Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2015/2016 - ZPRÁVY Z PRAXE-MŠ_Laz_Gonzalezova_M

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> Mateřská škola
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 18. 11. 2015 23:41:12    Předmět: 2015/2016 - ZPRÁVY Z PRAXE-MŠ_Laz_Gonzalezova_M Citovat

Hezky den, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2015/2016 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce (v rámci vlákna "FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU") je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 09. 02. 2016 11:10:09    Předmět: 1.setkání 5.2.2016 Citovat

1. Setkání - 5. 2. 2016

Cíl: seznámení s Myš-Lenkou, knihou „Nemocnice pro panenky“ a pravidly diskuse

Počet dětí/věk : 6 dětí /5-6 let

Plánovaná struktura setkání (25 minut)
1. Seznámení s Myš-Lenkou (3 minuty)
2. Co potřebujeme na setkání? (3 minuty)
3. Pravidla, postup diskuse - ukázka, rozhovor: „Co je Myš-Lenka? Co je myšlenka? (10 minut)
4. Shrnutí, reflexe (4 minuty)
5. Závěr, společná kresba Myš-Lenky (5 minut)

Skutečná struktura setkání (35 minut)
1. Seznámení s Myš-Lenkou v komunitním kruhu (2 minuty)
2. Košík s pomůckami – kniha, papíry, fixy, knoflíky na počet hlasů (4 minuty)
3. Pravidla diskuse - názorná ukázka, rozhovor nad otázkami (15 minut)
4. Shrnutí, reflexe, nápady, podněty dětí (6 minut)
5. Společná kresba Myš-Lenky, závěr (8 minut)

Co se podařilo:
Děti činnost bavila, udržely pozornost. Zapojovaly se všechny. Výhodou je, že mě děti znají ze školky a důvěřují mi. K dobrému průběhu činnosti prospěla menší skupinka dětí a prostředí klubovny, kde jsme měly na činnost klid. Celkem se podařilo dodržet i časovou dotaci a plánovanou strukturu setkání.

Co se nepodařilo:
Zpočátku si děti skákaly do řeči. Chvílemi se projevovala tendence soutěžit, než vypozorovaly, že každá odpověď je zapsána, má hodnotu, je přijímána jako názor (nápad) člena skupiny.

Struktura:
- Představila jsem Myš-Lenky v komunitním kruhu, děti se představily Myš-Lence, mohly o sobě říct, co chtějí (dobrovolné)
- seznámení s činností a pomůckami, děti vybíraly pomůcky z košíku a říkaly, k čemu nám budou dobré, motivovala jsem je otázkami
- diskuse nad otázkami „Co je Myš-Lenka? Co je myšlenka? – názorná ukázka postupu
- shrnutí, přečetla jsem zapsané, reflexe (vznikl dětský nápad vyrobit knihu sešívačkou z popsaných papírů „o myšlence“)
- společná kresba Myš-Lenky na A3 formát papíru, nakreslila jsem jako první kolo (hlavu) a předala fixu dítěti, které chtělo pokračovat v kreslení, společně jsme nakreslily obrázek Myš-Lenky

Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 09. 02. 2016 12:38:11    Předmět: 2. setkání - 8.2 2016 Citovat

2. Setkání - 8. 2. 2016

Cíl: formulace otázek na základě přečteného textu z knihy „Nemocnice pro panenky“

Počet dětí/věk : 8 dětí /5-6 let

Plánovaná struktura setkání (30 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou, opakování pravidel setkání a diskuse (2 minuty)
2. Čtení první části textu (3 minuty)
3. Pokusy dětí o formulace otázek (5 minut)
4. Diskuse nad otázkou nebo nápadem dětí (10 minut)
5. Shrnutí, reflexe (5 minut)
6. Závěr, podněty na příští setkání (3 minuty)

Skutečná struktura setkání (35 minut)
1. Přivítání v komunitním kruhu, opakování pravidel (4 minuty)
2. Čtení první části textu (3 minuty)
3. Motivace dětí k vyjádření, co je v textu zaujalo, o čem by si chtěly povídat (7 minut)
Otázky: Proč byla hračka v hračkářství?
Byla hračka nejdřív myšlenka?
Kde hračka byla předtím, než jí Saša dostal?
Zestárne panenka s holčičkou?
4. Výběr otázky – knoflíkové hlasování (3 minuty)
5. Diskuse nad otázkou: „Kde hračka byla předtím, než jí Saša dostal?“(10 minut)
6. Shrnutí, reflexe (5 minut)
7. Závěr, podněty na příští setkání (3 minuty)

Co se podařilo:
Děti činnost bavila, byly aktivní. Příjemně mě překvapilo, že se dětem dařilo formulovat otázky, nečekala jsem, že to půjde tak brzo. Bavilo je hlasování s knoflíky, každé mělo 3 pro výběr otázek.
Co se nepodařilo:
Několikrát mi vstupovaly do čtení, chtěly hned říct, co mají doma za hračku a reagovat na myšlenky v textu. Znovu jsem zopakovala pravidlo - nejdřív čteme, pak povídáme a ujistila je, že budeme mít čas na povídání.

Struktura:
- Přivítání v komunitním kruhu, společné zopakování pravidel a náplně setkání
- Čtení první části textu z knihy Nemocnice pro panenky
- Motivace otázkami - co děti v textu zaujalo, co je zajímá, o čem by si chtěly povídat, zapsala jsem otázky, nápady (ty sdělovaly první, potřebovaly sdílet, co mají za hračku doma). Navrhla jsem, že na příští setkání si může každý přinést oblíbenou hračku. Snažila jsem se nás vrátit k textu, motivovat děti k vyjádření otázky, otázky vznikly
- Hlasováním jsme vybrali 1 otázku
- Pokus o diskusi, zapisovala jsem myšlenky, nápady
- Shrnutí, reflexe, závěr


Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 11. 02. 2016 17:22:06    Předmět: 3.setkání 11.2.2016 Citovat

3. Setkání - 11. 2. 2016

Cíl: formulace otázek a diskuse na základě přečteného textu z „Nemocnice pro panenky“

Počet dětí/věk : 8 dětí /4-6 let

Plánovaná struktura setkání (30 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou, opakování pravidel (3 minuty)
2. Čtení druhé části textu (4 minuty)
3. Pokusy dětí o formulace otázek, hlasování (5 minut)
4. Diskuse nad vybranou otázkou (10 minut)
5. Shrnutí, reflexe (5 minut)
6. Závěr, podněty na příští setkání (3 minuty)

Skutečná struktura setkání (28 minut)
1. Přivítání v komunitním kruhu, opakování pravidel (2 minuty)
2. Čtení textu (3 minuty)
3. Motivace dětí k formulaci otázek (4 minuty)
Otázky: Proč je hračka opravdická? (Davídek, Máťa)
Proč se sestra mílí? (Barunka)
Proč tomu sestra nevěří? (Terezka)
Je myšlenka opravdická? (Vikinka)
Proč má panenka jeden obleček? (Esterka)
4. Výběr otázky, hlasování (6 minut)
5. Diskuse nad otázkou: „Proč tomu sestra nevěří?“(10 minut)
6. Reflexe s Myš-Lenkou (2 minut)
7. Shrnutí, závěr (1 minuty)

Co se podařilo:
Zapojovaly se všechny děti, text příběhu je zaujal a v diskusi se ukázalo, že jej pozorně poslouchaly (pamatovaly si víc než já ). Podařilo se dodržet plánovanou strukturu setkání i časovou dotaci, formulace otázek se dětem dařila velmi dobře.

Co se nepodařilo:
Do skupinky jsem zapojila také 4 leté děti (přišlo méně starších), ale lépe se mi pracovalo na prvním a druhém setkání s 5-6 letými dětmi. Mladší děti chvílemi neudržely pozornost. Doporučuji, aby u předškoláků pedagog nehlasoval s dětmi, ale až poslední, děti měly tendenci hlasovat stejně jako já.

Struktura:
- přivítání s Myš-Lenkou v komunitním kruhu
- krátké zopakování pravidel
- čtení textu
- pokusy dětí zformulovat otázky, hlasováním jsme vybraly otázku
- diskuse nad vybranou otázkou
- shrnutí, reflexe


Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 15. 02. 2016 22:32:58    Předmět: 4.Setkání - 15. 2. 2016 Citovat

4. Setkání - 15. 2. 2016

Cíl: zamyšlení nad otázkou Kdo je to člověk? (metod.přír. Co znamená můj svět?),
zformulovat argumenty
Počet dětí/věk : 6 dětí /5-6 let

Plánovaná struktura setkání (20 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou (2 minuty)
2. Seznámení s programem (2 minuty)
2. Motivace příběhem – úvod k cvičení (2 minuty)
3. Cvičení dle metodické příručky: „Je to člověk?“, zapsání argumentů (4 minuty)
4. Aktivita: Být:…(6 minut)
5. Shrnutí, reflexe (3 minuty)
6. Závěr, podněty na příští setkání (1 minutu)

Skutečná struktura setkání (19 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou (2 minuty)
2. Seznámení s programem (1 minutu)
3. Motivace příběhem – úvod k cvičení (2minuty)
4. Odpovědi dětí na otázku: „Jaký je rozdíl mezi panenkou a člověkem?“
Panenka – nemluví, neumí se sama najíst, neumí se zhoupnout na houpačce ani otevřít dveře, neumí se sama držet
Člověk – sám chodí, mluví, nají se, může si sám hrát (2minuty)
5. Cvičení dle metodické příručky: „Je to člověk?“, zapsání argumentů (3 minuty)
Je ______ člověk, nebo ne? Nezapomeň svoji odpověď zdůvodnit.
(plyšový medvídek - ne, je chlupatý, kamínek pro štěstí – ne, není živý, Superman – ano, je silný, Šípková Růženka – ano, musí uklízet, robot – ne, je to stroj, obrázek malého chlapce – ne, je z papíru, kočka Micka - ne, má koťátka, miminko – ano, brečí, lví král – ne, je to lev, panenka – ne, neumí sama chodit) (2 minuty)
4. Aktivita: Být:…(zahraj, že jsi – pantomima, dobrovolné) (4 minut)
5. Shrnutí, reflexe – co se dětem líbilo (2 minuty)
6. Závěr (1 minutu)

Co se podařilo:
Všechny děti byly aktivní. Podařilo se dodržet plánovanou strukturu setkání i časovou dotaci, hra „být“… je bavila všechny, předvádění věcí pantomimou, ty méně stydlivé.

Co se nepodařilo:
Odhadnout prostory v klubovně, na aktivitu: Být…, to chtělo více místa.

Struktura:
- přivítání s Myš-Lenkou v komunitním kruhu
- seznámení s dnešním programem setkání
- navození otázky k argumentaci krátkým připomenutím příběhu
- odpovědi na otázku, zapisování odpovědí dětí
- hra - cvičení dle metodické příručky: „Je to člověk?“, zapisování odpovědi a zdůvodnění
- pantomima – dobrovolné
- shrnutí, reflexe – Co tě dnes nejvíc bavilo?


Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 05. 03. 2016 10:12:05    Předmět: 5. Setkání - 19. 2. 2016 Citovat

5. Setkání - 19. 2. 2016

Cíl: formulace otázek a diskuse na základě přečteného textu z „Nemocnice pro panenky“

Počet dětí/věk : 7 dětí /5-6 let

Plánovaná struktura setkání (25 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou (3 minuty)
2. Čtení 4. části textu (3 minuty)
3. Pokusy dětí o formulace otázek, hlasování (4 minuty)
4. Diskuse nad vybranou otázkou (8 minut)
5. Shrnutí, reflexe (4 minut)
6. Závěr, podněty na příští setkání (3 minuty)

Skutečná struktura setkání (21 minut)
1. Přivítání v komunitním kruhu, opakování pravidel, dětské otázky k pravidlům (3 minuty)
2. Čtení textu (2 minuty)
3. Motivace dětí k formulaci otázek, zapisování otázek (4 minuty)
Otázky: Proč musí do školky? (Terezka)
Proč zůstal Kulíšek doma? (Barunka M.)
Proč nesmí maminka přijít pozdě? (Davídek)
Nechce jít do školky bez Kulíška? (Víťa)
Proč má Saša štěstí? (Barunka F.)
4. Výběr otázky, hlasování (3 minuty)
5. Diskuse nad otázkou: „Proč musí do školky?“(6 minut)
6. Reflexe s Myš-Lenkou (2 minut)
7. Shrnutí, závěr (1 minuty)

Co se podařilo:
Děti reagují bezprostředně po přečtení textu, jistěji a rychleji formulují otázky. Všechny byly aktivní. Podařilo se dodržet plánovanou strukturu setkání, časovou dotaci jsem zjistila, že plánuji s rezervou, skutečné aktivity trvají kratší dobu. Je pozorovatelné zaujetí dětí příběhem, když čteme a povídáme o situacích, které znají z vlastního života.

Co se nepodařilo:
Nemám pocit, že by se dnes něco nedařilo.

Struktura:
- přivítání s Myš-Lenkou v komunitním kruhu,
- krátké zopakování pravidel, děti již samy připomínají nebo vysvětlují druhým pravidla
- čtení textu str. 14
- formulace otázek, hlasování, výběr otázky
- diskuse nad vybranou otázkou: „Proč musí do školky?“(děti: nechce tam být, nemá kamarády, nechce si umýt ve školce ruce, chce si doma hrát sám, maminka musí do práce, aby měli korunky, nemůže být doma sám, má ve školce kamaráda)
- shrnutí, reflexe


Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 05. 03. 2016 11:39:30    Předmět: 6. Setkání - 23. 2. 2016 Citovat

6. Setkání - 23. 2. 2016
Barvy duhy : červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo, fialová

Cíl: Rozvíjet zrakové vnímání barev, schopnost pozorovat svět kolem nás, přemýšlet o něm
(Základní myšlenka: barvy - z metodické příručky Co znamená můj svět?)

Počet dětí/věk : 16 dětí /4-6 let

Plánovaná struktura setkání (20 minut)
1. Společné přivítání v ranním komunitním kruhu (3 minuty)
2. Seznámení s dnešní aktivitou – povídání a hry o barvách (2 minuty)
3. Pedagog dává otázky, pokouší se motivovat děti k diskusi (5 minut)
o Jakou barvu mají vaše oči? Jak to víte? Mění se někdy barva očí?
o Jakou barvu mají oči vašeho souseda?
o Jakou barvu mají oči paní učitelky?
o Jakou barvu má slunce, tráva, sníh, voda, obloha právě teď?
o Kolik různých barev může mít obloha v jednu chvíli?
o Když je venku velká tma, jakou barvu má obloha, tráva?
o Kolik barev má duha? Dokážete říct, které to jsou?

4. Pedagog navrhuje společnou hru, vysvětluje pravidla (1 minutu)
5. Rozdělení do dvojic a trojic, každá skupinka dostane 1 barvu duhy - pruh látky (2 minuty)
7. Každá skupina začlení správně svoji barvu, aby vznikla na zemi duha (2 minuty)
8. Každá skupina vybere a umístí správně obrázky, které patří k její barvě v duze (3 minuty)
9. Shrnutí, reflexe (2 minut)

Skutečná struktura setkání (21 minut)
1. Společné přivítání v kruhu (2 minuty)
2. Seznámení s aktivitou – povídání, hry o barvách (2 minuty)
3. Pedagog dává otázky, pokouší se motivovat děti k diskusi (5 minut)
4. Pedagog navrhuje společnou hru, vysvětluje pravidla (2 minuty)
5. Rozdělení do skupin a „barev duhy“ (2 minuty)
7. Tvoření duhy z látek na zemi (2 minuty)
8. Správné přiřazení obrázků k barvě duhy (3 minuty)
9. Shrnutí, reflexe (3 minuty)
Co se podařilo:
Podařilo se dodržet plánovanou strukturu setkání i časovou dotaci, děti aktivity bavily.

Co se nepodařilo:
Chvílemi byl chaos při výběru obrázků, mladší děti potřebovaly individuální pomoc pedagoga nebo staršího kamaráda, některé děti měly tendenci soutěžit, od začátku aktivity je dobré připomínat, že jde o společnou činnost – vytvořit duhu, ne o soutěž.

Struktura:
- přivítání v ranním komunitním kruhu - do dnešní činnosti jsem se rozhodla zapojit všechny přítomné děti ve školce
- seznámení s aktivitami, vysvětlení pravidel
- diskuse nad otázkami
- společné stavění duhy ve skupinkách
- přiřazování obrázků k barvě duhy
- shrnutí činnosti, reflexe (diskuse nad otázkou, co se vám nejvíce líbilo, co tě bavilo, jakou barvu máš nejraději)


Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 05. 03. 2016 12:46:35    Předmět: 7. Setkání - 29. 2. 2016 Citovat

7. Setkání - 29. 2. 2016

Cíl: formulace otázek a diskuse na základě přečteného textu z „Nemocnice pro panenky“

Počet dětí/věk : 7 dětí /4-6 let

Plánovaná struktura setkání (15 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou, opakování pravidel (2 minuty)
2. Čtení 5. části textu str. 15 – 16 (1 minutu)
3. Pokusy dětí o formulace otázek, zapisování, hlasování (4 minuty)
4. Diskuse nad vybranou otázkou (5 minut)
5. Shrnutí, reflexe (2 minuty)
6. Závěr, podněty na příští setkání (1 minutu)

Skutečná struktura setkání (16 minut)
1. Přivítání v komunitním kruhu, opakování pravidel (2 minuty)
2. Čtení textu (1 minutu)
3. Motivace dětí k formulaci otázek, zapisování (3 minuty)
Otázky: Proč na něj byli zlí? (Kamča)
Proč si myslí, že je divný? (Víťa)
Nejsou to jeho kamarádi. (Terezka)
Proč ho nemají rádi? (Máťa M.)
Nemají ho rádi, že nosí panenku.(Barunka B.)
Mamka jela autem. (Máťa H.)
4. Výběr otázky, hlasování (2 minuty)
5. Diskuse nad otázkou: „Proč ho nemají rádi?“ (5 minut)
(nosí Kulíška, nechce si hrát, chce si hrát se sebou, nechce si se mnou hrát, on nemá mě rád)
Otázka moje v diskusi: Řeknou vám někdy rodiče, že si s vámi nemůžou teď hrát? Proč to říkají?(musí pracovat, musí makat, opravovat auto, potřebují peníze, musí šetřit na bonbony, na letadlo k moři, na vlak, aby nebyli chudý)
6. Reflexe s Myš-Lenkou (2 minuty)
7. Shrnutí, závěr (1 minutu)

Co se podařilo:
Podařilo se dodržet časovou dotaci a zformulovat otázky.

Co se nepodařilo:
Do skupinky jsem opět zapojila dvě 4 leté děti (dva kluky), ale ověřila jsem si, že na tuto činnost jsou zatím nezralí. Neudrželi pozornost a rušili v soustředění ostatní děti. Musela jsem je napomínat, vracet skupinku k tématu, nepracovalo se mi dobře. Vstoupila jsem nakonec do diskuse svoji otázkou, když jsem měla pocit, že se rozpadá. Děti se zapojily do odpovědí, ale měla jsem pocit, že diskusi „tlačím“ k závěru. Doporučuji předškolní děti spíše 5-6 leté, i když to jistě bude hodně individuální.

Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 11. 03. 2016 16:51:35    Předmět: 8. Setkání - 4. 3. 2016 Citovat

8. Setkání - 4. 3. 2016

Cíl: formulace otázek a diskuse na základě přečteného textu z „Nemocnice pro panenky“
Počet dětí/věk : 7 dětí /5-6 let

Plánovaná struktura setkání (20 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou, děti samy opakují pravidla (2 minuty)
2. Hra na pravdu – Je pravda, že…? (3 minuty)
3. Čtení 6. části textu str. 17 (1 minutu)
4. Pokusy dětí o formulace otázek, knoflíkové hlasování (4 minuty)
5. Diskuse nad vybranou otázkou (7 minut)
6. Shrnutí, reflexe (2 minuty)
7. Závěr, podněty na příští setkání (1 minutu)

Skutečná struktura setkání (18 minut)
1. Přivítání v komunitním kruhu, děti samy opakují pravidla (2 minuty)
2. Hra na pravdu – Je pravda, že…? (4 minuty)
Hra s míčem, v komunitním kruhu se kutálením pošle míč dítěti s otázkou: „Je pravda, že…“? (pes má 5 nohou, slunce je modré, květina je růžová, sklenička je ze dřeva, apod.). Dítě odpoví po pravdě (pes má 4 nohy, slunce je žluté, květina je růžová, sklenička je ze skla…), vymyslí jinou otázku pro kamaráda a pošle mu míč.
3. Čtení textu z „Nemocnice pro panenky“ str. 17 (1 minutu)
4. Motivace dětí k formulaci otázek, zapsání otázek, hlasování (4 minuty)
Otázky: Proč jsou pravidla? (Terezka)
Proč mají pana učitele? (Barunka F.)
Proč mají pravidlo? (Davídek)
Kdo se chová se hezky? (Barunka M.)
Proč mají 2 pravidla? (Víťa)
Mají je od Školníčka? (Lucinka) – Školníček je skřítek v MŠ, od něj máme pravidla
5. Diskuse nad otázkou: „Proč jsou pravidla?“(5 minuty)
(aby se nestrkali a nespadli na zem, aby nekřičeli na sebe, neprali se, aby se měli rádi, hráli si spolu, poslouchali paní učitelku, kdyby jelo auto, aby nerozbili auto)
Moje otázka v diskusi: „ Jak vypadá, když se k sobě lidi chovají hezky?“ (hrajou si, dají si pusu, neperou se, dá mi bonbon, jdou spolu na karneval)
7. Shrnutí, reflexe (1 minutu)
8. Závěr, podněty na další setkání (1 minutu)

Co se podařilo:
Zapojovaly se všechny děti, bavila je hra s míčem v úvodu, text jsem zvolila krátký, četla jsem ho dvakrát. Formulace otázek i diskuse se dařila, zamýšlely se, proč mají jen dvě pravidla a my ve školce více.
Co se nepodařilo:
Děti po čase při diskusi pouze napodobovaly dokola obměny toho, co řekl před nimi někdo jiný (zacyklení). Položila jsem jim tedy otázku „Jak vypadá, když se k sobě lidi chovají hezky?“, abych zacyklení zkusila rozpojit, podařilo se.

Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 11. 03. 2016 18:26:42    Předmět: 9. Setkání - 10. 3. 2016 Citovat

9. Setkání - 10. 3. 2016

Základní myšlenka: Chovat se k sobě jako lidé (metodická příručka Co znamená můj svět)
Cíl: Rozvoj myšlení, schopnost pozorovat svět kolem a přemýšlet o něm („chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě“)

Počet dětí/věk : 6 dětí /5-6 let

1. CVIČENÍ: Jednání s lidmi jako s věcmi
Pokuste se rozhodnout, jestli v následujících příkladech spolu lidé jednají jako s lidmi, nebo jako s věcmi:
1. Šeptáte si s kamarádkou o někom, kdo je s vámi v jedné místnosti.
2. Doktor vám dá injekci.
3. Kluk uhodí holčičku.
4. Zubař vám vytrhne rozviklaný zub.
5. Učitelka vám vynadá.
6. Pomůžete tátovi vykoupat mladšího brášku.

2. CVIČENÍ: Jednání s věcmi jako s lidmi
Zeptejte se dětí, co si myslí o těchto situacích:
1. Oblečete svého psa do svého kabátu.
2. Povídáte si se svoji panenkou.
3. Pláčete, když váš plyšák spadne na zem.
4. Nemůžete usnout, pokud nejste zabalení do své oblíbené deky.
5. Hrajete scénku, ve které představujete židli.
6. Řeknete své kamarádce, aby odešla, protože vám nepřinesla dárek.


Plánovaná struktura setkání (18 minut)
1. Společné přivítání v kruhu s Myš-lenkou (1 minuta)
2. Seznámení s dnešní aktivitou – povídání a cvičení o lidech a věcech (1 minuta)
3. Diskuse nad otázkou „Co je člověk, co je věc?“ (2 minuty)
4. Losování příkladů k prvnímu cvičení (1 minuta)
5. CVIČENÍ: Jednání s lidmi jako s věcmi. Čtení příkladu učitelkou, dítě se pokusí rozhodnout, jestli v příkladu, který si vylosoval, spolu lidé jednají jako s lidmi, nebo jako s věcmi (5 minuty)
6. Losování příkladů k druhému cvičení (1 minuta)
7. CVIČENÍ: Jednání s věcmi jako s lidmi Učitelka přečte vylosovaný příklad a zeptá se dítěte, co si o tom myslí. (5 minuty)
8. Shrnutí, reflexe (1 minuty)
9. Závěr (1 minuta)

Skutečná struktura setkání (18 minut)
1. Společné přivítání (1 minuta)
2. Seznámení s aktivitou, dětské otázky (2 minuty)
3. Diskuse nad otázkou „Co je člověk, co je věc?“ (2 minuty)
4. Losování příkladů k prvnímu cvičení (1 minuta)
5. CVIČENÍ: Jednání s lidmi jako s věcmi. Čtení příkladu, dítě se pokoušelo rozhodnout, jestli spolu lidé jednají jako s lidmi, nebo jako s věcmi (4 minuty)
6. Losování příkladů k druhému cvičení (1 minuta)
7. CVIČENÍ: Jednání s věcmi jako s lidmi Přečetla jsem dítěti vylosovaný příklad a zeptala se co si o tom myslí. (4 minuty)
8. Shrnutí, reflexe (2 minuty)
9. Závěr (1 minuta)

Struktura:
- připravila jsem si předem příklady k cvičením na barevné papírky, pro každé dítě jeden příklad na obě cvičení, aby děti mohly samy losovat
- přivítání v komunitním kruhu, mluví pouze dítě, které drží Myš-lenku, řekne své jméno v prvním kole, v druhém kole, kdo chtěl, mohl říct, jakou má dnes náladu, kdo ne, poslal hračku dál.
- zeptala jsem se dětí „co je člověk, a co je věc“, diskutovali jsme, navrhla jsem první činnost a vysvětlila pravidla
- dítě si vylosovalo 1 příklad, motivovala jsem jej k zamyšlení nad příklady a k vyjádření názoru
- shrnutí činnosti, reflexe (co děti nejvíce bavilo, co se jim dnes líbilo), závěr

Co se podařilo:
Podařilo se dodržet plánovanou strukturu setkání i časovou dotaci, děti aktivity bavily.

Co se nepodařilo:
Některé příklady byly pro některé děti těžké k pochopení, bylo třeba pomoci dalším příkladem nebo otázkou, vyzvat k vyjádření názoru ostatní děti.

Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Martina Gonzálezová



Založen(a): 17.2.2015
Příspěvky: 10
Město: Příbram

PříspěvekZaslal(a): 14. 03. 2016 18:21:13    Předmět: 10. Setkání - 14. 3. 2016 Citovat

10. Setkání - 14. 3. 2016

Cíl: formulace otázek a diskuse na základě přečteného textu z „Nemocnice pro panenky“

Počet dětí/věk : 7 dětí /5-6 let

Plánovaná struktura setkání (20 minut)
1. Přivítání s Myš-Lenkou, připomenutí pravidel (2 minuty)
2. Čtení 7. části textu str. 17 - 18 (2 minuty)
3. Pokusy dětí o formulace otázek, hlasování (5 minut)
4. Diskuse nad vybranou otázkou (7 minut)
5. Shrnutí, reflexe (2 minuty)
6. Závěr, podněty na příští setkání (2 minutu)

Skutečná struktura setkání (25 minut)
1. Přivítání v kruhu, pravidla (2 minuty)
2. Čtení textu (2 minuty)
3. Formulace otázek (6 minut)
Otázky:
Proč nepůjčila Katka tomu klukovi svoji panenku? (Barunka F.)
Proč Barunka bere Kačence panenky? (Barunka L.)
Proč byla líná? (Matýsek)
Proč je takových panenek na světě málo? (Lucinka)
Proč chtěli kamarádi, aby si hráli a on byl pořád miminko? (Barunka B.)
Proč si se mnou hrají jako s panenkou? (Lucinka)
Aby se k němu chovali jako k opravdickému člověku, ne k panence. (Matýsek)
4. Hlasování (3 minuty)
5. Diskuse nad otázkou: Proč Barunka bere Kačence panenky? (10 minut)
(líbí se mi její hračky, beru si je, když jsem smutná, beru si je na spaní a hraní, Líbí se to také Kačence? – když poprosíme, není to tak hrozný, ne, chce si se svojí hračkou hrát, Je dobře se rozdělit? – je to správný, dobrý se rozdělit, Už se s vámi někdo nerozdělil, i když jste poprosily? i když říkám prosím, dá mi to, ale pak se mračí a jde se urazit, Co byste udělaly, když se s vámi někdo rozdělit nechce, nepůjčí vám to? – počkám, až ho to přestane bavit, pak mi to půjčí)

6. Závěr (1 minuta)
7. Spontánní zpívání dětí o Myš-Lence (1 minuta)

Co se podařilo:
Zapojovaly se všechny děti, reagovaly hned po přečtení textu, formulace otázek se dařila. Na konci setkání jedna holčička začala spontánně podle fantazie prozpěvovat o Myš - Lence a ostatní děti se k ní přidávaly, bylo to pěkné.

Co se nepodařilo:
Nevím na kolik je to pouze subjektivní, chvílemi jsem měla pocit, že příliš zasahuji a „tlačím“ na „správné“ odpovědi. Opět chvílemi soutěž čí otázka „vyhraje“.

Martina Gonzálezová
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> Mateřská škola Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign