Logo P4C
Filozofie pro děti
v centru pozornosti … myšLenka
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
    

 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2015/2016 - ZPRÁVY Z PRAXE-SD_ZS_Velesin_Balkova_M

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor(ka) Zpráva
Ríša Macků



Založen(a): 3.2.2007
Příspěvky: 401
Město: Č. Budějovice CZ

PříspěvekZaslal(a): 25. 11. 2015 18:46:47    Předmět: 2015/2016 - ZPRÁVY Z PRAXE-SD_ZS_Velesin_Balkova_M Citovat

Hezky den, zde prosim vkladejte prispevky o Vasich jednotlivych filozofickych setkanich. Prispevky by mely mit nasledujici strukturu:

- datum a info o tom o kolikate setkani/hodinu jde
- cil setkani
- struktura setkani - planovana vcetne casove dotace
- struktura setkani - skutecna vcetne casove dotace
- Co se podarilo, co se naopak nepodarilo a chci pred tim varovat.

Strukturou se rozumi strucny popis aktivit - jejich zamereni, didakticky/filozoficky/... cil.
V pripade, ze doslo k zformulovani nejakych otazek (na zaklade precteni pribehu), pak by soucasti prispevku mel byt i soupis techto otazek.

Bylo by dobre strukturu prispevku dodrzovat nejen obsahove, ale i graficky - aby to nebyl dlouhy jednolity text, ale pekne rozdelene a oznacene jednotlive casti.

V pripade, ze byste meli nejakou otazku do diskuse zde na foru, pak je nejlepsi ji polozit v sekci "2015/2016 praxe - všeobecná diskuse". Tato sekce je určená pro sdílení dojmů všech letosnich praktikantu. Je to i sekce, kde se budeme snazit pravidelne odpovidat ja s Petrem, popř. Ludmila Muchova a další.

PRO ZASLÁNÍ NOVÉHO PŘÍSPĚVKU KLIKNĚTE NA TALČÍTKU "ZASLAT ODPOVĚĎ" (NIKOLIV NOVÉ TÉMA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Tituly Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 21:53:49    Předmět: Citovat

Datum: 12.10.2015

Cíl setkání:
seznámit se s dětmi
seznámit děti s programem našich setkání
stanovit pravidla

Plánovaná struktura setkání:
1.seznamovací hra (10 min)
Co je filozofie pro děti? + ujasnění pravidel (5 min)
2. seznamovací hra (10 min)
Seznámení se s knihou Nemocnice pro panenky (3 min)

Skutečná struktura setkání:
1.seznamovací hra: děti se zavázanýma očima měly hádat, kdo právě vydává zvuk nějakého zvířete (15 min)
Co je filozofie pro děti + ujasnění pravidel (5 min)
2.seznamovací hra: děti stály v kroužku. Jedno vybrané řeklo něčí jméno a pustilo koště.
Jmenovaný ho musel chytit dříve, než dopadne na zem (15 min)
Seznámení se s knihou Nemocnice pro panenky (5 min)

Co se (ne)podařilo:
Téměř celé setkání se mi i při počtu 15 dětí celkem dařilo udržovat kázeň. Děti samozřejmě nejvíce bavily hry, což se také projevilo na časových dotacích. Příliš se mi nepodařilo zapojit úplně všechny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 21:55:05    Předmět: Citovat

Datum: 19.10.2015

Cíl setkání:
vést diskuzi
zapojit všechny
rozvoj kritického myšlení

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (5 min)
Čtení 1. kapitoly Nem. pro panenky + čas na přemýšlení (8 min)
Kladení otázek + diskuze (10 min)
Aktivita- co je opravdové? (10 min)
Shrnutí + rozloučení (2 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule: 2 min
Četba 1. kapitoly + čas na přemýšlení: 10 min
Otázky + diskuze: 8 min
Aktivita- co je opravdové: dětem jsem ukazovala předem přichystané věci (různé pomůcky, hračky, atd.) a děti říkaly, jestli jsou skutečné, či ne.

Co se (ne)podařilo:
Zpočátku se nedařila diskuze. Děti na sebe nenavazovaly a spíše čekaly, co řeknu já. Před četbou jsem je asi až příliš motivovala, protože jakmile během četby zazněla z knihy nějaká otázka, děti okamžitě začaly reagovat.
Podařila se aktivita. U některých věcí jsme se dost ,,zasekly“ a děti nad nimi začínaly diskutovat sami od sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 21:57:04    Předmět: Citovat

Datum: 26.10.2015 (3.setkání)

Cíl setkání:
vést
diskuzi
zapojit všechny
zamyslet se nad tím, jak vypadá skutečně zlý člověk

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Četba 2.kapitoly Nemocnice pro panenky (10 min)
Tvorba a kladení otázek (5 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita- Špatné vlastnosti (10 min)
Shrnutí (2 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Četba 2.kapitoly Nemocnice pro panenky (8 min)
Tvorba a kladení otázek (8 min)
Diskuze (3 min)
Aktivita- Špatné vlastnosti: děti měly po řadě říkat nějaké špatné vlastnosti, kdo nevěděl, vypadl. (10 min)
Shrnutí (3 min)

Co se (ne)podařilo:
Příliš se mi nepodařilo udržet pořádek při tvorbě otázek. Některé děti se bavily o něčem jiném, nebo si braly hračky. Myslím, že nejvíce se dětem líbila aktivita, ale problém byl, že často místo jiných vlastností říkaly ty samé, akorát jinak pojmenované.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 21:58:21    Předmět: Citovat

Datum: 2.11.2015 (4. setkání)

Cíl setkání:
vést diskuzi
zapojit všechny
uvědomit si, co znamená ,,hezky se chovat“

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Četba 3.kapitoly Nemocnice pro panenky (8 min)
Tvorba a kladení otázek (5 min)
Aktivita- scénky (10 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita- hra na pravdu (3min)
Shrnutí (2 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Četba 3. kapitoly Nemocnice pro panenky (5 min)
Tvorba a kladení otázek (5 min)
Aktivita- scénky: děti se rozdělily do 3 skupinek a každá si měla nacvičit scénku, ve které se někdo k někomu hezky zachová. Ostatní skupinky měly poznat, kdo se ke komu hezky zachoval a proč. (12 min)
Diskuze (3 min)
Aktivita- hra na pravdu: vždy, když jsem řekla nějakou nepravdu, děti se měly postavit. Kdo se postavil, když neměl, dělal dřepy. (5 min)
Shrnutí (2 min)

Co se (ne)podařilo:
Dnešní téma dětem opravdu ,,sedlo“. Byly pozorné a všechny se zapojovaly do diskuze. Nejvíce je bavila 2.aktivita a hlavní starost měly, jestli si ji zahrajeme zase příště.
S vymýšlením scénky jsem musela každé skupince trochu pomoci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 22:01:07    Předmět: Citovat

Datum: 9.11.2015 (5. setkání)

Cíl setkání:
přiblížit téma: odvaha

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (5 min)
Příběh O odvážném srdci (3 min)
Tvorba a kladení otázek (3 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita- obrázky (10 min)
Příběh o drakovi (2 min)
Diskuze (3 min)

Skutečná struktura setkání:
Četba příběhu (3 min)
Tvorba a kladení otázek (1 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita- obrázky: děti dostaly do dvojic obrázky, na kterých byli nakresleni různě stateční lidé. Každá dvojice měla svůj obrázek umístit na přímku statečnosti (12 min)
Příběh o drakovi (3 min)
,,Diskuze“ (5 min)

Co se (ne)podařilo:
Nepodařilo se mi příliš udržet kázeň, když jsme přecházeli od jedné aktivity ke druhé. Dnes mi do toho také zasahovala paní vychovatelka, to také nebylo zrovna příjemné. Také se moc nepodařila tvorba a kladení otázek (u 1. příběhu), kdy jsme hned začali diskutovat nad otázkou jednoho chlapce: ,,co je odvaha?“ Při diskuzi se mi líbilo, že děti na sebe celkem navazovaly.
Zvolila jsem nevhodný závěr, kdy jsem dětem přečetla ještě 2. příběh a chtěla jsem v rámci diskuze shrnout, o čem jsme dnes mluvili. Děti už to ale příliš nebavilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 22:02:38    Předmět: Citovat

Datum: 22.11.2015 (6. setkání)

Cíl setkání: přiblížit téma strach

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Aktivita- Mimozemšťan (10 min)
Příběh- strach (3 min)
Tvorba a kladení otázek (3 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita- zavázané oči (5 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Aktivita- mimozemšťan: každé dítě mělo nakreslit strašidelného mimozemšťana a vysvětlit, proč je jeho mimozemšťan ten nejstrašidelnější (15 min)
Příběh- strach (3 min)
Tvorba a kladení otázek (2 min)
Diskuze (3 min)
Aktivita- zavázané oči: několika dětem jsem zavázala oči a dávala jim do rukou různé předměty. Potom říkaly, jestli měly strach, atd. (8 min)

Co se (ne)podařilo:
Dnes se velmi podařily obě aktivity. Při první se každé dítě velmi snažilo a když potom o svých mimozemšťanech mluvily, ostatní dávaly dobrý pozor. U druhé se mi nelíbilo, že jsem nestihla vzít všechny děti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 22:04:39    Předmět: Citovat

Datum: 30.11.2015 (7. setkání)

Cíl setkání:
přiblížit téma: ,,mít rád“ a přátelství

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Příběh: Lars (3 min)
Tvorba a kladení otázek (5 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita: hra na pravdu (5 min)
Aktivita: ,,mám rád“ (10 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Příběh: Lars (3 min)
Tvorba a kladení otázek (5 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita- hra na pravdu: již jsme jednou hráli. Říkala jsem např.: holky se nemohou kamarádit s klukama. Když to byla nepravda, děti se postavily. Pokud se spletly, dělaly dřepy. (8 min)
Aktivita- ,,mám rád“: Děti postupně vyjmenovávaly věci co mají rády a vždy to k něčemu přirovnaly. (10 min)

Co se (ne)podařilo:
Dnes se mi celkem dařilo dodržovat plánovanou strukturu setkání a děti opět nadchla hra na pravdu. Byla chyba dávat dvě aktivity za sebou, jelikož při té druhé děti neustále hodnotily tu první.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 22:06:10    Předmět: Citovat

Datum: 7.12.2015 (8. setkání)

Cíl setkání:
Přiblížit téma: člověk

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Kdo je člověk? (5 min)
Aktivita: Je to člověk? (8 min)
Je černoch také člověk?- Diskuze (5 min)
Aktivita: jak se k sobě lidé chovají hezky (10 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Kdo je člověk: ujasnění si toho, co máme na mysli, když se řekne ,,člověk“ (3 min)
Aktivita- je to člověk: děti měly poznat, jestli jmenované věci či postavy jsou lidské bytosti (10 min)
Je černoch také člověk (diskuze) (3 min)
Aktivita- jak se k sobě lidé chovají hezky: děti ve skupinkách předváděly scénky. Nejprve jak se k sobě chovají lidé hezky a potom jak se k sobě chovají lidé jako k věci. Ostatní měly uhodnout, o jakou situaci jde. (15 min)

Co se (ne)podařilo:
Před dnešní diskuzí jsem se snažila děti navést k otázce, jestli je černoch také člověk. Nakonec krátká diskuze na toto téma proběhla, i když si myslím, že by to byla diskuze spíše pro starší děti. Podařilo se mi udržovat pozornost a to hlavně díky aktivitám, které děti bavily a myslím, že byly vhodně zařazeny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 22:07:48    Předmět: Citovat

Datum: 14.12.2015 (9. setkání)

Cíl setkání:
Přiblížit téma přátelství

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme
hovořili minule? (3 min)
Aktivita: nakreslit skutečného kamaráda (10 min)
Příběh O skutečném přátelství (3 min)
Tvorba a kladení otázek (5 min)
Diskuze (5 min)
Aktivita: hra na pravdu (8 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Aktivita- nakreslit skutečného kamaráda + popsat proč zrovna tak (12 min)
Příběh O skutečném přátelství (3 min)
Tvorba a kladení otázek (3 min)
Diskuze (3 min)
Aktivita- hra na pravdu: říkala jsem různé situace, a jak se v nich zachovají přátelé. Když jsem řekla něco, jak by se přátelé nezachovali, děti se postavily.

Co se (ne)podařilo:
Dnes nás bylo asi jenom 8. Najednou vše probíhalo v klidu, všichni se soustředily a bylo vidět, že je to baví. Očekávala jsem, že i diskuze by mohla být delší než obvykle. To se ovšem nesplnilo, ale i tak jsem během ní nemusela nikoho napomínat.
Největší úspěch měla samozřejmě závěrečná aktivita.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Magdaléna Balková



Založen(a): 28.4.2015
Příspěvky: 10
Město: Mojné

PříspěvekZaslal(a): 08. 02. 2016 22:09:52    Předmět: Citovat

Datum: 21.12.2015 (10. setkání)

Cíl setkání:
Přiblížit význam vánoc

Plánovaná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Co pro mne znamenají vánoce? (5 min)
Aktivita: dárek (15 min)
Diskuze: proč dostáváme dárky? (10 min)
Shrnutí praxe a rozloučení (5 min)

Skutečná struktura setkání:
O čem jsme hovořili minule? (3 min)
Co pro mne znamenají vánoce: každé dítě řeklo, čím jsou pro něj vánoce specifické (12 min)
Aktivita- dárek: každý nakreslil dárek, po kterém nejvíc touží. Následně jsme dárky porovnávaly (15 min)
Diskuze: proč dostáváme dárky? (5 min)
Shrnutí a rozloučení: (5 min)

Co se (ne)podařilo:
Dnes jsem se snažila nadhodit otázku k diskuzi spíše já. Nakonec jsem ale usoudila, že jsem měla dát větší prostor dětem. Velmi pěkná diskuze, kterou jsem sice neměla v plánu, se rozvinula, když jsme hovořili o tom, co pro nás znamenají vánoce. Hodně dětí mělo odlišné názory, ty se ale nevylučovaly a děti se dokázaly shodnout na tom podstatném.
Také jsem byla spokojena se zpětnou vazbou dětí, kterým se naše setkávání líbilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi/autorce Odeslat soukromou zprávu Zaměstnavatel / Škola Souhlasím se zveřejněním těchto údajů na stránce Kontakty
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra -> FPD v neformálním vzdělávání: praxe studentů JU Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
tvorba webu webových stránek webdesign