Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2015/2016 - ZPRÁVY Z PRAXE-SD_Nerudova_Barth

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 24. 03. 2016 21:08:43    Předmět: 2015/2016 - ZPRÁVY Z PRAXE-SD_Nerudova_Barth Citovat

předchozí praxe V. Bartha: viz "2015/2016 - ZPRÁVY Z PRAXE-SD_Rudolfovska_Barth_Vit"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 02. 06. 2016 22:40:44    Předmět: Citovat

1. setkání
datum: 4.4. 2016
počet dětí: 15

Cíl: Seznámení se s dětmi, s vedoucím praxe

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 1 minuta
Představení se - 3 minuty
Aktivita1: Asociace - 10 minut
Aktivita2: Děti po kruhu tvoří příběh (datum 4. 4. + čokoláda - každý vymýšlí příběh tak, aby v něm byly čokoládové čtyřky a čokoládové tečky) - 20 minut
Úklid: 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy: 5 minut
Představení se: 5 minut
Aktivita 1: Asociace - děti navazují (2 kola): 10 minut
Aktivita 2: Děti po kruhu tvoří příběh (datum 4. 4. + čokoláda - každý vymýšlí příběh tak, aby v něm byly čokoládové čtyřky a čokoládové tečky) - 20 minut
Úklid: 2 minuty

Dostalo se mi vřelého přijetí, jak ze strany dětí, tak ze strany p. Jozové, která filozofický kroužek vede. Společně vytváří dobré prostředí a děti se moc těší, až se příště zase uvidíme.


Naposledy upravil VítekBarth dne 03. 06. 2016 18:53:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 02. 06. 2016 23:07:25    Předmět: Citovat

2. setkání - 11. 4. 2016
Počet dětí: 17
Cíl: Pozorování + zapojení se do aktivit

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 4 minuty
Otázka k diskuzi: Kdo je dítě x dospělý - hledání kriterií - 15 minut
Asociace - zaměřeno na naslouchání jeden druhému - 15 minut
Otázky z knížky na téma spolupráce - 8 minut
Úklid - 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy: 2 minuty
Otázka, kdo je dítě x dospělý - hledání kriterií (věk, práce) a následná diskuze - cca 20 minut
Asociace - zaměřeno na naslouchání jeden druhému: Když se díváme na toho, s kým mluvíme, tak jsme schopni lépe reagovat, než když se nedíváme - cca 10 minut
Otázky z knížky na téma spolupráce - odp. ANO x NE - cca 12 minut
Úklid: 2 minuty

Tohle setkání jsem poznal, jak je p. Jozová zkušená v oboru. Při první příležitosti mě u první aktivity dokázala zapojit tak, že jsem dětem sebral iluze konkrétně o tom, že dospělý člověk pracuje Smile

Z poslední aktivity mě zaujala jedna z otázek, u které bych si vůbec nevěděl rady, jestli jde o spolupráci, nebo o žádnou spolupráci nejde.

Toto druhé setkání jsem poznal i zbývající děti, které minulý týden nepřišly. Je to velmi milý kolektiv dětí a nadešel čas, abych si něco připravil.


Naposledy upravil VítekBarth dne 03. 06. 2016 19:00:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 02. 06. 2016 23:31:04    Předmět: Citovat

3. setkání - 18. 4. 2016
Počet dětí: 14
Cíl: Seznámení se s pravidly filozofie pro děti

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 3 minuty
Aktivita1: Kostky: Tvoření samostatných příběhů - 15 minut
Diskuze o tom, zda je lepší navazovat nebo ne, a jaké z toho plynou důsledky - 10 minut
Aktivita2 - každý dostal odlišný obnos peněz ze hry Dostihy a sázky, kdo má víc, kdo méně; a co bychom si za to mohli koupit - 12 minut
Zadání DÚ - nakreslit nejlevnější a nejdražší věc - 1 minuta
Úklid - 3 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy: 3 minuty
Aktivita1 - kostky: Tvoření samostatných příběhů - 10 minut
Diskuze o pravidle, zda je lepší či horší navazovat, nebo nenavazovat + jaké z toho plynou důsledky - 12 minut
Aktivita2 - každý dostal jiný obnos peněz ze hry "Dostihy a sázky" - kdo má víc, kdo méně -> po kole jsme všichni řekli, co bychom si za to mohli koupit - 17 minut
Domácí úkol: děti mají nakreslit nejlevnější a nejdražší věc - 1 minuta
Úklid třídy: 2 minuty

Konečně jsem se seznámil s pravidly filozofie pro děti. Dokonce i to poslední pravidlo se dnes použilo - když děti tvořily příběh, tak jeden kluk nevěděl, co má říct, tak mu kamarád pomohl a správně ho navedl.

Slíbil jsem, že si příště pro děti něco připravím. Některé děti daly najevo, že se na další hodinu už moc těší. Tak snad je nezklamu.


Naposledy upravil VítekBarth dne 03. 06. 2016 19:08:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 03. 06. 2016 08:44:22    Předmět: Citovat

4. setkání - 25. 4. 2016
Počet dětí: 17
Cíl: Diskuze s dětmi na základě příběhu

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy: 3 minuty
DÚ z minulé hodiny + oddůvodnění toho, co děti nakreslily - 15 minut
Příběh o hadovi - po kruhu - 15 minut
Můj příběh - na základě aktivity z minulé hodiny + tvorba otázek - 12 minut
Úklid - 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy: 3 minuty
Příběh o hadovi (jedna holčička si do hodiny přinesla plyšového hada) - posílá se dokolečka + navazujeme - 10 minut
DÚ z minulé hodiny - 6 dětí přineslo obrázky nejlevnějších a nejdražších věcí (rodina - kamení u cesty; rodina - nenávist) -> otázka k diskuzi: Může se koupit nenávist? - 15 minut
Můj příběh na základě minulé hodiny - příběh o hračkách a o penězích + vytváření otázek - 15 minut
Úklid třídy: 2 minuty

Ve svém příběhu jsem se pokusil nejen o to, abych do něj zahrnul jak hračky, tak peníze, ale i o to, aby to bylo vtipné, což si myslím, že se mi to podařilo - děti se smály tak, že jsem musel dělat pomlky téměř mezi jednotlivými odstavci.

V této hodině jsem se také setkal s metodou "dramaťáku", tedy přiblížení na základě praktické ukázky.


Naposledy upravil VítekBarth dne 03. 06. 2016 19:15:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 03. 06. 2016 09:07:08    Předmět: Citovat

5. setkání - 2. 5. 2016
Počet dětí: 15
Cíl: Diskuze nad otázkami z mého příběhu

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 3 minuty
DÚ z předminulé hodiny (pro ty, co zapomněli) - 15 minut
Diskuze nad otázkami z mého příběhu (4 otázky) - 14 minut
Aktivita z knížky - rozlišení pojmů "dělit" a rozdělit" -> otázky "Je dobré se dělit o...?" - 10 minut
Úklid - 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 2 minuty
DÚ z předminulé hodiny (některé děti přinesly, některé zapomněly) -> tvoření příběhů na základě obrázků od dětí - 10 minut
Diskuze nad otázkami z mého příběhu (4 otázky - nestihly se všechny) - 10 minut
Aktivita z knížky -> vysvětlování pojmů dělit x rozdělit -> otázky: Je dobré dělit se o...odp. ANO x NE - 8 minut
Rčení: "Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli" - co to znamená? - 8 minut
Rychlá asociace - 5 minut
Úklid třídy: 2 minuty

Nevím, jestli jsme přišli na to, co zmiňované rčení znamená, ale dlouho jsme si s tím lámali hlavu a ani já jsem nepřišel na to, co rčení znaamená.


Naposledy upravil VítekBarth dne 03. 06. 2016 19:20:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 03. 06. 2016 09:28:41    Předmět: Citovat

6. setkání - 9. 5. 2016
Počet dětí: 15
Cíl: Pozorování dětí vzhledem k venkovnímu prostředí

PLÁNOVANÁ HODINA:
Přesun na zahradu - 4 minuty
Příběh o plastovém kuřeti z kindervajíčka - 12 minut
Aktivita - Sbírání "cenností" po zahradě ve skupinkách - nesmí se rozpojit, pouze děti na kraji mají volnou ruku; každý má přinést jednu cennost + zdůvodnění jejich volby - 10 minut
2. kolo - Sbírání cenností po jednotlivcích - 10 minut
Otázka - Co je to cennost? - 5 minut
Asociace na slovo cennost - 3 minuty
Odchod ze zahrady: 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Přesun na zahradu - 5 minut
Příběh (jedna holčička si přinesla hračku - kuře z kindervajíčka) -> navazujeme - 10 minut
Aktivita - sbírání cenností po zahradě ve dvou skupinkách po stejném počtu dětí - nesmí se rozpojit, pouze děti na kraji mají volnou ruku; každý musí nasbírat jednu cennost -> zdůvodňování, proč je to podle dětí cenné - 15 minut
2. kolo - po jednotlivcích - rozdíl mezi tím, když děti spolupracují a když jednají samostatně -> aby se z´častnily další aktivity, musí mi děti říct, co je podle nich cennost (kritéria) - 10 minut
asociace (první slovo je cennost) - 4 minuty
Odchod ze zahrady: 1 minuta

Dnes bylo sluníčko, tak jsme šli ven. Bohužel jsme na konci zjistili, že se jedné holčičce z toho vedra udělalo lehce zle, tak jsme si s paní Jozovou řekli, že příště, jestli bude tak hezky, tak venku celou hodinu nebudeme.

Sbírání cenností po zahradě sloužilo místy i jako sbírání odpadků - jedna holčička našla např. podrážku od dětské bačkůrky.


Naposledy upravil VítekBarth dne 03. 06. 2016 19:29:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 03. 06. 2016 18:49:18    Předmět: Citovat

7. setkání - 16. 5. 2016
Počet dětí: 16
Cíl: Vymýšlení aktivit na předem zadané téma (MS v hokeji)

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 2 minuty
Asociace (hokejová tematika - 2 kola) - 6 minut
Příběh o hokejistovi - děti po kruhu říkají jednu větu, ve které se musí objevit slovo "hokejista" - 8 minut
Čtení z knihy Blanka a Jirka + co každého zaujalo? - 16 minut
S pomocí bubnu napodobovat zvuky - 10 minut
Úklid - 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 4 minuty
Asociace (1. kolo - hokejová tematika; 2. kolo - ovoce) - 10 minut
Diskuze - Je meloun ovoce nebo zelenina? - 8 minut
Čtení z knihy Blanka a Jirka + co každého zaujalo? - 12 minut
S pomocí bubnu napodobovat zvuky - 8 minut
Úklid - 3 minuty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 03. 06. 2016 20:04:26    Předmět: Citovat

8. setkání - 23. 5. 2016
Počet dětí: 16
Cíl: Vytvořit audionahrávku z řízené diskuze

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 4 minuty
Diskuze na téma "autorita" - 15 minut
Rozlišování přirozené a nepřirozené autority - 10 minut
Co se na MyšLence změnilo? + kolečko, kde děti odpovídají, proč si myslí, že se MyšLenka změnila tak, jak se změnila - 14 minut
Úklid třídy - 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 3 minuty
Diskuze na téma "Autorita" - 19 minut
Rozlišení pojmu přirozená autorita x nepřirozená autorita - 10 minut
Co se na MyšLence změnilo? + kolečko, kde děti odpovídají, proč si myslí, že se MyšLenka změnila tak, jak se změnila - 10 minut
Úklid třídy - 2 minuty

Děti se v průběhu nahrávání chovaly ukázněně, vůbec nevyrušovaly a většina se aktivně zapojila do diskuze (ještě před nahráváním byly upozorněny vedoucí praxe).

To, co se na MyšLence změnilo, bylo to, že jí jedna holčička vyrobila papírovou korunku, kterou jí nasadila na hlavu - děti se nejvíce shodovaly v tom, že MyšLenka s korunkou znamená, že MyšLenka je "královnou filozofie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 03. 06. 2016 20:34:07    Předmět: Citovat

9. setkání - 30. 5. 2016
Počet dětí: 16
Cíl: Spíše odpočinková hodina, pozorování dětí a jejich aktivit

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 3 minuty
Aktivity dětí: příběh na téma "hokej" - 2 kola s navazováním - 8 minut
Otázky z knížky - téma "šikana" vs. "spolupráce" - 15 minut
Děti na dvě skupiny - kdo by při šikaně spolupracoval, a kdo ne - forma "dramaťáku" + sebereflexe, co by bylo špatně - 12 minut
Otázka k diskuzi - Jak se dá zjistit identita člověka? - 6 minut
Úklid: 2 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 5 minut
Aktivity dětí: jeden kluk a jedna holka odstartovali příběh na téma "hokej" - 2 kola s navazováním - 10 minut
Otázky z knížky - téma "šikana" vs. "spolupráce" - 10 minut
Děti na dvě skupiny - kdo by při šikaně spolupracoval, a kdo ne - forma "dramaťáku" + sebereflexe, co by bylo špatně - 15 minut
Otázka k diskuzi - Jak se dá zjistit identita člověka? - 5 minut
Úklid: 2 minuty

Při odchodu p. Jozová řekla dětem, že kroužek Filozofie pro děti bude ještě dvakrát, a pak že bude Filozofie pro děti letos končit.

Jsem nadšen nápady dětí - už z minulé hodiny, kdy holčička (B.) udělala MyšLence malou korunku a zároveň si připravila aktivitu pro ostatní. Už se těším, co bude příště...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
VítekBarth



Založen(a): 12.2.2016
Příspěvky: 20
Město: Praha

PříspěvekZaslal(a): 07. 06. 2016 15:56:05    Předmět: Citovat

10. setkání - 6. 6. 2016
Počet dětí: 10
Cíl: Děti dokážou pracovat s realitou (s realnými informacemi) a fantazií

PLÁNOVANÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 2 minuty
Příběh o medaili (reálný příběh; děti vymýšlejí na základě předem daných informací) - 8 minut
Zhodnocení příběhu - 5 minut
Téma z knížky - Fantazie: "Umíte si představit...?" - 10 minut
Diskuze - 10 minut
Příběh o lodičce (fantazie) - 2 kola - 7 minut
Rozloučení - 4 minuty

SKUTEČNÁ HODINA:
Uspořádání třídy - 2 minuty
Příběh o medaili - 12 minut
Zhodnocení příběhu: 3 minuty
Téma z knížky - Fantazie: "Umíte si představit...?" - 7 minut
Diskuze - 12 minut
Příběh o lodičce (fantazie) - 2 kola - 6 minut
Rozloučení: 4 minuty

Medaili jsem přinesl já z nedávného půlmaratonu a poté jsem řekl pár informací, kterých se děti při vymýšlení příběhu musely držet. Děti tak dostaly hranice příběhu. Některým to zpočátku moc nešlo a bylo to celkem obtížné, vymýšlet příběh, který je na reálném základě, ale nakonec se s tím popasovaly dobře. Následným zhodnocením jsem zhodnotil jejich odchylky od nastíněné reality. Jako kompenzace potom sloužil příběh o lodičce, kde jsme si všichni "vymýšleli, co jsme chtěli."

Děti mě opět překvapily a potěšily, když mi předaly papír s jejich vzkazy jako dárek na rozloučenou. Byly moc milé a já jim za to děkuji Smile Děkuji i vedoucí praxe, pí. Jozové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign