Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zš Máj

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: filozofické kroužky, tábory aj.
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 18. 12. 2007 11:07:41    Předmět: Zš Máj Citovat

Ahoj
6.12.07 jsme zahájili kroužek filosofie pro děti s názvem "Tajemné zrcadlo". Nábor jsme měly nejdříve u dětí a pak u rodičů na rodičovské schůzce. Děti byly motivovány hned při prvním setkání - u rodičů to vypadalo na totální propadák - nakonec to, ale zabralo u obou skupin Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 18. 12. 2007 11:13:57    Předmět: tajemné zrcadlo Citovat

Vyskytl se nám první problém - děti se nám svěřily, že čekají opravdové tajemné zrcadlo, kterým budou procházet.
Jak jim máme říci, že je to trochu jinak? Je třeba jim to říkat?
Co když je necháme,aby samy pochopily, že se jedná o zrcadlo v naší fantazii - představách?
Mhd - pracujeme s Romanou - to jsem asi měla napsat už prvněSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 12. 2007 08:43:26    Předmět: Citovat

Super! Díky za informace - doufám, že postupně se tu objeví příspěvky ve formě pedagogického deníku Smile Není nad postřehy z terénu. A kolik tam vlastně máte dětí? Jak staré? Kolik kluků/holek? Jak se učí v jiných předmětech? (hlásili se spíš "jedničkáři", nebo průměrní?) atd. atd. Smile

K tomu zrcadlu: možná bych jim řekl, že mají zatím vydržet. Pak se uvidí, nakolik je zaujme samotný příběh a povídání o něm a hry a... A když pořád "nedají pokoj", tak třeba vymyslete nějakou aktivitku - udělejte velký rám z kartonu, nebo ze dřeva, aby se jím děti protáhly a můžete zkusit vymyslet, co třeba by se mohlo stát po projítí zrcadlem - trochu si pohrát s fantazií. Napadají mě třeba tyhle věci (ale vás určitě napadne spousta dalšího):
- když dítě projde zrcadlem, všichni se k němu začnou chovat jako k neviditelnému (a pak bude zajímavé, jak budou děti jedna i jak bude jednat sám neviditelný - napřů postižitelnost za něco, co jsem udělal a nikdo mě u toho neviděl, můžu se chovat, jak chci, i když mě nikdo nevidí? apod...)
- když dítě projde zrcadlem, všichni se k němu začnou chovat jako k dospělému
- zrcadlem projde za deku a zmizí (jaké by to bylo, kdyby tento človíček najednou přestal být a už nikdy nepřišel do naší třídy?)
- zrcadlem projde do úplně jiného světa a stane se z něj cestovatel - pak se vrátí a poví ostatním, nebo nakreslí, co v tom světě viděl (všeobecně, nebo strukturovaně: jak se tam chovali lidé, zvířata, jestli si ubližovali,.. jaké tam bylo počasí, jakou barvu měla tráva, co tam dotyčný dělal, jestli tam žili obři nebo trpaslíci,....)
... atd.

[Pokud by se vám třeba některý z nápadů líbil, pozor ať z toho není skupinová psychoterapie, ale spíše filozofický dialog např. o (ne)důležitosti/(ne)jedinečnosti/... každého člověka (viz příklad se zmizením) apod.]


Naposledy upravil Petr Bauman dne 19. 12. 2007 18:01:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 19. 12. 2007 09:44:43    Předmět: Citovat

Petr Bauman..
.. Já dodám ty "technické informace" a pedagogický deník Janča (já nevím, co to je Very Happy - a ona je strašně šikovná!!! ... Jani, že mne máš ráda, viiiiď Very Happy )

Počet dětí: přihlášeno 21 dětí (z toho 2 děti se neúčastnily zatím žádné hodiny)
Kluci : dívky ... 9 : 12
Všichni jsou ze třetích tříd - cca 9 let
Jak se učí v jiných předmětech fakt nevíme, ale... děcka jsou z jedné normální třídy a z jedné třídy mimořádně nadaných dětí. Celkem v těchto dvou třídách je 40 dětí (takže se přihlásilo okolo 50%)
Poněvadž jsme "prezentovaly" FPD i na rodičáku (na návrh paní ředitelky), tak se nepřihlásili jen družinoví, ale chodí tam aj děcka, která ze školy běží (doslova Smile ) domů a pak zpátky k nám.

mhd (btw) ... Ve škole máme úžasnou podporu od "vedení" (ať už se jednalo o paní ředitelku, paní zástupkyni, třídní učitele (paní učitelka z třídy nadaných absolvovala víkend FPD), vychovatelky z družin...)

Janča..
.. Já bych řekla, že první problém byl jejich počet Very Happy
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 04. 01. 2008 10:43:40    Předmět: 1. hodina Citovat

Naše cíle Smile
- seznámit se s dětmi (oni se navzájem znali), vytvoření jmenovek
- uspořádání dvou her, během kterých se děti trošku "vybijí"
- vzhledem k tomu, že večer před naší první hodinou byl Mikuláš, začít společnou diskusi právě na toto téma
- zhodnotit společně naší první hodinu a předat náš "sešit" (blok, který putuje po hodině vždy k nějakému členu skupiny, který si jej za den zasloužil nejvíce)

A jak to dopadlo Smile
- neuváženě jsme nechaly s Jančou na lavicích na straně lepičky s barvami, takže během hodiny si někteří aktivci odbíhali tvořit nové a nové lepičky - poučení pro všechny - po každé aktivitě všechno schovat Smile
- hra kompot - smyslem této hry je, aby se člověk posadil, u našich děcek to bylo tak, že se "přetahovali", kdo zůstane stát
- diskutovat o Mikuláši jsme nakonec nestihli, stihli jsme jen ve skupinách vymyslet asociace na slovo "Mikuláš"

Poněvadž to byla první hodina, tak jsme většinou děcka nechávala, ať si "dělají, co chtějí". Sami si přišli na to, že takhle nic nestihnou (kort když jim Janča řekla, že jsme měli ještě ještě připravené takové úžasné věci Smile ). Od nás byly požádány, aby si zkusili do příště promyslet, jaká by zde chtěla pravidla, aby se nám společně lépe pracovalo.
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 04. 01. 2008 10:54:21    Předmět: 2. hodina Citovat

Naše cíle Smile
- seznámit děti s naším hodinovým / ročním programem
- vytvoření pravidel
- učení spolupráce
- začít s příběhem

A jak to dopadlo Smile
- tentokrát bylo všem řečeno, že mohou mít pouze jednu jmenovku. A dokonce aj klučina, který si napsal neuváženě své příjmení, toto akceptoval a jmenovku si nechal
- hru jsme zvolily klidnou a osvědčila se nám - původní myšlenka, že hra musí být akční, zřejmě není zcela přesná
- poněvadž děcka chtěla minule spolupracovat jen s některými, rozdělily jsme je na základě losovaných papírků - a po zjištění, že přemlouvat nás je zbytečné, opravdu byla děcka ochotna společně alespoň trošku pracovat (Janča a já jsme každá zvolily jiný styl "vysvětlení" a oba se povedly - heč Smile )
- pravidlo "zmizení některých" (přesněji řečeno, pravidlo jednoho kluba bylo takové, že by měly dvě holky odejít) bylo na žádost skupiny (navrženo jednou holčinou) smazáno. Což mne osobně moc potěšilo, poněvadž jsme s Jančou nemusely nikterak zasahovat a postarala se o to skupina sama

Tuto hodinu byla děcka naprosto skvělá, snažili se spolu opravdu spolupracovat (i když třeba s pomocí), oproti minulé hodině byla děcka jak vyměněná ... jen ti, kteří první hodinu nebyli, tak se snažili dělat "bordel", ale i zde se o to skupina postarala sama.
(A já jsem těsně před koncem odváděla dva kluky do družiny a zapomněla tak děcka opravdu pořádně pochválit Sad Jsem zapomněla na to nejdůležitější Sad .... Ale věřím, že to Janča udělala za mne Smile )
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 10. 01. 2008 12:48:38    Předmět: Citovat

...abych nezapomněl na důležitý úkol vyučujícího - tak chválím - vás dvě - a moc. Přesně takhle nějak jsem si představoval, že by mohly vypadat "terénní zápisky" z praxe. Je to zajímavé a inspirující čtení. Vím, že to vkládání informací na web je práce navíc, ale prosím vydržte - jen tak dál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Alena Brepta Skuhrovcová



Založen(a): 3.1.2008
Příspěvky: 32
Město: Karlovy Vary/Č. Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 10. 01. 2008 19:57:57    Předmět: Citovat

potvrzuji a připojuji se... díky za zprávy z terénu..Těším se na další jak čtenář časopisového románu na pokračování..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 01. 2008 11:15:46    Předmět: Citovat

Petr Bauman a Alča..
.. děkuji za nás obě .o) ... (Petr Bauman - to jako chválíte, poněvadž jste učitel a ne proto, že se Vám to líbí, joooo... Tak teď jste si to rozházel Twisted Evil ;o))) ) .. Ono nejde o ten čas navíc - ono jde o to, že člověk má pocit, že to sem stejně píše zbytečně, poněvadž to nikdo nečte - ale když víme, že aspoň někdo jo, tak máme důvod, proč pokračovat Smile Třeba se časem v tom psaní přidají aj jiní (kteří nepíší právě z výše zmiňovaného důvodu - že mají pocit, že to stejně nikdo nečte ... a přitom já bych četla Sad )
_________________
ťuňťa .o)


Naposledy upravil Sabina Koubková dne 11. 01. 2008 13:39:01, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 01. 2008 11:27:35    Předmět: 3. hodina 20. 12. 07 Citovat

Naše cíle Smile
- předvedení scének z minulé hodiny
- vytvoření pracovních skupina přibližně po čtyřech lidech, aby scénky měly smysl
- začít "přetvářet" pravidla z negativního smyslu na pozitivní (např. nezlobit -> být hodní)
- udávat důvody při předání sešitu

A jak to dopadlo Smile
- ještě před zahájením se stala jedna nemilá situace, která následně ovlivnila celou hodinu. Jedna žačka přivedla svou sestřenici s malým bráchou a psem. Sice se nás zeptala, zda mohou jít i oni, ale podala to tak, že má sestřenice též k nám chodit - až při hodině jsme zjistily, že opak je pravdou... Bohužel dotyčná slečna se vůči ostatním chovala silně povýšenecky, arogantně, atd... (Po této zkušenosti myslím, že jen tak někoho nového "nepřijmeme" Sad )
- vzhledem k tomu, že bylo těsně před Vánocemi, tak jsme nečekaně měli účast jen 5 dětí, takže vytvoření (mých vysněných) skupin po cca čtyřech lidech, jaksi neprošlo.. ale i tak se scénky povedly a hlavně po předvedení té druhé (kdy dotyčná ve "snu" padala do tmy a kamarádi na ní volali), jedna dívčina se začala úžasně ptát - sice někteří by to spíše brali jako otázky z psychoterapie, ale pro nás to byly otázky naprosto úžasné a spontánní (a nečekané otázky tímto neskončily...)
- při závěru se další dívčina rozhodla zavést "hru" na otázky... (příklad: Janča: Pojďte se zase posadit.
Dívčina: Proč se máme posadit?
Janča: Abychom si mohly ještě chvíli povídat.
Dívčina: A proč si máme povídat?
atd... atd...)
Následný "odpovídací ping-pong" po Janče přebrala další dívčina a ping-pong pokračoval (za pomoci - napovídání zbývajících tří dívčin, a naší snahy pomoci vytvářet otázky i jinak než pomocí "Proč?") mezi těmito dvěma... Jak mne, tak Janču mrzelo, že bohužel hodina se opravdu ukončit musela..

Tato hodina byla pro nás obě myslím nejpřínosnější... Na jednu stranu jsme tam měly silně rušivý element, na druhou stranu nás holky velmi "nakoply" a my odcházely nakonec s více než dobrým pocitem Smile
_________________
ťuňťa .o)


Naposledy upravil Sabina Koubková dne 11. 01. 2008 17:47:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 01. 2008 13:48:20    Předmět: 4. hodina 3. 1. 08 Citovat

Naše cíle Smile
- začít číst Romanu
- vytvoření prvních otázek

A jak to dopadlo Smile
- čím více jich ve třídě je (opět 16 dětí), tím více řeší, kdo vedle koho bude sedět a jakmile nesedí, tak sám od sebe si prostě jinam nesedne (radši budou na toho, kdo tam sedí nepříjemní)
- vyzkoušely jsme pouze slovní hru - a neosvědčilo se to... Hra sice může být "klidná", ale musí se u ní aspoň něco dělat, povídání jako hru neberou
- poprvé jsme přistoupily k tomu, že jsme někoho odvedly do družiny kvůli tomu, že "nespolupracoval" (resp. nedělal jen bordel, ale snažil se stáhnout další a vyrušoval všechny) .... a pro mne to odvedení do družiny bylo strašné - jsem se v půlce chtěla otočit - mi ho bylo hrozně líto...

Nejen otázky od našich Smile
1 ) Že by měl čas rád školu?
2 ) Proč se nic nevyprávělo, když se tam psalo, že něco budou vyprávět?
3 ) Co to bylo za příběh?
4 ) Letos už chodím do čtvrté. Příběhy píši moc rád.
5 ) Nezapomeňte.
6 ) Že by měl čas rád školu?
7 ) Proč se příběh nazývá úvod?
8 ) Proč je "Příběhy píšu moc rád". Ne ráda?
9 ) Máme nějaký úkol?

Záměrně jsme nechaly mezi otázkami i oznamovací věty a netlačily nikoho, aby se snažil vše přetvořit na otázky, stejně tak měli možnost psát všichni - tedy ne, že se připíší k někomu jinému, ale každý mohl napsat to své. Myslím, že některé otázky vznikly jen "díky" tomu, že jsme v té době ještě neměly vytištěnou celou Romanu, ale jen úvod...

Osobně by mne zajímalo, jestli byste o takovýchto otázkách debatovali - myslím třeba otázky typu "Proč se příběh nazývá úvod?" atp... a uvítala bych, kdyby se tu opravdu někdo vyjádřil dříve než sem s Jančou vložíme naší další hodinu, kde už jsme tyto otázky řešily... Předem díky těm, kteří napíší ještě předtím a i těm, kteří i třeba napíší později - mne by to opravdu zajímalo Embarassed
A ještě bych měla jednu otázku - kdybyste pracovali s takovýmito svišti (myslím věkově), tvořili byste otázky také nebo byste to nechali jen na nich?
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 01. 2008 16:41:39    Předmět: Citovat

Ty otázky mi přijdou super. Naopak to, že odrážejí reálnou situaci (podivně vyhlížející příběhoúvod) a nejsou to takové ty "mimoňské" (když někdo klade otázku, jen aby se předvedl) myslím vystihuje, že dětem na té věci, co četly, záleželo - že jim to nebylo jedno.
K těm otázkám: zatím bych je opravdu asi nechal, ať klidně píšou i oznamovací věty, ale kdyby se to začalo moc rozmáhat nebo kdyby to vedlo k nepochopení (na co se vlastně ptá, co ho zajímá, o čem chce diskutovat?), tak bych byl v tom přeformulovávání na otázky důslednější.

Následuje jen brainstorming mých nápadů k těm "neotázkovým" otázkám... sice nevím, jestli vám to k něčemu bude, ale...
1+6 ) Že by měl čas rád školu?
Kdyby takové byly všechny... viďte Wink

2 ) Proč se nic nevyprávělo, když se tam psalo, že něco budou vyprávět?
- může člověk něco říkat, i když mlčí? (co třeba hra na neverbální komunikaci?)
- může mluvit a přitom nic neříct? (co třeba scénky, kde by takovou situaci zkusili ztvárnit)
- může být vyprávění bez vypravěče?
- jaké by to bylo, kdyby nikdo nemluvil?

3 ) Co to bylo za příběh?
- jak se pozná, že něco je příběh?
- může být příběh, kde se nic nepřihodí?
- může se někdy něco přihodit, i když si toho nevšimneme?
- a když si toho nevšimneme, znamená to, že to nebyl příběh?
- jak by měl vypadat dobrý příběh?
- zkuste vymyslet nějaký ŠPATNÝ příběh...

4 ) Letos už chodím do čtvrté. Příběhy píši moc rád.
- co máme/nemáme/děláme rádi (aktivitka?)
- máme rádi totéž, co jsme měli rádi, když jsme chodili do 3/2/1/třídy/školky..
- budeme mít rádi totéž, až budeme dospělí?
- je v pořádku, když někdo nemá rád čokoládu, moře, vodu, jablka...?
- je v pořádku, když někdo nemá rád školu?
- je v pořádku, když někdo nemá rád kamarády?
- je možné nemít rád kamarády?
- je psaní příběhů totéž co vyprávění příběhů?
- je možné vyprávět/napsat příběh bez konce?
- je možné vyprávět/napsat příběh bez začátku?
- je možné vyprávět/napsat příběh bez něčeho uprostřed?
- je možné vyprávět/napsat příběh, ve kterém se nic neděje?

5 ) Nezapomeňte.
...všechny možné plány diskuze a aktivitky o paměti
- na co všechno je/není možné zapomenout?

7 ) Proč se příběh nazývá úvod?
- může být příběh bez názvu?
- pozná se dobrý příběh už podle názvu?
- jak se pozná dobrý/špatný příběh?
- může být příběh bez úvodu/prostředku/závěru?
- můžeme dobrý příběh pokazit tím, že mu dáme špatný název?
- kde se vlastne berou (jak se vlastně vymýšlejí) názvy pro příběhy?
- může mít příbějh dva různé názvy?
- dokázali byste pro tento příběh vymyslet lepší název?

8 ) Proč je "Příběhy píšu moc rád". Ne ráda?
- mohl by kluk říkat: ráda, dělala, atd. a naopak?
- představte si, že by se vám v hlavě pomíchala všechna slova - zahrajte scénku (např. povídání u nedělního oběda, zkoušení ve vyučování,...) kdy by všichni mluvili tak, že budou používat "vyměněná slova"
- má každé slovo svoje místo, nebo se mezi sebou mohou vyměňovat?
- existují slova, co znamenají totéž?
- je možné jedním slovem pojmenovat dvě věci?
- je možné, aby dvě slova označovala tu stejnou věc?
- jak se pozná, že někdo použil "špatné slovo"? (to je moc abstraktní, spíš by to chtělo nějakou aktivitku, cvičení...)

9 ) Máme nějaký úkol?
- bylo by možné, aby si žáci sami vymýšleli domácí úkoly?
- může někdo dostat za domácí úkol, aby: něco napsal, vyprávěl, něco se naučil, přemýšlel? (začít od konkrétních ke složitějším)...
- může někdo dostat za domácí úkol, aby: něco nenapsal, nevyprávěl, něco se nenaučil, nepřemýšlel? (začít od konkrétních ke složitějším)...


Naposledy upravil Petr Bauman dne 13. 01. 2008 10:12:23, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 01. 2008 17:45:16    Předmět: Citovat

Petr Bauman..
.. Tak přesně kvůli tomuhle Vás obdivuji... Asi jdu zalézt pod stůl Smile ... fakt smekám...
(Ale některé Vaše otázky při naší následné hodině - kdy jsme už o části otázek "debatovali" - fakt zazněly, takže to třeba s námi tak hrozné nebude - jak říká můj trenér, nejhorších je prvních dvacet let Smile )
.. A jestli nám to k něčemu bude? Já myslím, že určitě .o) Sice některé už nezvládneme použít, poněvadž máme část už za sebou, ale je to "nabídka" pro další otázky .o) Takže za ně moc děkuji!
(Příští hodinu nás čekají "otázky" č. 4, 5 a 9 - si z Vás uděláme přítele na telefonu Very Happy )
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Alena Brepta Skuhrovcová



Založen(a): 3.1.2008
Příspěvky: 32
Město: Karlovy Vary/Č. Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 12. 01. 2008 10:15:46    Předmět: Citovat

Trochu mě mrzí, že neznám ten úvod do příběhu- lépe by se mi reagovalo, ale i tak to zkusím..

Podle reakce PB jsem pochopila, že by řešil tak trochu ne přímo otázky dětí ale otázky jim nadřazené (obecnější) nebo příbuzné..
Jakože z každé otázky lze vydolovat nějakou, na kterou jsme schopni rozproudit diskuzi...

Díky Peťo, až teď jsem pochopila jak to s tím zodpovídáním a řešením všech otázek má být(mohlo být).. Do teďka to pro mě byla docela záhada..Tenhle způsob se mi líbí, protože ačkoli neřešíme přímo otázku dítětě, vycházíme z ní.
Tudíž mé mínění na tvozu druhou otázku Sabi: ..děti si tvoří otázky sami. Myslím, že je to dobrý způsob. Ty jejich otázky(je-li třeba) pouze posuneš, trochu přeformuluješ nebo si z nich vybereš část, podle tvého úsudku.. Nevím jestli to je úplně fér, ale kdyby to dítěti vadilo, tak se asi ozve a vrátí to na původní otázku..Tak bych to asi udělala já.

V návaznosti na to bych (pokud neprijdou nějaké další a aktuální- a tím pádem momentálně důležitější..) se pokusila řešit nebo se alespoň dotknout všech otázek které předchozí hodiny přišly.. Nebo na jejich tématu postavit celou hodinu.. Teď taky přemýšlím, zda bych na začátku takové hodiny uvedla o tázku ze které vycházíme, ale asi ano.. Určitě- aby to motivovalo dítě/děti, že je to jeho/jejich otázka..


Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 13. 01. 2008 10:10:45    Předmět: Citovat

Snad jste mi tak rozuměly, ale pro jistotu: ty moje náměty chápu jako navzující na původní otázku, rozhodně by ji neměly nahradit. Původní otázka by rozhodně neměla zapadnout, mělo by být jasné, že se z ní vychází (hlavně tomu, kdo ji vymyslel), tj. měla by zaznít s příp. rozvedením od autora (i když u mladších dětí s tím může být zvlášť ze začátku trochu potíž, takže začít od autora nemusí být vždy nejlepší nápad). Co se týče aktivitek, ty samozřejmě můžou přijít před diskusí nad otázkou. Ale to už asi opakuju věci, které jsou samozřejmé, tak to neberte osobně Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 13. 01. 2008 17:14:33    Předmět: Citovat

Alča..
.. Já bych neřekla, že by se řešily nadřazené otázky.. Nebo spíše jinak - že by se neřešily otázky dětí.. Vždy se vychází (začíná) otázkou dotyčného a pak v souvislosti s touto otázkou je možné diskusi prohlubovat.
(Děti rozproudí diskusi na cokoliv Smile )
.. Já nemyslela tak, že bych jim otázky tvořila - to by ztratilo smysl (dle mého bychom tím jen přišli "angažované myšlení") ... Já to myslela tak, zda se člověk má do toho vymýšlení zapojovat nebo být tak trošku "stranou".
.. Jj, děcka se určitě ozvou, že jsi jejich otázku předělala, ale tím pádem to pak není jejich otázka, ale Tvoje, ne? Takže přesunout otázky (v naší momentální fázi to jde, poněvadž jednu hodinu je píší a až následující hodinu řeší - navíc to nepsali přímo jeden po druhém), ale ne zkracovat nebo jakkoliv předělávat. Je to jejich myšlenka, jejich otázka - oni jsou majiteli a my nemáme právo určit, že ta otázka má být jinak .o) Oni jsou totiž na ty svoje otázky fakt hrdí Smile

Petr Bauman..
.. Aha, tak to nahoře jsem psát nemusela Smile
.. Já si myslím, že i u mladších dětí to rozvedení od autora jde - možná, že to úplně nerozváděli a spíše jen tu otázku četli, ale někteří dokázali pokračovat sami dál - jiní ne, a to si hned brali slovo takoví ti akčnější Smile
.. Však opakování matka moudrosti, ne? .o) Sama za sebe můžu říci, že si ráda některé věci zopakuji, poněvadž v praxi člověk myslí na úplně jiné věci, takže čím více to bude mít člověk zažité mimo, tak tím snadněji, pak může pracovat přímo na místě.
.. (btw.. ty Vaše otázky - resp č. 2 - se dají použít pak u kapitolky, jak tam tu holčinu nikdo nevidí - uvidíme, jestli někdo na to vymyslí nějakou otázku Smile )
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 14. 01. 2008 11:03:54    Předmět: Citovat

Ještě jedna otázka mne napadla... Má nějaký smysl u těchto děcek pavouk? (= čáry, jak lidi mluvili) Mně osobně se to totiž hrozně líbí, ale nevím, jestli to náhodou nebylo jen pro naše potřeby a zda se to dá rozumně použít i v našem případě...

Alča..
.. btw...jsem ještě zapomněla... příběh si když tak můžeš vyžebrat u Batmana, nebo když mne ve škole odchytíš, tak je velká pravděpodobnost, že ho budu mít aj u sebe - ho nosím "všude" Smile
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 14. 01. 2008 12:33:24    Předmět: Citovat

Ty "čáry" (pro ostatní: interaakční grafy Wink) jen slouží pro "akademickou" reflexi. I když by se daly využít i s dětmi, ale asi až později. Taky se dají udělat dodatečně, pokud by byl nějaký záznam... Wink Určitě by je ale během hodiny neměl malovat vedoucí, ani žádné z dětí (alespoň zpočátku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 15. 01. 2008 11:24:53    Předmět: Citovat

Petr Bauman..
.. Se za ten výraz omlouvám Embarassed .o)
.. Proč by je neměl malovat vedoucí ani nikdo z dětí?
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 15. 01. 2008 11:41:12    Předmět: 5. hodina 10. 1. 08 Citovat

Naše cíle Smile
- začít učit děti zvykat si na to, že vždy průběh hodiny a vytvořené otázky budou mít napsané na tabuli
- začít s diskusí

A jak to dopadlo Smile
- poprvé jsme použily místo židlí deky a tedy se sedělo na zemi (osobně radši preferuji židle)
- opět začátek probíhal stylem - já budu sedět tady a Ty budeš sedět tam a já budu sedět vedle toho a onoho
- přistoupily jsme k tomu, že bude mluvit pouze ten, kdo má u sebe hadrovou kostku (což bude i pro mne velký problém Smile )
- Janča do družiny odvedla dva kluky - myslím si, že jeden z nich chtěl fakt zůstat, ale že se nechal přesvědčit od toho druhého, aby oba šli (bohužel mi to došlo až později, když jsem si to přehrávala ... a tudíž jsem nikterak nezasáhla Sad )
- sešit jsme tentokrát dávali tomu, kdo podle nás nejvíce dodržoval pravidla... když proběhlo celé kolečko, tak někteří chtěli svůj názor měnit - řekla bych podle většiny - což jsme jim ale nedovolily s tím, že se nemají přizpůsobovat ostatním a stát si za svým

Když jsme se jich na konci hodiny ptali, zda jsou pro ně lepší židle či deky, bylo to tak 50:50 - deky by chtěly jen děti, co na nich vydrží sedět a děti, které se na nich nedokáží soustředit, je nechtějí (citace od Janči Smile ). Tuto hodinu se nám skvěle osvědčil náš "sešit" - poněvadž kluk, který je "raubíř", chtěl sešit získat a nenechal se ostatními kluky strhnout.

Celkově se mi naše první diskuse ale fakt líbila. Sice samozřejmě docházelo k tomu, že někteří mluví více a někteří méně, ale s tím se počítá. Nejcennější bylo to, že si povídat a "pracovat" chtěli.

Přidáno později:
Jsem na něco ještě zapomněla...
Když jsme měli diskusi, tak samozřejmě jsme se dostali k tomu, že někteří měli tendence mluvit najednou - a tak jsme použily kostku... A došlo k tomu, že jedna dívčina začala řešit v půlce diskuse, jak tu kostku předávat a jak to dělat, aby mluvil jen jeden (třeba - každý bude mít své číslo, vyhodíme kostku do vzduchu a číslo, které padne bude mluvit). Snažily jsme se jí vysvětlit, že nemůže vždycky mluvit ten, který padne, poněvadž třeba nemá co říci a jiný by se třeba vůbec nedostal ke slovu, atp... ale ona pořád chtěla řešit nějaký tento systém... I když jí Janča pochválila za super nápad, ale že bychom se měli vrátit k otázce, tak za chvilku stejně měla tendence to řešit znovu...
(Kdyby někoho napadlo, jak by jí to "vysvětlil" - přetáhl jí zpět, tak určitě napište .o) )
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 09:57:35    Předmět: Citovat

Sabina Koubková napsal:
.. Proč by je neměl malovat vedoucí ani nikdo z dětí?

Vedoucí ne proto, že by to děti rozptylovalo - "co si to tam maluje, když si povídáme?!" A děti ne proto, že alespoň ze začátku by bylo dobré snažit se zapojit všechny stejným způsobem (dokud si nezvyknou na spolupráci jako skupina), pak teprve bych rozděloval role v rámci skupiny (tj. role, které do té doby plnil vedoucí - např. kdo se bude dívat, jestli se někdo nehlásí a podle toho udělovat slovo apod.). Ale všechno, co říkám, je třeba brát s rezervou - prostě záleží na tom, jak dalece už skupina pokročila. Co platí na začátku, nemusí platit později.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 10:20:11    Předmět: Re: 5. hodina 10. 1. 08 Citovat

Sabina Koubková napsal:
jedna dívčina začala řešit v půlce diskuse, jak tu kostku předávat a jak to dělat, aby mluvil jen jeden

Asi záleží na tom, jestli je holčička jen (1) "technokrat" posedlý strukturováním čehokoli a vytvářením pravidel pro cokoli, nebo (2) jí opravdu šlo o to, aby diskuse byla co nejlepší a předávání kostky nebyla "nuda" nebo "zdržovačka". Nebo (3) jestli to bylo způsobeno tím, že má potřebu na sebe víc upozornit, potvrdit svoji důležitost. A taky asi záleží na tom, jak byla diskuse rozběhnutá (jestli to řešit hned, nebo řešení odložit).
Předpokládám, že kostka byl váš nápad. Než jste ji jako pravidlo uplatnili, dali jste dětem možnost řešit, jak to udělat, aby si nikdo neskákal do řeči? Nebo aspoň možnost říct, co si o pravidle s kostkou myslí? Jde o to, aby to pravido vzali za své a pak mu tím pádem už nevěnovali tolik pozornosti a soustředili se na samotný obsah diskuse.
Ve všech třech variantách si myslím, že by stálo za to, věnovat tomu příště chvíli před diskusí, aby si děti zvykly, že je důležité vnímat nejen to, o čem diskutují, ale také jak diskutují. Pojal bych to ale jako skupinovou rozpravu, ne dialog mezi holčičkou a vámi (i když nikdy není na škodu na začátku odkázat na to, že to řešíme proto, že to bylo pro XY důležité - a co je opravdu a upřímně důležité byť pro jednoho nesmí být opomenuto.)
Pokud byla příčina (1) nebo (2), pak společné vyřešení té věci bude stačit (ale určitě bude dobré za čas znovu se zeptat: Potřebujeme ještě kostku, nebo se už dokážeme střídat sami?). Pokud to bylo z důvodu (3), tak holčička samozřejmě přijde zase s něčím dalším, bude proto třeba sledovat, zda má opravdu dost prostoru - a současně aby neusurpovala vše pro sebe... a působit tak preventivně.
Ale těžko se o tom mluví takhle teoreticky. Třeba je to ještě úplně jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 10:44:11    Předmět: Citovat

Ještě pár otázek:
Nepochopil jsem ten "sešit". To každou hodinu darujete nějaký sešit, který si někdo nechá, nebo je to jen takový "putovní pohár"? Za jakých podmínek může někdo sešit "získat"? Kdo to určí? "sešit jsme tentokrát dávali tomu, kdo podle nás nejvíce dodržoval pravidla..." Nepochybuji, že děti respektují vaši autoritu a budou souhlasit, že vaše rozhodnutí je správné. Ale jste si VY DVĚ jisté, že "podle nás" je dostatečně reliabilní způsob?

Odvádění do družiny. Za jakých okolností k němu dochází? Za trest? Na přání dotyčného nebo skupiny? Kdo rozhoduje o vyloučení ze skupiny?

Jak rozhodnete to dilema: židličky x deka?

Přemýšlely jste už s dětmi o tom, jak předcházet strkanicím o to, kdo kde bude sedět?

Co třeba do záznamu zařadit i téma diskuse a příp. úryvky nějakých dětských postřehů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 11:13:17    Předmět: Re: 5. hodina 10. 1. 08 Citovat

Sabina Koubková napsal:
když proběhlo celé kolečko, tak někteří chtěli svůj názor měnit - řekla bych podle většiny - což jsme jim ale nedovolily s tím, že se nemají přizpůsobovat ostatním a stát si za svým

To, co teď napíšu, berte jen jako podnět pro diskusi a další rozvedení zajímavého problému, nikoli jako jednoznačně a pro vždy platný názor. Schválně jej i vyhrocuji, abych vás přinutil svůj postup obhájit. P.S. Samozřejmě by mě potěšilo, kdyby to nebyla jen diskuse mezi mnou a Sabinou Wink:

Proč jste si tak jisté, že "stát si za svým" je lepší než "přizpůsobit se většině"? Proč změnu názoru nedovolit? Proč nedovolit dětem postupně vyzrát i v tom "stát si za svým"? Třeba jim to časem dojde. Zvlášť zařadíte-li aktivitku, kdy člověk svůj názor vyjadřuje přemístěním z místa na místo. Učit se nahlas přiznat: "teď už si myslím něco jiného" je taky důležité... Neříkám, že je to váš případ, ale nekdy se taky stává, že učitel nechce, aby dítě změnilo názor, pokud ten původní se více blížil jeho (učitelovu) vlastnímu názoru - a teď by se od něj najednou odklonilo.
Možná to bylo opravdu okatě "stádovité" rozhodnutí. Ale oč "samostatnější" je to, že udělám, co mi řekla paní učitelka? (tedy že si ponechám svůj původní názor) Nakonec tak nejenže se držím přesvědčení, se kterým se už neztotožňuji, ale taky se učím přijímat názory a vzdávat se jich podle toho, jak říká paní učitelka (tedy autoritu většiny nahrazuji za autoriu dospělého).

=======================================
A teď trochu méně rýpavých otázek, spíš se pokusím zformulovat vlastní názor na věc:

Podle mě je pro demokratickou výchovu stejně důležité učit se přijímat názor většiny i zjišťovat, že většina se může mýlit...

Hledající společenství společně hledá nějakou odpověď. Tj. hlubší porozumění diskutovanému problému, které obstojí v konfrontaci různých názorů. Proto je názorová pluralita důležitá - pro tříbení a hledání oné "odpovědi". Pluralita názorů však není samoúčelná (není cílem sama o sobě, ale slouží "vyššímu" cíli - tj. hlednání kvalitnějšího porozumění). Práci v community of inquiry chápu jako primárně rozvíjející spolupráci, učení se "vzdát se svého ve prospěch společného". Ale není to komunismus ani sebeobětování. Jde to ruku v ruce s respektem k individuálnímu a s rozvojem individua (jednotlivce): ke kvalitnějšímu poznání dospíváme jen tehdy, pokud neignorujeme byť sebemenší jednotlivý názor, který se odlišuje od dosavadního poznání (byť většinového).

Z toho mi plyne, že děti se musí učit:
- jak důležitá může být každá (byť sebedrobnější) myšlenka pro další zkoumání;
- že myšlenka, která se na první pohled nejeví jako "něco extra", se může později ukázat jako velmi významná;
- že myšlenka, která na první pohled vypadá, že "je to samozřejmě tak", se může později ukázat jako mnohem problematičtější;
- že z výše uvedených důvodů by žádná myšlenka neměla být opuštěna bez dobrého důvodu a stejně tak
- že se může najít dobrý důvod, na základě kterého svůj dosavadní názor změním (na základě kterého se určité myšlenky vzdám) právě proto, aby se mé poznání (porozumění) mohlo prohloubit, abych mohl jít "dál" (abych touto "ztrátou" mohl něco získat).

Z popisu výše uvedené situace z kroužku mi není jasné, zda Váš "zákrok" sledoval některý z těchto cílů. Jestli se např. jednalo o snahu o zachování myšlenky (protože by byla opuštěna bez dobrého důvodu), nebo jen o dnes tak módní posilování individualismu (stát si za svým), který je ale v důsledku přesným protikladem toho, oč ve FPD jde... Takže ty "rýpavé otázky", co jsem napsal výše, neměly být ani tak kritikou jako snahou upozornit na to, jak zásadní problém se zde objevil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 12:40:07    Předmět: Citovat

Ahoj tak já tedy napíšu zase něco, aby nereagovala jen Sabča, i když nevím nevím zda mám tak velkou mozkovou kapacitu, abych dokázala přijmout všechny Péťovo příspěvky Shocked
Tak raději budu reagovat pouze na něco. Jak jsi Péťo psal o hledajícím společenství tak do něj snad spadají i hledající učitelky (tedy já i Sabča) a při našem hledání se opravdu nesnažíme jenom mi, ale i děti. S tím, že nás názory a nápady dětí zajímají.
Co se týká deníčku tak putuje pouze jeden, do kterého postupně kreslí vybrané děti. Toho kdo deníček dostane vybíráme všichni společně a každý má prostor na to říci si svůj názor a vzhledem k tomu, že já i Sabča většinou mluvíme ke konci tak děti těžko vyjadřují svou volbu podle toho co si myslíme my. Naopak jsme moc rády, když nám říkají své názory a obhajují si je. Myslím si, že je pro ně stejně tak důležité jako umět si vytvořit svůj vlastní názor či přijmout to, že ho chci změnit i to, že mám svůj prostor ve kterém toto mohu udělat a zároveň musím dát prostor i ostatním - takže prostě nejde neustále měnit názor, protože pak se nikam nedostaneme - mimochodem toto by mohla být docela dobrá hra. Jinak u rozhodování o deníčku by to pro zvoleného človíčka mohla být dost stresující, protože děti jsou strašně rádi, když sešit dostanou a když by se vzápětí dozvěděli, že jim ho vlastně nedáme asi by to bylo dost drsné.
Kostičku jsme dětem pouze předložily a oni vymyslely co sní budeme dělat a vzniklo to samovolně.
Děti které odešly si mohly sami vybrat jestli chtějí pracovat s námi, samostaně či odejít - není to forma trestu, ale pokud to děti nebaví či nemají chuť pracovat je pro ně asi i důležité věděť , že nemusí - prostě je nenutíme - i když potom doma přemýšlíme co by se dalo udělat jinak,aby k tomu nedocházelo, jak tomu předejít.
A k využívání otázek -děkuji - opětovně jsem si uvědomila, že pokud se v diskuzi vyskytne situace která třeba i nesouvisí s otázkami či tím co probíráme a děti mají potřebu to řešit je dobré se zamyslet nad tím zda toho nevyužít a téma zachytit a neulpět na místě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 19:05:58    Předmět: Citovat

Aha Embarassed Tak jsem se nějak rozepsal o něčem, co se vlastně netýkalo diskuse, ale "putovního deníčku". Rozumím tedy dobře tomu, že deníček je takový "skupinový majetek" a vybraní jedninci do něj mohou na konci hodiny za odměnu něco nakreslit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Lenka Macků



Založen(a): 4.2.2007
Příspěvky: 30
Město: Třeboň

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 21:25:41    Předmět: Citovat

Dneska jsem si fakt pečlivě přečetla všechny příspěvky v téhle sekci a vážně mě to obohatilo. Už jenom v tom, že jsem si zkoušela představit, co všechno asi - Sabi a Jani - děláte jinak oproti mě a Ríšovi. A tak jsem o tý svý "práci" zas přemýšlela z jiného úhlu. (No já vím, že tohle moje sdělení není kdovíjaký filosofický objev, že přece kvůli tomu tohle fórum existuje. Tak já Vám tím jen říkám, že na mě to zabralo, jo?)

Ríša sem někam v blízké době určitě zařadí postřehy z naší praxe...

Mě osobně moc zaujal nápad, že když někdo na fórum dá otázky "svých" dětí, tak si k těm otázkám můžeme vzájemně napsat, jaké asociace nás k tomu napadají. Tak až příště budete mít zas nový otázky, tak já se nad nimi ráda zamyslím. (resp. spoluzamyslím s dalšími lidmi Wink )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 22:41:30    Předmět: Citovat

Petr Bauman..
.. Citace speciálně kvůli Vám Razz .o)
Petr Bauman napsal:

Nepochopil jsem ten "sešit". To každou hodinu darujete nějaký sešit, který si někdo nechá, nebo je to jen takový "putovní pohár"? Za jakých podmínek může někdo sešit "získat"? Kdo to určí? "sešit jsme tentokrát dávali tomu, kdo podle nás nejvíce dodržoval pravidla..." Nepochybuji, že děti respektují vaši autoritu a budou souhlasit, že vaše rozhodnutí je správné. Ale jste si VY DVĚ jisté, že "podle nás" je dostatečně reliabilní způsob?

.. Ano, je to podle nás dostatečně reliabilní způsob. My != Janča a já, ale my = celá skupina .o) Nejsme semetriky, které by museli ostatní poslouchat na slovo...
.. Jinak co se týče toho deníčku (sešitu)... Tak, abych to uvedla na pravou míru. Na konci hodiny probíhá zhodnocení hodiny, pak mají všichni chviličku na to, aby si rozmysleli, kdo by si zasloužil tentokrát sešit nejvíce a poté následuje kolečko a každý řekne jedno jméno + se snažíme, aby dokázali říci i proč ho tomu dotyčnému dávají. Ten, kdo získá nejvíce hlasů si deníček odnáší domů a může do něj nakreslit, napsat, nalepit, atd co on sám uzná za vhodné. Následující hodinu ho přinese a při zhodnocení deníček "přednese" a nechá kolovat. (Ano, je to kolektivní majetek, o kterém zase rozhoduje kolektiv... .o) )

Petr Bauman napsal:
Jak rozhodnete to dilema: židličky x deka?

.. Bude se to + - střídat, aby se vyhovělo oběma skupinám.

Petr Bauman napsal:

Přemýšlely jste už s dětmi o tom, jak předcházet strkanicím o to, kdo kde bude sedět?

.. Myslím, že hned druhou či třetí hodinu, když jsme řešili spolupráci. Ale určitě by nebylo od věci to rozvinout trochu více.

Petr Bauman napsal:

Co třeba do záznamu zařadit i téma diskuse a příp. úryvky nějakých dětských postřehů?

.. To záleží na paměti dvou aktérek, popř. na možnosti nahrávání - zatím bych se moc nespoléhala ani na jedno Smile
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 16. 01. 2008 22:49:18    Předmět: Citovat

Lenka..
.. Já musím říci, že mne opravdu překvapilo, že i vy to děláte jinak, i když všichni víme, že prvotní vodítko pocházelo od vás (za což moc děkuji!). A jsem ráda, že ty rozdíly nevidím jako jediná .o)
.. Moc děkujeme - určitě Tvoje asociace rády uvidíme (já vím, že teď mluvím aj za Janču, ale my jsme vlastně jedna Smile ), člověk by sám neřekl, kolik různých variant lze vymyslet .o)
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 17. 01. 2008 08:25:30    Předmět: Citovat

Petr Bauman..
.. Janča tu už naše rozhodnutí, že si měly děti stát za svým, obhájila a já s ní v tom naprosto souhlasím. Já to trošku vezmu z jiného úhlu. Samozřejmě neříkám, že jsme bezchybné a že vše děláme dobře, ale jsem přesvědčena, že toto dobře bylo...

Abych uvedla přesnou situaci. Děti sedí do kroužku a jeden po druhém říkáme, kdo si myslíme, že by měl tentokrát deníček dostat a proč si myslíme, že právě on. Pokaždé začíná mluvit někdo jiný a tentokrát to bylo tak, že já jsem začínala druhou polovinu lidí a Janča byla předpředposlední. "Boj" byl mezi dívčinou a hochem - dívčina byla super, nevyrušovala, nedělala bordel, ale zase na druhou stranu v diskusi se vůbec nezapojovala - takže sice nevyrušovala, ale kdyby takto jednali všichni, tak si povídáme s Jančou samy. Klučina byl jediným klukem, který celou hodinu ustál a nedělal bordel, zapojoval se do diskuse. Já i Janča jsme daly jeho a tak byl konečný stav u těchto dvou 4:3 pro kluka (ostatní hlasy nepočítám ty byly po jednom či po dvou). A nastala situace, že dívčina, která tentokrát kruh začínala, se chtěla ujmout slova a řekla, že ona vlastně měla favority dva - holčinu (pro kterou předtím hlasovala) a klučinu. (Nešlo zde tedy o změnu názoru - kdyby šlo o změnu, tak by řekla, že tu holčinu volit neměla a měla toho kluka - což by se mi ale líbilo stejně málo jako to, že řekla, že chtěla dát oba dva.) V tu chvíli se ale už hlásila její sousedka a chtěla též měnit svůj názor. Nebylo to tedy nikterak o tom, že bychom na ně tlačily, aby se držely našeho názoru - spíše šlo o opak. Aby se nesnažily papouškovat názor nás, v lepším případě většiny.
(A věřím, že kdybychom nezasáhly, že by ti (resp část), kteří hlasovali pro jiné hned po vzoru první přispěchali s tím, že i oni vlastně chtěli dát toho klučinu.)
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Alena Brepta Skuhrovcová



Založen(a): 3.1.2008
Příspěvky: 32
Město: Karlovy Vary/Č. Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 18. 01. 2008 11:40:10    Předmět: Citovat

Podle toho jak to tu popisuješ se mi to zdá jako vhodné řešení.. Asi bych to udělala podobně.. Každopádně sešit jako způsob hodnocení na mne velice zapůsobil..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 18. 01. 2008 22:05:58    Předmět: Citovat

Jé Péťo, ale to vůbec nevadí, že jsi psal ohledně toho deníčku, který už teď řešíme asi pátým příspěvkem Cool , ale ono i když to není k diskuzi a je to k organizaci jsou pro nás tvoje připomínky, ale i všech ostatních stejně přínosné a móóc důležité. Teď třeba docela řešíme asi tři kluky, kteří na začátku hodiny začali všechno negovat a vyrušovat a pak se před koncem hodiny stejně odebrali do družiny. S důležitými úkoly pro důležité zlobiče jsme to zkusili, ale tentokrát nám to nevyšlo. Zpětně, když si to promítám tak to dopadlo tak, že asi prvních 15 minut rušili tak intenzívně, že znemožňovali práci nám všem a tak se jim vlastně povedl jejich záměr a hezky ovládli celou situaci v hodině - mě přijde, že se strašně pomalu rozjíždíme v začátku hodiny a že by to možná mohlo být i tím. Prostě jim tím k jejich prosazení dáme prostor a tak ho prostě využijí. Nebo je to ještě nějak jinak?A jak?
A aby toho nebylo málo tak bych vám ještě chtěla napsat něco z naší diskuze, protože i přes nepodařený začátek, půlka i závěr hodiny byly moc příjemné. Nejdřívě dětem dalo docela zabrat než pochopily, že si povídáme o něčem konkrétním a nejedná se jen o slovní přestřelku (s čímž trošku bojovaly i minule), ale postupně se začaly vnímat a poslouchat se a také začaly pomalu reagovat i na to co říkaly děti vedle nich. Bylo to postupné, ale moc milé Laughing
Musím přiznat, že jsou docela nápadité - například, když se snažily odkrývat tajemství toho co je vlastně příběh.
Zajímavé pro mě bylo zjištění, že dokázaly nacházet tvůrčí odpovědi tam, kde nám to připadalo celkem jasné a otázky, které nám přišly dokonalé měly vyřešené během chvilky. No, máme se prostě ještě hodně co učit a to se mi na tom moc líbí Wink
Na konci hodiny, když jsme uzavíraly diskuzi se jedno děvče zeptalo pro nás velice krásnou otázkou: A co z toho co jsme tady říkaly bylo tedy správně? A kdo se nejvíce přiblížil pravdě?
A co myslíte......?Copak to asi bylo? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 30. 01. 2008 13:52:19    Předmět: Citovat

Příspěvky týkající se přesunu článků jsem oddělil do jiného tématu, aby se nám tu prostor pro praxi na ZŠ Máj příliš nerozmělnil. Až budete mít pocit, že nejsou aktuální, je možné je smazat úplně.
Teď ale znovu k věci: Kde jsou zprávy z dalších hodin? Jsem už zvědavý a nedočkavý... Wink


Naposledy upravil Petr Bauman dne 24. 03. 2008 11:22:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 30. 01. 2008 14:23:01    Předmět: 6. hodina 17. 1. 2008 Citovat

Naše cíle Smile
- pomocí hry děti rozmíchat (různě přesadit), aby neřešili, kdo vedle koho sedí
- dokončit otázky

A jak to dopadlo Smile
- dříve než se všechna děcka sešla, tak ti, co přišli dříve, začali žít "svým životem" a byli k neuklidnění, čímž jsme nakonec zbytečně ztratili spousty času (začínáme hodiny jakýmsi zahájením a poté hrou, od příště toto chceme prohodit, poněvadž pak se s nimi lépe pracuje)
- kluci, kvůli kterým ta "rozmíchavací" hra byla vytvořena, nakonec nehráli a udělali si vlastní skupinku mimo nás (což mně osobně uvnitř mrzelo - štvalo Sad ) - kluci se v průběhu hodiny nakonec společně dohodli, že odejdou do družiny (samozřejmě ne jeden, ale společně)
- jeden klučina od nás chtěl domácí úkol (nakonec ho dostal - po čtením Úvodu děcka říkala, že by k tomu napsali pokračování, tak dostal tento)

Diskuse - otázky a neotázky Smile
a) Máme nějaký úkol?
- osobně mne překvapilo, že lze zadat úkol něco neudělat (byla nám uvedena situace, kdy se to tak stalo)
b) Nezapomeňte
- lze zadat "úkol", aby někdo něco zapomněl, ale pak jsme došli k tomu, že to sice zadat lze, ale uskutečnit to již tak moc ne
- na horší věci se zapomíná hůře
- schválně SI můžeme něco zapomenout, ale nemůžeme schválně něco zapomenout
c) Letos už chodím do čtvrté. Příběhy píšu moc rád.
- Jak se pozná příběh? -> Nejprve musel být pravdivý -> aspoň trošku pravdivý -> může být i nepravdivý. Musí být na pokračování - ale i nemusí. Je dlouhý - ale i nemusí. Musí ho někdo vyprávět, že je napsaný, že ho někdo vymyslel...
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 01. 02. 2008 14:19:28    Předmět: 7. hodina 24. 1. 2008 Citovat

Tuto hodinu navšívily Lenka a Alča...

Cíle hodiny Shocked (smajlík speciálně pro Janču .o)) )
- trošku oživit pravidla, poněvadž ztrácí své "kouzlo" - děti si budou tvořit návrhy na trička "dle" našich společných pravidel (trička - přední strana - které pravidlo je pro dotyčného nejdůležitější, zadní strana - pravidlo, které mám největší problémy dodržovat)
- čtení 1. kapitoly - Vesnická pouť
- tvoření otázek

A jak to dopadlo Shocked
- Lenka s Alčou se před hodinou dozvěděly, že budou návrhářky ... Lenča vymyslela scénku, kdy Alča byla návrhářka a ona zákaznice a touto scénkou obě navodily atmosféru na tvoření návrhů na trička
- více dětí stálo o deky... někteří, kteří deky nechtěli, to "zkousli" a šli si sednou, jeden kluk odmítl v kroužku být s námi (kvůli dekám) a tak pracoval na dálku.... Dříve jsem byla proti tomu, aby někdo seděl na dece a někdo na židli, ale čím více o tom přemýšlím, tak se k této variantě přikláním...
- vytvořené otázky mne překvapily - potěšily... Vzniklo devět otázek - jeden klučina nenapsal otázku, která se týkala 1. kapitoly, ale jeho samotného - jeho vymyšleného pokračování ("domácího úkolu", o který minulou hodinu požádal)... druhý kluk napsal "otázku", která již byla minule, ale on musel odejít dříve a tak neměl možnost se o ní bavit do konce... jedna dívčina položila otázku, proč jí nic nenapadlo... Možná si to namlouvám, ale přijde mi, že děcka se opravdu ptají na to, co se týká jejich myšlenek...

Otázky našich dětí Shocked
1 ) Proč ho to zchlamstlo?
2 ) Proč tam byl mladší?
3 ) Budeme si vyprávět vymyšlené pokračování na úvod?
4 ) Nezapomeňte
5 ) Zůstali jsme stát s pusou dokořán
6 ) Kdo byl ten mužík u dveří?
7 ) Proč to Filipa vcuclo?
8 ) Mne zajímá, proč mne nic nenapadlo?
9 ) Nějaký člověk poutě nemá rád.

Opět uvítám nápady PB... Samozřejmě stejně tak se těším na nápady Lenči (pokud už bude mít net Sad ) a samozřejmě se meze nekladou ani ostatním... Děkujeme moooc za vaše nápady .o)

Vymyšlené pokračování na Úvod od jednoho našeho klučiny:

Vypráví Anička
"Že to bylo super, že se do školy vůbec netěšila."
"No, dovol!", řekla paní učitelka. A všichni byli k Aničce pro.
"To abych vás za dveře vyho..."
"Tak co se dělo o těch prázdninách: No tak před týdnem jsme se byli naposledy koupat. 18. července jsem si našla novou kamarádku Karlu, která se vždycky se mnou chodila koupat. Hrály jsme člověče, pexeso, prší, atd... No, byla to super kamarádka. Před týdnem jsme byli ve Švýcarsku, protože měli slevu. A tam jsem si našla kamaráda Káju. A když jsme přijeli v noci, tak jsem si na PC našla novou hru - Jazze. Pak jsem se koukala na TV."
"Příště mi neskákej do řeči!"

Osobně se mi tato hodina velmi líbila. Chtěla bych poděkovat Lenče a Áje za návštěvu, nápady, pomoc... atp Smile ... Bavily jsme se s holkama, že je velmi těžké říci, jestli se člověku něco nelíbilo, poněvadž každá jsme jiná a každá bychom to dělala jinak - ne, líp nebo hůř ale jinak, poněvadž jsme jiné... (Ale doufám, že holky odcházely s dobrým pocitem .o) )
Pro mne byla návštěva velmi cenná - opět mi bylo připomenuto, že občas mluvím rychle Sad
S holkama jsme řešily "deníček" - zda to děcka nedávají jen svým kamarádům.. že to tentokrát dostal kluk, který téměř celou hodinu bojkotoval... nemyslím si, že by děcka navrhovala jen své kamarády, poněvadž to by se jejich hlasování pokaždé neměnilo.. Deníček jsme tentokrát nedávali tomu, kdo byl "nejhodnější", ale tomu, kdo nám udělal největší radost a bylo jedno čím... Ale určitě by to chtělo v těchto případech více zvýraznit.
_________________
ťuňťa .o)


Naposledy upravil Sabina Koubková dne 08. 02. 2008 12:46:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 01. 02. 2008 15:15:03    Předmět: Citovat

Sice jsem teď trochu mimo z opravování písemek, ale protože jsem si o to sám řekl, zkusím se podělit alespoň o nápady k otázkám:

1+7. Proč ho to zchlamstlo/vcuclo?
- Co to znamená udělat něco "naschvál"? (příklady, scénky,...)
- Co to znamená udělat něco "nechtěně"? (příklady, scénky,...)
- Co to znamená udělat něco "jen tak"? (příklady, scénky,...)
- Jaký je rozdíl mezi tím, když někdo něco udělá, a když se něco stane? (příklady, cvičení na logiku: všechno, co někdo udělá, se stane; platí to opačně?)
- Když něco udělám naschvál, můžu za to, co se (pak) stane?
- Když něco udělám nechtěně, můžu za to, co se (pak) stane?
- Když něco udělám jen tak, můžu za to, co se (pak) stane?
- Může se někdy něco stát "naschvál" a přitom by za to nikdo nemohl?
- Je možné u všech věcí, které se stanou, zjistit proč se staly?
- A když nezjistíme, proč se staly, znamená to, že se staly "jen tak"?
- Může se někdy něco stát "jen tak" (bez příčiny)?
- Může se někdy něco stát a nic dalšího nezpůsobit (nemít žádné následky)?
- určitě by tu stálo za to naučit děti (svičení, aktivitka?) rozlišovat mezi příčinou, následkem a důsledkem... (naučit je používat i tato slova + možná slovo "důvod"...)

2. Proč tam byl mladší?
viz 1+7
- Jak se pozná, že je někdo starší a někdo mladší? Dá se to poznat?
- Jak se pozná, že je někomu 8 (nebo kolik je vašim dětem)? Dá se to poznat?
- Je možné o někom říct, že je dítě/dospělý, mladý/starý - i když bysme toho člověka neviděli?

3. Budeme si vyprávět vymyšlené pokračování na úvod?
o tomhle jsme povídali se Sabinou; jsem zvědavý, jak (ne)začlenění toho příběhu vyřeší... Wink

4. Nezapomeňte
viz minule

5. Zůstali jsme stát s pusou dokořán
- Proč má někdy člověk pusu dokořán? Co všechno by to mohlo znamenat?
- Čemu všemu je možné divit se? (neobyčejným věcem, obyčejným věcem, všem věcem; neobyčejným lidem, obyčejným lidem, všem lidem, neobyčejným nápadům, obyčejným nápadům, všem nápadům....)
- Co všechno může člověka překvapit? (něco neobyčejného/obyčejného, co čeká/nečeká, co se děje každý den/jednou za týden/rok/1000 let/co se vůbec nestane)
- Může se člověk divit sám sobě (svým nápadům)?
- Může člověk překvapit někoho, kdo jej nezná?
- Může člověk překvapit někoho, kdo jej zná dobře (třeba rodiče)?
- Může člověk překvapit sám sebe?

6. Kdo byl ten mužík u dveří?
...cokoli, co se hodí k problému identity
- třeba si zahrát divadlo (přehrát scénku z příběhu?) a pak se zeptat:
- Když někdo hraje skřítka: je to skřítek, nebo Anička (jméno herečky), nebo obojí?
- Když někdo říká, že je skřítek a vypadá jako obr - je to skřítek, nebo obr? nebo někdo jiný? (a naopak)
- a ještě jedna oblíbená hříčka: když někdo říká, že lže, je to lhář? Wink

8. Mne zajímá, proč mne nic nenapadlo?
- Může někdo způsobit, aby jej něco napadlo?
- Může někdo způsobit, aby jej něco konkrétního nenapadlo?
- Může někdo způsobit, aby jej nic nenapadlo?
- Odkud se berou nápady?
- Kde byl ten nápad, než byl v něčí hlavě? ... a kde přetím?
- Může existovat nápad, který nikoho nenapadne?
- Když to napadne všechny - je to ještě nápad?

9. Nějaký člověk poutě nemá rád.
..aktivitky na mít rád/nemít rád (proč jen mě nic nenapadá...?)
..seřadit slova od nejlepšího k nejhoršímu: mám rád, miluji, je mi jedno, nevadí mi, nesnáším, nenávidím, nemůžu vystát... domyslete sami další, vyberte podle uvážení
..schválně jsem řekl "od nejlepšího po nejhorší", protože třeba může vyvstat otázka:
- je "mít rád" dobrý pocit?
- je "nenávidět" špatný pocit?
- co třeba mít rád/nenávidět jablka / rajskou / špenát / zmrzlinu / kamarády / školu / domácí úkoly / přemýšlení / ... je to dobrý/špatný pocit?

P.S. Trochu mi vrtá hlavou to rozdělení na "dekaře" a židlaře" - ale snad víte, co děláte. Doufám jen, že to nepřeroste v něco většího. Pokud se všichni podílejí na společné práci, neměl by to být problém. Ale učit se, že ne vždy musí být po mém, že někdy i většina může vyhovět menšině, že... může mít taky svoji cenu. Co třeba na téma "vycházet si vstříc" vymyslet nějakou aktivitku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 02. 02. 2008 16:03:00    Předmět: Citovat

PB..
.. Zase tak moc mimo nejste - vždyť Vám to jde dobře Smile
.. Nepochopila jsem to Vaše PSko... Co by mohlo přelézt v něco většího?
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 05. 02. 2008 11:30:09    Předmět: Citovat

Návrh na tričko Lenky při scénce s Alčou...


Návrh na trička některých dětí... (co je pro ně zde nejdůležitější - které "pravidlo" ... či co jim dělá největší problémy "dodržovat")



_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2008 13:08:52    Předmět: 8. hodina 31. 1. 2008 Citovat

Cíle hodiny Wink (tentokráte smajlíky pro PB .o))) )
- přečtení pokračování na Úvod, které vymyslel jeden náš hoch (po konzultaci s PB jsme se s Jančou rozhodly, že tento příběh zařadíme nyní, poněvadž bude méně dětí a tak nebude tolik vadit, že jsme s dětmi již četli 1. kapitolu a jsou vytvořeny otázky)
- tvoření otázek na toto pokračování
- diskuse nad těmito otázkami
- tvoření triček

A jak to dopadlo Wink
- v den kroužku se rozdávalo vysvědčení, takže se očekávala menší účast dětí (nakonec jich dorazilo 10)
- dvě děti si přinesly trička, takže jsme se vrhli do jejich tvoření a děti to fakt chytlo ... zbylá (většina Smile ) děcek zatím hrála s Jančou hru
- zapomněli jsme se poučit z dřívějška a chybně nechaly na stolech u triček barvy, takže děti (a přiznám nejen oni Smile ) měly tendence se k tomu vracet
- při tvoření otázek došlo ke klasické situaci, že dva napsali tutéž otázku, ale tentokrát to dopadlo tak, že třetí osoba jí nenapsala a jen přidala své jméno do závorky, aniž bychom dětem tuto variantu nabídly
- diskuse neměla ten náboj, na který jsme si za ty poslední dvě diskuse zvykly, nechytla děti tak, jak by měla ... děti měly tendence chtít jen tu svojí otázku, "přebíjely" se při názorech, nakonec přišly i s tím, jestli by nemohly hrát nějaké hry, že ve škole si žádné nezahrají...

Vymyšlené pokračování Úvodu:
(vypráví Anička)
"... že to bylo super, že se do školy vůbec netěšila."
"No, dovol!", řekla paní učitelka.
Ale všichi byli k Aničce pro.
"To abych vás za dveře vyho..." _Tak co se dělo o těch prázdninách: No, tak před týdnem jsme se byli naposledy koupat. 18. července jsem si našla novou kamarádku Karlu, která se vždycky se mnou chodila koupat. Hrály jsme Člověče, pexeso, prší, atd... No, byla to super kamarádka. Před týdnem jsme byli ve Švýcarsku, protože měli slevu. A tam jsem si našla kamaráda Káju. A když jsme přijeli v noci, tak jsem si na PC našla novou hru - Jazze. Pak jsem se koukala na TV."
"Příště mi neskákej do řeči!"

Osobně se mi tato hodina nelíbila... Nebylo to z důvodu, že by děcka zlobila, dělala bordel, či něco podobného. Bylo v tom zcela něco jiného... Když jsme se pak večer s Jančou sešly, tak jsme zjistily, že jsme během dne vymyslely velmi podobné důvody, proč tomu tak bylo... Problém byl v "nás". Ve chvíli, kdy se jednu hodinu tvoří otázky a další hodinu se tyto otázky řeší, je možnost si alespoň trošku připravit prohlubující otázky, atp... (I kdyby člověk dané otázky nepoužil, tak prostě má jakousi "jistotu".) Tentokrát jsme tuto možnost neměly. Myslím, že kdyby tuto hodinu vedl např PB proběhla by diskuse podobně jako jindy, poněvadž dokáže vymyslet otázky za pochodu... U nás to tak nešlo - osobně jsem se vnitřně zasekla a stále řešila to, jakou otázku vymyslet, aby to k něčemu vedlo... Děti tak nebyly žádnou otázkou pohlceny, atp...
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 02. 2008 13:52:52    Předmět: Citovat

Sabina Koubková napsal:
.. Nepochopila jsem to Vaše PSko... Co by mohlo přelézt v něco většího?

Myslel jsem to tak, aby se někteří nezačali vyčleňovat ze skupiny, aby to byla jedna "community of inquiry"... Ale jak už jsem psal, předpokládám, že to máte pod kontrolou (že to probíhá na základě dobrovolnosti a bez zbytečného zdůrazňování/odlišování "židlařů" a "dekařů", že to nebrání spolupráci jednotlivců z obou "táborů"). Pro mě ale byla důležitější ta druhá půlka PSka, takže pokud byla srozmutelná ta, tak to stačí Wink

P.S. (k poslední hodině): Nemusí být vždycky posvícení Smile Stačí, že si užili alespoň něco (trička). A na moji "genialitu" bych taky nesázel Rolling Eyes Kdo byl 12.1. na semináři TF, ví svoje... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 13. 02. 2008 13:49:44    Předmět: Citovat

Petr Bauman..
.. Jasně, že máme všechno pod kontrolou Very Happy My to ani jinak neumíme Very Happy
.. Ta druhá část srozumitelná byla, ale byla až druhá a když byla nesrozumitelná první, tak druhá na to navazovala (se z toho vyvozovala Smile )
.. To tedy musí být vždycky posvícení. Na nějaké "jednou to vyjde, jednou ne" nehraji Sad .o) Já na Vaší genialitu nesázím, já sázím na Vaše (již nějaké) zkušenosti Smile (A já na tom semináři nebyla Sad ... takže mi mé iluze neberte - čemu bych pak mohla věřit, kdybych už nevěřila ani Vám? Sad ;o)))) )
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 15. 02. 2008 18:31:28    Předmět: 9. hodina 7. 2. 2008 Citovat

Vzhledem k tomu, že...
.. Janča tento týden byla se školou na lyžáku
.. Lenka a Alča odjely do ciziny
.. Ríša a Dáša objely z ČB
.. PB byl u státnic
...jsem na tuto hodinu zůstala sama samotinká .o)

Cíle hodiny Smile
- přežíííít ;o)))
- pokračovat ve výrobě triček
- diskuse nad otázkami

A jak to dopadlo Smile
- další čtyři děcka si přinesla trička, takže už nás je "hotových" sedm..
- přežila jsem Very Happy

Diskuse nad otázkámi Smile
a) Proč ho to zchlamstlo + proč to Filipa vcuclo
- Využila jsem dřívějšího nápadu PB s tím, aby někdo prošel zrcadlem a pak se "ztratil", jak by se chovali ostatní, jak by se choval on... Děcka to moc nebrala, pořád tvrdila, že ho vidí...
- Jedna dívčina prohlásila, že kdyby ona přišla třeba o rodiče, že by chtěla jít za nimi, aby se s nimi mohla setkat... Načež přišla reakce "výsměchu", že je věřící.. Tak jsme se bavili o tom, jaký je (pokud je) rozdíl mezi tím věřit v boha, lásku, v sebe...
b) Proč tam byl mladší?
- zda je někdo mladší nebo starší se pozná dle toho, že je větší / menší -> ale nemusí to tak být vždycky
- když je někdo mladší, znamená to, že musí poslouchat staršího? ... bohužel nevyšel čas, takže jsme zůstali jen u toho, že jo, poněvadž starší je zkušenější, ví toho více, atp...

Celkově to zase bylo to "posvícení", které mi minulou chybělo. Nešlo ani tak o to, že bych jela přímo dle toho, co tu PB navrhl, ale člověk měl prostě něco v záloze, něco o co bylo možné se opřít (takže děkuji .o) ) Smile
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 21. 02. 2008 16:33:02    Předmět: 10. hodina 21. 2. 2007 Citovat

Cíle hodiny Smile
- dodiskutovat zbylé otázky
- skupinová práce
- výroba triček

A jak to dopadlo Smile
- měli jsme tam "otázku" - Nějaký člověk poutě nemá rád a tak jsme na ní připravily skupinovou "práci" - tři skupiny psaly slova od téhož písmena - 1. skupina - Co mám/e rád/i .... 2. skupina - Co nemám/e rád/i .... 3. skupina - Co pro mne/nás není důležité.... občas vznikala "dilemata" - co s tím, když ve skupince to jeden měl rád a druhý ne Smile
- jeden klučina (takový "raubíř" - Ríša a PB ho znají z vyprávnění - je to ten kluk, který zásadně vše bojkotoval... odchod do družiny u něho nezabíral - byl to ten typ, který se pak rozhodl, že bude s námi "soutěžit", jestli ho tam necháme nebo ne) byl hodný minule, i tentokrát - jsem osobně na něho zvědavá příští týden, jestli to bylo jen kvůli "deníčku" (dnes ho získal) a nebo se nám podařilo ho mezi nás vtáhnout (kéž by to bylo to druhé, ale trošku se toho bojím Sad )
- zase se potvzuje, že jsou mezi dětmi hrozně důležité vazby (2x tam nebyla jedna dívčina a jiná odmítala pracovat, nebavilo jí to tam a dávala nám to najevo... dnes její kamarádka přišla a ona hrozně ožila, zase byla aktivní a v pohodě)

Diskuse nad otázkami
a) Nějaký člověk poutě nemá rád
- někdo něco má rád, jiný to mít rád nemusí
- i když mám něco ráda, není to napořád
("mám doma zakrslého králíčka, mám ráda maso, než mi děda řekl, že je to králičí maso")
- bohužel králík vyvolal reakce dalšího klučiny na jiný příběh s jeho králíčky a tak trošku jsme se dostali do jiné roviny
b) Kdo byl ten mužík u dveří
- za jakoukoliv přezdívkou se stejně pořád schovává ten dotyčný člověk, přezdívka z něho nikoho jiného nedělá
- a lhář fakt uspěl Very Happy .... tam vznikla taková slovní hříčka, že i já jsem v ní zpočátku silně plavala Smile
- Janča využila jedno cvičení z metodiky a já z toho byla nadšená (na rozdíl od ní .o) )
c) Zůstali jsme stát s pusou dokořán
- Kdy máme pusu dokořán? Může nás překvapit, když je někdo odlišný? Mohla by být odlišnost zdrojem konfliktu?
... když jsme překvapeni... Může, když se třeba změní oproti tomu, jaký byl předtím... Zazněla tam jedna úžasná věta (možná jí Janča napíše přesně, já budu "volně" parafrázovat) - To, že je někdo jiný, neznamená, že už to není člověk.

Tato hodina byla zvláštní ... a to z jednoho jediného důvodu... poprvé jsme s Jančou odcházely s různými pocity. Já byla spokojena, Janča ne.
Přistihla jsem se, že "hodnotím" (resp. doufám, že teprve poprvé) - ve chvíli, kdy jedna dívčina přišla s oním králíkem, jsem nahlas řekla "jé, to je dobré".. a pak si najednou uvědomila, že tohle bych dětem vůbec vlastně říkat neměla - poněvadž dobré jsou všechny názory, ale já to "dobré" myslela v trošku jiném významu... No jo, člověk si musí dávat pořád pozor na pusu (a občas i na grimasy Embarassed )
U toho "Janči" cvičení jsme zjistily, že máme rozdílný názor a tak by mne zajímalo, k čemu byste se přikláněli vy:
Jsou otázky (z daného cvičení) a děti odpovídají ... a teď.... měl by každý odpovědět na každou otázku (popř. rozvést důvody, proč tak odpovídá a ne jen ano x ne), nebo má odpovídat jen někdo a nebo třeba všichni najednou jen s tím, že řeknou "ano" x "ne"?

Janča - a stejně se mi to dneska líbilo Razz Twisted Evil
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 22. 02. 2008 19:56:21    Předmět: Citovat

Ja myslim, ze to cviceni s tim mit rad, neni dulezite atd. je hodne dobre = takove lipmanovske.. Smile A podle toho, jak jsem cviceni (obecne) pochopil, by se mela projit pomerne rychle, ale urcite bychom sva ano nebo ne meli zduvodnovat...

Tunto, myslim, ze to Tvoje "je, to je dobry" musi kazdy pochopit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 22. 02. 2008 21:47:38    Předmět: Citovat

Ríša..
.. No, ale to je dle mého celkem problém. Jak u nějakých 15 dětí projít rychle cvičení, když mají své odpovědi zdůvodňovat... Leda tak, že každý by odpovídal na jinou otázku - tím by se projelo celé cvičení i poměrně rychle, ale nevím, jestli je to ten "správný" způsob. Rolling Eyes
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 24. 02. 2008 19:37:44    Předmět: Citovat

Ve cvičení jde o procvičení/ujasnění si něčeho. Proto je samozřejmě obsah a zdůvodňování nejdůležitější, nicméně nejde o "vyřešení" nějakého problému. Proto nevadí, když se - pro jednou - v odpovědích děti střídají a jde to rychleji. Pro reakce stačí jen minimální prostor. Důležité ale je, aby se při takovém cvičení dostal ke slovu každý (např. vyvolávat ty, kteří běžně tolik nereagují).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 29. 02. 2008 08:50:09    Předmět: Citovat

PB..
.. Já myslím, že s tím cvičením je totiž jeden "problém" - tedy alespoň pro mne. Nejde se ho "naučit" ve škole. Přijde mi, že u "dospěláků" se totiž jen tak nestane, aby se neustále motali kolem jednoho, nebo přesněji, aby byli na mrtvém bodě. Takže když tam člověk vejde s cvičením, tak mi to přijde silně umělé... U těch dětí by to teoreticky mělo být tedy snažší, ale když s tím člověk pořádně neumí zacházet, tak je z toho začlenění "nervozní" Sad
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 03. 03. 2008 15:49:57    Předmět: Citovat

Mne to taky vzdycky prislo takove umele a mozna to je umele. Ale dost casto se mi stava, ze mi prijde, ze to momentalni situaci fakt pomuze...

Ono je mozna pro vedouciho diskuse na tom celem nejtezsi rozpoznat, kdy se uz motame kolem jednoho a kdy jeste ne.. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 03. 03. 2008 18:11:24    Předmět: 2. kapitola Citovat

Poněvadž nejsme s Jančou schopny sem napsat zápis z poslední hodiny (fakt se polepšíme Smile ), tak zatím posílám alespoň otázky, abyste když tak mohli vymýšlet a myslet a přemýšlet Smile

otázky 2. kapitola
1 ) Proč Penelopa mluvila jenom v zrcadle a ne v přítomnosti?
2 ) Že by to fungovalo jenom na druhé straně zrcadla?
3 ) Proč se octl v tom pokojíčku?
4 ) Jakto, že Penelopa uměla mluvit?
5 ) Jak Míša věděl, že chodby byly stejné?
6 ) Jakto, že tam přišli Míša s kamarády?
7 ) Takže nejsem blázen... také jste ji slyšeli mluvit?
8 ) Vcuclo to všechny?
9 ) Co se potom stalo?
10 ) Proč přijel ten bratranec?
11 ) Proč tomu Filipovi nedali místo panenky nějakého panenkového kluka?
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 03. 2008 13:48:04    Předmět: 11. hodina 28. 2. 2008 Citovat

Cíle hodiny Smile
- dobrat zbytek otázek
- začít číst druhou kapitolu
- vytvoření otázek
- tentokráte již tvořit jen otázky a ne i oznamovací věty
- pokud má někdo stejnou otázku, tak se podepsat za něj
- tvoření triček

A jak to dopadlo Smile
- začali jsme hrou, kdy děti měly zachránit panenku, jeden klučina měl zase tendence nespolupracovat, snažily jsme se všemožně ho vtáhnout, přišly jsme i s tím, že ho k tomu potřebujeme, jinak nám to nevyjde početně, ale prostě nic. Až jiný kluk přišel s tím, že když s námi půjde hrát, takže mu pak půjčí mobila - a hned to šlo .o) (jak řekla Janča - tomuhle se říká hledající společenství Smile )
- vždycky píšeme na tabuli otázky, které jsme ještě neprobrali. Tentokrát Janča otázku "Mne zajímá, proč mne nic nenapadlo?" omylem zkrátila na "Proč mne nic nenapadlo?" a autorka se hned ozvala, že jí to bylo zkráceno, že takhle to nebylo. Mně osobně to "ohrazení se" potěšilo, poněvadž je prostě vidět, že děti o tom, co píší, alespoň trošku přemýšlí
- děti již potřetí psaly své otázky a tak jsme je požádaly, zda by mohly psát jen otázky, že jim to jde úplně skvěle. Osobně mne potěšila jedna dívčina, která zásadně píše věty z textu - tentokráte sice též psala z textu, ale byla to otázka (takže alespoň nějaké zlepšení Smile )
- to, aby se za sebe podepisovali, když budou mít stejnou otázku, neprošlo. Dle mého je to tím, že se všechny děti vrhnout k tabuli najednou. Možná by bylo pro příště řešením, udělat to tak, že u tabule můžou psát max dva (uvidíme .o) )

Diskuse nad otázkami Smile
a) Mne zajímá, proč mne nic nenapadlo?
- Nic nás nenapadne třeba v prověrce, protože se bojíme. (naše pocity ovlivňují naše nápady)
- Nápad se získá tím, že se díváš po okolí, tak Tě něco napadne. Když se učíme, tak si to pamatujeme a pak nás to napadne.
- Nápady, které jsme neviděly, se berou v naší fantazii.
- Ten, kdo má dobré nápady, tak ten třeba pomáhá (třeba někoho zachrání). Ten, kdo má blbé nápady, ten třeba krade.
- Měli bychom přemýšlet, jestli je třeba to udělat nebo ne, protože občas, když se nad tím zamyslíme, tak zjistíme, že to radši dělat nemáme, že bychom třeba mohli přijít o své kamarády.

b) Nezapomeňte.
- Odpustit a zapomenout je totéž. Ale přitom se dá odpustit a přitom nezapomenout.

Otázky našich dětí (2. kapitola) Smile
(viz výše - ale pro jistotu)

1 ) Proč Penelopa mluvila jenom v zrcadle a ne v přítomnosti?
2 ) Že by to fungovalo jenom na druhé straně zrcadla?
3 ) Proč se octl v tom pokojíčku?
4 ) Jakto, že Penelopa uměla mluvit?
5 ) Jak Míša věděl, že chodby byly stejné?
6 ) Jakto, že tam přišli Míša s kamarády?
7 ) Takže nejsem blázen... také jste ji slyšeli mluvit?
8 ) Vcuclo to všechny?
9 ) Co se potom stalo?
10 ) Proč přijel ten bratranec?
11 ) Proč tomu Filipovi nedali místo panenky nějakého panenkového kluka?

Toto byla asi jedna z nejpříjemnějších hodin (což dokazuje i fakt, že Janča opustila svou filosofickou krizi ;o))) ). Klučina, o kterém jsem se tu minule zmiňovala (že již byl dvě hodiny hodný a minule dostal deníček), na hodinu nedorazil, poněvadž byl na doučování.
_________________
ťuňťa .o)


Naposledy upravil Sabina Koubková dne 11. 03. 2008 16:58:26, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 11. 03. 2008 16:05:55    Předmět: Citovat

Ještě jsem chtěla dodat k našim diskusím - že se mi hrozně u dětí líbí, jak je ty diskuse (ty nahrávky) zajímají. Již několikrát se nám stalo, že po hodině se vrhly k Janče a jestli by jim tu diskusi pustila, alespoň kousek.
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Alena Brepta Skuhrovcová



Založen(a): 3.1.2008
Příspěvky: 32
Město: Karlovy Vary/Č. Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 12. 03. 2008 15:40:42    Předmět: Citovat

Sabi, Jani, myslím že to psaní na tabuli můžete omezit pravidlem: Bude psát je n jeden apod., nebo to určí podmínky přirozeněji: např. jsou jen 2 malé křídy, píše se fixem na papírje jen jedna tabule volná apod..
Každopádně mi to přijde jako dobrý nápad, děti se pak budou zajímat i o otázky ostatních víc, budou mít čas na to si je přečíst. Myslím že to taky pomůže utvářet hledající společenství...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 13. 03. 2008 11:28:06    Předmět: Citovat

Alča..
.. Musím říci, že já jsem si taky naivně myslela, že menší prostor na tabuli, či méně kříd je přivede k tomu, že vlastně budou čekat a všímat si těch ostatních otázek... Ale ono to tak (možná třeba jen zatím, nevím) nefunguje.. Je jedno, kolik je kříd, je jedno, kolik je místa, oni jsou při psaní otázek prostě jak utrženi ze řetězů Smile .. Já o tomto s Jančou ještě nemluvila, takže třeba máme úplně rozdílné názory, ale mně přijde, že "jediným" (pro mne napadnutým) řešením je dát nějaké "hrací pravidlo"... Ale zase na druhou stranu si říkám, že na některé věci ty děti třeba přišly samy - třeba už jednou se jedna dívčina samovolně připsala k jinému klukovi (nevím, možná jen byla líná psát tu samou otázku Smile ). Takže mi třeba přijde škoda jim něco "určovat", když vím, že k tomu dokáží dojít samy (ale když já tak nerada čekám Sad ) ;o))))
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 17. 03. 2008 15:47:07    Předmět: Citovat

Hlasim, ze na Provazku je bitka o fixy taktez na dennim poradku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 24. 03. 2008 12:42:11    Předmět: Citovat

...po delší odmlce pár nápadů (i když možná "s křížkem po funuse"):

1 ) Proč Penelopa mluvila jenom v zrcadle a ne v přítomnosti?
2 ) Že by to fungovalo jenom na druhé straně zrcadla?

- cvičení "Jak odráží přítomnost (skutečnost)?" - zrcadlo, vodní hladina, výkladní skříň, fotografie, obraz od malíře, obraz od "moderního" (abstraktního) malíře (např. přinést ukázky obrazů se stejným motivem, ale v jiném stylu, obyčejnou a uměleckou fotografii...), obrázek od žáka 3. třídy, obrázek v komiksu, v televizi...
- diskuse: Co je "pravdivější": fotografie, orázek, televize, zrcadlo odrážející jen obraz, zrcadlo ve kterém obraz i mluví? (teorii pravdy bych v tuto chvíli neřešil)
- když je něco v zrcadle/na obraze/v televizi... musí to tak být i "v přítomnosti"?

3 ) Proč se octl v tom pokojíčku?
viz možná některé nápady k účelovosti z minulých témat

4 ) Jakto, že Penelopa uměla mluvit?
- když někdo vydává nějaký zvuk, znamená to, že umí mluvit? (jak se pozná, že mluví a ne jen vydává zvuky?)
- je možné vyslovovat slova a nemluvit? (příklady?)
- je možné mluvit a nevyslovovat přitom žádná slova? (příklady?)
- je možné mluvit tak, aby vám nikdo nerozuměl?
- je možné mluvit tak, abyste tomu vy sami nerozuměli? je to vůbec mluvení?
- je možné si navzájem rozumět (něco říct) a nemluvit při tom? (aktivitka s postupným omezováním možností: ani nepsat, ani nehýbat tělem, ani nehýbat obličejem a očima, ani se navzájem nevidět, ani se neznat...)

5 ) Jak Míša věděl, že chodby byly stejné?
- nějaký plán diskuse/cvičení na stejné/odlišné (v met. příručkách určitě nějaká budou)

6 ) Jakto, že tam přišli Míša s kamarády?
???

7 ) Takže nejsem blázen... také jste ji slyšeli mluvit?
- je blázen ten, kdo slyší to, co jiní neslyší?
- jaký je rozdíl mezi člověkem s dobrým sluchem a bláznem?
...v závislosti na odpovědích je možné pokračovat v rozdílech: např. blázen se chová divně: - jaký je rozdíl mezi klaunem a bláznem?

8 ) Vcuclo to všechny?
- jak víte, že teď nejsme za zrcadlem my?

9 ) Co se potom stalo?
- cvičení: uvést příklad situace (např. někdo u oběda rozleje polévku atd.): Co bude určitě následovat? Co může následovat a nemusí? Co určitě nebude následovat?
- nějaká tvořivá aktivitka k ději příběhu: co všechno by mohlo následovat? co by naopak NEmohlo následovat? (vymýšlení pokračování)

10 ) Proč přijel ten bratranec?
- proč chodíme na návštěvy?
- proč se vídáme s jinými lidmi?
- proč nežijeme každý sám? jaké by to bylo? bylo by to vůbec možné?

11 ) Proč tomu Filipovi nedali místo panenky nějakého panenkového kluka?
viz téma o klučičích/holčičích hračkách
- jaký by v tom byl rozdíl, kdyby Penelopa byl panenka-kluk? choval by se k němu Filip/bratranec jinak?
- jaký by v tom byl rozdíl, kdyby Penelopa byla plyšový medvídek? choval by se k němu Filip/bratranec jinak?
- jaký by v tom byl rozdíl, kdyby Penelopa byla autíčko? choval by se k němu Filip/bratranec jinak?
- jaký by v tom byl rozdíl, kdyby Penelopa byla stavebnice? choval by se k ní Filip/bratranec jinak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Petr Bauman



Založen(a): 29.1.2007
Příspěvky: 288
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 24. 03. 2008 12:55:14    Předmět: Citovat

K tomu psaní na tabuli: možná by pravidlo omezující počet těch, co píší najednou, zbytečně zdržovalo průběh. Možná důležitější je dohodnout se s dětmi, že než začnou psát, rozhlédnou se, jestli na tabuli není napsáno už něco (téměř) stejné.
A když se i přesto (protože to napíšou dva současně) něco objeví, domluvit se s dětmi na pravidle, že ti, co napsali podobnou otázku, se spolu domluví (pokusí domluvit), čí otázka zůstane napsaná a kdo jen připíše jméno (někdo sám za sebe může nabídnout, že svoji smaže a uvolní prostor ostatním, nikdo ale nemá právo mazat otázku někoho jiného). Pokud se dohoda pro neústuponost nepodaří, zústane to, jak je. Třeba příště... Důležité je kladně ocenit ochotu k ústupku (příp schopnost dohodnout se na nové společné formulaci - tady může vedoucí hodně pomoci), aby bylo patrné, co je žádoucí. Ale rozhodně bych na to nešel příliš tvrdě - aby ti ostatní aktivní nezačali být demotivovaní a nepřestali psát "jen tak z principu". Rozhodně je třeba pohlídat, aby ničí jméno z tabule nezmizelo.
Tohle domlouvání mezi dětmi chápu ale spíše jako ideál, ke kterému by se mělo postupně směřovat. Myslím, že zvlášť ze začátku to bude těžké (možná nemožné).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 28. 07. 2008 22:28:56    Předmět: Citovat

Ahoj Ťuňťo a Jano!

Jak jste zakončili Zrcadlo? Objeví se tu něco? A jak příští rok - budete pokračovat ve stejné podobě, v jiné, vy, někdo jiný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Sabina Koubková



Založen(a): 7.3.2007
Příspěvky: 73
Město: České Budějovice

PříspěvekZaslal(a): 01. 09. 2008 20:14:06    Předmět: Citovat

Ríša..
.. Ahojky .o)
.. Asi neobjeví Sad Nějak tehdy nebyla síla, čas, atp psát sem a teď už to není ono... Z mého pohledu totiž když to člověk nenapíše okamžitě, tak to začne rozebírat z jiného pohledu a v tu chvíli to ztratí tu určitou "originalitu" (?), upřímnost (?) - nevím, prostě něco z toho...
.. Co se týče příštího roku, sama nevím Sad Janča minulý rok říkala, že bychom pokračovaly, já se bojím státnic, takže já nevím Sad
Ale děcka se mne už ptala, jestli bude zase Zrcadlo - to potěší Smile

Pokud bych měla přemýšlet o tom, že budu pokračovat já, tak bych chtěla pokračovat s dětma, která již začala + k nim přibrat opět třeba třeťáky (pokud by čtvrťáků bylo málo). Další otázkou ale je, jestli již jejich třídní učitelka též s FPD nezačala a tedy nepoužila některé příběhy, abychom se nekryly.
Uvidím, až se mi vrátí Janča Smile
Myslím, že za ten rok jsme se dost naučili (a nemyslím tím jen sebe a Janču - ale i vás) a tak mi zase na druhou stranu přijde škoda skončit.... ale.... Rolling Eyes
_________________
ťuňťa .o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit WWW stránky Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Jana Cimr



Založen(a): 15.11.2007
Příspěvky: 62
Město: Plzeň

PříspěvekZaslal(a): 28. 01. 2009 15:23:28    Předmět: Citovat

Ahojky všem čtoucím Very Happy Asi od poloviny zimního semestru se opět rozběhl kroužek tajemné zrcadlo na Máji. Jsem trošku opožděná a věčně nestíhám, ale průběžně sem budu doplňovat co se tam již událo a snad i uděje a tak se těšte na novinky. A já se budu těšit na podnětné návrhy a nápady Wink cimřík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: filozofické kroužky, tábory aj. Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign