou padly názory, že bychom si dárky měli nechávat) Máme slibovat to, o čem si nejsme jistí, že to můžeme splnit? Proč se druhým posmíváme? (tak tohle byla docela těžká otázka, přišlo mi, že se dětem moc nechtělo jít do sebe. A Kuba přišel s tím, že se nikdy nikomu neposmíval:o)) Je dobré žalovat? A kdy jde o žalování a kdy už to může být třeba obrana? Na tuhle poslední otázku se rozběhla docela zajímavá diskuze a myslím, že je veliká škoda, že jsme ji musely přerušit, protože se nám naplnil čas. Vlastně jsme jen velmi málo z těchto otázek dotáhly do konce, protože se vždy vyvrbila nějaká další, která stála za to, abychom se jí chytily. Teď mě napadá, jestli možná nepřemýšlíme na děti moc rychle, možná bychom si měly pro příště dávat pozor, aby byla diskuze pomalejší.
Můžeme se také pochlubit prvním pokrokem! Děti na sebe začaly samy přímo reagovat-reagují na konkrétní osobu. Teď s holkama přemýšlíme nad tím (a tím bychom také chtěly poprosit o radu), jestli nechat děti, aby reagovaly a pokládaly otázky přímo adresně (př. Já bych se chtěla zepat Sáry...) a později přejít k tomu, že budou pokládat otázky "do placu" všem (jak jsme se učili ve Lh) a nebo se snažit děti takto směrovat už od začátku, aby pak třeba nebyl problém to odbourat.
Jinak myslím, že dneska děti opravdu vyjadřovaly své názory, osobně jsem neměla pocit, že by někdo říkal to, co má naučené, že tak je to správné - narozdíl od minula.
Jo a také jsme si pořídily diktafon. Právě si tu přehrávám naše debatování do ouška a myslím, že to bude hodně přínosné, už jen proto, že takto dokážeme najít chybičky, kterých jsme se dopustily, najít co diskuzi třeba chybělo, naopak co bylo fajn..... Během diskutování si člověk spoustu věcí neuvědomí, ale poslechnout si to několikrát v klidu doma-je to opravdu rozdíl a objeví se fakt spousta věcí, ze kterých se dá čerpat dál.
A ještě nakonec k hlasování: sice jsme si odebraly hlasovací právo, ale i tak jsme se hned při první otázce setkaly s tím, že se přihlásily asi tři děti, ostatní se rozhlédli kolem sebe a postupně se počet zdvižených rukou zvyšoval a během chvilky se hlásili všichni. Myslíme, že se většina dětí opět jen přidala k tomu, kdo se hlásil. Takže pro příště to zkusíme tak, že děti budou psát číslo otázky pro kterou hlasují na papírek-anonymně, který vhodí do sáčku a budou se sčítat hlasy. A uvidíme:o)
POtěšilo mě, že děti byly opět ukázněné, seděly na místech - sice si teda některé hrály s pitím, ale bylo vidět, že poslouchají a přemýšlí, jen možná u Honzíka si nejsem úplně jistá, jestli ho to bavilo. Uvidíme, jestli přijde příště. A dokonce i na Kubovi je vidět, že ho to chytlo, už dokázal i dát více prostoru druhým.
Tak, to je pro dnešek asi vše. Už se těším na úterý za čtrnáct dní (příště nám do toho vlezl 17. listopad:o)) Laughing
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 12. 11. 2009 16:09:49    Předmět: Citovat

Ahoj, jsem rad, ze to na Dukelske tak jede Smile

K tomu hlasovani:
- urcite je fajn, ze se snazite to nejak resit; a co takhle proste predem vybrat nejakou otazku (otazky) - doma se na ni pripravit - cviceni, hricky, plany diskuse a pak se jim na schuzce venovat; pokud mame v umyslu projit vsechny otazky deti, tak uz je vcelku jedno v jakem poradi - naopak, pokud mate sanci se pripravit, je to ku prospechu veci

Pokud se deti ptaji ostatnich - je to na druhou schuzku moc dobre.. Vubec bych nebyl pesimista v tom, ze se ptaji adresne. Nekdy by mozna bylo fajn skocit po te adresne orientovane otazce a preformulovat ji obecne na vsechny...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 12. 11. 2009 21:33:19    Předmět: Citovat

Ahojky, a co na to hlasování udělat nějakou aktivitku, aby děti pochopily, že každý může mít jiný názor a přitom nemusí být ten můj horší než ostatních. Tajné hlasování to asi nevyřeší jen to zakryje. Trochu jsem nepochopila tu adresnost a pokládání otázek mezi dětmi. Jak to probíhá? Jako smršť otázek a nebo se snažíte motivovat děti k tomu, aby šly do hloubky? Možná to souvisí i s tím jak jsi psala, že vám vyplývá příliš mnoho otázek při jedné hodině a obavou jestli toho není na ně moc a rychle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 20. 11. 2009 22:10:08    Předmět: Citovat

To adresovani je takova specificka vec letosnich Lhenic - hodne jsme se tam ptali stylem "A ty si Petre myslis, ze..?" namisto vhodnejsiho "Souhlasite vsichni s Petrem...?".. zkratka tyhle adresne otazky casto svadi k pingpongove diskusi dvou lidi a ostatni jsou out of diskuse v tu chvili..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 24. 11. 2009 20:17:46    Předmět: Zpráva z dneška Citovat

Tak dneska to byla síla. Sešlo se nám tam 6 dětí, z toho 3 kluci, a to takového "akčnějšího" rázu, takže byli asi tak do půlky hodiny neustále napomínáni. V druhé polovině už to bylo lepší. Asi to bylo i tím, že se rozjela poměrně zajímavá diskuze na téma bezdomovci. Začalo to nezamčeným Winčiným kolem, pak jsme děti na jejich žádost nechaly sehrát scénku o krádeži kola, zloděj byl dopaden a potrestán (přičemž se děti samozřejmě rozjařily ještě víc), takže jsme je musely zase rychle uklidnit. Majitelku kola jsme pak postavily před zloděje a řekly jí, ať mu řekne něco, co by řekla zlodějovi, který jí ukradl kolo a byl dopaden a ona měla tu možnost mu něco povědět. Nejdřív nevěděla a pak k mému překvapení (čekala jsem, že se zeptá, proč jí to kolo ukradl) mu řekla : "Pane, to se nedělá!" ... Pak jsem teda řekla jestli se ho nechce třeba zeptat, proč to udělal, Terka na to, že ne. Mě ale zajímalo, co by mi Martin odpověděl, tak jsem se zeptala (všech), proč si myslí, že se kradou kola. Martin řekl, že byl bezdomovec a že chtěl kolo prodat a mít mobil a mp3 atd. Na to jsem se zeptala dětí, jestli už někdy viděly bezdomovce používat mobil a mp3, až na Laďku jsme se shodli, že ne. Pak jsme ty bezdomovce celkově začali řešit, padaly různé otázky týkající se jich, ale i toho, proč existují zloději apod. Nakonec se rozjela docela pěkná diskuze, děti na sebe reagovaly víc než minule, asi tak čtyřikrát se to stalo? Vždycky řekly, že: "Já bych chtěla říct něco k tomu, co říkal Martin" (nepamatuji si přesnou formulaci, ale pamatuji si, že ta otázka nebyla směřovaná na toho jednoho člověka, i když zaznělo jeho jméno) ... Bohužel, čas se naplnil a my dětem daly za domácí úkol, ať přemýšlí nad tím, jestli když si bezdomovec vyžebrá peníze na JÍDLO a pak si za to koupí cigarety a alkohol, jestli je to totéž, jako když prodává noviny a pak si za to koupí to samé, co v prvním případě. Zatím to vypadá, že děti v tom rozdíl nevidí. Mně to rozdílné přijde, když si na to bezdomovec vydělá, tak ať si za to koupí co chce. Kdežto když žebrá na jídlo a vědomě tím lidem lže, protože to utratí za něco jiného, nepřipadá mi to správné. Zajímalo by mě, zda se k tomu děti dostanou. Nechám si svůj názor samozřejmě pro sebe, jen by mě zajímalo, jestli je to také napadne. Snad to není složité, ale tyhle děti, se kterými pracujeme, mě několikrát příjemně překvapily svými reakcemi... Smile Dnešek se nám nepoved, hlavně zezačátku, děti totiž nechtěly nic moc řešit (měly jsme připravenou otázku ale ony se o ní bavit nechtěly - možná jsme jim neměly dávat na výběr - Winčino nezamčené kolo vs. Jak se kde slaví Vánoce), nakonec, protože holky byly pro Vánoce a kluci pro kolo, byly "volby". Děti dostaly lístečky a napsali 1 pro Vánoce a 2 pro kolo. Vyhrálo kolo (5 hlasů). A pak už to jelo tak, jak jsem psala ze začátku příspěvku.

Snad to nemám moc zmatené...

A ještě jeden poznatek - Kuba přestal chodit. Děti říkaly, že to je kvůli tomu, že odmítal připustit jiný názor než svůj. Co na to říct? Minule byl přínosný, škoda že mu to nevydrželo.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
fantova.sarka



Založen(a): 4.11.2009
Příspěvky: 18
Město: Nasavrky

PříspěvekZaslal(a): 24. 11. 2009 22:54:55    Předmět: Re: Zpráva z dneška Citovat

"Dnešek se nám nepoved, hlavně zezačátku, děti totiž nechtěly nic moc řešit (měly jsme připravenou otázku ale ony se o ní bavit nechtěly - možná jsme jim neměly dávat na výběr - Winčino nezamčené kolo vs. Jak se kde slaví Vánoce), nakonec, protože holky byly pro Vánoce a kluci pro kolo, byly "volby". Děti dostaly lístečky a napsali 1 pro Vánoce a 2 pro kolo. Vyhrálo kolo (5 hlasů). A pak už to jelo tak, jak jsem psala ze začátku příspěvku. "

Já bych především chtěla reagovat na těchto pár řádek. Otázka by měla být nosná, aktuální, kontroverzní, měla by se týkat všech kteří se diskuze účastní. Nepřijde mi jako nejlepší řešení naservírovat dětem dvě otázky a myslet si, že zrovna tyto dvě otázky budou v jejich případě splňovat výše zmíněná kritéria. Proto by měly děti tvořit otázky a děti si z nich také vybrat. Také se mi zdá zvláštní, že nepoužíváte texty určené na filozofii pro děti. My jsme měli metodiku už minulý rok a ty texty jsou opravdu velmi důležité a hlavně bohaté na různé otázky a situace. Hlavně proč by je jinak psali.
My tedy texty používáme a děláme s dětma prohlubující filosofické aktivity a zatím s nimi žádné problémy nemáme. Děti si otázky utvoří samy, samy si je vyberou a pak o nich také diskutují. Vycházíme z toho co jsme se naučili o metodice a mohu vám to jen doporučit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 24. 11. 2009 23:41:02    Předmět: ad par radku Citovat

... ty dve otazky zbyly, viz. vyse z ceho. Proste jsme to jen chtely zkusit jinak, pokud je na tom neco tak spatneho, tak bych prosila o vysvetleni, co. Mam pocit, ze tohle neni prvni narazka na texty pro P4C. S praxi zaciname a rozhodne chceme vyzkouset vic moznosti vcetne textu k tomu primo urcenych. A metodiku jako predmet jeste nemame.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 11. 2009 14:14:09    Předmět: Citovat

Milá Šárko,
jen na úvod-my se známe?
Otázku jsem tentokrát připravovala já a vycházela jsem z toho, co nám poradil Ríša-nemyslím si, že by na tomto způsobu bylo něco špatného. Z čeho otázky zbyly sis jistě přečetla výše,a jistě jsi si všimla i toho, že se jedná o otázky, které si děti vytvořily samy. To že děti tentokrát reagovaly odmítavě považuji za zkušenost pro příště. Mimochodem si myslím, že jsme z toho vybruslily velice dobře-díky scénce si děti našly samy velmi zajímavé téma, na které jsme si potom začali povídat a vyplynulo nám několik zajímavých otázek, kterým se budeme věnovat příště.
K tomu, že zatím nejedme na texty-podle nás není nic špatného na tom, když jsme s dětmi začaly trochu jinak-ukázka z filmu o Winky byla aktuální, děti zaujala a pracovalo se nám s nimi moc dobře... Naopak si myslím, že je dobré snažit se myslet samy a neomezovat se jen na to, co mám někde nalinkované...
Propříště budeme jistě rády za jiný názor, ale podobně laděnou kritiku bych si nechala od cesty...
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 11. 2009 14:29:51    Předmět: Citovat

Dodatek k příspěvku Romči:
-já si tak úplně nemyslím, že se nám včerejšek nepovedl-začátel byl sice trochu rozpačitý, nečekaly jsme, že děti zareagují takto, ale vyplynulo z toho velmi zajímavé téma, aspoň podle mého názoru. Vždyť to byla naše čtvrtá- moje třetíSurprised) hodina!!! Doplnila bych otázky, které si děti k tématu vytvořily ( a tentokrát se to z nich sypalo tak, že jsem skoro nestíhala psát)
1)proč zloději kradou?
2)proč existují zloději?
3)proč jsou bezdomovci?
4)jak se člověk může stát beudomovcem?
5)proč bezdomovci kradou a žebraj?
6)proč bezdomovcům nikdo nic nedá?
7)proč jsou bezdomovci zlí? (podot. jsou b. zlí?)
8)je třeba zlodějům odpouštět? Můžeme jim odpustit?

A poslední, co bych doplnila: Když nám děti sdělily důvod toho, proč Kuba dneska nepřišel, vysvětlily jsme jim (povídaly jsme si s nimi o tom), proč je dobré mít svůj názor a proč je také dobré poslouchat ostatní a vzít i názor někoho jiného.
Tentokrát se zapojil i Honzík, o kterém jsem psala minule a přibyl nám ještě Ríša.
To, že děti byly tentokrát nesoustředěné přičítám tomu rozpačitému začátku. Když se začala hrát scénka, všechny to moc bavilo-sice se přitom rozjařili-kluci, ale když jsme pak našli téma-společně, bylo všechno rázem tak, jak mělo být! Přesto jsme se pro příště rozhodly, že zapojíme klidnější aktivity-třeba malování.
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 30. 11. 2009 00:23:29    Předmět: Citovat

Ahoj holky,
teda teď máte, ale otázek Very Happy Tyhle otázky tedy budete rozebírat na hodině teď? Je fajn, že se na ně můžete do předu připravit a prohloubit tak dětem diskuzi. Jsem zvědavá na to, jak vám půjde navazovat na otázky z minule, tak to určitě napište. Budete probírat všechny otázky či nějak hlasovat nebo vybírat?
Jinak k reakci na to, že Šárku neznáte -- já vás také neznám, tedy skoro nikoho z lidiček co letos dělají praxe, ale vzhledem k tomu proč bylo vymyšleno a funguje toto fórum i tak vám tam všem píši. Tak doufám, že vás to moc neprudí, ale je to prostě forma reflexe a já tak mohu porovnávat vaši práci s tím co jsem dělala já a třeba se poučit co bych třeba příště mohla udělat jinak, protože takhle zjistím, že to zabírá nebo zjistím, že něco chápu špatně nebo vůbec. Když bych se vás, ale nezeptala, tak nejsem schopna pochopit, jak jste to či ono dělaly, či jaký byl váš záměr. Nemám problém ani v tom, že občas napíši, že něco je špatně, když to je prostě jen můj názor, ale nikdo si z toho hlavu dělat nemusí a někomu to třeba pomůže.
Myslím si, že cíl nás všech tady je dělat filosofii pro děti a doufám, že pro všechny je důležité i to dělat ji dobře a proto si o tom tady povídáme a diskutujeme.
Co se týká textů tak ta první narážka jak píšete - nebyla žádná narážka, ale otázka. Samozřejmě je vaše věc jak to děláte, ale texty k filosofii nevytvářel žádný hlupák třetí kategorie, ale člověk který opravdu ví o čem píše. Velkou výhodou pro ty kdo s nimy pracují a to obzvláště pro začínající lidičky je to, že k tomu máte vypracované metodické příručky a máte tam pomůcky, vodítka, návody... čeho se můžete držet či co si můžete dále upravit. Máte tam cíle, kterých by jste se měly snažit dosahovat a ty je někdy těžké umět si správně formulovat. Texty nám pomohou vidět věci, které nám jinak mohou snadno uniknout. Další výhodou je, že v příbězích vystupují děti stejně staré, jako se kterými pracujete a oni si v nich mohou hledat vzor - v tom, že děti jako oni chtějí hledat, mají oči otevřené, ale také používají analogie, vyvrací tvrzení... (a to vše bychom měli děti ve filosofii učit) a to se někdy v pohádkách či videu špatně hledá. Hlasité čtení má i další výhodu a tou je rozvoj a zapojení obou hemisfér. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 30. 11. 2009 20:38:49    Předmět: Citovat

Ahoj Jani,
děkujeme za příspěvek! S ukázku o Winky jsme použily na rozjezd. V žádném případě nepodceňujeme texty a nechceme se jim vyhýbat! Romča Winky konzultovala předem s Petrem. Rizik, o kterých píšeš jsme si vědomy. Přesto si myslím, že se nám to docela podařilo-soudím podle toho, že to děti bavilo (Winky je přibližně v jejich věku, téma bylo aktuální) a děti vyvodily pár dost dobrých otázek. Teď s nimi chceme probrat ty bezdomovce-po dnešní konzultaci s Petrem a Ríšou se vykašleme na hlasování (v tom jsme udělaly posledně chybu a pak se zákonitě stalo to, že se děti neměly chuť o zbylých otázkách bavit) a otázky se proberou pěkně postupně-zítra začneme s tím, proč jsou bezdomovci, jak se člověk může stát bezdomovcem. Petr nám poradil moc pěknou aktivitku, takže už se na tom moc těším. Až dorazíme toto téma, začneme s příběhy Kio a Ali. Jsme rády za Vaše příspěvky, holky. Jen nám prostě u toho posledního vadilo to "ladění" ve stylu, jak jste si mohly vymyslet otázku a ještě si myslet, že to děti bude bavit..atp.(ale to byl příspěvek tuším od Šárky) Ale což, hodíme to za hlavu a budem se těšit na další spolupráci:o) My budeme taky rády, když nám něco poradíte, nepovažujem se za mistry světa:o) ale daleko líp se nám čte zprávička jako třeba tahle tvá poslední ...
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 01. 12. 2009 15:43:37    Předmět: Dnešek - 1. prosinec Citovat

Ahoj ahoj, zasíláme čerstvé zprávy z terénu. Dnešek byl bezva, i když s jednou vadou - přišli jen Monča, Terka a Honzík. Ríša a Martin měli něco jiného (zajímavějšího Sad ) na práci, Sáru bolela hlava a Vanesska nechtěla asi jít bez ní, všimla jsem si, že na sobě dost "visí"... Zato Terezka nás potěšila výrokem, že bude chodit pořád, protože jí to moc baví. Dnešek vedla Laďka, takže asi nechám na ní, aby napsala, co bylo záměrem a jak to probíhalo... Máme nahrávku a fotky, podle mě to šlo dneska pěkně. Řešili jsme opět bezdomovce a vlastně celou tu hodinu dělaly aktivitku. S produktem této činnosti hodláme nadále pracovat. Kdo bude mít zájem o fotky, nechť se ozve, zašlu na mail.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 01. 12. 2009 21:18:31    Předmět: Citovat

Fotky by byly fajn, bude něco na nástěnku Smile

Co se týká těch otázek - můžete je klidně všechny řešit formou nějakého cvičení/aktivity, kterou si dopředu vymyslíte. Pokud to bude nosné téma, diskuse se rozjede sama. Prolistujte si par takovych tech knizek plnych napadu na aktivity s detmi - nacerpejte ty principy, na kterych ty aktivity stoji a pak uz snadno budete tvorit vlastni...

Co se týká odpadání některých dětí - to je normální, ale bylo by fajn zkusit si je udržet. Je škoda, pokud Kuba odešel kvůli tomu, že nedokázal "zmenit nazor". Mozna by bylo fajn zkusit si s dětmi hledat reseni toho, jak s takovymi lidmi jednat, jak je udrzet. (A nemaji treba doopravdy pravdu? Smile) Ale neresit to konkretne, spis treba rict, ze jste se nekdy nekde s nekym takovym setkali.. A na zaver (treba po dalsich aktivitach) poprosit deti, aby Kubu prizvaly zpatky.. Treba to pak udelaji zpusobem, o kterem jste diskutovali.. Vim, je to hodne idealisticka varianta.. Ale trochu pedagogickeho optimismu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 01. 12. 2009 21:31:56    Předmět: Citovat

K TOMU POUZIVANI FPD TEXTU x NECEHO JINEHO:
- pokud Vam to jde i s necim jinym nez jsou FPD pribehy a pripada Vam, ze je to splnuje to, ceho se FPD snazi docilit, pak je to dobre a delate praxi, jak mate; pokud si myslite, ze to co delate je dobre vseobecne (i kdyz to treba neodpovida FPD ve vsem) tak je to dobre.. - jen tim neplnite praxi Smile

Zcela vazne - idealem je, kdyz si z filozofovani na zaklade metodickych pribehu deti vytvori jakysi navyk filozofickeho pristupu k beznym vecem, se kterymi se v zivote setkavaji.. Takze pokud zacnete rovnou s temi vecmi - filmy, kazdodenni zkusenost atd. a jde Vam to, tak u toho klidne vytrvejte...
Ja vim, uz jste si poridili Kio a Ali Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 01. 12. 2009 23:22:15    Předmět: Jéé tady někdo ví všechno :D (ad Kio a Ali) Citovat

Jojo, pořídily, protože už předtim jsme se domlouvaly, že až doděláme Winky a teď teda ty bezdomovce, že chcem udělat podobnou aktivitku jako byla ve Lhenicívh... Moc se nám to líbilo a myslíme si, že je důležité, aby byly děti vychovávané k tomu, že nikdy neví, co se může přihodit jim, a tak by se neměly smát těm, kteří nějaký smysl ztratili a měly by si vážit toho, co mají... A že jim hodně pomůže vyzkoušet si slepotu "na vlastní kůži". Díky za tipy, fotky okamžitě posílám.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 06. 12. 2009 22:50:31    Předmět: diskuze 1. 12. 09 Citovat

Den před touto diskuzí jsem byla na menší kozultaci u Petra s Ríšou. Oběma děkujeme za rady a nápady na aktivitku.
A teď k tomu, co udělá taková dobře vymyšlená aktivita!

Takže: jak Romča zmínila, tentokrát byly dětičky jen tři, což ale naši práci nijak nezbrzdilo. Pozitivum bylo to, že všechny děti měly dostatek prostoru se projevit, bez toho, abychom to musely nějak výrazněji kočírovat. Začaly jsme otázkou: Proč jsou bezdomovci? a Jak se člověk může stát bezdomovcem? - (Společně jsme zjistili, že tyto otázky spolu dost souvisí, proto jsme je vzaly najednou. ) Aktivita spočívala v tom, že děti měly z kupice vystříhaných obrázků-různých, sestavit příběh-jak se člověk může stát bezdomovcem. Dětičky se do práce pustily s nadšením. Zpočátku jsme je nechaly pracovat naprosto samostatně, pouze jsme odpovídaly na případné otázečky (jako např. co je na tom či onom obrázku). Pak se ale dětičky začaly "motat v kruhu" -na začátku jejich příběhu se museli potkat dva lidé a děti se zbytečně dlouho zabývaly tím, kde, jak, kdy... jestli u doktora nebo ve škole, jestli je hezčí tenhle obrázek svatby nebo tamten... proto jsme jim začaly trochu pomáhat-hlavně otázkami a navozováním experimentů. Velikou radost mi udělalo, že jsme se tentokrát jako vedoucí téměř rozplynuly-spíš se z nás staly "holky, co jen tak trochu pomáhaj". Děti měly sklon se zasekávat v částech, které byly sice dějově zajímavé, ale nevedly k našemu cíli-jak se ti lidé dostali na ulici. Stačilo jim ale připomínat, kam směrujeme a zase se chytly pomyslné "nitky". Nakonec jsme sestavily několik příběhů se společným začátkem: děti se shodly, že na začátku jsou lidé, kteří tvoří rodinu-a osudy rodinky se nám začaly větvit:
A) rodinka se rozhádala a některý z členů rodiny opustil společný byt
B)jeden z členů začal pít
C)jeden z členů něco provedl a dostal se do vězení, pak kvůli tomu nemohl sehnat práci
D) závislost na hracích automatech,půjčky, neschopnost je splácet E)shořel jim dům
F)jeden z členů měl autonehodu a zůstaly mu trvalé následky (ostatní umřeli)
G)vyhazov ze zaměstnání
(to jsou začátky, pak jsme si společně vyprávěli a zdůvodňovali, co se stalo dál, proč že se dostali na ulici)
Pak jsme si obrázky nalepili na velký papír a přimalovali šipky, aby bylo dobře patrné, jak se příběhy vyvíjely - všechny šipky směřovaly do stejného cíle-obrázek bezdomovce
Poté jsme si příběhy převyprávěli - v každém příběhu jsme se průběžně zastavovali u toho, proč se co jak stalo, jestli by to nemohlo třeba být jinak, co čemu předcházelo... (děti měly tendenci příběhy vyprávět stylem: dva lidé se potkali, vytvořili spolu rodinu, pak měli autonehodu, ten co řídil utekl od nehody a neposkytl ostatním pomoc-ti umřeli a on skončil ve vězení no a pak z něj byl bezdomovec:o) Takže jsme se hodně musely ptát-jak se to stalo, proč atd. Ale děti se moc snažily a docela jsem chvílema koukala, na co všechno jsou už schopné přijít (např. Terezka - u příběhu, kdy se nám tatínek začal pít - na otázku Romči-proč mu rodina nepomohla, když věděla, že má potíže a hrozí mu, že skončí na ulici, odpověděla, že se na něj zlobili za to, co udělal, že třeba mamince vůbec nepomáhal s miminkem, propil jejich peníze atp. a proto už s ním nechtěli mít nic společeného. Myslím, že na holčičku v druhé třídě dost dobrý!) Jak další příklad uvedu třeba příběh, kdy paní vyhodili z práce: děti navrhovaly třeba to, že paní práci flákala, proto ji vyhodili a nemohla sehnat jinou, tím pádem nezvládala platit byt atd... Pak jsem jich zeptala, zda si myslí, že je rozdíl v tom když vyhodí z práce tuto paní (obrázek šťastné rodinky-muž, žena dítě) a tuto paní (obrázek paní, ležící v nemocnici po autonehodě s trvalými následky, která zůstala sama bez rodiny)-děti se shodly, že to je rozdíl a krásně zdůvodňovaly proč.
Vznikl nám krásný "plakát" a příště s ním chceme díle pracovat. Teď mě napadlo, že by možná bylo dobrá se pomocí něj propracovat i dalšími otázkami-ale uvidíme, co ještě vymyslíme... (Zkusíme náš výtvor vložit na nástěnku..)
Ještě k té účasti: říkaly jsme dětem, aby vyprávěly ostatním, co jsme dělali a když se to někomu bude líbit, ať je příště vezmou s sebou. Sáru mrzelo, že nemohla jít, ale opravdu nevypadala dobře Surprised( Martin s Ríšou minule docela zlobili, takže si myslím, že teď nešli proto, že dostali lehce sprdnuto (Ríša totiž pak spadl ze židle, tak jsme měly trochu strach, aby mu něco nebylo)-ale zdůrazňuji lehce, aby se toho někdo zas nechytil. No a Kuba-ten nás mrzí. Říkala jsem si, že bychom možná dětem mohly zkusit říct o tom Einsteinovi-jak jsi Ríšo psal na začátku a zavést pak krátkou debatku na to, jak jsi psal-ale zas jak to skloubit, abychom jim moc nezamotaly hlavu společně s tím, co po nich pak budeme chtít-s tím naším současným tématem o bezdomovcích-i když ono by se to možná dalo spojit....no budem přemýšlet!!!!!!!!! Když jsem děti odváděla zpátky do družiny a na výtvarku, ptala jsem se jich, zda se jim dnešní povídání líbilo a bavilo je. Všechny se shodly, že moc:o))tak snad to vydrží a někdo se zase chytne zpátky-třeba Kuba.
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 06. 12. 2009 22:58:10    Předmět: k používání textů fpd Citovat

Ríšo, myslím si že nám to jde a splňuje to účel-o čemž jsme se vlastně bavili i v pondělíSurprised) Předminule-s těmi Vánoci jsme udělaly chybu, proto se nám to pak vymklo. Ale - poučení pro příště-už to nezopakujem:o))) Každopádně se už těším na příběhy Kia a Ali, až si vyzkoušíme zase jiný "styl" práce-v tom smyslu, že budem pacovat s textem a metodickou příručkou.
Jo a něco na okraj, ale nemůžu si to odpustit:o) Když jsem teď vedla děti z družiny, chtěla jsem jim říct, že v sobotu dávají v telce film Kůň pro Winky, ale jen jsem to nakousla, dětičky už s úsměvěm halekaly, že už to ví a budou určo koukat... Surprised)
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Tereza Brožová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 114
Město: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal(a): 07. 12. 2009 18:33:55    Předmět: Citovat

Jejda, to je ale fajnová aktivita. Chtěla jsem s dětma zkusit něco podobného, ale pořád se mi na tom něco nepozdávalo. ..možná se necháme inspirovat ;-)
_________________
Terka :)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 15. 12. 2009 15:48:43    Předmět: Citovat

TEREZA: inspirace je jedna z veci, o kteoru na tomhle fóru jde Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 15. 12. 2009 15:56:28    Předmět: Citovat

LAĎKA: napadá mě, jestli ta holčička z druhé třídy, která tak dobře uměla popsat situaci s tím, jak se někdo stane bezdomovcem skrze alkohol, nema osobni zkušnost z domova - tam je potřeba dávat baha, abychom nepropudili nějaký šrám na dušičce..

Možná se Vám to teď nehodí do krámu - ale zkusil bych se zeptat dětí, jestli by uměly podobný vztah příčina - následek najít také někde jinde. Aby z te aktivity vzeslo neco, co se da do budoucna pouzit, nejaka nova zkusenost. Ze budou umet aplikovat takovy postup i na jine situace...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Blanka Martonová



Založen(a): 10.11.2009
Příspěvky: 4
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 15. 12. 2009 22:13:08    Předmět: 1 hodina Citovat

ahojky, předem se omlouvám za opožděné příspěvky. První hodina byla hektičtější, ovšem až na pár vyjímek se povedla. S Romčou jsme jim naše diskutování přiblížily jako hra na filosofování. Představili jsme se navzájem, zahráli pár seznamovacích her. Naše první téma diskuse bylo jak vznikl svět. Jeden klučina nás pořád přesvědčoval o své pravdě a zbytek byla blbost. Proto se nám hodila stanovená pravidla na začátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 15. 12. 2009 22:22:24    Předmět: Citovat

Blanko, neni treba aby prispival kazdy z tymu nutne od prvni hodiny.. (jen kvuli tomu, ze je to povinne Smile )Staci kdyz se pripojis do stavajici diskuse, ktera se rozbehla docela pekne..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Blanka Martonová



Založen(a): 10.11.2009
Příspěvky: 4
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 15. 12. 2009 22:26:25    Předmět: 2. hodka Citovat

Hurá! Máme svou třídu, sice trošku komplikací navíc, ale jsme za to rády. Tuto hodinu jsme oživily a pustily jsme jim na začátku asi 4minutovou ukázku z filmu Kůň pro Winky - čínská holčička (ve věku dětí, se kterými pracujeme) se přestěhuje s maminkou do Holandska - holčičky tatínek tam má čínskou restauraci. Winky si zvyká na nové prostředí, novou kulturu a nový jazyk. Zažívá tak prvně příjezd Mikuláše. Krátce po příjezdu do nového domova se setkala s koněm, který ji natolik uchvátil, že si od Mikuláše přeje, aby jí koně daroval. Když dojde na den D, sedí Winky ve škole s dětmi a čeká na Mikuláše. Od něj však dostane plyšového pejska, ostatním dětem se moc líbí, ale Winčina reakce šokuje všechny - "Zatracený Mikuláši!" - v tomto okamžiku jsme to stoply. Nutno poznamenat, že Winky předtím na Mikuláše narazila v obchodním domě, a ten jí SLÍBIL, že koně dostane.
Pak děti chrlily otázky a ty byly tyto:
1) Proč se Winky takto zachovala k Mikulášovi?
2) Proč se Winky nelíbil pejsek? (Jakub)
3) Proč se ve škole na dvoře nezamyká kolo?
4) Proč dával Mikuláš jen jeden dárek?
5) Musíme každý dárek přijmout? (JAKUB !!!)
6) Jak se slaví Mikuláš v různých zemích? (Jakub) prvně jsme vybrali otázku pátou o dárku. Jakub byl velice aktivní , zapojoval se a Terezka se též začala víc prosazovat. Moc mě potěšilo, že děti by pod stromečkem měly radost i z obyčejného oblečení- dala jsem takový příklad. A závěrem jsme se dostali k tomu, že děti berou jako dárek všeSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Blanka Martonová



Založen(a): 10.11.2009
Příspěvky: 4
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 15. 12. 2009 22:45:16    Předmět: 24.11.2009 Citovat

No na hodině to bylo zajímavý. Sešlo se nám6 dětí, z toho 3 kluci, a to takového "akčnějšího" rázu, takže byli asi tak do půlky hodiny neustále napomínáni. V druhé polovině už to bylo lepší. Asi to bylo i tím, že se rozjela poměrně zajímavá diskuze na téma bezdomovci. Začalo to nezamčeným Winčiným kolem, pak jsme děti na jejich žádost nechaly sehrát scénku o krádeži kola, zloděj byl dopaden a potrestán. Děcka byla hodně živá byly jsme tam s holkama jak krotitelé. Majitelku kola jsme pak postavily před zloděje a řekly jí, ať mu řekne něco, co by řekla zlodějovi, který jí ukradl kolo a byl dopaden a ona měla tu možnost mu něco povědět. A ona pouze řekla: "Pane, to se nedělá!" Třeba na otázku, proč to udělal se nedostalo. Romču napadla ta samá otázka a ta jí řekla místo Terky.Zajímalo nás, co by mi Martin odpověděl, a Romča se zeptala (všech), proč si myslí, že se kradou kola. Martin řekl, že byl bezdomovec a že chtěl kolo prodat a mít mobil a mp3 atd. Na to se Romča zeptala dětí, jestli už někdy viděly bezdomovce používat mobil a mp3, až na Laďku jsme se shodli, že ne. Pak jsme ty bezdomovce celkově začali řešit, padaly různé otázky týkající se jich, ale i toho, proč existují zloději apod. Nakonec se rozjela docela pěkná diskuze, děti na sebe reagovaly víc než minule. Vždycky řekly, že: "Já bych chtěla říct něco k tomu, co říkal Martin Bohužel, čas se naplnil a my dětem daly za domácí úkol, ať přemýšlí nad tím, jestli když si bezdomovec vyžebrá peníze na JÍDLO a pak si za to koupí cigarety a alkohol, jestli je to totéž, jako když prodává noviny a pak si za to koupí to samé, co v prvním případě. Zatím to vypadá, že děti v tom rozdíl nevidí. Snad to není složité, ale tyhle děti, se kterými pracujeme, mě několikrát příjemně překvapily svými reakcemi... Dnešek se nám nepoved, hlavně zezačátku, děti totiž nechtěly nic moc řešit. Použily jsme variantu voleb- Děti hlasovaly tajně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 01. 2010 11:56:57    Předmět: Filozofie 5.1.010 Citovat

Dneska jsme začali s příběhem Kio a Ali. Přidal se k nám Davídek a Viktorka,se kterou jsme se viděli na začátku, takže nás bylo celkem pět. Přečetli jsme si úvod po větách. Romča měla pochybnost o tom, zda děti vnímají souvislý text, když čtou po větách a nesoustředí se jen na čtení, proto se jich ptala, zda někdo může říci, o čem jsme si teď četli. Což nám tedy nedokázal říci nikdo. Proto jsme si text ještě převyprávěli. Pak jsme si zahráli hru-z mětodické příručky Ohrhaná Anička a Otrhaný Adam-říkala jsem dětem věty a ony měly poznat, kdo je říká-zda Adam nebo Anička. Musím říci, že to dětem docela šlo, i když jsme narazili i na pár vět, kdy nevěděly pro koho se rozhodnout. Když jsme se dětí ptaly, zda je něco v textu upoutalo, mají nějakou otázku... nedokázal nikdo z nich žádnou vyvodit. Proto jsme se chytli otázek, které se nabízely v textu. Jaké by to bylo být někým jiným? A jaké by to bylo vědět všechno? Na otázku, zda by děti chtěly vědět všechno-odpověděly všechny, že ne ale už měly problém svoje trvzení zdůvodňovat (proto jsme na příště vymyslely hru "Nevim není odpověď"-pokud se někomu stane, že odpoví na otázku nevim-ostatní se mu budou snažit pomoci na něco přijít, proč by to mohlo být tak, jak si myslí, proč ne... Tím bychom chtěly dosáhnout toho, že děti budou na sebe přímo reagovat, což se nám teď sice daří, ale chtěly bychom to ještě podpořit a navíc chceme donutit děti přemýšlet více do hlouby. Ne říci nevim a hotovo.)Pak jsme se dostali díky Davídkovi k otázce jaké by to bylo, kdybychom měli všichni stejné mozky:o) Děti se shodly, že by si to chtěly na chvíli zkusit, ale napořád se jim to nelíbilo. Pak jsme přešly k tomu, kým bychom chtěly být a proč-převážil Harry Potter a další postavy z něj. Honzík například uvedl, že by chtěl být kouzelníkem-protože si někdy přeje, aby nebyla škola, tak by si to začaroval po svémSurprised) U otázky kým bychom nechtěli být děti odpovídali: Brumbálem, ridgebackem-protože by po něm myslivci stříleli, králíkem, šnekem, prž by mě někdo zašlápl... Pak jsme se dostali až k ekologii-díky tomu, že Viky říkala, že by nechtěla být popelářem, ale nevěděla proč. Řešili jsme, proč vlastně je popelář tak moc nepopulární. začali jsme tedy řešit, co s odpadky-což tedy nebylo sice filozofické, ale došli jsme k pár užitečným věcem-třeba proč nemůžeme dávat odpadky zvířátkům, proč nemůžeme odpad zakopávat a pálit. Romča dětem ještě vysvětlila něco o plísních a o splodinách, co vznikají při pálení odpadu. Ale v této chvíli jsem využila "odcyklení-neboli vracíme se zpět" - přihlásila jsem se a řekla, že jsem se v naší debatě ztratila. Zda mi někdo může pomoci se chytnout. Jak jsme se vlatně dostali k odpadkům atd. Děti nám udělaly velkou radost, byly v obraze a krásně daly s Romčou dohromady celý průběh diskuze. Potom si už dokázaly krásně odpovědět na otázku, proč jsou popeláři důležtí a proč bychom jimi neměli pohrdat. Když jsem pak řekla, že bych nechtěla být prezidentem-čemuž se děti hodně divily, takže se rozběhla další debata.
Na konci hodiny jsme se dětí ptaly, jestli je povídání bavilo-všichni se shodli, že ano a že přijdou příště zase.
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 01. 2010 16:30:54    Předmět: Filozofie 19. 1. 010 Citovat

Dneska se nám sešlo dětiček opravdu hodně - bylo jich 8!!! Přibyli dva úplně noví fildovéSurprised)-Helenka a Honzík. Proto jsme si na začátku připomněli naše pravidla, bez kterých se jinak už celkem pěkně obejdeme-tedy bez toho, abychom je měli vyvěšené před nosem (tedy ne, že bychom nemusely ty upovídané brzdit a většinou si děti pořád skáčou do řeči, nebo mají tendenci mluvit jeden přes druhého, ale už si uvědomují, že porušily nějaké pravidlo). Děti si pravidla krásně pamatovaly a rády s nimi svoje kamarády seznámily.
Četli jsme první část první kapitoly-opět po větách, opět jsme si potom pro jistotu zrekapitulovali, o čem jsme četli. Pak dostaly děti za úkol najít v textu slovo, kterému buď nerozuměly nebo jim přišlo nějak zvláštní. Pouze Honzík se zeptal, co znamená "odvětil", jinak bylo všem všechno jasnéSurprised) Pak jsme dětem rozdaly nastříhané papírky-na každém bylo nějaké jméno. Každé děcko si mělo vybrat jméno které se mu líbí a které nikoli. Děti opět neměly k tomu co jsme četli žádné otázky (nevím, jestli to je pro ně příliš těžký text nebo nejsou na takový styl zvyklé??? když jsme probírali Winky nebo bezdomovce, s tvorbou otázek problém neměly) Vycházeli jsme ted z části, kde Kio vysvětlije, že... Ali se doopravdy jmenuje Alžběta, ale to nesnáší. Maminka jí říká Bětko, ale to taky nemá ráda. Tatínek jí říká Ali a to se jí líbí...Začali jsme se tedy bavit o tom, zda jsou spokojeni se svým jménem a proč. Pak si děti navzájem ukázaly, jaká jména na papírcích si vybraly a povídali jsme si o tom, jaké by to bylo se jmenovat jinak-zda by to bylo jiné, lepší či horší... Dostali jsme se k tomu, jak chceme nebo nechceme, aby nás druzí oslovovali-David například říkal,že ho naštve, když mu někdo řekne Davídku-přišli jsme na to, že dětem vadí, když je rodiče (nebo někdo jiný) před kamarády oslovuje zdrobněle, protože by se jim ostatní smáli. Na důvod, proč by se jim smáli jsme nepřišli-snad padlo jen to, že je to srandovní, když mě někdo osloví zdrobněle. Pak jsem se dětí zeptala, jaké si myslí, že by to bylo, kdybychom neměli jména. Hned někdo z nich navrhl, že bychom si říkali přezdívkami, což jsme pak společně zavrhli, ptž přezdívka je vlastně také jméno. Děti přemýšlely, jak by se asi oslovovali nebo si psaly dopisy, kdyby nebyla jména-ale bylo to pro ně dost těžké. Proto jsme nasadily další hru. Postavili jsme se na jeden konec třídy do hloučku, vybrané dvě děti si stouply před skupinku a ostatní se tak, aby to ti dva neslyšeli, domluvili, na koho z nich budeme volat-ale nesměli jsme použít jméno. Poté dvě vybrané děti šly, jako by na procházce na druhý konec třídy a ostatní si mohli vykřičet plíce, aby se otočil ten, na koho jsme si určili že budeme volat a ne ten druhýSurprised) David-náš šikula přišel na to, že se dá volat "Hej ty holčičko v tom červeném svetru" Děti hra chytla a chtěly se všechny vystřídat. Podruhé tedy děti musely vymyslet jiný způsob, než upozorňovat se přes oblečení. Volaly na sebe tedy:"Hej ty kluku s těma krátkýma vlasama" " Hej ty holčičko,co kulháš" ...ty s tím mobilem... Tahle hra byla improvizace, ale myslím, že povedená. Pak jsme si zase sedli dokolečka a shrnuli si, co jsme se tedy tou hrou dověděli. Na to pak akorát zazvonilo.
Děti opět na konci říkaly, že je dnešek bavil, jen si nejsem úplně jistá u "nového" Honzíka, jestli ho filozofování chytlo-nehlásil se ani na líbilo ani na nelíbilo. Na otázku, co děti bavilo nejvíc většina odpověěla. že poslední hra:o)
Na hru "nevim není odpověď" o které jsem se zmiňovala posledně, nakonec neodšlo, jelikož jsme se tentokrát nedostali na situaci, kdy by děti řekly "nevím" a hotovo. Tak uvidíme, třeba příště. Jen bychom asi potřebovaly poradit, jak jim pomoci, aby si dokázaly i z příbehu tvořit otázky samy. Osobně jsem třeba čekala, že si vyberou nějakou z textu, ale ani to zatím nefunguje-musíme my...
Dnešní diskuze byla opravdu hodně živá stejně jako ta minulá. Děti na sebe docela pěkně reagovaly, zdůvodňují svá tvrzení-ani jim už nemusíme pokaždé říkat "a proč" Surprised) jen se ještě budeme snažit jít více do hloubky...
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 01. 2010 17:19:32    Předmět: Vánoční hodina Citovat

Zdravím,
až teď jsem si uvědomila, že jsme vlastně "nepodali hlášení" z Vánoční hodiny - myslím, že díky té jsme "nalákali" právě ty nové děti. Pravda, o filozofii jsme se tu hodinu jen lehce otřeli, ale nechtěli jsme před vánočním volnem něco rozjíždět, báli jsme se, že by si to děti nepamatovaly, až by v lednu přišly do školy. Takže to bylo ryze vánoční - děti si skutečně přinesly cukroví, my s Blankou dodržely slib a přinesly čaj a hrnečky. Dětí bylo dost, řekla bych, že tak 12. Povídali jsme si o vánocích, proč se slaví, kdo nosí dárky (děti nás potěšily tím, že odpověděli zcela samozřejmě, že opřece Ježíšek - hurááá, Santa má ještě chvíli smůlu!). Pak jsme řešili, jak Ježíšek vypadá. Děti tvrdily, že to nikdo neví. Když jsme se ptali, jak si ho tda představují, popisovali (bohužel) Santu Clause, tak při této příležitosti jsme narazili i na to, kdo v jakých zemích nosí dárky. Dostali jsme se do Ameriky, a tak jsme dětem vysvětlili, že Santa je vlastně něco jako náš Mikuláš, akorát o pár dní posunutý. Vzpomínali jsme i na Winky. Nakonec jsme se dostali k tomu, že jak Ježíšek vypadá, vlastně víme, jen se na to zapomíná. Když jsme se dětí ptali, jestli se jim to líbilo, tak říkaly že ano, a to docela nadšeně. Pro sebe jsem si jen tak říkala: "No uvidíme, koho jen bavilo jíst cukroví a pít čaj a koho bavilo si povídat." Popravdě, již z mojí praxe z družiny, jsem pro tuhle činnost měla vytipovanýho Davida, tehdá s kamarádem (a myslím, že to byl náš Honzík) při vycházce řešil, jak to, že Měsíc ubývá a přibývá, jestli je na Měsíci život apod. Líbilo se mi, že ho spousta věcí zajímala, a doufala jsem, že se mi podaří ho k nám natáhnout. A vida, povedlo se! Je hrozně upovídaný, ale musím říct, že mluví většinou k věci. Ostatní děti měly tendence vyměňovat si ryze osobní zkušenosti, které s tématem souvisely jen okrajově.

Takže tolik asi k naší vánoční hodině Smile (a omlouvám se, že je to až takhle pozdě, měla jsem za to, že jsem to sem už psala...)
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 26. 01. 2010 15:17:38    Předmět: filda 26. 1. 010 Citovat

Dneska přišlo pět dětiček-a mezi nimi byl i Martin, který nás před časem opustil s tím, že ve družině ho to baví víc.
Aby byl v obraze, zrekapitulovali jsme si znova příběh a to, o čem jsme si povídali minule. Jelikož opět nebyly žádné otázky od dětí, začali jsme si povídat o tom, co to znamená být hrdý (chtěli jsme probrat ještě slovo směšný, ale k tomu jsme se už pak nedostaly). Sešly se nám dvě slůvka, tvářící se synonymně-hrdý a pyšný. Na to jsme rozdělili děti do skupin (3 holky x 2 kluci), každá skupinka si měla připravit, jak by vysvětlila to svoje slovíčko. Pak jsme z každé skupiny vybrali toho, kdo mluvil dosud nejméně a ten měl odprezentovat, co skupinka vymyslela(kluci byli vyrovnaní, tak se doplňovali). Kluci měli slovo hrdý a vysvětlili jej takto: spokojený sám se sebou, šťastný, jsem dobrý, jsem úžasný. Pak jsme si uváděli příklady toho, na co můžeme být hrdí (už se zapojili všichni): vzhled, povaha a chování, úspěch v něčem, na někoho jiného. Holky popsaly slovo pyšný takto:protivný, nafoukaný, ošklivý-ve smyslu chová se ošklivě k druhým, zlý, nafintěný. Při hledání příkladů toho, na co můžeme být pyšní nebo kdy je někdo pyšný, jsme se dostali k tomu, že někdy opravdu tato dvě slova vyznívají synonymně, jindy zas pyšný se staví negativně (pokud je pyšný myšleno v kladném slova smyslu, je to stejné jako být hrdý). Pak jsme přemýšleli nad tím, zda je dobré být na něco hrdý. Tady zaperlil David, ptž řekl, že kdybychom nebyli na něco hrdí, byli bychom vlastně pořád tak trochu smutní. Z toho jsme tedy vyvodili, že to, když jsme na někoho hrdí, nám dělá radost. Monika uvedla krásný příklad, když naučí pejska nový povel, bude hrdá jak na sebe-že ho to naučila, tak na pejska, že to dokázal a udělá jí to velkou radost. Do toho nám bohužel zazvonilo a museli jsme skončit.
Myslím, že dneska se nám podařilo jít pěkně k jádru pudla. Ke konci, kdy to ale bylo dost zajímavé nám do toho vlezla paní vychovatelka nebo učitelka a začala si ve třídě opět řešit svoje věci, což rušilo tak, že i pozornost dětí se začala rozpadat-tentokrát překvapivě holek.
Na konec jsem ještě zaimprovizovala a půjčila jsem "náhodně" vylosované Terezce svůj příběh a poprosila děti, aby se někdy během týdne sešly, kdo bude chtít přijít příště, podívali se ještě jednou na část příběhu, kterou jsme přečetli dodneška a zkusili tam najít nějaké věci, které je zaujmou nebo jim třeba nebudou jasné, nebo zda je k tomu napadne něco, o čem by si chtěli příště povídat... Děti souhlasily a tak jsem Terezce svěřila příběh a "velení" a uvidíme příště. Snad budeme už tentokrát vycházet z otázek dětíSurprised)
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2010 10:41:33    Předmět: Citovat

Diky za podrobne popisy jednotlivych schuzek. Neslo by se opravdu nejak domluvit s temi ucitelkami, aby tam nechodily?

Jinak, kdybyste dostali ukol vyjmenovat 3 veci, ktere se dari a 3, ktere se nedari (z hlediska nejidealnejsiho pojeti filozoficke "hodiny" s detmi), co by to bylo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 03. 03. 2010 16:51:34    Předmět: dnešek - 3.3. Citovat

Dnes jsme se sešli v poněkud menším složení, a to Viktorka, Sára a David. Později za námi z angličtiny dorazil i Martin, což bylo příjemné překvapení. Popravdě řečeno, při vyzvedávání dětí jsem ho očima hledala a divila se, že nepřišel ani pozdravit, protože jindy na něj člověk natrefí téměř ihned.

Dneska jsme si četli z Kio a Ali str. 18, odd. ii a naším tématem tedy byla čísla a vše kolem nich. Po přečtení textu na dotaz, zda k tomu mají nějakou otázku, na nás Viktorka vypálila "Proč veverka neuměla počítat?" Protože jsme chvíli tak nějak plácali okolo různé důvody a dohady a nakonec se nám zdálo, že vyprchalo prvotní nadšení z otázky, převedli jsme to později na otázku, kterou jsme měli připravenou (a na kterou navazovaly další). Připravená otázka zněla "Šlo by žít ve světě čísel?" Na veverku jsme navázali tím, že když veverka neumí počítat, jestli vlastně ona taky nežije ve světě bez čísel. A jaké by to bylo pro nás, kdyby všechna čísla najednou zmizela?

Zatímco jsme ale otázku o veverce nechali na tabuli "uležet", udělali jsme si malou aktivitku z metodiky - co představují číslice na kuchyňské váze, na hodinách, v kalendáři (tam jsme přišli na spoustu zajímavých věcí, které se z kalendáře daly vyčíst - posun letního času, kolikátý je den v měsíci, kolikátý je týden v měsíci, jaký je den v týdnu, co je za měsíc a rok, kdo má svátek, kdy je státní svátek, kdy je úplněk... shodou okolností měla paní učitelka kalendář na stole, a hned na stránce obrácené k nám se všechny tyto údaje vyskytovaly), telefonním seznamu, na ulici (čísla na domech, čísla v názvech ulic, čísla na značkách), na autobuse (i SPZ na autech), na účtence (též názorná ukázka a hledání údajů).

Poté jsme tedy řešili, jaký by byl svět bez čísel. Děti se div nechytaly za hlavu, říkaly že hrozný. Načež jsme začali řešit, kde všude by nám čísla chyběla - psali jsme to na tabuli - děti mezitím chodily po třídě a hledaly:

popisná čísla na domech
telefonní čísla
čísla na hodinkách
evidenční čísla na nábytku ve třídě
v počítání celkově
míry (na pravítku, naše stáří,velikost oblečení, datum)
SPZ
dopravní značky s čísly
počítání soucisející se správným pravopisem - píšou se dvě "n" nebo jedno? (ano, Anno!)
knihy - čísla stránek a kapitol
římské číslice - v názvu ulicích, ještě jsme chtěli, aby nám řekli, že je viděli na starých domech jakožto letopočet, ale nepřišli na to - dostali to jako D.Ú. s tím, že mohou popřemýšlet s rodiči, kamarády... Také přišli na to, že se tak mohou označovat třídy (IV. B) a že tak bývají označené "karty na prší"
regulační čísla na kohoutku u topení
čísla v rozvhu hodin
klávesnice PC, ovladače na TV, telefony

Pak jsme začali řešit, jestli by se čísla dala nahradit. Co například v adrese? Bydliště Alešova 5 by se podle Viktorky dalo nahradit Alešova a symbol třeba sluníčka místo čísla. Poté jsme jim pomohli s mírami - lokty, palce... Děti se totiž zasekly a neustále řešiliy to, že by se dala čísla nahradit nějakým obrázkem, který číslo připomíná. Například na značce, kde je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h by třeba tu 5 nahradily symbolem invaldiního vozíku. Pak jsme ale přišli na to, že by si někdo mohl myslet, že to je třeba jen cesta nebo parkování pro invalidy, takže by asi došlo k hodně nehodám. Tak jsme tuto variantu nakonec zavrhli. Přišli jsme ale na to, že by se ty příkazy daly psát slovně, například Zpomal! a byla by udělaná stupnice - Zpomal trochu = jeď rychle tak, jako umí kůň cválat; jeď středně pomalu = jako umí kůň klusat, jeď pomalu = krokem. Pak jsme zkusili, jestli by se dala čísla nahradit v našem stáří. Obecně se třeba ví, že křeček žije krátkou dobu (cca 2 roky - to bychom ale použít nemohli, takže prostě jen po určitou dobu). A v momentě, kdy by se malý křeček narodil ve stejný den jako já a on pak umřel, tak bych věděla, kolik mi zhruba v okamžiku jeho smrti je. Jenže se do toho vložil David s myšlenkou, co kdyby křeček dostal třeba "v 1 roce" nějakou nemoc a umřel by tak dřív?

Závěrem jsme si to shrnuli takto: V dnešním světě se bez čísel prostě neobejdeme. Některá čísla by nahradit možná šla (adresy, značky) a některá nejspíše ne (věk).


Když jsem se úplně na konci dětí zeptala, jestli se jim to líbilo, kejvaly hlavami a David dokonce řekl, že to bylo zatim nejlepší setkání. Smile

Teď jsem si tak pročítala příspěvky co byly z prvních hodin - pokrok je v tom, že děti na sebe reagují (minule jsme jim to řekli, dnes jen lehce připomněli, ještě zkusíme připomenout příště a pak už to necháme být - schválně, zda to půjde). A taky co se vydařilo, je, že děti se sice dívají na člověka, na kterého reagují, ale výjimečně použijí jméno, dnes si vzpomínám na příklad, kdy myslím Viktorka začala reakcí, pak použila oslovení (Sára) a pak pokračovala... Co se nedaří - Martin (a všimly jsme si toho všechny 3) má tendence kopírovat to, co již někdo řekl (akorát třeba pozmění čas nebo osoby, které se v "zážitku" objevují). A to kolikrát vzápětí. Přitom si nemyslím, že by neměl co k tématu říct. Spíš to bude souviset s tím, že nezapadá do tý skupiny ve třídě... Prosíme o radu - jak ho to "odnaučit"? David třeba zas povídá pořád, to si musíme pohlídat, protože kolikrát začne nastejně s Viktorkou nebo Sárou a ty dvě mu věčně dávají přednost, takže Davida budem muset utlumovat a holky "vytáhnout". Jinak taky si myslím, že se daří děti odnaučovat tomu, co nám v naší malé skupince "vadilo" - hlášení. Hlásí se zřídkakdy Smile
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 15. 03. 2010 13:47:44    Předmět: 10. 3. Citovat

Dneska se nás sešlo pět, kupodivu se nechal zlákat i Kuba, za což jsme byly velmi rády. Po dnešku jsme totiž s Blankou musely konstatovat, že Kuba, i když měl trochu jiný názor, ho po zdůvodnění opačného názoru změnil. Těžko říct, zda šlo jen o nedorozumění, nebo jestli Kubovi "vadí" jen to, když mu někdo nabourává jeho "bezchybné teorie o vzniku světa" ... Na začátek jsme zas připomněly, že chceme aby se bavili mezi sebou a nečekaly na naše výzvy a taky jsme naťukly téma "kopírování" zážitků a názorů - Martin to dělával dost často. Vysvětlily jsme dětem, že nemusejí vždy něco říkat jen proto, aby něco řekly. Za diskuzi se nám kopírování stalo 2x, v tu chvíli jsme diskuzi stoply a upozornili na problém. Děti to vzaly v pohodě.

Řešili jsme otázku, kterou jsme přinesly, a to "Proč Vojta ubližoval želvě?" (str. 33, ii - Kio a Ali). K této otázce jsme se vlastně vyjádřili až v samém závěru, je škoda, že nemáme víc času, myslím, že by to ty děti vydržely, pokud by je diskuze bavila (a zatím tvrdí, že baví).

Nejprve jsme dětem přečetly celý úryvek, pak se na tabuli napsala otázka, přečetla se tentokrát už jen ta část se želvou. Padla otázka, proč Bořek Vojtovi neodpověděl. Děti říkaly možnosti - neposlouchal ho, nechtěl mu odpovědět. Když jsme se ptaly proč, nebyly schopné odpovědět a nějak jsme se sekli. Tak jsme vložily první část aktivitky - představily jsme jim malého plyšového rotvajlera Alfréda (který se jim moc líbil), řekly jim, že Alfréd jim něco proved a ať se na něj zlobí (postupně - každý měl říct alespoň něco, co mu ten Alfréd vyved a proč se na něj zlobí). Děti byly dost rozpačité, ale "donutily" jsme každého, aby to udělal. Kuba, vzápětí potom, co Alfrédovi vynadal, potichu poznamenal, že to je to nejhorší, co kdy plyšáčkovi řekl. Pak jsme jim ukázaly obrázek nejošklivějšího psa na světě, představily ho jako Punťu, a měli udělat totéž. Byly ještě rozpačitější. Důvody, proč se na psy zlobí, byly tyto: Rozkousal mi bačkoru, rozkousal mi věci, pomočil mi učení do školy, pokousal mi dítě(Martin).

Pak jsme psíky odklidily a začaly řešit, jestli Vojta jednal správně (a proč), když po želvě házel kameny. Děti se ihned shodly na tom, že ne, protože želva je slabá, neumí se bránit, nic mu neudělala... Kameny jí mohly rozbít krunýř, mohly jí spadnou na hlavu a želvu zranit, nebo zabít.
Další otázka byla,zda se Bořek zachoval správně a proč - ano, ale shodly se na tom, že se žely mohl lépe (důrazněji) zastat, případně ji sám chránit vlastím tělěm (stoupnout si mezi Vojtu a želvu, chytit Vojtovi ruku, až by se napřahoval, vzít želvu do náručí). Na to padla otázka, jestli se kluci mohli zachovat jinak. Ano, mohli si prohodit role, mohli oba házet kameny ale také oba nechat želvu být. No a co kdyby byla želva člověk a Vojta želvou, oplatila by mu to? Tady se děti lišily, ale pak se shodly na názoru, že ne, protože je moudrá. Proč mu to ale nevrátila hned jako želva? Protože je malá, slabá a Martin si myslel, že kdyby vzala do předních nohou kámen, převážil by jí a zase by spadla na všechny čtyři.

Čas na druhou část aktivitky. Vypsaly jsme na tabuli důvody, kvůli kterým se děti zlobily na Alfréda. Měly ho obhajovat, hledat příčiny jeho chování a zda to byla opravdu jeho vina, že udělal, co udělal. Rozkousání věcí - děti si myslely, že to na něj mohl svést jeho psí kamarád. Nerozuměly jsme tomu, tak nám bylo vysvětleno, že jeden pes to rozkousal, pak utekl a zůstal tam Alfréd. Páníček přišel a zlobil se na Alfréda, protože si myslel, že to udělal on. Druhá možnost byla, že se Alfréd nudil. Trochu jsme děti musely navést, ale přišel na to David, i když ostatní děti byly velmi blízko. Pomočení věcí do školy - chyba páníčka - nevyvenčil psa. Pokousání dítěte - dítě mu ubližovalo, takže se pes bránil. Tady jsme se u toho slovíčka zasekly, nechala jsem děti, jestli na to slovo přijdou (dítě na psa útočí, opakem útoku je? Nejdřívě tvrdily strach, ale pak David vyhrkl obrana).
Co se týče Punti, řešili jsme jeho vzhled - jaký je = starý, holý, slepý a má špatné zuby. Opět jsme obhajovali, proč Punťa nemůže za to, jak vypadá. Starý - stárneme všichni. Příčinou absence chlupů mohlo být dle dětí stáří, nemoc ale nakonec přišly i na to, že to může být nějaké plemeno. Slepý - příčina stáří, nemoc, špatné zuby - vina člověka a jeho nedostatečné péče. Pak měly děti zapomenout na to, jak Punťa vypadá, a zkusit říkat, jaký může být. Jmenovaly: zlý, hodný, milý, přátelský, chytrý, mazlivý, nemazlivý... Nakonec se měly oboum psíkům omluvit, protože jsme přišli na to, že to, co na první pohled nějak vypadá ("Alfrédova vina" a "ošklivý vzhled Punti"), může být ve skutečnosti jinak (nevinný Alfréd a "hezký" Punťa - povaha).

Dále jsme řešili, jestli je tedy správné být zlý na někoho, kdo vypadá ošklivě, nebo je slabý. Děti se shodly, že ne, protože ho to může urazit (Sára), může ho to mrzet, být mu to líto (...), protože třeba může být hodný nebo může být šikovný na něco, na co my nejsme. Zajímalo nás, jestli když na nás bude někdo zlý, jestli je správné mu to oplácet. Také se shodly, a to že ano. Pak ale začaly názory měnit - je lepší to říct někomu staršímu / silnějšímu, aby se nás před útočníkem zastal. Padl také názor, že oplatit ano, ale přiměřeně - tj. bránit se, ale ne přehnaně. Když ale budeme oplácet stejnou mincí, nejsme stejní jako útočník?

Protože už se čas pomalu naplňoval, zeptala jsem se dětí, jak se cítily, když měly vynadat Alfrédovi. Říkaly že jim to nebylo příjemné a projevovaly lítost. Pak jsem se zeptala, zda bylo jednodušší zlobit se na Punťu. A tady mě překvapily - řekly že to bylo těžší, protože jim ho bylo líto o to víc, oč byl ošklivější.

Zopakovali jsme si, co jsme řešili a vrátili se k původní otázce, která by šla ještě nádherně rozvést, nebýt časové tísně. Děti si myslely, že Vojta želvě ubližoval proto, protože si na ní vyléval vztek. Martin si zas myslel, že s ním želva bydlela v domácnosti, dlouhé dny se dívala na to, jak Vojta zlobí a jendoho dne toho měla dost, takže od něj odešla. On jí ale našel a zlobil se ní, že utekla, a proto házel ty kameny.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Tereza Brožová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 114
Město: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal(a): 15. 03. 2010 21:36:38    Předmět: Citovat

To s tym plyšákem je ale dost hustá psychoterapie, nemyslíš? Tyjj, jako dítěti by se mi to asi taky moc nelíbilo. Jinak zařazení nějaké další fiktivní postavy, se kterou se děti můžou konfrontovat, hodnotím +. Je to fajn ;-)
Otázka pro děti: Jak to, že vynadat plyšovému psisku se nám fakt nechce a vynadat kamarádům ze třídy je kolikrát tak snadné?
Proč nečtete příběh Kio a Ali popořádku? Má to nějaký spešl důvod?
_________________
Terka :)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 03. 2010 17:49:50    Předmět: Citovat

Hoj, díky za pochvalu, co se týče plyšáka - bylo to záměrné. Záměrem bylo, aby ty děti měli nepříjemné pocity, bylo to o empatii a souviselo to s tou želvou - jak asi želvě bylo když po ní házel ty kameny? Jak jsem psala, dalo by se to nádherně rozvést třeba i tak, jestli slovo bolí víc než rána, a co z toho se dřív zahojí, ale chtělo by to víc času, nemyslím si (a taky s enám to již stalo), že by děti chtěly pokračovat v tom, co se řešilo minule. Tvoje otázka je dobrá, líbí se mi.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 17. 03. 2010 21:58:15    Předmět: další - tentokrát celkem nezdařilé - setkání Citovat

Hned na začátek bych chtěla napsat, že nás dnešek zásoboval nemilými událostmi (jediné plus - máme nového člena - Honzíka, třeťáka!! Smile ). Začalo to hned, jak jsem přišla do třídy, abych ji připravila (měla jsem na aktivitku napsané nalepovací barevné papírky, které jsem potřebovala rozmístit po třídě tak, aby u toho děti nebyly), ztímco zbytek "týmu" šel vyzvednout děti. Ve třídě ale seděl pan zástupce a diskutoval o něčem s paní učitelkou, která tam na začátku naší diskuze bývá a vlastně jinak vůbec neruší, dělá si své věci a pak se sebere a jde domů. Ani o ní kolikrát nevíme. Tak už to mi udělalo čáru přes rozpočet - a hlavně přes ten časový, záměrně jsme přišli o něco dřívě, abychom začali diskutovat včas. Takhle jsme čekali, až to spolu proberou, pak se děti šly s holkama projít po chodbě ajá zatím připravila třídu, včetně lavic. Nechápu, proč to, co řešili, nemohli vyřešit někde v kabinetě nebo u něj v kanceláři. 60 minut je někdy fakt dost málo a stíháme to tak tak. No, čas se nám dnes vymstil i na závěr, ale pojedem postupně. Když jsme tedy nachystala třídu, započali sme číst. Řešili jsme otázku, kterou jsme opět přinesli my - Proč Suki chtěla, aby šel Flip ven? (na noc, do deště). Začali jsme řešit, jakým způsobem to řekla, jak ho "přesvědčovala". Došli jsme ke slovu, že mu to poručila, pak jsme našli synonum - rozkázala. Tady začala první část aktivitky. Po třídě bylo rozmístěno 7 papírků růžové barvy (odstín růžové jako je zvýrazňovač). Děti je měly najít a podle čísel na nich napsaných nalepit do červených políček napsaných pod sebou na tabuli. Pak jsme si je přečetli, zjistili, že jsou to rozkazy. (Rozkazy a důvody byly pouřžité z metodiky). Načež jsme začali řešit, kdo může rozkazovat. Děti jmenovaly, kdo je napadl, postupně jsme to poskládali takto: Byla tři "nejvyšší oddělení" - DOSPĚLÍ, STARŠÍ SOUROZENCI A VŮDCI (zde se myslelo i třeba vůdci smečky - zvířecí vůdci, proto to nebylo zařazeno v Dospělých). Pod Dospělými byly další kategorie - pracující lidé, staří lidé (předpokládali jsme, že jsou již v důchodu). Do pracujících lidí jsme zařadili různá povolání, která děti předtím jmenovaly, např. učitelka, lékař, hasiči, policisti, vojáci, námořníci, piráti aj. Staří lidé - pod to spadali dědeček a babička. Pod Vůdce jsme dali kategorii Vedoucí pracovníci (ředitel, velitel např. vojska) a také vůdce smečky /stáda.

Poté jsme řešili, k čemu vlatsně rozkazy jsou. Děti se shodly, že rodiče nám přikazují věci pro naši bezpečnost. Například na přechodu nám mohou rozkazem "stůj" zachránit život, Sára uvedla, že její maminka se moc dobře neučila a tak chce, aby se Sára učila líp, takže jí někdy přikazuje, aby se šla učit. Také se shodly v tom, že jim rodiče zakazují kouřit nebo pít alkohol, protože ví, že jim to škodí. Vlastně se tohle prolínalo s další otázkou, která byla, jestli potřebujeme pro rozkaz důvod. Děti říkaly, že ano, protože bez důvodu ztrácí rozkaz smysl. Tak jsme se zvedli a pokračovali v druhé části aktivitky. Na světle růžových papírcích byly napsané důvody k rozkazům, které děti předtím našly a seřadily podle čísel na tabuli. Tentokrát to měly lepit podle toho, k jakému rozkazu důvod patří. V okamžiku, kdy děti hledaly poslední papírek, vstoupil do třídy pan zástupce s Martinovou maminkou, která sháněla Martina v družině, jenže tam nikdo nebyl, protože byli venku. Maminka ani nevěděla, že na něco takového Martin chodí, zajímala se tedy, co tam provozujeme a líbilo s ejí to, říkala, že s tím tedy bude počítat. S touto reakcí (že rodiče nevědí, že děti nějaký "kroužek" filozofie pro děti navštěvují, jsme se setkali již minule - byla to Terezky maminka, která byla u toho když jsme děti vyzvedávaly a Terezka nám říkala, že ji mrzí, že s náma nemůže chodit - má totiž v tuto dobu jiný kroužek mimo školu). Maminka nám dala pro paní vychovatelku lísteček, že si Martina odvedla a s panem zástupcem a Blankou odešli do dvora, kde děti z družiny vyzvedáváme. Míváme totiž na hodiny filozofie půjčené klíče, takže jsme musely Martinovi otevřít, aby si vzal své věci z družiny a mohl jít domů. Když tedy odešli pro věci, společně jsme si přečetli důvody (v tuto chvíli zbývalo do konce hodiny sotav deset minut). Pak jsme přiřazovali k rozkazům ještě zelené papírky, na kterých byly důvody jiné. Dětem se některé enzdály, hlavně důvod "Nechci se dívat na tvoje ruce" k příkazu "Vezmi si rukavice" a také "najíst se můžeš později" jako důvod k rozkazu "nemluv s plnou pusou". Pak jsme hodnotili, které důvody jsou lepší a proč. Děti vyřadily tři, a zdůvodnily to tím, že nedávají smysl. Je mi líto, ale nedostali jsme se na otázky, zda je nutné vždy rozkazovat a jestli to nejde říct nějak jinak než rozkazem. Vrátlili jsme se tedy k Suki, proč chtěla, aby šel kocour ven na noc do deště, i když se mu nechtělo. Děti uvedly důvod, že Suki nechtěla, aby vykonal potřebu v domě a taky možná proto, že se bojí nebo není zvyklý na déšť, tak aby si zvykl. Vlastně to s ním podle dětí myslela dobře.

Tím to ale nekončí. Než se děti oblekly a obuly a byly schopné s Blankou odejít zpátky do Dvora do družiny, bylo asi pět, možná deset minut po třetí hodině. Blanka údajně dostala vynadáno nejen za to, že pustila Martina (lísteček předala), ale i za to, že jdeme pozdě. Kdyby se tam zezačátku v té třídě nic neřešilo a já ji tak mohla připravit, kdyby nás nezdržela Martinova maminka, která chudák ani nevěděla, že Martin na něco takového chodí, časový skluz by nebyl. Následně se pak zlobila i maminka Moniky, která o kroužku též nic nevěděla. PŘIJDE VÁM TO NORMÁLNÍ?! Abych pravdu řekla, diskuze stála za houby, děti asi nějak nevěděly, co a jak, takže musely bý neustále "popostrkovány". Do toho všechny tyhle patálie a já mám po dnešku chuť se tak trochu na všechno vykašlat. Dorazil mě pan zástupce, který se mě teprv dnes ptal, cože to s dětmi vlastně děláme. (proč tu není omdlívací smajlík?)

No, nevzdáme se bez boje. Napíšu Vlastě mail a domluvím se s ní na nějaké informovanosti rodičů - i kdybysme měly my udělat informační letáčky a požádat rodiče o svolení, zda jejich děti smí navštěvovat náš kroužek. Myslely jsme, že tohle je záležitost vedení školy, ale asi zde platí motto, že co si člověk neudělá, to nemá. Tak fajn. Smile

P.S.: Omlouvám se za překlepy, opravím je jindy, dneska už na to fakt nemám náladu.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 03. 2010 20:35:52    Předmět: doplněk k Romče: Citovat

jen bych chtěla doplnit k Romči příspěvku: rozhodly jsme se, že uděláme informační letáčky pro rodiče, když s nimi nekomunikuje škola, budeme muset my. Ještě přemýšlíme, zda nechat děti, aby přinesly od rodičů podepsané, že nemají nic proti tomu, aby jejich dítě navštěvovalo náš kroužek... já jsem pro, teď ještě čekám, jak se vyjádří holky. Tohle, co se teďka stalo je podle mě docela vrchol.
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 03. 2010 23:00:31    Předmět: souhlas rodičů Citovat

Ladi, mluvila jsem s Blankou a jsme pro letáčky, ale podpisama to hrotit nebudem. To ať si škola případně zařídí sama. Když rodiče dostanou letáček a nebudou chtít, aby tam dítě chodilo, tak mu to zatrhnou a asi málokterý si troufne postavit se jim na odpor, takže se to stejně kdyžtak dozvíme, když někdo bude mít zátrh... Co ty na to?
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 24. 03. 2010 20:14:09    Předmět: dnešek Citovat

Dnešní praxe se nekonala, protože děti daly přednost vycházce ven před filozofií. Uvidíme příště.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Tereza Brožová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 114
Město: Rožnov pod Radhoštěm

PříspěvekZaslal(a): 24. 03. 2010 21:46:58    Předmět: Citovat

A co takhle jít taky a udělat z toho procházku filozofickou?
_________________
Terka :)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 03. 2010 00:45:10    Předmět: Citovat

Ta škola nemá vlastní zahradu, chodívaj na Malák, než dojdem tam, to je cca 15 minut s nima, 15 zpět. Po cestě se vyhybáme kolům, chodcům, stavíme na přechodech. Dojdem na Malák na hřiště a co bude pro děti lákavější? Jít si hrát nebo s náma někde postávat a povídat si?
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 25. 03. 2010 20:59:57    Předmět: Citovat

je nám jasný, že boj s hezkým počasím těžko vyhrajeme. přemýšlíme o tom, že bychom s dětmi udělaly filozofii někde venku, ale je tu problém-musí to být někde blízko školy, kde bude aspoň trochu klid a buď bude možné sedět na dekách nebo tam budou lavičky... a takové místo kolem dukelky??? souhlasím s Romčou, že dělat fildu na Maláku je předem prohraný
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlasta Stastna



Založen(a): 31.12.2009
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 26. 03. 2010 22:01:42    Předmět: Citovat

Milé kolegyně,
v loňském školním roce jsem s dětmi hrála v parku u školy divadlo a v červnu jsem tam měla akci "Hrajeme si na indiány". Filozofovat můžete v parku u školy, jenom je to zapotřebí včas sdělit vychovatelkám, aby tam s dětmi nešly a nerušily vaši skupinu. Vzhledem k tomu, že v ŠD tvoříme týdenní plány, je zapotřebí váš záměr (filozofování v parku) mi sdělit do pátku, abych vychovatelky ve škole upozornila na středeční pobyt v přírodě.
Co se týká informovanosti rodičů dětí 2.A.
Kmenová vychovatelka ŠD ze dvora tyto informace má rodičům poskytnout sama a osobně je informovat, kde děti mají. To nemůže dělat zástupce ani já. Vaši praxi (jak jsem zpočátku v říjnu mluvila s Blankou a dále 23.3. 2010 na TF), jste uvedly na dobrovolné volbě dětí, nejedná se o kroužek, na který dochází stejná skupina a nezapisuje se účast.
Dále platí, pokud budu chtít vést kroužek, sama si připravím přihlašovací listy, které rodiče podepisují, protože souhlasí s účastí svého dítěte v zájmovém útvaru, jsou informovány o místu a času. A takto to Blanka stavět nechtěla.
Závěr z dnešní porady v ŠD Dukelská dne 26.3. 2010: vychovatelka Jarka připraví informační ceduli na nástěnku v ŠD ve dvoře pro rodiče 2.A.
Hezké filozofické chvilky s dětmi. Vlasta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 27. 03. 2010 23:55:40    Předmět: Citovat

Ahoj Vlasti, na TF jsi mluvila se mnou, ne s Blanku (nebo s ni mozna taky Very Happy ?) Co se týče informovanosti - nechtěli jsme, abyste to dělali Ty a zástupce, ale vzhledem k tomu, že jistým zp. školu zastupujete, chtěli jsme to /a byli jsme i Petrem odkázány/ řešit s Tebou. Nemůžeme (a ani nechceme) vychovatelce říkat, co má dělat. Navíc nám pak došlo, že tato současná vychovatelka asi spoléhala na to, že alespoň jedna její předchůdkyně rodiče již informovala. Nevěděly jsme, jestli rodiče MUSÍ být informováni i o našem "kroužku", přestože je založen na dobrovolnosti dětí, ale to, že o tom nevědí... nevim jestli je to OK zvláště po reakci Moničiny maminky (nebo kdo to byl).

Jinak díky za tip na park, uvažovaly jsm o něm ale vadí nám, že se tam nedá sednout do kroužku, je tam spousta rušivých elementů vč. "čumilů" - a myslím, že děti lákají ven spíš hry než prostředí jako takový... proberem to s holkama a kdyžtak dáme vědět... díky Wink

Měj se fajn Smile
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Vlasta Stastna



Založen(a): 31.12.2009
Příspěvky: 9
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 28. 03. 2010 13:21:59    Předmět: Citovat

Ahoj Romanko, zřejmě Jarka spoléhala na své předchůdkyně. O celé záležitosti jsem nevěděla, nikdo z rodičů si neztěžoval ani vychovatelka, o události jste mi říkaly vy. Možná by bylo dobré podat rodičům přesnější informace na třídní schůzce přímo od vás. Sdělit jim, co od dobrovolného kroužku lze očekávat, jeho význam, trochu to neznámé jim přiblížit. Termín schůzek bych vám sdělila až bude aktuální.
Ještě o jednu myšlenku, nápad bych se ráda podělila. Nevím, jestli je dobré, aby se některé diskuse mohli zájemci - rodiče zúčastnit. K tomu by nám více řekli Petr s Ríšou. Mně se to stalo v prosinci, kdy s maminkou Kačenka ještě nechtěla z ŠD ocházet, a proto zůstala. Něco podobného se mi přihodilo tento týden. Filozofii od března jsem přesunula na dobu od 15:00 - 16:00. Mám méně dětí, zapojí se také Vietnamec Tomášek, přisedne i tatínek, který přichází pro Ondru v 15:30. Je opravdu zajímavé hodnotit a srovnávat předcházející hodiny v 1. pololetí s těmi uskutečněnými v březnu.
Děvčata, chci vám poděkovat za práci s dětmi. Ať vám činnost se svěřenci přináší radost a potěšení z hledání a objevování ...
Vlasta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 03. 2010 16:37:49    Předmět: .. Citovat

Aha, vidíš, a my myslely že je spíš na škole, aby rodiče informovala o tomto "kroužku"...

Jinak co se týče účasti rodičů na kroužku, mám trochu obavy, že děti by nebyly upřímné. Říkaly by, co chtějí slyšet rodiče, bály by se možná být i upřímné atd. Za sebe si myslím, že by to neklapalo, taky jsme na to s holkama narazily, že možná po informaci, která se k rodičům dostane, se někdo z nich bude chtít účastnit... a vzhledem k tomu, že si občas říkáme, jestli děti skutečně prezentují své názory nebo názory rodičů, tak by nám to asi s problémkem nepomohlo Sad

Uvidím, co na to Laďka s Blankou Wink
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 03. 2010 19:14:21    Předmět: Citovat

K filozofování v parku:
taky nás to napadlo, ale bohužel jsme tuto možnost zavrhly s tím, že tam těžko najdem místo, kde bychom si mohli sednout do kroužku a povídat si a přikláním se k Romče, že filozofování narozdíl od divadla chce trochu klidu. Moc si neumím představit, jak bychom to prakticky prováděly... Surprised( Navíc těžko budeme s týdenním předstihem informovat vychovatelky o tom, zda bude filozofie venku nebo vevnitř, těžko totiž odhadneme počasí. (aby v tom pak nebylo víc zmatku než pořádku). Já osobně filozofování venku vidím jako příjemné zpestření, ale chce to najít vhodné místečko blízko školy... Budeme přemýšlet dál. Ale díky za tip.

A snad už naposledy k tomu problému v komunikaci s rodiči:
celou věc jsme konzultovaly s Petrem, došli jsme k tomu, že se jedná o věc Ríši a Vlasty-souhlasím s tím, že není v naší kompetenci informovat rodiče o našich aktivitách, tím spíše půl roku po začátku celé věci. (více viz. mail od Ríši-kt jsi Vlasti určitě také dostala). Náš nápad vycházel z dobrého úmyslu problém objasnit a předejít dalším nepříjemnostem. Souhlasím ale s tím, co napsali P a R. a dále necháváme věc na škole. Nerady bychom způsobovaly, byť v dobrém úmyslu, ještě větší zmatky, než nastaly dosud.
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 02. 04. 2010 21:57:53    Předmět: Citovat

Nakonec jsem se rozhodl, ze sem vlozim ten svuj mail - ten problem komunikace s rodici mohou resit i na ostatnich praxich a vsude bych se k tomu pro letosek stavel v tuto chvili stejne... viz tedy zneni mailu nize.

K filozofofani venku - ja bych se k tomu primlouval. Alespon to zkusit - v nejakem podntenem prostredi, ale ne takovem, kde jsou ty podnety rusive.. Smile Jak to chodi na dvore skoly? Tam asi chodi deti na obed, ze?

Schuzka s rodici.. mozna by to stalo za zkousku. Treba by Vas deti prekvapily.. Treba uz jste je naucili resit danou vec a ne rikat to, co chteji slyset rodice.. A nasledujici schuzku by se to pripadne dalo rozebrat.. byli jsme uprimni? Proc nekdy rikame neco jineho... atd.

a ted ten mail:
Ahoj Ladko a Vlasto (Blanko, Romano),

co se tyka reseni situace s udivem rodicu. Myslim, ze by nebylo dobre ted -
v polovine druheho pololeti - prezentovat situaci tak, ze deti chodi na
nejaky krouzek. Myslim, ze by to mohlo rodice vice rozhorcit (ze jim davame
vedet po pul roce), nez situaci objasnit.

Filozofice hodiny byly od pocatku projektovany jako "legalni" soucast
cinnosti druziny, kterou schvalil zastupce skoly a potazmo i Vlasta jako
vedouci SD. Rodicum bych cinnost spis prezentoval jako projektovou praxi
studentu, tj. blok aktivit,ktery si pripravuji a realizuji sami studenti (to
muze byt tedy i duvod toho, proc jsou deti mimo bezne prostory, proc se
program muze protahnout apod.). Tuto informaci bych podal v pripade, ze
nastane (nastala) nejaka "konfliktni" situace.

Pro dalsi roky pak bude treba promyslet, zda takovy system vyhovuje, ci bude
lepsi to prezentovat jako krouzek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 07. 04. 2010 22:17:47    Předmět: A další praxe :) Citovat

Tak dneska jsem na to byla sama, holky marodí a já šla zkusit štěstí, zda si se mnou bude chtít jít někdo povídat.

Dnešek byl náročný a nemám z něj moc dobrý pocit, ale přece jen jedna věc se trošku povedla - a to Davidova poslední otázka. I když děti byly 3 (Martin, David, Sára), zkusili jsme tentokrát psát otázky, které děti napadly (dříve jsme od toho upustili, protože po Winky a po bezdomovcích byla o jejich otázky nouze - nosily jsme si své).

Z domova jsem tedy měla připraveno jen pár otázek, které by asi mohly padnout, ale nakonec jsme se jich dotkly jen zlehka. Když jsme dodnes něco psali na tabuli, psaly jsme to většinou my 3 (já, Blanka, Laďka) - bylo to rychlejší. Po včerejším semináři mi došlo, že pokud mají napsat svojí otázku, bude asi lepší, když to napíší sami a do závorky dají své jméno - prostě pro ten pocit že to je JEJICH otázka. Sice se na to rozpačitě šklebili, ale nakonec to šlo Smile

Četli jsme ten samý text, jako na semináři - str. 14 odd ii - až po větu "Nikdo nemůže vědět všechno."

Otázky byly následující:

1. Proč Bětka neuměla barvy? (David) - záměrně jsem jim neřekla, jak to s Bětkou je, chtěla jsem, aby na to přišli sami

2. Co je to medovník? (já - Sára totiž při čtení špitla cosi o tom, že to je to, jak z toho lítaj ty včely a dělaj tam ten med)

3. Proč Bětka neřekla to, co chtěla? (David)

Nejprve jsme tedy začali řešit medovník. David věděl zhruba, co to je. Nakonec jsme došli k poznání, že medovník jsou vlastně dvě odlišné věci. Medovník může být rostlina z čeledi hluchavek, ale také dort - známý spíše pod názvem Marlenka.

Poté jsme začali přemýšlet, proč Bětka neuměla barvy. Došli jsme ke třem možným příčinám:

a) prostě je neuměla (nikdo jí je nenaučil)
b) byla barvoslepá
c) byla slepá ( musela jsem jim trošku pomoct - vidíme barvy i na jaře i na podzim? a co v pondělí a třeba ve středu? a ve dne a v noci?) tuto příčinu jsme rozdělili ještě na dvě možnosti - slepá od narození a slepá po úraze.

Tak jsme řešili, jestli to z příběhu poznáme. Přečetla jsem jim kousek ze str. 10 - a pak tu část z dnešního příběhu, jak se tam připodobňuje žlutá k chuti medu. Po chvilce na to přišli.

Teď nastal čas na aktivitku. Děti zavřely oči a já jim dala do pusy lentilku. Stejně barevnou jsem pak položila před ně. _Měly uhádnout, co mají v puse a jakou to má barvu. Nepoznal to nikdo. Pak jsem jim dala JOJO bonbony, kde by měla s chutí souviset i barva Smile Správně to poznal jen David. Z toho jsme usoudili, že na chutě nemůžeme spoléhat ohledně určování barev.Přesto jsme začali vymýšlet, jak bysme Bětce připodobnili jiné barvy k chutím tak, aby si je nemohla splést. Ke žluté přiřadili citron a pampelišku Very Happy; ke stříbrné rybí kůži; k modré švestku; k červené jahodu, třešeň, višeň; k zelené pistácie; k hnědé čokoládu (i když se pochechtávali, mám podezření, že chtěli Bětku nechat ochutnat cosi jiného Very Happy ) a k černé uhlí.

No a poslední otázka - Proč Bětka neřekla, co chtěla? Na tabuli děti psaly důvody - nechtěla ho (Kia) urazit - David; nechtěla mu ublížit, bála se ho - je starší - Sára; má pravdu - nikdo nemůže vědět všechno - Martin.
Ptala jsem se, jestli si myslí, že by se Kio mohl urazit. Nebyli si jistí, ale pak řekli že ne. Sára - ublížit mu - krásně to zdůvodnila (nevím už přesně jak to bylo): mohl by si myslet, že se nad něj povyšuju, že vím všechno a on ne. David na to navázal - protože bych vypadal, že všechno vím, vytahuju se na něj a dělám z něj hlupáka. Bála se ho, protože je starší. Každému z nich jsem řekla, ať mi do očí řekne: "Je spousta věcí, které nevíš!" Zvládli to bez problémů. Tak jsem se zeptala, jestli se mě báli, že jsem taky starší. Zeptali se kolik mi je Very Happy David řekl, že ne, protože mě znají. A tak jsem se zeptala, jestli by tohle řekli třeba tatínkovi. Sára řekla že ne (ale myslím, že s nimi otec nežije), David a Martin že jo. Ptala jsem se, jestli by se zlobili, kluci tvrdili že ne. Tak jsem zkusila, jestli by to řekli třeba panu zástupci, kdyby teď přišel. To všichni řekli že ne. Ptám se proč. Protože je dospělý. Říkám - a já nejsem? Very Happy Od kolika let je člověk dospělý? (narážka na dotaz na můj věk). David vyhrkl, že od 18 a začal vyjmenovávat, co od té doby člověk smí (alkohol, cigarety...). Pak ticho. Napadlo mě se zeptat, jestli by se třeba báli říct paní učitelce, že něco neví. Váhali. Tak jsem to upřesnila - když by se vás paní učitelka zeptala kolik je 2 x 2, vy byste to už dávno měli umět ale nevěděli byste, kolik je výsledek. David řekl, že by se styděl se přiznat. Pak jsem dala další příklad - co kdyby přišel pan zástupce a chtěl po vás, abyste mu řekli hlavní město Běloruska. Ví to někdo z vás? Ne. Řekli byste mu, že to nevíte? Děti tvrdily, že ne, že by mu řekli že to ví. A když by se zeptal, jaké to tedy je město, šly by si pro nápovědu ke kamarádovi. Zeptala jsem se jich, jestli pak nelžou. Zarazily se a řekly že vlastně jo. Závěr z toho byl, že když mám už dávno něco umět a nevím to, měl bych se stydět, že to nevím, ale neměl bych se stydět se zeptat. A co když jsme se to ještě neučili? Tak se nestydět to přiznat, protože jak napsal Martin (a shodly se na tom všechny) - Bětka má pravdu - nikdo nemůže vědět všechno.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Romana Oceláková



Založen(a): 28.10.2009
Příspěvky: 22
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 09. 05. 2010 12:09:52    Předmět: 5.5. - další hodina Citovat

Dneska jsme se sešli v tradičním uspořádání - Sára, David, Anička, Martin, Monika.

Četli jsme text ze str. 55- 56. Poté jsem se dětí zeptala, jestli se v textu objevila slova, která by neznala. Tvrdily, že ne. Byly tedy vybídnuty, pokud mají nějaké otázky, ať je napíšou na tabuli a do závorky dají své jméno. Sešly se tam tři otázky:

1. Proč Ali napodobovala Kia? (David)
2. Proč dostávali 20,- ? (Sára)
3. Proč Ali chtěla vědět, kde je odpadkový koš? (Anička)

Odhlasovali si otázku č. 3. Vyřešili jsme ji poměrně rychle, když se jim dal přečíst znovu úryvek, který se toho týkal, ujsnili jsme si, v jaké situaci se nacházejí postavy z příběhu (jely autem, stavěly na pauzu na pumpě). Pak děti jmenovaly, proč mohla Ali hledat koš - na papírek od bonbonu, od sušenek, obal od svačiny, ohryzek z jablka, prázdná lahev nebo krabička od pití. Na lahev zareagovala Monika - lahev se přece neháže do koše, ale do popelnice na plasty. Ptala jsem se, jestli jsou takové popelnice i na benzínkách. Monča tvrdila že jo, ostatní se tvářili, že neví.
Poté jsem navrhla, abychom zkusili vyřešit 2. To Sáře zodpověděly děti samy, dokonce jí myslím Anička přečetla i úryvek, který to vysvětloval.
A tak jsme se vrhli na 1. - týkala se poslední věty. Pro Aničku jsem upřesnila, že Ali je nevidomá. Chvíli jsme se v tom plácali, děti si myslely, že odmítala Kiovu pomoc, protože si připadala hloupě (méněcenně), protože to tam znala a pomoc nepotřebovala(padla moje námitka apřipomenutí, že v onom hostinci byla nejspíš poprvé), že na něj chtěla být zlá, že ho zneužila... V zásadě na to šel dobře David, jen to neuměl popsat správnými slovy. Rozdělila jsem je tedy dvojic (Anička šla dvakrát). Jeden z dvojice zavřel oči a druhý ho musel po třídě přes překážky ze židlí a mojí ruky (pod tou se museli shýbnout) provést až zpátky nahoru na stupínek. Nesměl však mluvit. Poté se děti prohodily a tentokrát směly navádět jen slovně. Když jsem pak řekla, že teď to projdou úplně samy, děsily se toho a nechtěly. Sedli jsme si tedy zpátky ke stolu a já se zeptala, co si myslí - jestli je pro Ali lehčí chodit sama nebo s průvodcem. Shodly se, že s průvodcem. POstupně jsme se tak dostali k tomu, že Ali to upozornění po KIovi zopakovala, protože v autě hráli hru "Na prvního", pro kterou je zcela stěžejní zrak. Ali se tak nemohla zúčastnit a Kio jako by zapomněl, že Ali nevidí. "Vzpomněl" si na to teprve u hostince, kde ji varoval před schodem.
_________________
Romana Oceláková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Blanka Martonová



Založen(a): 10.11.2009
Příspěvky: 4
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 09. 05. 2010 20:50:07    Předmět: další hodina Citovat

V této hodině se sešli David, Monča, Martin, Sára, Terezka a Anička. Četli jsme text ze strany 47 Kio a Ali. Po přečtení jsme každému daly list papíru, aby napsal svou otázku. Pak mezi nimi měly děti najít něco společného a dohodnout se jak zkomponují svou společnou otázku na tabuli. Nakonec se děti shodly na otázce týkající se existence duchů. Zeptala jsem se dětí, zda věří na duchy. Odpovídaly ano i ne a pak jsem po nich chtěla , aby svou odpověď také zdůvodnily. Tam jsme dospěli k tomu, že jsme si napsali na tabuli, jak se mohou duchové projevovat. Mezitím jsem se ještě zeptala na to, zda co nevidíme, můžeme prohlásit, že není a následovala aktivita s balonkem- pointa zda šaháme na vzduch či balonek. Pak jsme se dětí ještě optaly, co vede lidi říkat, že duchové nejsou. Odpovědi byly různé, ovšem dospěli jsme k názoru, že existují lidé, kteří duchy napodobují a proto někteří lidé si myslí, že je to podvrh. Děti se závěrem hodiny shodly na tom, že duchové existují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 13. 05. 2010 08:52:49    Předmět: Praxe 12. 5. 10 Citovat

Dneska se nás sešlo pět-David, Sára, Monča, Martin a Vojta. Četli jsme opět příběh Kio a Ali str. 56.
Otázku vytvořil jen David (lépe řečeno jen David napsal na tabuli něco z článku co ho zaujalo, nikdo další z textu nedokázal nic vytáhnout-nebo nechtěl...) Davidova otázka zněla: "Proč se tam objevila ta lastura na stole?" Vedení dnešní diskuse se ujala Romča, já jsem malovala "pavouka" pro přehled, jak jsou děti aktivní a jak na koho reagují. Blanche pomáhala dětem s textem, hlídala pořádek atd. Romča přinešla dětem ukázat lasturu, vysvětlila jim něco málo o lasturách, mlžích atd. Děti si nechávaly lasturu kolovat a zkoušely poslouchat, zda také uslyší moře jako Kio s Ali nebo něco jného(Monča-klidné moře, David-velká vlna, Vojta - jak do sebe naráží voda, Martin - klidná voda a Sára-šumění vody). Pak jsme se vrátlili k Davidově otázce-přemýšleli jsme nad tím, jak se mohla lastura dostat na stůl(někdo ji tam nechal, zapomněl, odložil, někdo ji našel a položil ji tam, personál si ji tam dal jako ozdobu). Romča se pak ptala, jestli se můžeme shodnout na jedné odpovědi-každý si vedl svou, takže ne(nedoku se R. nezmínila o tom, že by o tom děti mohly popřemýšlet za domácí úkol, to byly rázem všechny zajedno:o)) Poté jsem se ptala, zda náhodou třeba není dobře, že máme otázku, na kterou si každý můžeme odpovědět po svém (a v lastuře jsme taky slyšeli každ něco jiného)... Děti se nakonec shodly, že na tom něco je...pak už nám bohužel vypršel čas. Pavouk bohužel tentokrát neukázal nic slavného-děti na sebe moc nereagvaly, spíše na Romču-otázka odpověď. Pozitivní ale je, že byly aktivní, přemýšlely, dověděly se pár nových věcí-což je docela nadchlo... Ai zlobidlo Martin dneska opravdu přemýšlel a nemusely jsme ho snad ani jednou napomínat:o)
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Laďka Strnadová



Založen(a): 17.10.2009
Příspěvky: 15
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 05. 2010 18:26:23    Předmět: filda 19. 5. 2010 Citovat

Dneska jsme byli čtyři: Monča, David, Martin a Standa (+ já s Blankou) (Romča se učí kriticky myslet na Kvildě).
Četli jsme opět Kia a Ali, tentokrát jsme vybrali str. 53 část ii - hloupé otázky:smysl, nesmysl, absurdita
Tahle diskuze byla opravdu živá.
Pro začátek jsme si definovali, co znamená mít smysl, nemít smysl a postupně jsme se dostali i k tomu, co to znamená, když je něco absurdní(Monča uvedla hezký příklad "když napíše zebra, má to smysl a když napíše třeba jenom bra, je to nesmysl). Pak jsme četli příběh. Poté jsme se pokoušeli vymyslet otázku, na kterou nelze odpovědět(děti měly každý za sebe vymýšlet otázky a ostatní se na ni snažili odpovědět-zapojily jsme se i my s Blankou. Pokud někdo na otázku našel odpověď, hledali jsme dál). A musím říct, že nás děti mile překvapily:nejdřív padaly otázky jako "má zebra oči?" "je kabelka živá?"... ale potom se Standa zeptal"kdy spí voda?" na to jsme mu nedokázali odpovědět (a že z toho měl radost:o)) další otázka, kterou vymyslel, byla "je život bla bla?" (schválně jsme zatím nezařazovaly žádnou aktivitku z met.příručky, abychom jim nenapovídaly). Potom padla ještě jedna otázka od Davida"jde život pozpátku?" (tady jsme musely zasáhnout, abychom otázky nezačali řešit a neodchýlili se tak úplně jinam od původního záměru. ale stálo by to za to). Poté jsme zkoušeli najít rozdíly mezi tím, když se Standa zeptal-je život bla bla a když jsem se zeptala já-je slovo bla bla. Tady jsme se trochu zamotávali a tak jsme přešli ke cvičení: četly jsme dětem věty, ony v nich měly najít nesmysl a upravit je tak, aby dávaly smysl. Použily jsme otázky z metodické příručky: Teodor řekl:mám tři bratry:Radka, Lukáše a sebe (David přišel na to, že sebe by mohla být přezdívka brášky, kterého považuje za své druhé já). Gábina řekla:myslím si, že ve městě je to hezčí než v létě. Martin řekl:včera jsem viděl, jak vztek ohlodává kost(Martin řekl, že vztek by mohlo být jméno psa) Terka řekla:muž zabil hada, který v zápětí odešel pryč. Věrka řekla:myslím, že v pondělí se to hodí víc než při umývání nádobí. Tohle bylo na děti docela těžké a s hledáním nesmyslu měly kromě první otázky docela problém. Nejvíc jsme řešili asi hada-děti byly docela dlouho mimo a vymýšlely šílené fantazie-had šel do nebe, měl hlavu toho muže a tělo hada a naopak...všechno si snad ani nepamatuju. Blanka je musela přivést na to, že zaprvé hadi nechodí a zadruhé jsme jim musely vysvětlit, co z toho se stalo dříve-muž zabil hada a had potom odešel.Nakonec to rozlouskl Martin. Poté jsem se dětí zeptala, zda mají i nesmysly nějaký význam, zda mohou k něčemu být:může to být šifra-s někým se domluvím a vytvořím si třeba nějaký jazyk, kt je pro ostatní nesmysl, ale já si s tím člověkem rozumím, aniž by mi rozuměli ostatní, může s nimi být zábava, dostali jsme se s nimi až do fantazie (hlavně u toho hada:o))
Pak jsme přešli ke slovu absurdní-docela mě překvapilo, že děti znaly jeho význam. Uváděli jsme se tedy příklady-co může být absurdní. Jako příklady děti vymýšlely třeba to, když vybouchne plovárna a hoří to tam a já tam budu chtít jít si zaplavat, je to abs. Dostaly jsme se až k hodně zajímavým otázkám a hodně mě mrzí, že už jsme je nemohly rozebrat ptž jsme musely končit: je absurdní, když lidi při povodních na Moravě odmítají evakuaci? Je absurdní, když někdo vběhne do hořícího domu, aby zachránil jiného člověka?
Dnešní diskuze byla opravdu hoooodně živá, děti přemýšlely, až se z nich kouřilo a mohly se přetrhnout, aby nám sdělily všechny svoje nápady, otázky... musely jsme hlavně kluky často usměrňovat, aby nemluvili jeden přes druhého. Občas jsme i my s Blankou měly co dělat, abychom to všecko pobraly:o) Standa na to, že byl poprvé si vedl fakt dobře, Martin opět dneska vůbec nezlobil, přemýšlel a měl několik fakt dobrých nápadů.
Děti nás dokonce přemolouvaly, abychom si povídali ještě aspoň do půl čtvrté a zahráli si nějakou hru... což nám udělalo docela radost. Na příště jsme jim slíbily hru "poslepu" a uvidíme, co ještě vymyslíme dálSurprised)
_________________
Laďka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign