Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2016/2017 - ZPRÁVY Z PRAXE-ZŠ_Linecka_CK_M_Tesarova_Rybova

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 23. 02. 2017 23:51:38    Předmět: 2016/2017 - ZPRÁVY Z PRAXE-ZŠ_Linecka_CK_M_Tesarova_Rybova Citovat

Hezky den, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2016/2017 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 02. 03. 2017 18:57:45    Předmět: Citovat

8.2.2017- 1.setkání
Školní družina Linecká
věk 6-7 let (15) dětí

Cíl setkání - seznámit děti s tím, co nás při společných setkání čeká. Jak vše bude probíhat a seznámit se s pravidly společného setkání.

Plánovaná délka setkání - 30 min.
10 min seznámení s dětmi a přečtení příběhu, 15 min zamyšlení nad příběhem a povídání, 5 min reflexe.

Skutečná délka - 40 min.
Seznámení - 10 min , 25 min povídání a diskuze o knize a příběhu, 5 min reflexe


Aktivita - Seznámení s knížkou, ze které pravidelně budeme číst po dobu našich setkání. ( Neotesánek, Ivona Březinová, Albatros 2012)
První kapitola,, Jak to všechno začalo".
Po přečtení krátkého příběhu byly děti překvapené, že ten příběh znají.
Začaly si povídat a přemýšlet, co se může dít dál. Společně jsme probrali , co jsem se zatím dozvěděli.

Co se podařilo
K velkému překvapení se děti navzájem nepřekřikovaly a držely se základních pravidel, které jsme si hned na začátku dali.

Nepodařilo se dodržet čas a vyslyšet všechny děti.

Dojmy
Mně dalo velkou práci myslet na pravidlo, abych dětem moc nezasáhla do jejich povídaní, tedy spíše je svým názorem neovlivnila.
Jinak jsem byla nadšená z toho, jak to děti bavilo.
Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 02. 03. 2017 19:22:23    Předmět: Citovat

10.2.2017 - 2. setkání
Školní družina Linecká
věk ( 6- 7 let) 12 dětí

Cíl setkání
Připomenout si naše minulé setkání .
Přečíst další příběhy. ,, Děkuji a Prosím ".
Pokusit se vytvořit nějaké otázky z příběhu.
Význam slov v životě.

Plánovaná délka setkání - 30 min, 5 min minulé setkání, nový příběh. 20 min diskuze, 5 min závěrečná reflexe.

Skutečná délka trvání - 35 min, 5 min opakování, 25 min diskuze a vytvoření otázek, 5 min závěrečná reflexe a úkol na další dny.

Aktivita

Dnešní, i když obyčejné krátké příběhy děti velice nadchly a předháněly se, kdo promluví první a povypráví příběh o Neotesánkovi.
Byly k nezastavení a každý chtěl něco říci. Takže se jen povídalo a diskutovalo.

Co se podařilo,
Pokusili jsme se o vytvoření pár otázek, které se k příběhům hodily.
Je nutné tato slova používat?
Funguje slovíčko prosím vždy?

Dojmy

Překvapily mě některé názory dětí. Co se z tak malých hlav může vyplodit.
Cituji jednoho prvňáka: ? ,, Děkuji a prosím, ty slova k sobě pasují jako puzzle.

Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 07. 03. 2017 11:54:16    Předmět: Citovat

15.2 2017 třetí setkání s dětmi ŠD ZŠ Linecká 6-7 let ( 17 dětí)

Cíl setkání

Připomenout si opět minulá setkání.
Pohovořit s dětmi, jestli se jim za minulý týden, přihodilo něco podstatného z našich příběhů.
Přečíst si další příběhy našeho hlavního hrdiny a pokusit se o vytvoření zásadních otázek v příbězích.

Plánovaná délka trvání

30 min. 5 min. úvodní rekapitulace, 20 min. přečtení a povídání o nových příbězích. 5 min. závěrečná reflexe.

Skutečná délka trvání

35 min. 10 min úvodní povídání a přivítání, 20 min diskuse nad příběhem. 5 min. závěrečná reflexe.

Aktivita

Po přečtení krátkých příběhů našeho hlavního hrdiny,, Dobrý den a Na shledanou", jsme si začali povídat. Co dnes našeho hrdinu potkalo.
A začali různé názory.

Co se podařilo
Ač se příběhy zdály obyčejné a samozřejmé, rozpoutala se opět divoká diskuse mezi dětmi.

Co se nepodařilo

Dnes jsem zjistila, že optimálním počet u takhle malých dětí byl s počtem 12 až 15 děti. Děti zapomínají na dodržování pravidla,,mluví jenom jeden" a mají snahu hned do řeči vstupovat ostatním.
Především děti, které byly s námi dnes poprvé.

Dojmy

Dnes mě potěšila kolegyně, která se nezávisle chtěla zúčastnit našeho setkání.
A byla překvapena, jak se tak celkem se zdánlivě obyčejnými příběhy dá pracovat.
Bylo to pro ni velkou motivací pro budoucí prvňáky. Hned by tato setkání zařadila na měsíc září.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 07. 03. 2017 12:29:10    Předmět: Citovat

17.2. 2017 čtvrté setkání ŠD ZŠ Linecká věk dětí 6 -7 let ( 12 dětí )

Cíl setkání

Úvodní přivítání a popovídání co se nám za ty dny zajímavého přihodilo.
Přečtení dalšího příběhu z Neotesánka.

Plánovaná délka 40 min.
5 min úvod, 30 min diskuze nad dnešním příběhem, 5 min závěrečná reflexe

Skutečná délka 40 min.
5 úvod, 30 min. diskuze a 5 min. závěrečná diskuze a úkol na další týden.

Aktivita
Dneska nám vyšel příběh našeho hlavního hrdiny Neotesánka s patřičným názvem. ,, Neskákej nikomu do řeči".
A hned vyvstalo spousta otázek. Třeba - Já ale potřebuji hned mluvit. Já bych to zapomněl, když neskočím do řeči? Důležitá myšlenka nepočká?
Diskuze nad příběhem.

Co se podařilo

Podařilo se, že si děti, ač se mi příběh hodil, po zkušenostech z minulé hodiny, neskákaly do řeči. Snad je k tomu přiměl právě ten příběh.

A poprvé si hlídat čas, aby se naše povídání neprotáhlo.
A zavčasu vše ukončili. Což není jednoduché.

Co se nepodařilo
Pokoušíme se vytvořit otázky, ale většinou se na ně konkrétně moc v povídání nedostane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 18. 03. 2017 09:16:36    Předmět: Citovat

22.2.2017 páté setkání ŠD ZŠ Linecká věk dětí 6 - 7 let ( 10 dětí )

Cíl setkání

Přivítání s dětmi, seznámit je s novými příběhy.
Povídání a pokusit se vytvořit otázky z příběhu.

Plánovaná délka setkání 35 min.
5 min přivítání a zopakování pravidel, 25 min. přečtení nových příběhů, povídání. 5 min. závěrečná reflexe.

Skutečná délka setkání
5 min. přivítání, 35 min. povídání, 2 min. rozloučení.

Aktivita
Děti si vyslechly napjatě nové příběhy Neotesánka." Podávej ruku a dávej přednost ve dveřích.
Povídaly si, že je normální, když si ruce podávají dospělí.
Děti mezi sebou je zvláštní a divné. Možná jen když si přejí k narozeninám.

Co se podařilo
Když se odvedlo téma povídání o podávání rukou mezi lidmi k podávání tlapek u pejsků, navrátit se zpátky k tématu.


Co se nepodařilo
Druhý náš příběh zůstal trochu opomenut. Ten děti moc nezajímal.


Dojmy
Osvědčilo se pravidlo, že dětem se má říkat co mají dělat. Ne to co se nesmí při našich povídáních a setkáních dělat.
Našim setkáním musím spíše říkat povídání než diskuse.
Snad až další semestr, chci být s dětmi staršími, se povede.


Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 18. 03. 2017 10:01:32    Předmět: Citovat

24.2. 2017 šesté setkání ŠD ZŠ Linecká věk 6 - 7 let ( 15 dětí )

Cíl setkání
Přivítání, přečtení nového příběhu, pokusit se vytvořit nějaké otázky.

Plánovaná délka setkání
35 - 40 min.
5 min. přivítání
35 min. povídání si o příběhu . ( Otázky?)
5 min. závěr a rozloučení

Skutečná délka trvání
45 min.
5 min. úvod, 35 min. povídání, vytvoření otázek.
5 min. závěrečná reflexe a úkoly k zamyšlení.

Aktivita
Dnes nás čekal jen jeden příběh našeho hrdiny a to s názvem " Nelži".
Nejdříve bylo velké ticho. Poprvé se děti setkaly s tím, že dnes z Neotesánka žádná kůra neopadla.A ještě dostal od rodičů trest.
A hlavně se nejdříve bály si přiznat, že to tak funguje .

Co se podařilo
Vytvořit pár otázek.
Když dítě nebo dospělí lže, má být za to vždy potrestaný?
Co když se lže ze strachu ? Nebo když chce člověk pomoc kamarádovi?
Děti napadlo hned přísloví : Lež má krátké nohy.

Co se nepodařilo
Tak dnes úplně pohlídat čas, jelikož bychom snad povídali snad ještě dnes.

Dojmy
Knížka má 17 příběhu. Někdy poznám, že je lepší přečíst jen jeden, který nám zabere více času. A i téma je aktuální.
Dnes se doopravdy povedlo.
Máme domácí cvičení, po delší odmlce kolikrát malinko zalžeme.
Tři děti výslovně řekl, že ještě vážně, vážně ale vážně nezalhaly.
Shocked Shocked Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 20. 03. 2017 19:32:50    Předmět: Citovat

1.3.2017 sedmé setkání ŠD ZŠ Linecká věk 6-7 let ( 13 dětí )

Cíl setkání
Seznámit děti s dalším příběhem a společně popovídat a pokusit se zamyslet nad příběhem.

Plánovaná délka setkání
35 min.
5 min. přivítání, hodnocení
25 min. povídání o příběhu
5 min. závěrečná reflexe

Skutečná délka trvání
35 min.
5 min. přivítání
25 min přečtení a rozbor příběhu
5 min. závěrečná reflexe

Aktivita
Nejdříve jsme si pověděli, jak se nám povedl domácí úkol. A každý řekl, jak byl týden na tom se lhaním. Včetně mě.
Při jídle se nemlaská, nesrká a nefuní, a neolizujeme nůž. To ví snad každý. To byl název našeho příběhu. Děti si hned začaly vyprávět, co dnes Neotesánek zažil.

Co se podařilo
Snad jen zopakovat základní pravidla stolování, kdy si děti uvědomily, že to všechno znají.

Co se nepodařilo
Vytvoření otázek, i když pár jich vzniklo. Jako, jak se jedlo dříve, když neměli lidé příbory, jestli to bylo také neslušné. V některých státech je normální, když se mlaská, říhá atd.

Dojmy
Překvapilo mě, si děti všímají kdo jak jí třeba na obědě. Jelikož začaly spíše žalovat jeden na druhého. Co kdo dělá špatně. A že ten dělá to, ten zas ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 20. 03. 2017 20:49:35    Předmět: Citovat

3.3. 2017 osmé setkání ŠD ZŠ Linecká věk 6 - 7 let ( 12 dětí )

Cíl- Přečtení nového příběhu z naší knihy,
vytvořit otázky týkající se našeho tématu a společně o nich povídat.
Rozloučení na prázdniny a téma k zamyšlení.

Plánovaná délka setkání
40 min.
5 min. úvod a připomenutí našich společných pravidel
25 min. nový příběh a otázky
10 min. společný závěr, zamyšlení na prázdniny

Skutečná délka trvání
40 min.
5 min. úvod a přivítání
25 min. nový příběh, povídání otázky
10 min. závěr a rozloučení na prázdniny

Aktivita
Dnes jsme si přečetli příběh našeho hlavního hrdiny s názvem " Při řeči se dívej lidem do očí " a začali povídat.
Pokusili se z příběhu najít to podstatné.

Co se podařilo
Děti mi po pár setkání připadají zklidněné, vážné a někdy jejich slova zní moudře. Možná je to tím, že mám stálých patnáct dětí a střídají se jen jak jsou nemocný.
K vytvoření otázek trochu souvisel příběh "Nelži".
Když člověk lže, tak se většinou do očí nedívá a proto se většinou pozná, že lže?
Když na mě mamka nebo taťka křičí, tak se na ně nechci dívat.
Myslím, že se stydím koukat na dospělé a proč?
Úkol k zamyšlení : vzpomenout si občas na naše povídání ať se po prázdninách můžeme k našemu hrdinovi vrátit.

Co se nepodařilo

I když se snažím, tak dvě děti se mi ještě do povídání moc nezapojily.

Dojmy

Mám radost, jak jsou děti už naučené, že když někdo mluví, ostatní naslouchají.
je to úplně jiné, než na začátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 23. 03. 2017 20:35:51    Předmět: Citovat

22.3 2017 deváté setkání ŠD ZŠ Linecká věk 6-7 let ( 12 dětí )

Cíl
Připomenout si po prázdninách a delší odmlce ( byla jsem nemocná), vše o čem jsme si povídali a zopakovat pravidla.
Přečtení posledních příběhů z naší knížky a společně si o nich popovídat.

Plánovaná délka setkání
40 min.
10 min. úvodní setkání a připomenutí
25. min příběhy, povídání a vytvoření otázek
5 min. závěrečné rozloučení

Skutečná délka trvání
45 min.
15 min. úvodní setkání a připomenutí všeho a rekapitulace.
25 min. nové příběhy a povídání
5 min. závěrečná reflexe

Aktivita

Nejdříve po delší odmlce dlouhé připomenutí a rekapitulace, jak bylo o prázdninách a jestli se dětem stal podobný příběh jako našemu hrdinovi.
Přečtení nových příběhů. Odpadky patří do koše, třídění odpadů.
vytvoření otázek.

Co se podařilo
Děti mě mile překvapily, že si vzpomněly, jak si mají všímat některých situací, které se podobají u Neotesánka. I když měly prázdniny, tak na to myslely.
Vytvoření otázek: Proč vůbec třídíme odpad?
Co se z něj pak vyrábí?
Zda se tím něco ušetří?
Někteří se sami přiznaly, že když se nikdo nedívá něco občas vyhodí, kam se nemá.

Co se nepodařilo
Kromě dodržení časového limitu, snad nic.

Dojmy

Vzhledem k tomu, že byly jarní prázdniny a já pak další týden chyběla, tak mě děti překvapily, že nezapomněly co bylo jejich úkolem.
A byly nadšeni ze setkání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 23. 03. 2017 20:36:16    Předmět: Citovat

22.3 2017 deváté setkání ŠD ZŠ Linecká věk 6-7 let ( 12 dětí )

Cíl
Připomenout si po prázdninách a delší odmlce ( byla jsem nemocná), vše o čem jsme si povídali a zopakovat pravidla.
Přečtení posledních příběhů z naší knížky a společně si o nich popovídat.

Plánovaná délka setkání
40 min.
10 min. úvodní setkání a připomenutí
25. min příběhy, povídání a vytvoření otázek
5 min. závěrečné rozloučení

Skutečná délka trvání
45 min.
15 min. úvodní setkání a připomenutí všeho a rekapitulace.
25 min. nové příběhy a povídání
5 min. závěrečná reflexe

Aktivita

Nejdříve po delší odmlce dlouhé připomenutí a rekapitulace, jak bylo o prázdninách a jestli se dětem stal podobný příběh jako našemu hrdinovi.
Přečtení nových příběhů. Odpadky patří do koše, třídění odpadů.
vytvoření otázek.

Co se podařilo
Děti mě mile překvapily, že si vzpomněly, jak si mají všímat některých situací, které se podobají u Neotesánka. I když měly prázdniny, tak na to myslely.
Vytvoření otázek: Proč vůbec třídíme odpad?
Co se z něj pak vyrábí?
Zda se tím něco ušetří?
Někteří se sami přiznaly, že když se nikdo nedívá něco občas vyhodí, kam se nemá.

Co se nepodařilo
Kromě dodržení časového limitu, snad nic.

Dojmy

Vzhledem k tomu, že byly jarní prázdniny a já pak další týden chyběla, tak mě děti překvapily, že nezapomněly co bylo jejich úkolem.
A byly nadšeni ze setkání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Michaela Tesařová Rybov



Založen(a): 1.3.2017
Příspěvky: 11
Město: Český Krumlov

PříspěvekZaslal(a): 23. 03. 2017 21:09:54    Předmět: Citovat

24.3 2017 desáté setkání ŠD ZŠ Linecká věk 6-7 let ( 13dětí )

Cíl
Dnešní společné poslední setkání.
Poslední příběh ,,Hopíkovo zaštěkání na závěr"
Volné téma, co se nám líbilo nejvíce z našich příběhů a setkání.
Závěrečné rozloučení

Plánovaná délka setkání
40 min.
5 min. úvodní přivítání
30 min. poslední příběh a povídání
5 min. závěrečné rozloučení

Skutečná délka setkání
45 min.
5 min. úvodní přivítání
35 min. povídání, vytvoření otázek
5 min. závěrečná reflexe a rozloučení

Aktivita
Přečtení posledního příběhu, z kterého vyplynulo, že stát se slušným člověkem, je pěkná dřina.
Společná rekapitulace, který příběh se nám líbil nejvíc. Zvítězil " Nelži "

Co se podařilo
Myslím, že snad za celou dobu, našich setkání děti vytvořily docela pěknou partu. A naučily se hezky doplňovat. Byly pak více i všímavější po celý den. A po dobu našich setkání.

Co se nepodařilo
Moc se nám nepodařilo vytvořit otázky, spíše jsme si více povídali a pokud se podařilo, tak jsem děti k tomu s píše sama nasměrovala.

Dojmy
Nevím, mám smíšené pocity. Ještě hlavně, když děti prosily, jestli bych si je mohla brát pořád, jako doposud a budeme nadále pokračovat.
Je pravda, že okruh dětí, které jsem si z druhého oddělení od kolegyně vybrala, znám více a mám k ním jiný vztah.
Další semestr mám v plánů zapojit do aktivity děti z mé třídy. Tedy starší 11 - 13 let. V rámci předmětu rodinné výchovy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign