Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

GUBBIO a další kurzy (nejen) pro skauty

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: filozofické kroužky, tábory aj.
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 23. 02. 2007 15:32:07    Předmět: GUBBIO a další kurzy (nejen) pro skauty Citovat

Gubbio je skautský kurz s prvky Filozofie pro děti a Zážitkové pedagogiky.

Další informace najdete na:
http://www.p4c.cz/index.php?s=odkazy&aid=43
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Alena Brepta Skuhrovcová



Založen(a): 3.1.2008
Příspěvky: 32
Město: Karlovy Vary/Č. Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 01. 2008 10:18:55    Předmět: Jak prezentovat FPD před skauty? Citovat

Ahojte milí, potřebuju pomoct..
Stala jsem se instruktorkou pro FPD na skautském víkendu Elixír.. Až teď mi došlo, že si nejsem až tak jistá, že to zvládnu.. Lámala jsem si hlavu jak to pojmout a tohle z toho vzniklo.. Nechci tam působit jako nějaký profesionál ( už proto že nejsem), spíš jen jako ten který seznamuje: Podívejte se- tohle jsem prožila, líbí se mi to a chtěla bych v tom pokračovat, ale stejně jako vy hledám.
Můžu vás poprosit o vaše názory?

Časová dotace 1,5 hod, osob : 20, s FPD se pravděpodobně nesetkali, věk 17 a výše

Cíle:
Seznámit je s FPD ( o čem, proč, jak)
Podnítit vlastní zájem a iniciativu
Hledat uplatnění pro skautskou činnost

Rozvrh:
2 min: přivítání, seznámení s plánem hodiny a cíli
8 min: obecně o diskuzi- dialog/diskuze/debata, vyzvat účastníky aby zkusili říct, jak se při dialogu chovat..
45 min: diskuze
5 min: reflexe diskuze
20 min: Společné přemýšlení o tom co diskuze rozvíjí ( v návaznosti na předchozí diskuzi), na co klade nároky k čemu by to mohlo být Arrow já: seznámení se základy FPD- myšlenka,technika, FPD ve světě u nás odkaz na www. stránky
10 min: Společné přemýšlení nad použitím ve skautingu
(podle mě: příprava na slib, zákon, řešení problémových situací, pravidla chování..)


Mé otázky:
1)Trochu se bojím toho, že je toho příliš. Máte podobný pocit? A pokud ano co byste osekali?
2)Pokud bych chtěla FPD používat v problémových situacích ( dítě udělalo nějaký přestupek apod..), mám pocit že v takové chvíli bude atmosféra plná afektů a dítě ( a ostatní) bude mít tendenci se bránit, osočovat.. A že to nebudu schopná udržet v neosobní rovině.. Ale na druhou stranu mám pocit, že společná diskuze je mnohem lepší než trest.. Použili byste ji nebo ne? A pokud ano jakým způsobem?
3) Jak na vás schéma hodiny působí? Zaujalo by vás to?
4) Nakonec jsem chtěla vytvořit samolepky s odkazem www.p4c.cz (neztratí se a budou na očích). Zaujalo by vás to, podívali byste se tam?



Díky moc za každou připomínku, názor.. Asi jsem stále nesamostatná a potřebuju potvrzovat/vyvracet to, co vymyslím od jiných, ale na druhou stranu reflexe a pomoc je pro mě důležitá..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 23. 01. 2008 17:45:46    Předmět: Citovat

Možná pár postřehů podle toho, co bych udělal já (na základě toho, co se mi někdy dřív (ne)osvědčilo:

Rozvrh:
10 min: přivítání, seznámení s plánem hodiny a cíli
- určitě počítej s tím, že začneš min. s 5minutovým spožděním a že nějakou chvíli potrvá, než se lidi usadí.

min: obecně o diskuzi- dialog/diskuze/debata, vyzvat účastníky aby zkusili říct, jak se při dialogu chovat..
- tohle bych odboural; pro to, co potřebuješ, stačí laické předporozumění tomu, co je dialog;

spíš bych možná o nějakou minutu víc (než jen 2 min.) věnoval představení toho, že chceš vyzkoušet metodu vedení dialogu (a o FPD zatím moc nemluvit); že jsme tu proto, abysme si na sobě vyzkoušeli dialog (tj. že ta hodina nebude primárně o řešení konkrétního problému, pro který se rozhodnou, ale právě o prožití si dialogu). Někdy to podceňuju a lidi pak na konci řeknou, že to sice bylo fajn, ale že jsme vlastně nic nevyřešili, takže vlastně nevědí, k čemu to bylo (nedojde jim, že šlo jen o to vyzkoušet si tu metodu dialogu).

55 min: diskuze (rozšířil bych čas i kvůli tomu, aby měli čas na tvoření otázek a mohla se diskuse opravdu rozjet)
- tady by bylo ideální použít nějaký příběh k tématice problémů, které účastníci řeší v praxi. Je pak snadnější motivovat je. (Vymyslet příběh vlastní, použít něco od Lenky?) Příp. příběh z Lisy o volejbale?

5 min: reflexe diskuze /tady bych možná v rámci reflexe zdůraznil a dodal, že kvalita dialogu závisí na praxi, na tom, jak dlouho a často takto skupina pracuje, takže je třeba nenechat se zmást tím, jak to napoprvé dopadlo nám...

20 min: Společné přemýšlení o tom co diskuze rozvíjí ( v návaznosti na předchozí diskuzi), na co klade nároky k čemu by to mohlo být já:
- doplnil bych přemýšlení o rozdílu mezi uplatněním dialogu a "výkladu", že se má něco dělat tak a tak... (snaž se to nevykládat, ale aby si na to účastníci zkusili přijít sami)
- Společné přemýšlení nad použitím DIALOGU jako výchovné metody ve skautingu (podle mě: příprava na slib, zákon, řešení problémových situací, pravidla chování..)

a teprve pak bych zařadil velice stručné seznámení s tím, že existuje něco, čemu se říká FPD (že se snaží uplatnění dialogu rozvíjet, že dialog filozofický je nejpřirozenější, protože dospělák ví stejně málo jako děti apod.) - a když budou chtít vědět víc, ať se pídí po stránkách nebo mailu.

Samozřejmě předpokládám, že si to přebereš podle svého. Snad něco z toho Ti k něčemu bude.

P.S. Kdy to máš realizovat? Ptám se kvůli tomu, do kdy honem honem na web dát, co to vlastně ta FPD je...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Alena Brepta Skuhrovcová



Založen(a): 3.1.2008
Příspěvky: 32
Město: Karlovy Vary/Č. Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 23. 01. 2008 19:34:07    Předmět: Citovat

Díky, jsou to dobré náměty k přebrání.. Realizovat to mám tenhle víkend- tedy 26 a 27. 1...
A pokud ještě napadne někoho něco, pište..Smile A třeba aj po termínu..Pro příště..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 24. 01. 2008 16:33:26    Předmět: Citovat

Ajo, kazdy kurz by na Elixiru mel mit nejaky prostor na provazku k povezeni prezentace... Mohl bych Te poprosit - vzhledem k tomu, ze Gubbio letos neni - abys tam vrazila papir se dvema internetovymi adresami - http://gubbio.kvalitne.cz a http://www.p4c.cz ? Aby si to lide trochu spojili... Diky - chces to vytisknout? - Jednu do Brna (jinam) v patek v 8.08.. Asi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: filozofické kroužky, tábory aj. Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign